Incendii în Thassos, 2016 – relatări LIVE

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Mie Sep 14, 2016 4:00 pm

Update 14.09.2016, ora 17:00, din punctul meu de vedere si din informatiile pe care le am eu:
In statiuni nu mai sunt probleme de ieri.
Aproape toate incendiile au fost stinse, cu exceptia a 2 focare mici tinute sub control si departe de localitati: unul in zona Maries, unul intre Limenaria si Theologos. Acesta este motivul pentru care inca se aud elicoptere si/sau avioane pe insula. Mare parte din cei implicati in stingerea incendiilor vor ramane in continuare cateva zile pe insula pentru supraveghere. Unele surse anunta deja ca toate focarele au fost stinse :)
Pentru cei interesati unde au fost incendiile, gasiti aici informatia (updatata pe 13.09) : http://emergency.copernicus.eu/mapping/ ... 300dpi.pdf - multumesc cristi2307 pentru informatie.
Pentru cei care doresc sa urmareasca sirul evenimentelor, va rog sa mergeti 16 pagini inapoi, adica aici viewtopic.php?p=53951#p53951.
Doresc sa imi cer scuze daca, fiind sub efectul adrenalinei, oboselii si stresului, am deranjat pe cineva cu ceva. Nu asta a fost intentia mea, ci doar incercam sa relatez ceea ce aflam in acel moment. Asa cum am putut atunci. Pentru ca imi pasa. Ma refer la tannu, GopyPri, Alina.Petrea, mirpre si drapan.
As dori sa multumesc in special Mariei care a postat aici informatii aproape non-stop si a fost ... cu adevarat un "REPORTER SPECIAL IN THASSOS". Multumesc Zanga, multumesc Delphinash, multumesc April. De asemenea as dori sa le multumesc tuturor turistilor aflati pe insula care au postat atat pe forum cat si pe pagina http://www.facebook.com/forumthassos informatiile pe care le cunosteau in acel moment.
Maria, daca ai ceva update-uri, te rog sa ni le spui!
Pentru cei care sunt acum pe insula, nu ezitati, va rog, sa postati LIVE din concediul vostru, de acolo unde sunteti voi :) mi-as dori sa vad doar poze frumoase din Thassos-ul pe care il iubim! !
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Blablacool » Mie Sep 14, 2016 4:15 pm

Am citit aici pe forum de cand a inceput incendiul pt ca luni trebuia sa ajung pe insula...am fost foarte aproape sa anulez vacanta, am decis sa vin totusi, am ajuns luni dupa amiaza ca si multi alti care au fost pe ferry, am constatat ca e bine si frumos, incendiu cel mult probabil in mijlocul insulei dar pe drumul spre potos a fost stins de mult, concluzia este ca multi vorbesc aici de plictiseala si dezinformeaza, ma bucur ca nu m'am luat dupa majoritatea si am venit, totul e bine si ok, chiar am vizitat potos si limenarias astazi si este absolut in regula! Multumesc celor care au informat corect !

PS: cine trebuie sa vina, sa vina , este totul safe!
Blablacool
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 14, 2016 4:06 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Sep 14, 2016 4:57 pm

Blablacool scrie:Am citit aici pe forum de cand a inceput incendiul pt ca luni trebuia sa ajung pe insula...am fost foarte aproape sa anulez vacanta, am decis sa vin totusi, am ajuns luni dupa amiaza ca si multi alti care au fost pe ferry, am constatat ca e bine si frumos, incendiu cel mult probabil in mijlocul insulei dar pe drumul spre potos a fost stins de mult, concluzia este ca multi vorbesc aici de plictiseala si dezinformeaza, ma bucur ca nu m'am luat dupa majoritatea si am venit, totul e bine si ok, chiar am vizitat potos si limenarias astazi si este absolut in regula! Multumesc celor care au informat corect !

PS: cine trebuie sa vina, sa vina , este totul safe!


Azi am reusit in cele din urma sa vorbesc la telefon cu gazda noastra de la Syropoulos pentru ca eram "dezinformati" si ingrijorati din cauza asta. Bai, ca cica nu e nici bine si nici frumos. Si nici bine si ok pentru ca le-a ars terasa si restaurantul. Hai ca bine ca nu i-a ars chiar cu totul si ca restul se curata si poate daca au destula vlaga isi revin sezonul urmator. Dar cica i-au ars maslinii iar maslinii erau una din sursele lor de venit importante. Asa ca e bine si ok pentru cocalarii care se gandesc doar la stomacul lor si carora li se falfaie de oamenii si locurile unde ajung, care in cele din urma se cred de la Ludovic al XV-lea in sus pentru ca, nu-i asa, "dupa ei potopul!". Totusi, s-au dus niste mii de hectare de vegetatie - padure de pin sau de maslini, turme de animale, stupi de albine, pasari (curci si pauni cresteau vecinii lor), cine stie cat din fauna insulei care "ne plictiseste" ... :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde adinaf » Mie Sep 14, 2016 8:45 pm

pozeDECAT scrie:
Blablacool scrie:Am citit aici pe forum de cand a inceput incendiul pt ca luni trebuia sa ajung pe insula...am fost foarte aproape sa anulez vacanta, am decis sa vin totusi, am ajuns luni dupa amiaza ca si multi alti care au fost pe ferry, am constatat ca e bine si frumos, incendiu cel mult probabil in mijlocul insulei dar pe drumul spre potos a fost stins de mult, concluzia este ca multi vorbesc aici de plictiseala si dezinformeaza, ma bucur ca nu m'am luat dupa majoritatea si am venit, totul e bine si ok, chiar am vizitat potos si limenarias astazi si este absolut in regula! Multumesc celor care au informat corect !

PS: cine trebuie sa vina, sa vina , este totul safe!


Azi am reusit in cele din urma sa vorbesc la telefon cu gazda noastra de la Syropoulos pentru ca eram "dezinformati" si ingrijorati din cauza asta. Bai, ca cica nu e nici bine si nici frumos. Si nici bine si ok pentru ca le-a ars terasa si restaurantul. Hai ca bine ca nu i-a ars chiar cu totul si ca restul se curata si poate daca au destula vlaga isi revin sezonul urmator. Dar cica i-au ars maslinii iar maslinii erau una din sursele lor de venit importante. Asa ca e bine si ok pentru cocalarii care se gandesc doar la stomacul lor si carora li se falfaie de oamenii si locurile unde ajung, care in cele din urma se cred de la Ludovic al XV-lea in sus pentru ca, nu-i asa, "dupa ei potopul!". Totusi, s-au dus niste mii de hectare de vegetatie - padure de pin sau de maslini, turme de animale, stupi de albine, pasari (curci si pauni cresteau vecinii lor), cine stie cat din fauna insulei care "ne plictiseste" ... :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:


Unii au ales sa vina in Thassos cu riscurl de rigoare. Poate pentru ca prefer sa incurajez turismul in Thassos. Pentru mine e prima data in aceasta insula, puteam f usor sa schimb directia si sa aleg alta destinatie. Dar nu am facut asta. Am filtrat informatiile de pe forum. Si am ales sa vin. Ah si sa stii ca daca mai si mananc pe insula, cumpar ulei de masline si platesc sezlonguri chiar daca pot sta pe nisip. Asta e modul meu de ai ajuta pe greci sa isi revina. Nu pot sa le dau stupii inapoi si nici sa replantez copacii. Dar fac ce pot! Tu ce faci? Dai telefoane? Ii ajuta cu ceva? Poate anul viitor te duci in Thassos in spirit de prietenenie si solidaritate!


Sent from my iPhone using Tapatalk
adinaf
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Aug 10, 2015 2:14 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde damblagiu » Joi Sep 15, 2016 7:43 am

Bai frate ce se intampla pe topicul asta!? Poze, nu e nimeni vinovat ca le-a ars terasa, livada si turma de capre. Avem toata compasiunea pt ei, dar nu strigand in gura mare, poate si exagerand putin despre necazul lor ii ajuti.
Adinaf, @poze abia ce se intoarse din insula. El puse umarul la inlaturarea urmelor dezastrului chiar inainte ca el sa se intample, asa ca nu-l poti acuza de pasivitate. Ba mai mult! Sunt convins ca la anu tot in Thassos se va duce si va sta si el pe sezlong, nu de alta dar nu-i place sa-i intre nisip in par.
De cand cu incendiul asta au aparut pe aici useri noi sau s-au activat altii mai vechi fara activitate pana acum. E de bine sau de rau?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde adinaf » Joi Sep 15, 2016 8:19 am

Eu sunt user de un an, nu am scris niciodata aici pana acum pentru ca nu am ajuns in Thassos pana acum. Si era un pic aiurea sa imi dau cu presupusul despre ceva ce nu stiu. Eu am raspuns lui @poze, pentru ca am simtit ca ne face vinovati pe noi cei care suntem acum in vacanta in Thassos. Am simstit ca si cum tre sa ma mustre consttinta de cate ori ma asez sa mananc la taverna. Ei uite nu ma simt nashpa. E liniste, grecii care i-am intalnit eu sunt mai optimisti ca multi de pe acest forum. Cam asta e! Dupa ce voi incheia vacanta, la inceputul saptamanii viitoare voi iesi de aici sa nu va incurc. O zi buna. Pana una alta celor care au indoieli inca de a pleca la drum spre Thassos. Totul e ok aici pentru turisti. Nu renuntati la concediul vostru! Plaje sunt inca arhi pline si nu doar de romani, am remarcat foarte multi turci zilele astea!


Sent from my iPhone using Tapatalk
adinaf
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Aug 10, 2015 2:14 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde damblagiu » Joi Sep 15, 2016 8:42 am

adinaf scrie:Eu sunt user de un an,


Mai bine spune-ne in ce localitate esti si cum arata pe acolo. Daca esti user adevarat de ce sa pleci de pe forum? Lasa clonele sa plece ca e plin p'aici de d'astea. Eram convins ca localnicii sunt mai optimisti decat cei de pe forum, asa cum bine zici, caci l-am vazut de zeci de ori pe Anthony Quinn in filmul Zorba Grecul. Reda perfect starea de spirit a grecilor. Concediu placut.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Sep 15, 2016 10:17 am

Da, ce sa zic, poate unii sunt mai obositi dupa un drum lung spre Thassos si mesteca fara sa stie ce baga in gura ... N-am vrut sa fac pe nimeni sa se simta vinovat pentru ca e in Thassos, ce sens ar avea !?. Dar daca esti acolo atunci poti sa spui ca nu-i pericol, ca stai si-ti savurezi sezlongul dar nu ca "totul e bine si frumos". Daca iti pui si ochelarii cand citesti ce am scris, se si vede ca am facut cu bold partile care m-au deranjat si la care am reactionat. Stiu ca ar fi fost mai elegant sa sar in masina 1200 km dus intors ca sa le bat la usa oamenilor la care tinem ca sa vedem ca sunt in regula (ca stiam deja ca suferisera pagube chiar daca telefonul lor a fost inoperabil doua zile din cauza incendiului - multumesc Maria!) dar am zis sa dam doar un telefon sa ne asiguram ca n-au patit nimc, ca n-or fi facut vreun infarct sau vreo depresie. In fine, in contextul mesajului meu nu asta conta, am mentionat telefonul "decat" ca sa subliniez ca informatia o am la prima mana nu dintr-un zvon. Si aia cu sezlongul mi se pare o idee minunata, am sa le spun si lor sa-si ia niste sezlonguri la ei acolo, la aproape 4 km in deal spre Kazaviti, ca poate vine vreun inimos sa-l inchirieze sa nu stea cu popoul direct pe nisip, sa savureze privelistea maslinilor arsi. Cum nu s-or fi gandit la asta nu stiu ... Acum si cu uleiul ma simt vinovat eu, dupa dojana primita de la @adinaf, ca nu mi-au incaput mai mult de 6 bidoane de 5 litri cand am plecat, cu 6 zile inainte de incendiu cand, intr-adevar, totul era bine, frumos si ok. Macar acum, cum zice si @dambla, sunt motivat de faptul ca atunci cand m-am despartit de gazde aveam deja rezervare pentru la anu' si n-am de gand sa renunt la ea daca nu patim noi ceva intre timp. Cam despre asta este vorba. Simtiti-va bine dar nu confundati viata din statiunea cu sezlong cu viata reala din insula.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde adinaf » Joi Sep 15, 2016 10:27 am

Am mai zis stau in kinira! Eu sunt doar un turist trecator in aceasta insula. Nu sunt atasata de persoanele de aici asa cum sunteti voi cei care vin aici an de an. Pentru mine e prima si ultima vizita in thassos si nu pentru ca nu imi place sau pentru ca as fi ipocrita si doar pentru ca am multe de vazut in aceasta viata si locuri poate mult mai faine decat aceasta insula. E ultimul post pe care il pun. Urmatorul va fi doar daca "arde " ceva! Si da pentru mine e bine si frumos! Nu am fost sa vizitez zonele in care au fost incendii, poate pana plec o s-o fac. Dar nu pentru curiozitatea morbida de a poza padurile arse sau mai stiu eu ce taverne arse. Ci doar pentru a vedea o alta parte a insulei. Hai va salut ca am multa "treaba"!


Sent from my iPhone using Tapatalk
adinaf
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Aug 10, 2015 2:14 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde incognitov » Joi Sep 15, 2016 2:36 pm

Noi ajungem pentru a 2a oara in Thassos sambata si as vrea sa va intreb (stiu ca e intrebare stupida) daca cumva mai exista posibilitatea unui Jeep safari ? Si daca inca exista un focar de incendiu intre Theologos si Limenaria unde imi recomandati sa mergem pentru Greek Night? Multumesc frumos
incognitov
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 11, 2016 5:49 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Joi Sep 15, 2016 2:54 pm

incognitov scrie:Noi ajungem pentru a 2a oara in Thassos sambata si as vrea sa va intreb (stiu ca e intrebare stupida) daca cumva mai exista posibilitatea unui Jeep safari ? Si daca inca exista un focar de incendiu intre Theologos si Limenaria unde imi recomandati sa mergem pentru Greek Night? Multumesc frumos

Salut.
Despre Jeep safari gasesti informatii aici : viewtopic.php?f=13&t=230
Despre seara greceasca gasesti informatii aici : viewtopic.php?f=57&t=774
Daca mai exista si alte intrebari care nu au legatura cu "Thassos LIVE", va rog sa le postati aici : viewtopic.php?f=17&t=172&start=870 .
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Delphinash » Joi Sep 15, 2016 3:41 pm

Dragi iubitori de Thassos, vechi si viitori turisti,
Totul a revenit la normal in majoritatea lovurilor, exceptie facand zonele afectate, care isi vor reveni greu....doar cu ajutor de la noi toti.
Continuand sa vizitati insula ca si pana acum, veti ajuta ca turismul sa nu se piarda si oamenii care au avut de suferit sa isi revina incet-incet.
E drept ca unele zone arata acum deprimant dar se vor replanta. Pt cei care traiau din maslini sau animale se vor gasi ajutoare. Eu una am un plan in cap de ajutorare dar va fi greu de pus in aplicare...asta e alta discutie.
Asadar, viata merge inainte, cu gandul la cicatricile insulei si ale oamenilor, trebuie sa lasam turistii sa se bucure de vacanta.
Unii au ales sa-si anuleze vacantele desi i-am asigurat ca este absolut safe...nu s-au gandit nicio clipa la pierderile noastre. Asta este! in afaceri mai si pierzi dar e pacat sa pierzi degeaba.

Despre jeep safari: stiu ca acum.nu se mai face. nu au unde...si probabil nici nu au voie inca sa urce pe munte...si mai ales sa faca gratare....
Se face inca beach safari.

La greek night in theologos se ajunge normal. Focul nu a fost pe drumul principal dintre limenaria si theologos. a fost in muntii dintre aceste 2 locatii. Oamenii au inteles gresit multe dintre informatiile scrise aici. Cand s-au scris nume de localitati, toti au crezut ca focul e acolo in sat. Nu...doar in munti.

Azi e liniste, soare si chiar prea multa plictiseala :D

Haideti in vacanta si lasati prostiile :P

Delphinash a transmis din Potos ! :*

ps: scuzati greselile din text...e greu pe tel...
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde lucianri » Joi Sep 15, 2016 3:52 pm

Joi 15 Septembrie 2016, orele 14.00.
Limenaria "liniste la mal" si in împrejurimi.
De la localnici am aflat ca mai e un focar sus in munti, tinut sub control.

Azi, pe drum, am întâlnit 3 autocare cu pompieri care paraseau insula.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
lucianri
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Sep 12, 2016 10:13 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 35 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Joi Sep 15, 2016 4:18 pm

Copernicus Emergency Management Service arata ca azi, 15.09.2016 nu mai exista niciun focar / hotspot pe insula.
http://emergency.copernicus.eu/mapping/ ... 200dpi.jpg
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde marc » Joi Sep 15, 2016 4:31 pm

Am ajuns si noi ieri dupa amiaza, (14 sept.) pentru prima data in Thassos, in Skala Panagia, Golden Beach. Ma bucur ca nu am renuntat, desi eram pe punctul de a ne anula rezervarea. Insula este foarte frumoasa si verde in partea aceasta unde am venit cu feribotul si pana la hotel!!! In zona aceasta nu se vede nici o urma de incendiu, fum sau altceva, inca nu am vizitat alte parti ale insulei. Plaja este plina, soarele a stralucit iar apa este buna de baie. Am intrebat si noi la urcarea pe feribot, iar apoi la hotel care este situatia cu incendiul si ni s-a spus ca totul este sub control si doar in munte, undeva sus mai este un foc. Atmosfera este perfect calma si linistita, plin de turisti, daca nu as fi citit informatiile de pe net, nici nu mi-as fi dat seama ca a fost un incendiu. Vorbesc strict de aceasta zona in care suntem acum. Sunt multi romani si turci (cum spunea cineva mai sus).
Daca v-ati planificat venirea acum, puteti sa veniti linistiti, totul pare in regula !!
Maine o sa vizitam si alte parti ale insulei si voi incerca sa pun poze. Sper sa reusesc :P
marc
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Sep 12, 2016 2:41 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


cron