FOTO pe intelesul tuturor...

Teatru, muzica, filme, carti, fotografie etc.

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde florin04 » Vin Ian 27, 2017 11:12 am

Posibil sa fie o reflexie...
Daca nu, sigur e un OZN... :D
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Joi Apr 20, 2017 9:20 pm

Din experienta lui Stan Patitu' - cand ne apucam din nou de utilizat aparatul foto (dupa o perioada mai mare sau mai mica de facut poze cu telefonul - iarta-ma Doamne daca am pacatuit :D), e foarte util sa dam o tura de control prin meniu (acolo unde este posibil) si sa verificam daca toate setarile sunt OK - stabilizarea automata, setarile de autofocus, compensarea expunerii, setari ISO, evaluarea expunerii...etc.
Prietenii stiu de ce!
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde demential » Vin Mai 05, 2017 10:27 am

Cateva sfaturi:
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Ian 06, 2018 6:20 pm

Hai sa punem in aceasta rubrica si cadrul original, neprelucrat, doar micsorat, alaturi de cel in care mai lucram la incadrare, intensitati, culori si contraste :idea:
Exemplu:
Afrodita 2.jpg Afrodita 2_neprelucrat.jpg

Daca e cadrul brut, asa sa-i ramana infatisarea !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Ian 06, 2018 8:03 pm

pozeDECAT scrie:Hai sa punem in aceasta rubrica si cadrul original, neprelucrat, doar micsorat, alaturi de cel in care mai lucram la incadrare, intensitati, culori si contraste :idea:
Exemplu:
Afrodita 2.jpg Afrodita 2_neprelucrat.jpg

Daca e cadrul brut, asa sa-i ramana infatisarea !


Am incercat, da nu-mi iasa :(

DSC_1745.NEF => Extensia nef nu este permisă.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Ian 06, 2018 9:27 pm

... atunci, in procesul micsorarii pozei (banuiesc ca .nef le face si foarte "grele" - https://www.nikonusa.com/en/learn-and-e ... t-nef.html ) cu vreunul dintre programele disponibile (https://fileinfo.com/extension/nef) aceasta ar trebui salvata .jpg ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Ian 06, 2018 10:58 pm

pozeDECAT scrie:... atunci, in procesul micsorarii pozei (banuiesc ca .nef le face si foarte "grele" - https://www.nikonusa.com/en/learn-and-e ... t-nef.html ) cu vreunul dintre programele disponibile (https://fileinfo.com/extension/nef) aceasta ar trebui salvata .jpg ...


E o varianta, dar e evident consumatoare de timp si spatiu de stocare. In plus, in cazul camerelor foto care nu "scot" decat JPG-uri, fisierul asa zis "brut" nu e deloc brut ci e deja procesat o data conform algoritmilor de conversie specifici fiecarei serii de camere foto (asupra carora utilizatorul are foarte putin control in cazul camerelor foto compacte obisnuite, ceva mai mult la cele premium), procesare care nu este totuna cu simpla conversie RAW-JPG oferita de Lightroom, ACD, Corel, etc., deoarece fiecare producator de camere foto isi imprima in algoritmii de conversie propria viziune asupra procesarii imaginii captate de senzor - in termeni de redare a contrastului, luminozitatii, culorilor, etc.

Oricum, propun mutarea discutiei/ultimelor postari aici: http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=44&t=327&start=165.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde damblagiu » Lun Feb 05, 2018 3:04 pm

Are cineva idee cum pot scoate poze in format electronic de pe negative color?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Feb 05, 2018 3:43 pm

Depinde cit vrei sa investesti pt asta, ai mai multe variante:

sa mergi la un centru foto care se ocupa cu asa ceva;
scanare direct cu tel mobil/aplicatie;
sa-ti cumperi un scaner dedicat;
sa-ti cumperi un scaner care merge impreuna cu tel mobil;
multifunctional/scaner;
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde damblagiu » Lun Feb 05, 2018 4:30 pm

Am cam 100-150 de cadre. Cred ca voi apela la prima varianta. Helmut e jalnic.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde demential » Lun Mar 19, 2018 4:08 pm

de aici viewtopic.php?p=68577#p68577
dflc03 scrie:Ai tras ceva de noua camera (extra light si la propriu si la figurat). Dupa atata munca ar merita si ea o vizita la "senzor spa".
E adevarat ca "No zoom will make you free" ? :D

Light - usoara, confirm :D La figurat - adica e slaba ca performante?
Ce inseamna "senzor spa"? Imi recomanzi sa o duc undeva sa o curete? Te referi la pata? :crazy:
La inceput mi s-a parut extrem de dubios cu "no zoom". Iti trebuie mai multa atentie la incadraturi (stiu, nu e cazul la mine in exemplele de acolo si nu numai) dar nici nu te lasa sa surprinzi momentul/peisajul pe care ti-l doresti :) Dupa 2 capitale europene pot sa spun ca ... m-am obisnuit, dar in niciun caz nu esti "free" - liber. Mie mi se pare ca te limiteaza mult acest "no zoom".
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Lun Mar 19, 2018 11:41 pm

demential scrie:Light - usoara, confirm :D La figurat - adica e slaba ca performante? ...


Nu e vorba de performanta - asta e OK (parerea mea, D3100 al meu e chiar mai slab ca specificatii), e vorba ca in multe situatii are tendinta sa supraexpuna, aka prea mult "light". Cand ai multe chestii deschise la culoare in cadru parca "cere" compensarea expunerii.

demential scrie:...
Ce inseamna "senzor spa"? Imi recomanzi sa o duc undeva sa o curete? Te referi la pata? :crazy:


Da :cry:

demential scrie:...
La inceput mi s-a parut extrem de dubios cu "no zoom". Iti trebuie mai multa atentie la incadraturi (stiu, nu e cazul la mine in exemplele de acolo si nu numai) dar nici nu te lasa sa surprinzi momentul/peisajul pe care ti-l doresti :) Dupa 2 capitale europene pot sa spun ca ... m-am obisnuit, dar in niciun caz nu esti "free" - liber. Mie mi se pare ca te limiteaza mult acest "no zoom".


E o chestie subiectiva. Portabilitate si calitate superioara a obiectivului fix (comparat cu obiectivul zoom de kit) sau greutate/dimensiuni sporite si relativa flexibilitate la incadrare. Totusi, daca simti ca te limiteaza fixul, vezi in ce directie te limiteaza (wide vs tele) si ai de unde alege - Canon 10-18mm ar merita incercat pe wide, iar pe tele parca aveai un 18-135.
Eu mi-as dori ca Nikon sa scoata niste obiective fixe wide de mici dimensiuni, diafragma 2.8, cu stabilizare optica si accesibile la pret - a la Canon. M-as lipsi instantaneu de "borcanul" de juma' de kil care imi rupe gatul in prezent. :sick:
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde demential » Vin Mar 23, 2018 8:02 pm

Am inteles acum ce vroiai sa zici cu "light" :) Adevaru' e ca nici eu nu sunt vreun as in a il seta :)
Am trimis la espert care l-a curat pe senzor :)
Am folosit jucaria asta light pentru ca "principalu' " (un 18-135) il folosea altcineva, in paralel :) Asa ca fotografiile sunt pe un card, pe undeva. Eu pozezDecât, mai light asa :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Mar 23, 2018 8:50 pm

M-ati chemat :shifty: :?:
Asta cu kilogramele m-a facut multa vreme sa prefer Olympusul meu vechi, C765UZ ... Ma deranjeaza ca nu mai gasesc ceva similar (performante, dimensiune, pret), chiar daca eram usor constrans de echivalentul 38 mm al obiectivului in ciuda ca ma bucuram de 380 de la zoom optic maxim ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Dum Mar 25, 2018 3:40 pm

demential scrie:Am inteles acum ce vroiai sa zici cu "light" :) Adevaru' e ca nici eu nu sunt vreun as in a il seta :)
Am trimis la espert care l-a curat pe senzor :)
Am folosit jucaria asta light pentru ca "principalu' " (un 18-135) il folosea altcineva, in paralel :) Asa ca fotografiile sunt pe un card, pe undeva. Eu pozezDecât, mai light asa :D


Ar merge si niste fotografii... :angel:
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cultura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron