Calafat sau Bechet

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Calafat sau Bechet

Mesaj necititde Razvan » Mie Apr 23, 2014 1:31 pm

Am vazut ca majoritatea traseelor descrise sunt cu plecare din Bucuresti.

Dar odata cu deschiderea podului de la Calafat pp ca majoritatea celor din vest / sud vest vor sa intre la bulgari prin Calafat.

Personal mi-am configurat drumul asa (o sa plec in luna august anul acesta) si am tinut cont in principal de calitatea drumului.



Orice alternativa este binevenita :) (e prima data cand plec spre sud, in rest am fost doar in vest :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Razvan
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 23, 2014 1:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde teo » Mie Apr 23, 2014 2:35 pm

Razvan scrie:Am vazut ca majoritatea traseelor descrise sunt cu plecare din Bucuresti.

Dar odata cu deschiderea podului de la Calafat pp ca majoritatea celor din vest / sud vest vor sa intre la bulgari prin Calafat.

Personal mi-am configurat drumul asa (o sa plec in luna august anul acesta) si am tinut cont in principal de calitatea drumului.



Orice alternativa este binevenita :) (e prima data cand plec spre sud, in rest am fost doar in vest :)


eu zic ca e ok. inclusiv iesirea de pe autostrada la radinovo-805-86 zic ca e cea mai buna varianta
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde gabrielv » Joi Iun 12, 2014 1:47 pm

Ce treaba are Radinovo cu drumul prin Calafat?

Eu am fost anul trecut si este ok drumul mai putin portiunea de dupa Montana unde sunt gropi destul de mari pe cativa km, poate s-au astupat intre timp.
Traseul a fost Craiova-Calafat-Montana-Vrata-Sofia-Kulata-Keramoti-Thasos
gabrielv
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iun 12, 2014 10:01 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde teo » Joi Iun 12, 2014 2:08 pm

gabrielv scrie:Ce treaba are Radinovo cu drumul prin Calafat?


daca te uitai mai atent la mesajul lui razvan gaseai si raspunsul ;)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde AlinE » Joi Iun 12, 2014 9:31 pm

Razvan scrie:Am vazut ca majoritatea traseelor descrise sunt cu plecare din Bucuresti.
Dar odata cu deschiderea podului de la Calafat pp ca majoritatea celor din vest / sud vest vor sa intre la bulgari prin Calafat.
Personal mi-am configurat drumul asa (o sa plec in luna august anul acesta) si am tinut cont in principal de calitatea drumului.
Orice alternativa este binevenita :) (e prima data cand plec spre sud, in rest am fost doar in vest :)


este o porcarie drumul configurat de tine. pentru Craiova-Calafat-Sofia- Keramoti asta este cel mai okay https://www.google.ro/maps/dir/Craiova/ ... 600774!3e0
calitatea drumul in Bulgaria este cam peste tot la fel ...portiuni bune alternate cu portiuni mai putin bune, dar net superioare drumurilor made in Romania.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde teo » Vin Iun 13, 2014 5:38 am

eii, in afara faptului ca ruta configurata de razvan pare la prima vedere complicata, alte hibe n-are. :) ca timp e mai scurta, ca lungime sunt doar 50km in plus fata de clasica kulata. cu putina atentie si documentare n-ar trebui sa aibe probleme. :)
daca-mi aduc aminte de trecut, toti am experimentat variante cu tot felul de scurtaturi, unele mai bune, altele mai proaste. :)
eu chiar astept in august sa ne povesteasca experienta lui despre acest traseu :)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde neaguionutu » Sâm Mai 09, 2015 8:44 am

6. DX Vidin-Botevgrad, lucrarile la centura orasului Montana continua, iar pe centura orasului Vratsa, cea inaugurata anul trecut, se repara trecerea la nivel cu calea ferata, circulatia fiind deviata pe rute ocolitoare. Reparatia o sa dureze 15 zile.

Centura orasului Montana:
IMAG1091.jpgIMAG1088-PANO.jpg035265354-big.jpg
informatiile si pozele sunt preluate de pe forum peundemerg.ro, SSC-ul bulgaresc, http://www.novinite.com , http://www.ncsip.bg si http://www.api.bg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde neaguionutu » Dum Iun 07, 2015 4:27 am

ATENTIONARE: Pe drumul dintre Vidin si Botevgrad, sectiunea Vratsa-Mezdra-Botevgrad se executa lucrari de consolidare a drumului national E-79/I-1, datorate alunecarilor de teren din ultima perioada. Astfel circulatia se desfasoara anevoios si se creaza blocaje.
Poze si mai multe informati la acest link: http://vratzanews.com/index.php?lang=bg ... D%2FQTJhRh


Pe centura Montana se lucreaza in continuare dar nu au aparut imagini noi.
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde neaguionutu » Dum Iun 07, 2015 4:50 am

A1 Trakia (Sofia-Burgas, 360 km ,finalizata) - pe mai multe portiuni intre Sofia si Plovdiv au loc reparati capitale la viaducte si tuneluri.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde cristee » Joi Aug 11, 2016 4:58 pm

Salutare. Anul asta (2016) care ar fi cel mai ok traseu Calafat - Thassos.
cristee
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 11, 2016 4:51 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Spre Thassos prin Calafat ...

Mesaj necititde Seth81 » Mar Apr 11, 2017 2:17 pm

AlinE scrie:
Razvan scrie:Am vazut ca majoritatea traseelor descrise sunt cu plecare din Bucuresti.
Dar odata cu deschiderea podului de la Calafat pp ca majoritatea celor din vest / sud vest vor sa intre la bulgari prin Calafat.
Personal mi-am configurat drumul asa (o sa plec in luna august anul acesta) si am tinut cont in principal de calitatea drumului.
Orice alternativa este binevenita :) (e prima data cand plec spre sud, in rest am fost doar in vest :)


este o porcarie drumul configurat de tine. pentru Craiova-Calafat-Sofia- Keramoti asta este cel mai okay https://www.google.ro/maps/dir/Craiova/ ... 600774!3e0
calitatea drumul in Bulgaria este cam peste tot la fel ...portiuni bune alternate cu portiuni mai putin bune, dar net superioare drumurilor made in Romania.

Stiu ca e vechi postul, dar poate imi poti da un raspuns legat de calitatea drumului intre Montana si Sofia, am inteles ca ar fi destul de prost. Multumesc.
Seth81
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 11, 2017 1:46 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times

Calafat sau Bechet

Mesaj necititde alinsandu » Joi Iun 08, 2017 1:29 pm

Buna ziua ,

intentionez sa merg in august 2017 cu masina din Hunedoara in Thassos . am ales initial varianta cu bacul pe la Bechet dar ma gandesc sa iau in calcul si varianta de la trece prin Calafat
ma putei ajuta cu o recomandare ?
multumesc
alinsandu
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 08, 2017 1:26 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Calafat sau Bechet - 2017

Mesaj necititde Ποντίκι » Joi Iun 08, 2017 1:42 pm

alinsandu scrie:Buna ziua ,

intentionez sa merg in august 2017 cu masina din Hunedoara in Thassos . am ales initial varianta cu bacul pe la Bechet dar ma gandesc sa iau in calcul si varianta de la trece prin Calafat
ma putei ajuta cu o recomandare ?
multumesc

Buna ziua.
Am dat de curiozitate Deva-Keramoti. Prima ruta recomandata a fost asta http://distanta.ro/deva/40.857470,24.704720 884km, 12ore34min teoretic.
Dar exista si varianta prin Romania, Deva > Bucuresti > viewtopic.php?f=4&t=1114 - 963km, 12ore47min.
Diferenta nu mi se pare mare ca timp, si nici kilometri multi in plus. Poate nu e rea nici varianta asta.
Legat de trecerea pe la Bechet http://distanta.ro/deva/bechet/40.857436,24.704703 vs Calafat http://distanta.ro/deva/43.990440,22.93 ... ,24.704703 ... parca Bechet e putin mai ok, aparent.
Avatar utilizator
Ποντίκι
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Ian 23, 2015 12:01 pm
Localitate: World
Has thanked: 191 times
Been thanked: 105 times

Re: Calafat sau Bechet - 2017

Mesaj necititde clauradu » Joi Iun 08, 2017 6:06 pm

Poate ar fi mai potrivit de mers decla Deva pana la granita cu Serbia si din Serbia aproape doar pe autostrada si, astfel, se evita Bulgaria. In felul asta se poate realimenta in Macedonia care are cel mai ieftin combustibili.

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk
clauradu
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Noi 19, 2016 1:47 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 17 times

Re: Calafat sau Bechet - 2017

Mesaj necititde gabriel » Joi Iun 08, 2017 9:05 pm

clauradu scrie:Poate ar fi mai potrivit de mers decla Deva pana la granita cu Serbia si din Serbia aproape doar pe autostrada si, astfel, se evita Bulgaria. In felul asta se poate realimenta in Macedonia care are cel mai ieftin combustibili.

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk

Din cate stiu autostrazile din Serbia costa...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Următorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 26 vizitatori