Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Joi Iul 20, 2017 11:26 am

Eu am doi copii si plecam sambata dimineata la ora 3 , intram in Bulgaria cand se lumineaza .
La ferry se ajunge usor , nu prea ai cum sa ratezi ca sunt multe indicatoare . Noi folosim si waze si google maps ca sa fim siguri desi este al treilea am cand mergem ar trebui sa nu avem surprize ..teoretic :lol:
In legatura cu alergia copilului ... sunt terase unde gasiti ospatari romani , acum depinde in ce zona sunteti cazati .
Copilul mai mare il poti lasa pe scaunul din fata dupa ce treceti de vama , eu una il mai tin pe cel mic la san iar la vama am grija sa-l pun mereu in scaunul lui
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde crisioana » Joi Iul 20, 2017 12:02 pm

As dori sa știu și eu dacă e perioada când sunt multe viespi ?Am înțeles ca pe partea vestica sunt mai putine?Merg cu 2 copii care au frica de albine.
crisioana
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Iun 20, 2017 1:08 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Malex » Joi Iul 20, 2017 12:11 pm

In momentul de față, Da, sunt multe viespi. NU acestea sunt neapărat problema, deși pot fi enervante...viespile nu sunt așa de supărăcioase precum albinele, rezistă la încercări repetate de a le goni fără să devină agresive. Cu albinele însă, lucrurile sunt pe dos. Dacă te agiți sau le lovești este clar ce urmează. Și eu sunt personal alergic la veninul de albine (deși, culmea, am avut în familie stupi timp de zeci de ani). Îți recomand să ai la tine un antihistaminic (Claritine, Aerius etc) și să evitați zonele unde vedeți stupi de albine...unde sunt albine sunt și viespi, inamicul nr 1 al albinelor...de exemplu, zona Porto Vahti (Marble), anul trecut era plină de albine și viespi, iar la mal era un brâu de albine moarte, cât era plaja de lungă, care vin să caute apă și sare și se îneacă...

Nu trebuie să te panichezi, dar trebuie să ai grijă pe unde calci și pe cei pui mâna... pe mine m-a înțepat o viespe când am intins mâna după sticla de bere...cred că era și ăsta un semn.. :problem:
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 20, 2017 12:32 pm

Malex scrie:In momentul de față, Da, sunt multe viespi. NU acestea sunt neapărat problema, deși pot fi enervante...viespile nu sunt așa de supărăcioase precum albinele, rezistă la încercări repetate de a le goni fără să devină agresive. Cu albinele însă, lucrurile sunt pe dos. Dacă te agiți sau le lovești este clar ce urmează. Și eu sunt personal alergic la veninul de albine (deși, culmea, am avut în familie stupi timp de zeci de ani). Îți recomand să ai la tine un antihistaminic (Claritine, Aerius etc) și să evitați zonele unde vedeți stupi de albine...unde sunt albine sunt și viespi, inamicul nr 1 al albinelor...de exemplu, zona Porto Vahti (Marble), anul trecut era plină de albine și viespi, iar la mal era un brâu de albine moarte, cât era plaja de lungă, care vin să caute apă și sare și se îneacă...

Nu trebuie să te panichezi, dar trebuie să ai grijă pe unde calci și pe cei pui mâna... pe mine m-a înțepat o viespe când am intins mâna după sticla de bere...cred că era și ăsta un semn.. :problem:


Malex scrie:... pe mine m-a înțepat o viespe când am intins mâna după sticla de bere...cred că era și ăsta un semn.. :problem:


Dumnezeu nu bate cu bățul.
În fâțâielile mele cu ATV ul pe insula, zilnic luam 5-6 înțepături de viespi sau albine. Când mergeam haiducește, topless, depășeam ușor 10 înțepături zilnic. Datorita vitezei mele de deplasare se loveau de mine și instantaneu mă înțepau. Spun asta sa aveți grijă pe unde vă deplasați cu geamurile deschise la masina.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Joi Iul 20, 2017 12:37 pm

crisioana scrie:As dori sa știu și eu dacă e perioada când sunt multe viespi ?Am înțeles ca pe partea vestica sunt mai putine?Merg cu 2 copii care au frica de albine.

Noi nu am avut probleme in cei 2 ani , nici nu ne-au deranjat , nu am vazut asa multe la plaja ..noi stam mai mult la Golden beach , Paradise ca este mai aproape . La Marble intradevar ca am vazut mai multe anul trecut dar nu s-a plans nimeni . Oricum eu umblu cu aerius dupa mine ..tocmai fac bagajul si mi-am luat jumatate de farmacie :lol:
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Joi Iul 20, 2017 5:07 pm

Lasa ca cu atv-u te loveai de ele nu te intepau ele.

Pentru copii exista un spray pentru viespi si tantari, noi am dat cu ala si n-am avut probleme.
Bine acum la carne si fructe, daca esti intr-o zona cum e kekes...n-ai ce face decat cu fum.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Joi Iul 20, 2017 5:12 pm

razvano scrie:
Malex scrie:Salut,

sunt aceleasi restrictii ca la noi, legate de varsta si inaltime. Daca sunt copii mici, obligatoriu in Grecia trebuie sa ai scaun special sau inaltator, pentru locurile din spate.

Cel mic sta in spate in scaun de copil, nu e problema. Cel mare are 11 ani si inaltimea de 150 cm. Raportat la varsta, la noi nu are voie in fata. Problema e ca i se face rau in spate cand intru in zone virajate (munte in general) si lucrul asta e inevitabil, nu il ajuta niciun medicament, supliment sau mai stiu eu ce, indiferent cand si cum i-l dau.


N-am idee, dar...xanax sau ceva de genul n-are voie? Eu cu sotia care are tot probleme cu raul de masina mergeam noaptea ca dormea lemn. Dar in spate ca tratament, folie neagra pe geamuri si sa nu se uite pe laterale, in fata dai jos tetiera ca sa vada in fata, si frana utilizata la minim pentru a evita smucelile. Ah, si o masina teapana :) care sa nu faca balans.

De exemplu eu cu 308/passat/octavia/superb si alte specii nemtesti nu le pot cumpara ca sunt foarte moi si se balanseaza la drum lung. Honda, Mitsubshi sunt mai tepene, poate putin incomode prin oras, dar la drum lung fac minuni pentru cei cu raul de masina.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 20, 2017 7:22 pm

Și care e diferență că te înțeapă lovindu te tu de ele, sau că te înțeapă "lovindu se ele de tine"!? Am spus doar, aveți grijă cei cu copii sensibi la înțepătura de albina, nu circulați cu geamul deschis în zonele unde sunt albine.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Vin Iul 21, 2017 9:05 am

Pai daca te lovesti tu ele normal ca te inteapa, daca se lovesc ele de tine, se gandesc de 2 ori, posibil sa fi baut ceva:)
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Iul 21, 2017 11:07 am

damblagiu scrie:Am spus doar, aveți grijă cei cu copii sensibi la înțepătura de albina, nu circulați cu geamul deschis în zonele unde sunt albine.

Si poate sa profitati si sa le spuneti ca daca mai tipa mult le intra o albina in gura ... :idea:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 21, 2017 1:19 pm

pozeDECAT scrie:
damblagiu scrie:Am spus doar, aveți grijă cei cu copii sensibi la înțepătura de albina, nu circulați cu geamul deschis în zonele unde sunt albine.

Si poate sa profitati si sa le spuneti ca daca mai tipa mult le intra o albina in gura ... :idea:
Pe ai mei i am educat sa nu țipe. Îi puneam sa cante. Mai cântăm și eu odată cu ei deși mai bine făceam.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 21, 2017 1:48 pm

damblagiu scrie:
pozeDECAT scrie:
damblagiu scrie:Am spus doar, aveți grijă cei cu copii sensibi la înțepătura de albina, nu circulați cu geamul deschis în zonele unde sunt albine.

Si poate sa profitati si sa le spuneti ca daca mai tipa mult le intra o albina in gura ... :idea:
Pe ai mei i am educat sa nu țipe. Îi puneam sa cante. Mai cântăm și eu odată cu ei deși mai bine făceam.
.......mai bine tecea.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Iul 21, 2017 2:21 pm

pozeDECAT scrie:sa le spuneti ca daca mai tipa mult le intra o albina in gura ... :idea:

Vorba cantecului "Magdalena"


Sent from my iPhone using Tapatalk
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde demential » Vin Iul 21, 2017 2:39 pm

"spune drept, cine te-a muscat?"
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde mirce4 » Vin Iul 21, 2017 2:40 pm

Gata si vacanta din acest an in Thassos. In 4 deplasari in Grecia e prima data cand mi se imbolnaveste un copil. Dupa cursurile de inot din aceasta primavara fetele mele au prins curaj si cu ochelarii pe ochi erau mai tot timpul scufundate. Dupa 3 zi in Paralia Ofriniu unde nu am avut probleme am ajuns in sfarsit si pe insula in Skala Potamia. Dupa doua zile de Golden Beach fata cea mica(8 ani) ne-a dat alarma cu o serie de varsaturi si febra. Garda toata noaptea, iar febra, iar varsaturi, comprese pt scaderea febrei, ce mai, de groaza. A doua zi dimineata eram la medic. S-au analizat posibilele cauze, s-a consultat pacientul, concluzia: enterocolita datorata apei de mare inghitita. Doar la doctor a recunoscut ca a bagat-o varul ei cu capul sub apa si a tinut-o putin mai mult.... Asistentul ne-a intrebat daca avem asigurare, am prezentat-o, s-a facut o hartie si asta a fost tot. Dupa 2 zile eram gata de scufundari.
Pentru cei ce nu au folosit niciodata asigurarile de calatorie dar vor avea nevoie (nu doresc nimanui), in momentul in care prezentati asigurarea va trebui sa sunati la numarul de telefon al asiguratorului( este scris pe asigurare) pt a cere un numar de inregistrare care se genereaza pe loc (vi se va cere diagnosticul de catre operatoare). Fara acesta nu va este de folos asigurarea.
Vacanta fara evenimente neplacute tuturor.
Avatar utilizator
mirce4
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Feb 17, 2017 9:00 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 148 times
Been thanked: 119 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron