Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde Alinuta » Mar Apr 15, 2014 6:06 pm

Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare :)

De fff multa vreme ne doream sa ajungem in zona Marginimii Sibiului, dar tot timpul gaseam alte destinatii mai apropiate pt iesirile noastre (si asa destul de rare) la munte.
Anul trecut, profitand de faptul ca 5 din 6 persoane din grupul nostru de prieteni trebuia "sa dam de baut" in week-end-ul cu 8 Noiembrie :crazy: , ne-am hotarat sa ne serbam impreuna.

Unde sa mergem? Unde sa mergem?
Hai la Gura Raului, caci acolo am gasit o pensiune in care sa incapem cu totii, cu catel, cu purcel, cu tot. :lol:

Am plecat intr-o joi dupa-amiaza si am ajuns pe inserat acolo, dupa un lung si obositor drum pe Valea Oltului, unde am mers bara la bara.
Noroc cu autostrada de la Sibiu, unde am incercat sa ne mai scoatem si noi "parleala"... :D

VINERI

DSC07662.jpg
A doua zi, plini de avant si incurajati de vremea frumoasa de afara, fara sa ne facem un plan prealabil, am zis sa dam o fuga pana la Barajul Gura Raului, apoi sa ne continuam traseul, pana la Cheile Cibinului.

DSC07641.jpg
Drum OK pana la "stavilarul apelor", dar dupa acesta...TEROARE: drum forestier, numai sleauri pline de namol, de nici nu am reusit sa ajungem pana la Chei.
Am fost nevoiti sa facem cale intoarsa, dupa ce pierdusem deja vreo 40 de minute luptandu-ne cu natura! :o

DSC07633.jpg
Din centrul satului Gura Raului, am luat-o spre Paltinis.

DSC07719.jpg
Acolo, telescaunul era in functiune, asa ca o parte din grup s-a plimbat cu acesta.

DSC07685.jpgDSC07691.jpg
Se apropia ora pranzului, asa ca pasii (a se citi "masinile") ni s-au indreptat spre Sibiu.
Dupa o scurta plimbare prin Centrul Vechi, ne-am oprit la Crama Sibiul Vechi si pot spune ca am facut o alegere ff reusita.
Toata lumea a fost multumita de preparatele comandate, de la mic la mare. :P

DSC07761.jpgDSC07763.jpgDSC07769.jpg
Cum era destul de tarziu pentru a vizita Brukenthal-ul, asa cum ne propusesem, am mai colindat pe stradute pana s-a lasat seara, cautand in mod special Podul Minciunilor, pt un shooting foto. ;)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde Alinuta » Mar Apr 15, 2014 6:22 pm

SAMBATA

Avand in vederea ca iar aveam parte de o vreme deoasebit de frumoasa, sambata nu am mai lasat lucrurile la voia intamplarii si, dupa ce am studiat bine harta zonei si posibilele obiective turistice de vizitat, ne-am indreptat spre Saliste.
DSC07952.jpg
Si nu pt a vizita cine stie ce muzeu, ci pentru incepe sa urcam spre Tabara de sculptura de la Poiana Soarelui.

Dupa cum poate unii dintre voi stiu deja acolo, incepand cu anul 1981, au fost organizate 7 editii ale "Taberei nationale de scluptura in lemn".
Cele mai frumoase lucrari realizate, opere de arta contemporana, au ramas expuse intr-un parc in aer liber in care e o adevarata placere sa te plimbi si sa te relaxezi.
DSC07810.jpgDSC07811.jpgDSC07813.jpgDSC07833.jpgDSC07835.jpgDSC07856.jpg
Dupa aproape o ora de plimbari prin zona, ne-am indreptat optimisti spre Cabana Crint.
DSC07916.jpg
Nu ne spusese nimeni ca pbb e cu circuit inchis si nu e deschisa "marelui public", dar recunosc ca nu imi pare rau ca am ajuns acolo, deoarece drumul parcurs a fost fff pitoresc, iar instantaneele surprinse la destinatie au fost si ele deosebite (cabana, pastravarie, terenuri de sport, micro-ferma zootehnica etc).
DSC07890.jpgDSC07885.jpgDSC07891.jpgDSC07887.jpg
La intoarcerea spre Saliste ne-am oprit la Schitul Foltea.
Nu era nici tipenie de om pe acolo, doar un ciobanesc mioritic care pazea proprietatea.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde Alinuta » Mar Apr 15, 2014 7:57 pm

Cum in Saliste nu prea mai aveam ce face (astfel incat sa putem capta si atentia celor mici), ne-am indreptat mai apoi spre Sibiel.

DSC07976.jpg
Imi doream tare mult sa vizitam Muzeul de Icoane pe Sticlă "Preot Zosim Oancea", din curtea Bisericii Sf. Treime din localitate.

DSC07965.jpgDSC07957.jpgDSC07959.jpg
Am fost deosebit de norocosi sa fim singurii vizitatori de la ora respectiva, asa ca am fost primiti, indrumati si i-am ascultat povestile doamnei care se ocupa personal de acest muzeu.
Desi in interior era un frig de crapau pietrele, aceasta a avut o rabdare deosebita sa ne prezinte exponatele: cateva sute de icoane (unele cu o vechime foarte mare), obiecte traditionale, fotografii, carti, iar ouale incondeiate au fost o adevarata atractie pt cei mici. Nu am facut poze in interior, in primul rand din respect pentru unicitatea acelui loc si, nu in ultimul rand, pt ca am fost fascinati de tot ceea ce aflam si nu vroiam sa stricam "vraja".

Tot doamna respectiva a avut bunavointa sa ne prezinte si istoria Bisericii Sf. Treime. Din vorba in vorba am aflat ca isi avea originile exact din zona din care eram si noi, asa ca bucuria a fost si mai mare... :)

DSC07961.jpgDSC07964.jpg
Trecuse de fff multa vreme ora mesei de pranz, iar copiii incepusera sa dea semne de "neliniste". :lolno:
A trebuit sa ne indreptam grabiti spre masini, dar, facand niste calcule, ne-am dat seama ca a merge pana in Sibiu pt treaba asta si a cauta si a astepta comanda inseamna sa ne prinda seara...

Asa ca mi-am luat inima in dinti si m-am intors la doamna de la biserica si am intrebat-o unde am putea manca si noi in zona, ca sa nu mai chinuim copiii pe drumuri.
A fost deosebit de "saritoare" si a dat imediat un telefon la o pensiune, despre care stia ca urma sa primesca oaspeti in acea seara.
Si cum in Ardeal nu se gateste niciodata cu portia, ci in cantitati mai mari (ca sa nu zic industriale ;) ), am avut noroc si am fost primiti cu mare drag de acea familie (desi noi eram 11 persoane).

Palinca si vinul din partea casei, supa cu taitei de casa, cea mai buna friptura de purcel (cu mirodenii) la tava, piure, muraturi si doua platouri de minciunele...am crezut ca am ajuns in Rai!!! :lol:
Nu pot sa spun decat ca am plecat foarte impresionata de ospitalitatea locala, gandindu-ma: DECI... SE POATE FACE TURISM SI LA NOI!!!

DSC07967.jpg
MARGINIMEA SIBIULUI nu este o destinatie de weeek-end, ci una careia ar fi bine sa-i alocati mai multe zile, pentru a putea beneficia din plin de traditiile si frumusetile ei!

DSC07992.jpgDSC08002.jpg
DUMINICA, la intoarcerea spre casa am facut o pauza la Manastirea Cozia, pe care am vizitat-o pe indelete.
Peisajul din spatele acesteia este intr-adevar de vis:

DSC08088.jpg

Va astept cu intrebari, daca veti avea ceva nelamuriri, precum si cu alte POVESTI din experienta voastra, din aceasta frumoasa zona care este MARGINIMEA SIBIULUI!!!! :wave:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde damblagiu » Mar Apr 15, 2014 8:12 pm

Rusine @Iuhas! tot noi miticii sa scriem de ale voastre. :lol:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde teo » Mie Apr 16, 2014 5:27 am

damblagiu scrie:Rusine @Iuhas! tot noi miticii sa scriem de ale voastre. :lol:


noapăi damblagiu dragă, la noi lumea nu prea dă din casă :D
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 16, 2014 7:43 am

iuhas scrie:
damblagiu scrie:Rusine @Iuhas! tot noi miticii sa scriem de ale voastre. :lol:


noapăi damblagiu dragă, la noi lumea nu prea dă din casă :D


Se vede asta de cum ajungi acolo. Ziduri inalte, porti mari, ferecate, Casele cu ferestre la interior de parca peste voi ar fi venit turcii. Nici nu-ti dai seama daca sunt locuite sau nu casele voastre. :D
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde teo » Mie Apr 16, 2014 9:22 am

damblagiu scrie:Se vede asta de cum ajungi acolo. Ziduri inalte, porti mari, ferecate, Casele cu ferestre la interior de parca peste voi ar fi venit turcii. Nici nu-ti dai seama daca sunt locuite sau nu casele voastre. :D


dacă n-am avut chirpici...... :twisted:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 16, 2014 11:56 am

iuhas scrie:
damblagiu scrie:dacă n-am avut chirpici...... :twisted:


Lasa ca au descoperit nemtii acum ca sunt cele mai ecologice case si folosesc materialul asta din ce in ce mai frecvent. Oricum sa ne multumiti ca i-am tinut pe turci sa nu vina peste voi. Noi ne otraveam fantanile, ne incendiam casele si holdele, ne violam femeile asa ca atunci cand ajungeau turcii spuneau dezamagiti; hai dracu acasa mai, ca nu mai avem ce face aici si se intorceau din drum . Pt asta trebuie sa ne fiti recunoscatori. :D
Ultima oară modificat de damblagiu pe Mie Apr 16, 2014 4:00 pm, modificat 1 dată în total.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde teo » Mie Apr 16, 2014 12:55 pm

damblagiu scrie:Lasa ca au descoperit nemtii acum ca sunt cele mai ecologice case si folosesc materialul asta din ce in ce mai frecvent. Oricum sa ne multumiti ca i-am tinut pe turci sa nu vina peste voi. Noi ne otraveam fantanile, de incendiam casele si holdele, ne violam femeile asa ca atunci cand ajungeau turcii spuneau dezamagiti; hai dracu acasa mai, ca nu mai avem ce face aici si se intorceau din drum . Pt asta trebuie sa ne fiti recunoscatori. :D

:lol: :lol: :lol:

L.E.: stiai ca marginenii la origini nu-s ardeleni? :D
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde carnitza » Joi Apr 24, 2014 2:38 pm

La cabana (complexul) Craciuneasa ati fost ?

fusei io acu' fro 4 ani, pun maine poze
mi-a placut tare, fost cu aro pe munte, soferul conducea in slapi - a fost demential (scuza-ma te rog demential ) :-)
Sunt la fel ca Einstein....
...extrem de curios .
Avatar utilizator
carnitza
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 4:04 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 92 times
Been thanked: 482 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde April » Joi Apr 24, 2014 2:48 pm

iuhas scrie:
damblagiu scrie:Lasa ca au descoperit nemtii acum ca sunt cele mai ecologice case si folosesc materialul asta din ce in ce mai frecvent. Oricum sa ne multumiti ca i-am tinut pe turci sa nu vina peste voi. Noi ne otraveam fantanile, de incendiam casele si holdele, ne violam femeile asa ca atunci cand ajungeau turcii spuneau dezamagiti; hai dracu acasa mai, ca nu mai avem ce face aici si se intorceau din drum . Pt asta trebuie sa ne fiti recunoscatori. :D

:lol: :lol: :lol:

L.E.: stiai ca marginenii la origini nu-s ardeleni? :D


Ne-ai spus tu ca sunt bulgari, din Veliko Tarnovo - Arbanasi?!
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde teo » Joi Apr 24, 2014 3:57 pm

April scrie:
iuhas scrie:
damblagiu scrie:Lasa ca au descoperit nemtii acum ca sunt cele mai ecologice case si folosesc materialul asta din ce in ce mai frecvent. Oricum sa ne multumiti ca i-am tinut pe turci sa nu vina peste voi. Noi ne otraveam fantanile, de incendiam casele si holdele, ne violam femeile asa ca atunci cand ajungeau turcii spuneau dezamagiti; hai dracu acasa mai, ca nu mai avem ce face aici si se intorceau din drum . Pt asta trebuie sa ne fiti recunoscatori. :D

:lol: :lol: :lol:

L.E.: stiai ca marginenii la origini nu-s ardeleni? :D


Ne-ai spus tu ca sunt bulgari, din Veliko Tarnovo - Arbanasi?!


nope :D bulgarii au ajuns tarziu in arbanassi :D inaintea lor au fost aromanii, care-au fugit la inceputul sec xix iar mare parte dintre ei s-au refugiat in marginime(arbanassi avea o reprezentanta comerciala la sibiu)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde Bosley » Lun Apr 28, 2014 12:14 am

Wekendu asta prelungit 1-3 Mai ce as putea sa vad prin Sibiu ?
O sa fiu prin zona si momentan planu e ceva de genu :
- gradina zoo
- centrul orasului
- aventura park din zona Paltinis (parca acolo am vazut ca este)

Alte sugestii ?
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde kerkyra » Lun Apr 28, 2014 12:15 pm

Mie mi-a placut muzeul satului Astra...
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Marginimea Sibiului - Traditie si relaxare

Mesaj necititde carnitza » Lun Apr 28, 2014 9:31 pm

Muzeul Brukental
Podul mincinosilor
Sunt la fel ca Einstein....
...extrem de curios .
Avatar utilizator
carnitza
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 4:04 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 92 times
Been thanked: 482 times

Următorul

Înapoi la Munte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori