Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde yuliansch » Dum Iul 16, 2017 9:26 am

HHR scrie:Deși există chestii ce diferă de la o plajă la alta, de la un local la altul, aș avansa, strict estimativ, o sumă de 60 euro. E bine ?

multumesc frumos
yuliansch
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Aug 21, 2016 3:45 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 41 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Malex » Dum Iul 16, 2017 9:58 am

yuliansch scrie:buna. imi poate spune cineva care ar fi costul ( o medie ) unei zile in Thassos pentru 2 adulti si un minor?
-sezlonguri
-bautura ( o bere, un suc)
- mancare ( pranz si , eventual cina)
tin sa precizez ca nu suntem foarte pretentiosi, copilul mananca "superficial" ;).
multumesc.


Asa cum a spus si HHR, este un buget estimativ, depinde de stilul fiecaruia si de pofta, dar ca sa-ti poti face tu singur un buget, detaliez un pic categoriile de cheltuieli:
1. sezlonguri - exista mai multe variante, care difera de la o localitate la alta si in functie de plaja respectiva: pret fix, fara nimic inclus: aprox 7 euro/ 2 șezlonguri si o umbrela/toata ziua. Apoi exista varianta pret aprox 10 euro/ de acesti bani primesti insa bauturi/inghetata etc. Alta varianta: gratuit, dar consumi ceva de la barul/taverna respectiva. Ultima varianta cunoscuta de mine: gratuit, dar serveti pranzul la taverna respectiva.
2. bautura: in general, o bere draft/ doza mica : 3-4 euro, un frappe cam la fel, o inghetata 2-3 euro (ambalata sau 1-2 cupe la pahar etc).
3. Mancare: in general, cel mai scump este pestele proaspat, servit fie ca portie (10-14 euro), fie ales de tine si cantarit (intre 20-60 euro Kg, in functie de specie). Gasesti frecvent tipura (dorada) si lavraki (biban de mare) - aprox 20-30 euro kg, deci un peste de 600 gr - cam 12-18 euro, la care adaugi sau nu o garnitura (in unele locuri este inclusa, trebuie sa intrebi). Fructe de mare: creveti (diferite feluri) - 8-12 euro, platou mix de peste - 10-12 pt o persoana, exista si pt 2-3 persoane, pret mai mare; Gavros - un fel de hamsii mai mari - cam 6 euro portia, peste spada (congelat) - 8-10 euro. Mancaruri traditionale: miel cu legume la cuptor (kleftico) - 8-10 euro, Gyros - 7-10 euro, miel la rotisor - cam 20 euro kg/ poate fi si portie de 500g, musaca - 7-8 euro, salata greceasca 5-7 euro etc.
4. Bauturi - cam la fel, 4 euro o bere, 6 euro 1/2 litru vinul casei etc.

Incearca si tu sa construiesti un buget/ zi la care sa adaugi o marja de siguranta de 20% (intra aici o jucarioara neplanificata, o bere in plus, ceva mai scump de mancare etc).
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde ams » Dum Iul 16, 2017 7:54 pm

yuliansch scrie:buna. imi poate spune cineva care ar fi costul ( o medie ) unei zile in Thassos pentru 2 adulti si un minor?
-sezlonguri
-bautura ( o bere, un suc)
- mancare ( pranz si , eventual cina)
tin sa precizez ca nu suntem foarte pretentiosi, copilul mananca "superficial" ;).
multumesc.


Meniuri de copii cam in toate statiunile sunt 5 euro, cele de adult variaza de la 7 la 15 euro (in functie de ce alegi), exista si platouri de 2-3 persoane - 14 - 22 euro. Sucuri cam 2-3 euro, Bere cam 3 - 3,5 euro.
Singura plaja unde am platit sezlonguri a fost la Golden Beach (adica strict taxa ptr sezlong, 2,5 euro / sezlong), la restul plajelor daca comandai ceva erau gratuit sezlongurile.
ams
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 27, 2017 4:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 47 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde yuliansch » Lun Iul 17, 2017 6:12 am

ams scrie:
yuliansch scrie:buna. imi poate spune cineva care ar fi costul ( o medie ) unei zile in Thassos pentru 2 adulti si un minor?
-sezlonguri
-bautura ( o bere, un suc)
- mancare ( pranz si , eventual cina)
tin sa precizez ca nu suntem foarte pretentiosi, copilul mananca "superficial" ;).
multumesc.


Meniuri de copii cam in toate statiunile sunt 5 euro, cele de adult variaza de la 7 la 15 euro (in functie de ce alegi), exista si platouri de 2-3 persoane - 14 - 22 euro. Sucuri cam 2-3 euro, Bere cam 3 - 3,5 euro.
Singura plaja unde am platit sezlonguri a fost la Golden Beach (adica strict taxa ptr sezlong, 2,5 euro / sezlong), la restul plajelor daca comandai ceva erau gratuit sezlongurile.



in acesti 2,5 euro intra doar un sezlong? cat costa umbrela?
yuliansch
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Aug 21, 2016 3:45 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 41 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Nisip » Lun Iul 17, 2017 9:23 am

ams scrie:Singura plaja unde am platit sezlonguri a fost la Golden Beach (adica strict taxa ptr sezlong, 2,5 euro / sezlong), la restul plajelor daca comandai ceva erau gratuit sezlongurile.


Nu ai nimerit pe bucata de plaja care trebuie. Noi nu am platit niciodata, dar am facut consumatie.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nisip
 
Mesaje: 34
Membru din: Joi Iun 23, 2016 12:30 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 77 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Lun Iul 17, 2017 10:26 am

Si conteaza cati ani are minorul. Ca daca e mic mic, cum am mers noi, eram cu mancarea la lada.

Atentie ca pe plajele unde stateam la sezlong si trebuia sa facem consumatie de la ei, nu te lasa cu berea/apa de acasa. Bine asta doar teoretic, pentru ca practic am comandat, dar imi luam si de la supermarket bere
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde ams » Lun Iul 17, 2017 10:56 pm

Nisip scrie:
ams scrie:Singura plaja unde am platit sezlonguri a fost la Golden Beach (adica strict taxa ptr sezlong, 2,5 euro / sezlong), la restul plajelor daca comandai ceva erau gratuit sezlongurile.


Nu ai nimerit pe bucata de plaja care trebuie. Noi nu am platit niciodata, dar am facut consumatie.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Se poate....Anul trecut n-am platit in acelasi loc, anul acesta da.....
ams
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 27, 2017 4:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 47 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde ams » Lun Iul 17, 2017 11:00 pm

yuliansch scrie:
ams scrie:
yuliansch scrie:buna. imi poate spune cineva care ar fi costul ( o medie ) unei zile in Thassos pentru 2 adulti si un minor?
-sezlonguri
-bautura ( o bere, un suc)
- mancare ( pranz si , eventual cina)
tin sa precizez ca nu suntem foarte pretentiosi, copilul mananca "superficial" ;).
multumesc.


Meniuri de copii cam in toate statiunile sunt 5 euro, cele de adult variaza de la 7 la 15 euro (in functie de ce alegi), exista si platouri de 2-3 persoane - 14 - 22 euro. Sucuri cam 2-3 euro, Bere cam 3 - 3,5 euro.
Singura plaja unde am platit sezlonguri a fost la Golden Beach (adica strict taxa ptr sezlong, 2,5 euro / sezlong), la restul plajelor daca comandai ceva erau gratuit sezlongurile.



in acesti 2,5 euro intra doar un sezlong? cat costa umbrela?


Sub o umbrela erau 2 sezlonguri. 5 euro = 2 sezlonguri + umbrela.
ams
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 27, 2017 4:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 47 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde razvano » Joi Iul 20, 2017 9:33 am

Salut,

Stie cineva daca/ce restrictii sunt in Bulgaria si Grecia legat de mersul copiilor in masina, pe locul din fata?

multumesc!
razvano
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iul 10, 2017 3:18 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 6 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Malex » Joi Iul 20, 2017 9:57 am

Salut,

sunt aceleasi restrictii ca la noi, legate de varsta si inaltime. Daca sunt copii mici, obligatoriu in Grecia trebuie sa ai scaun special sau inaltator, pentru locurile din spate.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde ODA » Joi Iul 20, 2017 10:10 am

Buna, pe 23 iulie plecam pt prima oara in Thassos, 2 adulti si 1 copil.
Care ar fi ora ideala pentru a trece prin Bulgaria?
Exista indicatoare catre ferry?, WAZE is face treaba bine?
Copilul meu este alergic la LACTATE, LAPTE, IAURT, UNT, BRANZA, CASCAVAL, TOATE LACTATELE.
Stiti daca am vreo sansa sa mananc in conditii de siguranta la restaurant?
Face SOC ANAFILACTIC si de la urme de lactate, adica daca vasele nu sunt suficient de bine spalate.
Stiti restaurante unde exista chelneri romani? sa ma pot intelege cu ei??

Va multumesc!
ODA
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 20, 2017 10:02 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 22 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Joi Iul 20, 2017 10:35 am

"Care ar fi ora ideala pentru a trece prin Bulgaria?"
Noaptea, plecare 12-1AM din Bucuresti

"Exista indicatoare catre ferry?, WAZE is face treaba bine?"
Waze merge brici. Eu merg cu popas la OMV Kardjali, ca deh, am rezervor mic la masina

"Copilul meu este alergic la LACTATE, LAPTE, IAURT, UNT, BRANZA, CASCAVAL, TOATE LACTATELE.
Stiti daca am vreo sansa sa mananc in conditii de siguranta la restaurant?
Face SOC ANAFILACTIC si de la urme de lactate, adica daca vasele nu sunt suficient de bine spalate."
Hmm, e dubios, eu unu n-am idee, dar teoretic e safe cam peste tot. Bine in principiu ar fi ok.

"Stiti restaurante unde exista chelneri romani? sa ma pot intelege cu ei??"
Peste tot te intelegi cu chelnerii.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde demential » Joi Iul 20, 2017 10:40 am

ODA scrie:Buna, pe 23 iulie plecam pt prima oara in Thassos, 2 adulti si 1 copil.
Care ar fi ora ideala pentru a trece prin Bulgaria?
Exista indicatoare catre ferry?, WAZE is face treaba bine?
Copilul meu este alergic la LACTATE, LAPTE, IAURT, UNT, BRANZA, CASCAVAL, TOATE LACTATELE.
Stiti daca am vreo sansa sa mananc in conditii de siguranta la restaurant?
Face SOC ANAFILACTIC si de la urme de lactate, adica daca vasele nu sunt suficient de bine spalate.
Stiti restaurante unde exista chelneri romani? sa ma pot intelege cu ei??

Va multumesc!

Daca iti place sa conduci noaptea, cred ca ideal este sa traversati Bulgaria noaptea.
Exista indicatoare catre Ferry in Keramoti. Waze merge foarte bine, la fel si Google Maps. Sa nu te astepti insa la prea multe avertizari pe drum (de gropi sau politie).
Teoretic la toate tavernele poti sa mananci in siguranta.
Multe taverne au chelneri romani si oricum te poti intelege cu toti ospatarii. La prima strigare pot sa iti spun de Casa di Pizza din Potos si Taverna Irene tot din Potos, cu ospatari romani. Unde o sa fiti cazati ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde razvano » Joi Iul 20, 2017 11:02 am

Malex scrie:Salut,

sunt aceleasi restrictii ca la noi, legate de varsta si inaltime. Daca sunt copii mici, obligatoriu in Grecia trebuie sa ai scaun special sau inaltator, pentru locurile din spate.

Cel mic sta in spate in scaun de copil, nu e problema. Cel mare are 11 ani si inaltimea de 150 cm. Raportat la varsta, la noi nu are voie in fata. Problema e ca i se face rau in spate cand intru in zone virajate (munte in general) si lucrul asta e inevitabil, nu il ajuta niciun medicament, supliment sau mai stiu eu ce, indiferent cand si cum i-l dau.
razvano
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iul 10, 2017 3:18 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 6 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Malex » Joi Iul 20, 2017 11:17 am

razvano scrie:
Malex scrie:Salut,
Cel mic sta in spate in scaun de copil, nu e problema. Cel mare are 11 ani si inaltimea de 150 cm. Raportat la varsta, la noi nu are voie in fata. Problema e ca i se face rau in spate cand intru in zone virajate (munte in general) si lucrul asta e inevitabil, nu il ajuta niciun medicament, supliment sau mai stiu eu ce, indiferent cand si cum i-l dau.


Avand in vedere inaltimea baiatului, cred ca poti sa-l lasi in fata.....nu cred ca te opreste cineva special sa te intrebe ce varsta are...eventual la vama/vami il treci temporar in spate pana treceti de control si dupa...back to front!
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron