Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde April » Vin Iul 08, 2016 5:48 am

damblagiu scrie:Cu bulgarii nu te pui! Cea mai sigura varianta e cortul montat langa masina si eventual sa faceti cu schimbul de paza. Nu e greu. In fond e vorba de cateva ore cat e intuneric.
L.E. Aveti in vedere si rezervurul de carburant. Astea vin noaptea cu furtunurile si trag benzina din rezervor. Sfatul meu e sa o scoateti voi in canistra si sa o luati cu voi in camera

Si rinichii?! Ii luam in camera sau putem sa-i lasam in masina?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 08, 2016 7:05 am

Istoric vorbind, e axiomatic ca Balcanii au fost/sunt un butoi cu pulbere de la Vladimirescu incoace. La un drum Romania-Grecia (cu Thassosul ca destinatie finala) decat sa complici lucrurile cu o cazare pe traseu mai bine pleci dimineata devreme si problema este ca si inexistenta. Astfel se elimina grijile pentru masina mai mult sau mai putin tentanta, ori pentru vreunul din organele pereche (rinichi, ochi, urechi ...samd). Daca pleci dintr-o localitate mai indepartata de granita romano-bulgara poti trage peste noapte la un hotel din localitati sudice ale republicii dar, riscul de a ramane fara masina este echivalent cu acela din sudul Dunarii (pana se lumineaza de ziua masina este in Ucraina sau R. Moldova). In plus, o masina tentanta, in mod obligatoriu, creca are chit de autodistrugere ce se activeaza automat la prezente straine (selfdistruct in .... 5, 4, 3. ...samd). O mediatizare intensa a unor evenimente, reale sau imaginare, din trecut, au condus la o adevarata psihoza de masa. Amintim aici: opririle abuzive ale rutieristilor bulgari (nesimtiti bulgarii astia, opresc o masina care merge regulamentar cu 150 km/h), furtul de masini (obligatoriu scumpe), furtul de organe (apetitul pentru rinichi este proverbial), strategia cuielor (exista o intreaga literatura pe tema asta). Si da, si eu am o cunostinta care a ramas fara masina in Bulgaria dupa cum am si un prieten tigan.Nici mie nu-mi place Bulgaria dar bulgarofobia trebuie sa ramana in limite rezonabile, sa se cantoneze pe aspectul tarii, tern, monoton, neinteresant. O alta varianta ar fi sa abordezi Grecia pe drumul sarbo-macedonean, cu conditia sa nu ai probleme in zona limitrofa kosovarilor. Deci, bon voyage si have a safe trip !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 08, 2016 7:24 am

April scrie:Si rinichii?! Ii luam in camera sau putem sa-i lasam in masina?


Rinichii, ca si ficatul se consuma calzi, direct de pe gratar cu mujdei de usturoi si un pahar de vin alb. Cu toate ca sunt un inpatimit al vinului rosu, iar acesta e recomandat sa insoteasca meniul cu carne rosie, din vasta mea experienta la rinichi, ficat, splina si inima la gratar sau prajite recomand un vin alb, demisec.
Daca faceti gratarul la curu masinii si-i luati in camera se racesc si se intaresc, putand deveni chiar necomestibili.
Hai, drum bun si cazare placuta si fara evenimente.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 08, 2016 7:28 am

damblagiu scrie:Rinichii, ca si ficatul se consuma calzi, direct de pe gratar cu mujdei de usturoi si un pahar de vin alb. Cu toate ca sunt un inpatimit al vinului rosu, iar acesta e recomandat sa insoteasca meniul cu carne rosie, din vasta mea experienta la rinichi, ficat, splina si inima la gratar sau prajite recomand un vin alb, demisec.
Daca faceti gratarul la curu masinii si-i luati in camera se racesc si se intaresc, putand deveni chiar necomestibili.
Hai, drum bun si cazare placuta si fara evenimente.


Relatia dintre bautura (indiferent de tip si culoare) si ficat este una duioasa, dialectica as putea spune; poti consuma ficatul cu bautura dupa cum si beutura iti poate consuma ficatul.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 08, 2016 7:38 am

HHR scrie:Relatia dintre bautura (indiferent de tip si culoare) si ficat este una duioasa, dialectica as putea spune; poti consuma ficatul cu bautura dupa cum si beutura iti poate consuma ficatul.


Aici gresesti tu! Nu faci diferenta intre bautura si vin. Vinul face parte din categoria alimente.
In al 2-lea rand adevar graieste batrana heineken in reclama de anul asta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde elia_elle » Vin Iul 08, 2016 8:44 am

Exista varianta foarte sigura a unei cazari in Veliko Tarnovo la un hotel cu parcare, cum este de exemplu Hotel Arena, cu parcare subterana supravegheata (unde am stat o noapte la intoarcere din Grecia anul trecut si pe care il recomand calduros), Hotel Silvestar, Park Hotel Asenevtsi & SPA, Boutique Hotel Tsarevets si mai sunt inca si altele, pe care le puteti accesa foarte usor pe booking.com.

Am mai stat la Family Hotel Anhea tot in Veliko Tarnovo si parcarea a fost in spatele hotelului, supravegeata cu o camera a spitalului din fata parcarii (de altfel nu foarte mare, poate de vreo 6 masini...).

In plus, Veliko Tarnovo este un orasel foarte dragut de vizitat, cu vechea cetate si alte obiective turistice, plus restaurantele EGO si Shtastliveca, unde poti manca o mancare super delicioasa la un pret destul de mic (cam 40 leva - 20 EUR 2 persoane salata, un fel principal si desert).
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 08, 2016 8:52 am

Bun pontul cu Veloko. Dar in parcarea subterana mi`e teama ca masina sa nu fie inghitita de solul bulgar.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde elia_elle » Vin Iul 08, 2016 9:01 am

Nicio problema! Hotel Arena de exemplu are si parcare supravegheata "la suprafata solului" :) si nu numai in subteran, la fel Hotel Park Asenevtsi & SPA si Hotel Anhea si or mai fi si altele. Astea le-am probat / vazut eu si le recomand. :thumbup:

Anul asta am ales Hotel Priyateli la dus si Hotel Arena la intors. Dar d.p.m.d.v. musai de oprit in Bulgaria dupa un drum de 9 - 11 ore prin Romania :crazy:
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 08, 2016 9:12 am

elia_elle scrie:Exista varianta foarte sigura a unei cazari in Veliko Tarnovo


Da' de unde esti, din Ucraina, de faci 11 ore prin Romania?!
viewtopic.php?f=72&t=387&start=30
Asta fu' o intalnire a forumistilor
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde elia_elle » Vin Iul 08, 2016 9:24 am

Am calculat si opririle pe care le mai facem in Romania PLUS timpul PIERDUT efectiv pe podul de la Giurgiu.
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde April » Vin Iul 08, 2016 6:45 pm

elia_elle scrie:Nicio problema! Hotel Arena de exemplu are si parcare supravegheata "la suprafata solului" :) si nu numai in subteran, la fel Hotel Park Asenevtsi & SPA si Hotel Anhea si or mai fi si altele. Astea le-am probat / vazut eu si le recomand. :thumbup:

Anul asta am ales Hotel Priyateli la dus si Hotel Arena la intors. Dar d.p.m.d.v. musai de oprit in Bulgaria dupa un drum de 9 - 11 ore prin Romania :crazy:

Am citat si aici postarea ta, bine de stiut!
viewtopic.php?f=72&t=387&p=51728#p51728
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde mnpmnp » Joi Iul 14, 2016 8:58 pm

Salutare,recomand cu incredere Retro Hotel in Haskovo. 4 stele pe deplin meritate. Am poposit aici anul trecut ( in drum spre Parga), iar anul acesta o sa opresc din nou ( in drum spre Thasoss) .Pt detalii va stau la dispozitie.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
mnpmnp
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iul 11, 2016 10:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 73 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde Bianca » Vin Mai 12, 2017 8:34 am

Buna ziua,

Ne pregatim pentru vacanta in Thassos in luna iunie si, doarece avem si un junior de 5 ani la bordul masinii, as dori sa ne spuneti daca este cazul sa mai facem o oprire, pentru odihna, undeva pe drum. Daca da, unde am putea sa ne cazam? O zi frumoasa va dorim! Mentionez ca plecam din Galati. :wave:
Bianca
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 24, 2017 10:23 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde fnicolau » Vin Mai 12, 2017 8:59 am

Depinde de sofer. Eu, tot din Galati, merg dintr-o bucata.
fnicolau
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 11, 2015 8:27 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 24 times

Re: Posibilitati de cazare pe drumul spre Grecia

Mesaj necititde mischaela » Vin Mai 12, 2017 9:18 am

Am facut noaptea acest drum.
Plecat la 8 seara, pe la 12 treceam la Giurgiu, la 7 pe ferry.
Din punctul meu de vedere nu merita oboseala noptii.
Ziua se face fara probleme, iar in data respectiva nu cred ca e aglomerat la Makaza.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori