Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde tacl2013 » Joi Iun 09, 2016 5:28 pm

Varianta live a lui Rush Hour :-)
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde April » Joi Sep 22, 2016 8:50 am

La umbra...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Ian 19, 2017 4:11 pm

Chiar daca e stire cu caracter informativ 'mai general', postez aici, titlul principal fiind parcarea pe trotuare:

"De sâmbătă, parcarea mașinilor pe trotuare va fi posibilă doar în spațiile special amenajate"

Începând din data de 21 ianuarie 2017, parcarea mașinilor pe trotuare va fi permisă numai acolo unde există spații special semnalizate în acest sens. Măsura este inclusă în Hotărârea Guvernului nr. 965/2016, ce va modifica sâmbătă Regulamentul pentru aplicarea Codului rutier.

Mai precis, documentul prevede că „administratorul drumului public poate amenaja pe anumite zone ale trotuarului, cu avizul poliției rutiere, spații destinate opririi sau staționării vehiculelor, marcate și semnalizate corespunzător”.

Spațiile speciale pentru parcarea mașinilor pe trotuar vor putea fi făcute doar dacă este respectat culoarul pentru pietoni de un metru lățime și dacă accesul vehiculelor se va face din drum. Totodată, esențial va fi și ca poziționarea autoturismelor în parcare să nu încurce circulația pe prima bandă a drumului sau pe pistele amenajate.

Noile prevederi vor stabili și că „nu se pot amenaja parcări pentru autovehicule, pe trotuar, la mai puțin de 10 m de intersecții, stații ale mijloacelor de transport în comun sau treceri pentru pietoni”, se mai arată în HG nr. 965/2016.

Parcarea mașinilor pe trotuare este permisă, actualmente, chiar și în lipsa unor marcaje speciale în acest sens, însă numai dacă pietonilor le este lăsat liber un culoar de cel puțin un metru.

„Administratorul drumului public poate permite oprirea sau staționarea, parțial ori total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar în lipsa acestuia, numai dacă rămâne liber cel puțin un culoar de minimum 1 m lățime înspre marginea opusă părții carosabile, destinat circulației pietonilor”, dispune regulamentul în momentul de față.

Atenție! Oprirea neregulamentară este sancționată cu două sau trei puncte-amendă, adică 250 sau 375 de lei, plus două puncte de penalizare, conform Codului rutier. Iar staționarea neregulamentară este sancționată cu patru sau cinci puncte-amendă, adică 500 sau 625 de lei, plus trei puncte de penalizare."

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_44674/


articolul 144, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
„(2) Administratorul drumului public poate amenaja pe anumite zone ale trotuarului, cu avizul poliţiei rutiere, spaţii destinate opririi sau staţionării vehiculelor, marcate şi semnalizate corespunzător.
Amenajările se pot executa numai dacă:
a) se respectă culoarul destinat circulaţiei pietonilor, stabilit potrivit normativelor în vigoare, care nu poate fi mai mic de 1 m lăţime;
b) accesul vehiculelor în parcare se realizează din partea carosabilă;
c) poziţionarea vehiculelor în parcare nu stânjeneşte circulaţia pe prima bandă sau pe pistele amenajate.”
7. La articolul 144, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
„(3) Nu se pot amenaja parcări pentru autovehicule, pe trotuar, la mai puţin de 10 m de intersecţii, staţii ale mijloacelor de transport în comun sau treceri pentru pietoni.”

Detalii: http://legeaz.net/monitorul-oficial-103 ... cod-rutier
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde demential » Vin Ian 20, 2017 9:41 am

*sursa fb
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Ian 20, 2017 12:18 pm

iuliangrecu scrie:Chiar daca e stire cu caracter informativ 'mai general', postez aici, titlul principal fiind parcarea pe trotuare:

"De sâmbătă, parcarea mașinilor pe trotuare va fi posibilă doar în spațiile special amenajate"


O sa parcam toti ca boii pentru ca ma indoiesc ca va face vreo primarie o delimitare a vreunui astfel de spatiu. Va fi o alta masura care va genera probleme pentru ca trebuie citita impreuna cu ridicarea autoturismelor. Fireste, ar fi normale ambele insa cred ca nu se indoieste nimeni ca asta va fi o sursa de spaga pentru unii care vor sta sa vaneze niste situatii in care n-ar fi o mare problema pentru traficul auto sau pentru pietoni in timp ce altele vor fi neglijate desi in respectivele situatii chiar s-ar produce stanjeniri evidente. O sa vedem ce-o sa iasa din asta. Pentru unii va duce clar la imposibilitatea de a mai detine autoturismul fara a fi permanent in ilegalitate. Ceea ce in alte tari se rezolva invers: daca nu poti sa dovedesti ca ai un loc permanent de stationare/parcare a autoturismului inseamna ca nu poti sa-l inmatriculezi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde demential » Lun Ian 30, 2017 9:11 am

Oare e doar un bou de la spp sau e numar de cocalar?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Ian 17, 2018 8:29 pm

Cand unii considera ca masina ta e una de parvenit (in trecut "neam prost") tu trebuie sa faci tot posibilul sa dovedesti ca au dreptate.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde April » Joi Mar 22, 2018 8:49 pm

Clar!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Dec 06, 2018 7:09 pm

bou_parcare inter.jpg
Cu maxim tupeu, masina era lasata pe banda de iesire din parcarea cu plata de la Intercontinental. Unde s-a scumpit un pic, pentru ca nu mai e 4 lei/ora ci s-a facut 5lei/ora.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde April » Mie Dec 12, 2018 8:48 pm

Sursa facebook
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Dec 15, 2018 9:53 pm

O vită adevărată!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Dec 19, 2018 10:27 am

Hai ca mi-ai adus aminte de asta de acum aproape doi ani ...
IMG_20170212_140540.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Ian 20, 2019 8:58 am

Azi noapte, la primiri urgențe a spitalului din Craiova...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Ian 20, 2019 12:34 pm

Nu prea m-am prins cum poate avea un spital un acces in axul unui drum carosabil, fara sa aiba pachet de trepte dublat de rampe ci asa, la modul direct ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Din ciclul: Ai parcat ca un bou!

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Ian 20, 2019 12:47 pm

Cum necum, omul a consumat ceva alcooale și a reușit performanta, partea bună e că nu a vătămat alte persoane

https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/e ... va-1067788
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron