Razboi sau nu

Politica, evenimente etc.

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Iul 16, 2016 1:54 pm

viewtopic.php?f=37&t=394&p=51151#p51151

https://www.youtube.com/watch?v=e2i0LP-ffW0

L.E. Acesta nu e un panflet si trebuie tratat ca atare
:lol: :lol: :lol:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde teo » Mie Sep 28, 2016 6:12 pm

https://correspondent.afp.com/covering-syria-through-hunger-and-fear

For Karam al-Masri, AFP's reporter, photographer and videojournalist in rebel-held Aleppo, the past five years have been a series of tragedies: detention by the regime, and then the Islamic State group, the death of his parents in an air strike, the siege of his hometown, hunger and bombardment. Though it all, he has continued to report, with unwavering courage, the story of his ravaged city.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde dflc03 » Mie Sep 28, 2016 6:42 pm

teo scrie:
https://correspondent.afp.com/covering-syria-through-hunger-and-fear

For Karam al-Masri, AFP's reporter, photographer and videojournalist in rebel-held Aleppo, the past five years have been a series of tragedies: detention by the regime, and then the Islamic State group, the death of his parents in an air strike, the siege of his hometown, hunger and bombardment. Though it all, he has continued to report, with unwavering courage, the story of his ravaged city.


Bafta (lui ca mai e in viata), djihad (interior) si fatalism. Oricum, "Rahmatu-Allah alaihi, wa barakaatuhu" (milostenia si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra sa).
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Mie Oct 26, 2016 11:08 am

Va mai indoiti ca vine!? Nu vine ca aici din cer.
https://www.youtube.com/watch?v=6fnPn9Xr7fI
Ne mancam noi intre noi.

Ascultati ca merita. Altii au dat bani grei sa asculte. Acum e gratis.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde HHR » Mie Oct 26, 2016 6:45 pm

A mai apărut o variantă, povestitor este Liam Neesom https://www.youtube.com/watch?v=-yV1IVLp2E0
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Mie Noi 02, 2016 8:23 am

Rusia: „Am incetat sa mai discutam cu Statele Unite!”. In mod oficial este pace, in mod neoficial a inceput cel de-al Treilea Razboi Mondial…
Președintele rus Vladimir Putin a promulgat luni legea care suspendă acordul cu SUA privitor la reciclarea plutoniului cu destinație militară. Legea, intrată în vigoare luni odată cu publicarea în monitorul oficial, a fost votată în octombrie în Duma de Stat (camera legislativă inferioară) și aprobată apoi în Consiliul Federației (camera superioară).

Acordul, semnat în anul 2000 de cei doi președinți în exercițiu, Vladimir Putin și, respectiv, Bill Clinton, prevedea pentru fiecare din cele două state reciclarea în combustibil civil a 34 de tone de plutoniu provenite de la uriașele stocuri de arme nucleare moștenite din vremea Războiului Rece, semn al angajamentului părților de a lupta împotriva proliferării nucleare.

Anunțându-și la începutul lunii decizia de a suspenda acordul, Putin a justificat-o prin ‘schimbarea radicală a circumstanțelor și apariția unei amenințări pentru stabilitatea strategică, din cauza acțiunilor inamicale ale SUA față de Rusia’.

Legea lasă totuși deschisă posibilitatea revocării ei în situația în care SUA și-ar retrage forțele armate din statele care au aderat la NATO după 2000, ar pune capăt ‘tuturor sancțiunilor’ și ar plăti compensații pentru pierderile financiare implicate.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde dflc03 » Mie Noi 02, 2016 11:02 am

damblagiu scrie:Rusia: „Am incetat sa mai discutam cu Statele Unite!”. In mod oficial este pace, in mod neoficial a inceput cel de-al Treilea Razboi Mondial…


Eu credeam ca razboiu' e chestia aia cu soldati, avioane, crucisatoare, tancuri, bombe, gloante, morti, raniti...cam ca la Alep si Mosul. Ce se petrece in prezent intre Rusia si SUA & Comp e mai curand Razboiul Rece ... reincalzit aka Cold War Reloaded.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Mie Noi 02, 2016 11:23 am

dflc03 scrie:Eu credeam ca razboiu' e chestia aia cu soldati, avioane, crucisatoare, tancuri, bombe, gloante, morti, raniti...cam ca la Alep si Mosul. Ce se petrece in prezent intre Rusia si SUA & Comp e mai curand Razboiul Rece ... reincalzit aka Cold War Reloaded.

Eu cred in Dumnezeu

Razboiul nu debuteaza ca o cearta in trafic urmata de bataie. Razboiul debuteaza cu niste semne pe care trebuia sa le sesizezi de acum cativa ani. Alepul si Mosulul ca si Ucraina e un fel de aratarea muschilor. Da Doamne sa ma insel.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Noi 02, 2016 8:25 pm

Daca facem abstractie de propaganda si stam sa judecam la rece, urmarind tot ce s-a zis si s-a intamplat de la razboiul din Yugoslavia incoace, poate mai din '91 incoace, Rusia a tot fost zgandarita pe unde s-a putut. Adica precum un caine in spatele gardului cand ii freci un bat prin fata ochilor. Ei au tot marait si au spus, ba pe ici pe colo au si actionat la vedere (vezi cu Osetia, vezi cu Crimea). D'aia zic, daca ne uita obiectiv, cam tot ce au facut rusii agresiv in ultima vreme a fost ca raspuns la lipsa de reactie la avertismentele verbale pe care le-au dat ca se simt inghesuiti in colt. Mie asa mi se pare, politica externa americana este primitiva si a produs numai orori ca rezultate - vorba lui Trump. Invazia Irakului, presiunea sa fie Kosovo rupt de sarbi, rasturnatul dictatorilor Mubarak (ca ma gandesc ca nu cadea daca nu-si doreau americanii) si Ghadafi - toate au adus haos si retur de tip Al Qaeda si ISIS. Deci despre ce vorbim? As zice ca e treaba lor cum se cearta intre ei numai ca suntem si noi trasi in vartejul asta din care n-avem nimic de castigat de fapt ci avem doar de platit. Multi bani de pe urma carora n-avem decat beneficii iluzorii.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde April » Mie Noi 02, 2016 10:48 pm

Si filme proaste cu razboiul rece... cu rusi fraieri si final previzibil.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Noi 02, 2016 11:22 pm

http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Noi 02, 2016 11:31 pm

Hai c-am gresit topicu' ... :silent: trebuia sa fie la aia cu filmulete amuzante sau, dupa caz, chiar virale.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Joi Noi 03, 2016 8:09 am

pozeDECAT scrie:Daca facem abstractie de propaganda si stam sa judecam la rece,

Eu nu am spus niciodata ca vina declansarii unui razboi o vor avea rusii, americanii sau mai stiu eu cine. De regula un conflict se declanseaza intr-un anumit context, context la care isi aduc aportul, mai mult sau mai putin, viitorii combatanti.
La final cel care a pierdut e de vina. :mrgreen:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde teo » Dum Noi 20, 2016 6:22 pm

http://www.ibtimes.co.uk/kurds-return-s ... ed-1591488

Sirnak, oras din Turcia aproape ras de pe fata pamantului de catre armata sultanului Erdogan.
Ce vreau sa va intreb, au iesit ofertele early booking pentru Antalya?
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Lun Noi 21, 2016 3:47 pm

La asa ceva faceam eu referire in faza de inceput a razboiului. Ne fac de ne batem singuri. Vezi Iugoslavia, Ucraina, acum Turcia si cate au mai fost si or mai urma.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori