OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Politica, evenimente etc.

OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Noi 13, 2015 6:06 pm

Ma gandeam ca or mai fi subiecte care sa fie sensibile si cu impact in modul in care societatea decide si se organizeaza. Acum am avut in gand Rosia Montana unde localnicii au fost facuti prizonieri de niste grupuri de interese care le-au spus ca daca nu se face exploatarea miniera in exploatare de suprafata cu raderea totala a patru munti atunci oamenii aia nu alta soarta decat sa moara de foame (sau sa croseteze ciorapi cum zicea o coada de toporisca). Cititi o opinie despre astfel de exploatari scrisa de unul (http://www.tiffanyandcofoundation.org/a ... alski.aspx) dintre beneficiarii economici directi, aici: http://www.nytimes.com/2015/11/07/opini ... .html?_r=0
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Noi 13, 2015 6:45 pm

Pentru a avea si-o imagine mai larga asupra tipului de conflict cu valorile de care vorbea Kowalski, un amic (http://acuvio.blogspot.ro/2013/09/rosia ... plumb.html) de pe meleagurile unde vietuieste HHR mi-a furnizat prelucrarile de mai jos, dupa ce l-am rugat sa ilustreze cele trei situatii. Cum ar fi daca la Cappadocia ar gasi turcii petrol, daca vantul ar fi bun de eoliene la Stonehenge ori daca ar da iordanienii de aur la Petra:
Cappadocia Oil.jpg
Stonehenge Wind Turbine.jpg
Petra Gold.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde teo » Vin Noi 13, 2015 7:42 pm

pozeDECAT scrie: Cum ar fi daca la Cappadocia ar gasi turcii petrol, daca vantul ar fi bun de eoliene la Stonehenge ori daca ar da iordanienii de aur la Petra:


ca sa fiu indulgent spun DECAT: fortata rau comparatia sugerata de amicul tau.
legat de oamenii din rosia, btw din ce traiesc acum? :mrgreen: croseteaza ciorapi si ii vand turistilor. oh, wait! nici dracu nu se duce la Rosia. :mrgreen:
in tot acest timp gazprom va incepe explorarea gazelor de sist la baile felix. da' nu intreseaza pe nimeni :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde HHR » Vin Noi 13, 2015 8:32 pm

Stefan cel MARE catre ostenii lui: Opinati, ostenii mei !
Ostenii catre Voievod: Opinam, Maria TA, da` ne duare capu` de la vinu` de ieri ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde April » Vin Noi 13, 2015 11:49 pm

PozeDecat, am dat de o referire interesanta in Univers ingineresc, am mers la sursa, Revista Cultura.
http://revistacultura.ro/nou/2015/10/ce ... si-tehnic/
Ce facem cu patrimoniul nostru industrial şi tehnic?
Doar încăpăţânarea unor arhitecţi militanţi..... implicaţi în multe dificile campanii pentru prezervarea patrimoniului industrial şi tehnic, a făcut ca unele dintre aceste construcţii să fie salvate şi reconvertite pentru funcţiuni culturale şi comerciale.
FELICITĂRI!
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Noi 14, 2015 7:59 pm

April scrie:PozeDecat, am dat de o referire interesanta in Univers ingineresc, am mers la sursa, Revista Cultura.
http://revistacultura.ro/nou/2015/10/ce ... si-tehnic/
Ce facem cu patrimoniul nostru industrial şi tehnic?
Doar încăpăţânarea unor arhitecţi militanţi..... implicaţi în multe dificile campanii pentru prezervarea patrimoniului industrial şi tehnic, a făcut ca unele dintre aceste construcţii să fie salvate şi reconvertite pentru funcţiuni culturale şi comerciale.
FELICITĂRI!

Laudele de acolo erau oarecum exagerat directionate. Sunt alte persoane mai active si mai eficiente. Sunt niste tinere arhitecte (Ilinca Paun Constantinescu in frunte - http://e-zeppelin.ro/startup-petrila/) care s-au zbatut sa claseze fragmente din ansamblul minier de la Petrila. Poate nu stiti dar minele din Valea Jiului s-au inchis toate si urmeaza "ecologizarea". Asta inseamna ca se va rade bsolut orice urma a exploatarilor miniere - cladiri administrative, cosuri de mina, tot - pentru a se decapa cativa metri de paman si a se planta apoi cu un gazon sau ceva. OK in esenta insa in alte tari (Germania cum ar fi) astfel de operatiuni au mai si reciclat pentru alte scopuri, n-au ras tot. Un muzeu, un centru cultural, o scamatorie oarecare pentru ca in orasul ala, daca se vrea reorientare catre turism, poate ca ar fi nevoie de vreun sambure identitar, ceva care sa te faca sa spui ca ai fost in ACEL loc si nu intr-unul de care sa nu-ti aduci apoi aminte. In fine, asa e la noi, aruncam apa murdara din copaia in care am spalat copilul cu tot cu copil dupa cum e o vorba. Sau "ne taiem singuri craca de sub picioare". Mai rau e ca asta se face cu bani imprumutati. Adica ne imprumutam ca sa demolam tot, fara sa vedem intai daca e ceva ce ar merita sa pastram si sa exploatam. Apoi platim. Toti, fara beneficii. Fara memorie. Pare ca si fara regrete.
https://www.facebook.com/PetrilaRegener ... ndustrial/
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Noi 14, 2015 8:28 pm

@Teo: poate ca e fortat insa exagerarile sunt uzuale in arata absurdul situatiei. Acolo, la Rosia, nu e vorba despre oameni in argumentatia pro-exploatarea RMGC. Oamenii sunt doar ostatecii scosi in fata ca argument. Daca ai sta un pic pe ganduri si ai face comparatia situatiei oamenilor de acolo cu N+1 alte locuri din tara asta ai vedea ca nu e nimic special. De ce oamenii de acolo n-ar avea din ce sa traiasca in liniste ca in alte parti. Oamenii din Slanic oare cum se descurca? Dar la Rasinari ori in alte sate din zona? Mina nu e neaparat in beneficiul lor, e o poveste care ni se livreaza asa. In realitate, cu niste oameni cumparati, fie primar, fie consilier local ori judetean, la Rosia s-a impus prin PUG statutul de localitate MONOINDUSTRIALA. Cu acest statut in mana, orice initiativa economica alternativa a fost cel putin inhibata daca nu cumva sabotata de-a dreptul de autoritatea locala aflata in buzunarul RMGC. De exemplu, ditai Albalactul nu cred ca a indraznit sa calce vreodata pe acolo sa colecteze vreun litru de lapte de la oamenii aia de acolo care spuneau ca dau laptele la porci. Chiar si "beneficiul national" care s-a incercat sa ni se vanda mi se pare dubios. Pentru ca eu candva mi-am pus intrebarea asa: "de ce la Rosia Montana ar trebui sa acceptam asa ceva? Si, mai ales, ceterum censeo ... luxemburghezii si elvetienii sunt printre cei mai instariti oameni din lume in ciuda faptului ca ei nu au nicio resursa minerala si nici macar iesire la mare !". Adica am reconfigurat versurile noastre din clasicii anonimi: "Muntii nostri aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta" pentru ca sa-l propun elvetienilor: "Muntii nostri nimic n-au, toti din lume bani de dau".
Daca spui ca nimeni nu vine la Rosia e posibil sa ai o oarecare dreptate. Eu cand am fost acolo (sunt vreo 12-13 ani de atunci, ce-i drept) aflasem insa de niste belgieni care-si puneau motocicletele de teren pe platfoma si veneau tocmai de-acolo ca sa se dea pe dealurile din jurul Rosiei, lucru pe care te asigur ca n-au unde sa-l faca la ei in densitatea lor de-acasa. Nu vine nimeni cum spui pentru ca, din nou, s-a facut tot posibilul sa nu se vina. La cativa Km mai la nord de ce crezi ca vine lumea? Incearca sa-ti faci rezervare de-un Craciun sau Revelion si s-ar putea sa nu gasesti locuri! (http://alba24.ro/rimetea-locul-unde-soa ... 33901.html) Rosia avea un potential mult mai mare si o incarcatura istoric ce asteapta sa fie pusa in valoare pe masura unicitatii sale. In mandatul lu Kelemen Hunor la cultura (primul) Comisia Nationala a Monumentelor Istorice a votat unanim includerea Rosiei si a Rimetei in lista tentativa a Romaniei pentru UNESCO. Rimetea a fost promovata de ministru in lista tentativa (in asteptare cum ar veni ca propunere pentru lista UNESCO) in timp ce Rosia nu. Argumentul? La Rimetea ar fi existat un proiect de dosar, la Rosia nu. Pentru ca la Rosia ni se spune ca nu exista decat o luminita la capatul tunelului - RMGC. Evident, dupa 15 ani, RMGC isi va lua jucariile si va pleca iar noi am ramane for ever cu mocirla de la capatul tunelului, platind pentru "ecologizare" generatii dupa. Si fara nimic altceva decat o mare buza umflata.
La Baile Felix e tragica aceeasi atitudine de termite - sa consumam noi tot, sa nu ramana nimic dupa noi. Unde am mai vazut asta? La Ceausescu in ce priveste agricultura in Delta Dunarii si in asanarea lacurilor din lunca Dunarii. Acolo unde dupa succesul agricol de cativa ani acum trebuie sa luptam cu desertificarea. Am o harta RPR de prin 1955 (plus minus) iar pe zona din Mehedinti pana spre Giurgiu e plin de lacuri impanzite de simboluri - stuf, pesti, pasari. Duse precum Balta Brailei.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde teo » Sâm Noi 14, 2015 9:13 pm

pfuai @poze, ai argumentat atat de mult incat mi-a fost greu sa urmaresc sirul :P
hai sa le luam pe rand:
- problema rosia nu-si are rezolvare nici 100% in RMGC dar nu-si are rezolvare nici in fanfest, care-i o adunatura de hipsteri pusi pe beute, odata pe an.
- rosia nu-i un super obiectiv arheologic oricat ai vrea tu sa ma convingi. de aia si reactia mea ca prietenul tau a fortat nota cu photoshopurile alea, nu-i nici o super "comoara" istorica.
- n-am fost fanul RMGC-ului, dar nici n-am fost absurd. daca exista aur, trebuie exploatat. dar statul nu-mi ofera garantia ca ar putea fi un bun exploatator, nici un bun negociator cat sa negocieze o redeventa corect, nici un bun supraveghetor astfel incat exploatarea privata sa se faca in norme ecologice acceptate.
-spune-mi concret, ce sa faca un turist in rosia? sau in zona? trec peste calitatea drumului, dar ce-i ofer turistului? realizezi ca oferta de cazare e INEXISTENTA?
- trecem la partea umana: pai daca n-ai ce oferi, din ce naiba sa traiesti? din vanzarea de bergenbier odata pe an la hipsteri, de fanfest?
- mai, sper ca la argumentul cu rametea nu faci misto de mine.... :? cred ca faci o confuzie de nume. rametea in afara ca e in acelasi judet, n-are nici in clin nici in maneca cu zona rosia :shock:
de la zona(rosia in tara motilor- rametea in zona secuiasca a aiudului), de la distanta.....nu-s 100 de km, dar 70-80 tot sunt, pana la structura populatiei(btw, stii ca rametea e un sat de secui?). cred ca singura asemanare intre ele e ca au fost zone miniere, una de aur si cupru(rosia) iar cealalta de fier(care s-a inchis pe la 1800!!!!).
tips pentru aia care cititi asta :lol: va recomand cu caldura rametea. destule pensiuni iar mancarea dementiala!
- cat despre gazprom si baile felix am vrut doar sa-ti subliniez ce inseamna ecologismul actual(ma rog, verzii au fost intotdeauna marxisti). o chestie finantata de moscova. nimic altceva. de aia n-ai vazut greenpeace catarandu-se pe petroliere rusesti, de aia n-ai vazut greenpeace legat de lanturi de sonde gazprom din afara fostului urss. de aia "uniti salvam" ne-au aratat primejdia chevron, incasand banii de la gazprom in caseria de la baile felix ;)
- ma noi sa fim sanatosi. io stiu o palinka buna la rametea. de chimen :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde HHR » Sâm Noi 14, 2015 9:40 pm

Guvernu` sa le dea bani rosienilormunteni sa`si faca banci helvetiene.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde teo » Sâm Noi 14, 2015 9:44 pm

HHR scrie:Guvernu` sa le dea bani rosienilormunteni sa`si faca banci helvetiene.

multam cuscre, stiam ca am uitat ceva la replica :lol:
deci @poze :mrgreen: zice bine cuscru :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde damblagiu » Dum Noi 15, 2015 7:54 am

teo scrie:- n-am fost fanul RMGC-ului, dar nici n-am fost absurd. daca exista aur, trebuie exploatat. dar statul nu-mi ofera garantia ca ar putea fi un bun exploatator, nici un bun negociator cat sa negocieze o redeventa corect, nici un bun supraveghetor astfel incat exploatarea privata sa se faca in norme ecologice acceptate.
-spune-mi concret, ce sa fac


Sa lasi Rosia Montana asa pana o sa avem un stat capabil sa faca toate astea.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Noi 15, 2015 11:34 am

teo scrie:pfuai @poze, ai argumentat atat de mult incat mi-a fost greu sa urmaresc sirul :P
hai sa le luam pe rand:
- problema rosia nu-si are rezolvare nici 100% in RMGC dar nu-si are rezolvare nici in fanfest, care-i o adunatura de hipsteri pusi pe beute, odata pe an.
- rosia nu-i un super obiectiv arheologic oricat ai vrea tu sa ma convingi. de aia si reactia mea ca prietenul tau a fortat nota cu photoshopurile alea, nu-i nici o super "comoara" istorica.
- n-am fost fanul RMGC-ului, dar nici n-am fost absurd. daca exista aur, trebuie exploatat. dar statul nu-mi ofera garantia ca ar putea fi un bun exploatator, nici un bun negociator cat sa negocieze o redeventa corect, nici un bun supraveghetor astfel incat exploatarea privata sa se faca in norme ecologice acceptate.
-spune-mi concret, ce sa faca un turist in rosia? sau in zona? trec peste calitatea drumului, dar ce-i ofer turistului? realizezi ca oferta de cazare e INEXISTENTA?
- trecem la partea umana: pai daca n-ai ce oferi, din ce naiba sa traiesti? din vanzarea de bergenbier odata pe an la hipsteri, de fanfest?
- mai, sper ca la argumentul cu rametea nu faci misto de mine.... :? cred ca faci o confuzie de nume. rametea in afara ca e in acelasi judet, n-are nici in clin nici in maneca cu zona rosia :shock:
de la zona(rosia in tara motilor- rametea in zona secuiasca a aiudului), de la distanta.....nu-s 100 de km, dar 70-80 tot sunt, pana la structura populatiei(btw, stii ca rametea e un sat de secui?). cred ca singura asemanare intre ele e ca au fost zone miniere, una de aur si cupru(rosia) iar cealalta de fier(care s-a inchis pe la 1800!!!!).
tips pentru aia care cititi asta :lol: va recomand cu caldura rametea. destule pensiuni iar mancarea dementiala!
- cat despre gazprom si baile felix am vrut doar sa-ti subliniez ce inseamna ecologismul actual(ma rog, verzii au fost intotdeauna marxisti). o chestie finantata de moscova. nimic altceva. de aia n-ai vazut greenpeace catarandu-se pe petroliere rusesti, de aia n-ai vazut greenpeace legat de lanturi de sonde gazprom din afara fostului urss. de aia "uniti salvam" ne-au aratat primejdia chevron, incasand banii de la gazprom in caseria de la baile felix ;)
- ma noi sa fim sanatosi. io stiu o palinka buna la rametea. de chimen :mrgreen:


Pe liniute si eu:
- Fanfest nu e o solutie e o miscare de "public relations" care sa atraga atentia asupra situatiei. Sibiu nu traieste din festivalul de teatru dar sigur are de beneficiat dupa urma lui, totusi. La Avignon festivalul de teatru e inca si mai important pentu oras, fara sa fie "solutia" in integralitatea ei.
- Rosia este un mega obiectiv fata de altele care sunt deja in lista UNESCO pentru ca are atat partea de unicitate arheologica - cele mai lungi galerii romane pastrate, locul unde s-a descoperit primul contract comercial din lume, locul unde se pastrasera amenajarile hidrotehnice (tauri cu sistem de steampuri), complex arhitectural de suprafata chiar mai bun decat la Rametea ("decat" ca e facut praf in ultimii ani si nu e pus in valoare). La astea se adauga si potentialul peisajului in relatie cu satele inlaturate - Corna, Bucium. Trebuie sa ne spunem in gand ca daca nu vedem noi potentialul unui lucru asta nu inseamna ca acel potential nu exista. Sau ca daca noi nu ajungem intr-un loc nu sunt altii care sa-si doreasca sa o faca. Nu vreau niciodata sa merg la Vama Veche si totusi locul ala e plin mereu.
- Nu e obligatoriu sa exploatezi aurul doar pentru ca el exista. Asta era sensul celor scrise de Kowalski, in unele cazuri "nu se merita" pentru ca ce e deasupra are mai multa valoare raportata la durata de exploatare a cevaului (cum ar veni, "dezvoltare durabila"). Daca acel ceva nu exista nu cred ca era o problema in sensul asta. De aceea exemplul dat mereu de RMGC cu mina de la Kitila in Finlanda nu se potriveste, acolo eo exploatare care s-a facut in pustie.
- Oferta "inexistenta" si lipsa mijloacelor de trai este ceea ce spuneam eu in legatura cu sabotajul social introdus de conceptul fortat de "zona monoindustriala" care s-a abatut administrativ peste Rosia. Nimic nu este pana nu pui la punct, in unele cazuri chiar inventezi. In evul mediu inventia cea mai populara era un saculet cu moaste intins ca o capcana pelerinilor. Dar pentru a avea pelerini cotizanti episcopul locului trebuia sa faca o biserica uriasa pentru moastele cu pricina. Stiu, iarsi o comparatie fortata. Dar la Rametea ce "oferta" era inainte sa bage Budapesta bani in restaurarea patrimoniului vernacular de acolo? Si ce "oferta" in afara de loc in sine mai exista de e mereu plin de turisti acolo, fie ei si numai din Ungaria? N-am zis ca Rametea e in aceeasi zona, am zis doar ca e in apropiere deci la indemana de facut comparatia ca eventual competitor in piata turistica. Daca intr-un loc s-a facut drum de acces din drumul principal, in celalalt n s-a dat nicio atentie acestui aspect. Ceea ce din nou sustine ce am zis eu, s-a facut tot posibilul ca un loc sa fie vazut ca o gaura neagra iar locuitorii sa fie facuti ostatici in ideea ca RMGC sa poat poza in unic salvator.
- Marxismul poate fi, poate nu fi. Chiar daca ar fi si nu vreau sa te contrazic dar cu ce ne impiedica asta sa gandim cu capetele noastre? Sau e vreo sugestie voalata ca as fi marxist daca mi se pare ca la Rosia nu se intampla ce ar trebui sa se intample?

Detaliile le putem dezbate la palinca pe care mi-ai pus-o deoparte pentru cand ne-m vedea in Sibiu.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde teo » Dum Noi 15, 2015 12:15 pm

- in afara de fanfest ce mai e la rosia?
- nu-ti contest cunostintele privitoare la unesco. contest termenul mega. mega e mega. sunt convins ca daca era mega azi colcaiau turistii.
- ba sa avem pardon. este obligatoriu sa-ti exploatezi bogatiile. pentru ca-ti aduce prosperitate pe toate planurile. prosperitate care te ajuta sa rezolvi problemele. sa ne uitam la norvegia.
- mai exact ai scris " La cativa Km mai la nord". pentru mine "cativa" inseamna putin. cat despre rametea, chiar egal cine a bagat banii. ca au venit din budapesta sau funafuti, nu conteaza. cineva a vazut potential acolo. si totusi nimeni nu vede potential la rosia. de ce?
- ca era rmgc sau alta firma venita din spatiul vestic, discutia era aceeasi. nu ne vindem tara, soros, capitalisti care ne sug sangele, mai bine saraci dar demni, etc. astia macar au venit cu o solutie. in rest, de povesti le e plin podul rosienilor
- toate protestele de la rosia au venit pe filiere marxiste. adica, orb sa fii.....
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Noi 15, 2015 2:16 pm

teo scrie:- in afara de fanfest ce mai e la rosia?
- nu-ti contest cunostintele privitoare la unesco. contest termenul mega. mega e mega. sunt convins ca daca era mega azi colcaiau turistii.
- ba sa avem pardon. este obligatoriu sa-ti exploatezi bogatiile. pentru ca-ti aduce prosperitate pe toate planurile. prosperitate care te ajuta sa rezolvi problemele. sa ne uitam la norvegia.
- mai exact ai scris " La cativa Km mai la nord". pentru mine "cativa" inseamna putin. cat despre rametea, chiar egal cine a bagat banii. ca au venit din budapesta sau funafuti, nu conteaza. cineva a vazut potential acolo. si totusi nimeni nu vede potential la rosia. de ce?
- ca era rmgc sau alta firma venita din spatiul vestic, discutia era aceeasi. nu ne vindem tara, soros, capitalisti care ne sug sangele, mai bine saraci dar demni, etc. astia macar au venit cu o solutie. in rest, de povesti le e plin podul rosienilor
- toate protestele de la rosia au venit pe filiere marxiste. adica, orb sa fii.....


1. - "you make my point" - nimic nu este permis a se face acolo si autoritatile n-au facu absolut nimic pentru a incerca alternativele enuntate de x si y. De exemplu, daca as putea, as decide ca vechile guri de mina care erau exploatate privat inainte de marxisti si stalinisti care au ramas calare peste noi fara oprelisti dupa 30 decembrie 1947 sa fie redate in concesiune rosienilor. Daca ai o pensiune sa poti face turism de aventura, poti veni cu mijloacele traditionale sa dai cu ciocanelu' in cautare de filoane. Statul are monopol de cumparare dar ideea ca ai putea da peste o pepita sunt sigur ca ar atrage multi turisti. Daca faci mici amenajari in gaura lasata de exploatarea de suprafata de finele anilor 80 sigur poti sa faci un loc atractiv pentru moto cros si alte asemenea. FanFest poa' sa ramana ca nu costa autoritatea nimic dupa cum bag seama. Ca sa faci toate astea trebuie sa ai capacitatea legala si financiara de a le face iar autoritatea publica d'aia e aleasa. "Parerea mea"
2. - turistii colcaie numai cand: a) stiu, b) sunt sprijiniti sa ajunga (drum, transport public etc) c) au unde sa stea si sa manance. Ma indoiesc sincer ca la Rimetea colcaiau turistii inainte sa fie zugravite casele asa cum si in centrul istoric din Bucuresti pana in urma cu mai putin de 10 ani primarul ar fi zis ca trebuie sa demoleze tot pentru ca acolo colcaie sobolanii si-ti fura tiganii din buzunar si ca nu merita. A fost de ajuns ca macar sa faca dracului strazile alea cu pavaj si iluminat ca pe urma si-a vazut privatu' de treaba
3. - exploatezi bogatiile atunci cand ai un beneficiu mai mare decat pierderile. Aici eu cred ca exploatarea de 15 ani a) nu ne aduce noua niciun castig real ci doar RMGC. b) ne lasa pe cap cu un lac de cianura si un relief sterp de care sa avem grija un secol de atunci inainte c) dupa ce se termina exploatarea aia de la Rosia raman din nou in aceeasi situatie de care vorbim azi ca n-ar avea de lucru, cu deosebirea ca nici lucrurile pe care le-am exploata nedefinit - peisajul si patrimoniul - nu ar mai fi acolo. Pe scurt, vorba romaneasca, "si f----i si cu banii luati".
4. - conteaza, conteaza. De vazut potentialul il vad multi dar, cum spuneam, nu au posibilitatea de implementare. La Rimetea a investit autoritatea publica a sectorului 6 din Budapesta, cu sprijinul autoritatilor locale si cu interesul lor. Oamenii au fost sprijiniti financiar si consiliati asupra felului in care pot sa-si exploateze atuurile locale. Cam cum face Charles la Viscri. E o diferenta. Daca vrem sa o vedem bine daca refuzam sa ne uitam putem sa argumentam si cu faptul ca cei ce spun ca se poate si altfel sunt marxisti.
5. - nu are a face cu "nu ne vindem tara" ci cu "nu numai ca o dam degeaba dar o si stricam". RMGC n-a venit cu o solutie pentru oameni, ar trebui sa fim naivi sa credem asta. Au venit sa ne jupoaie si atat. Nimeni din cei ce vorbesc de alternative nu spune de "saraci dar demini" ci de faptul ca se poate sa fim "decenti pe termen nedefinit" nu "aparent bogati 10 - 15 ani si pe urma homeless"
6. - indpendent de protestele marxiste, sioniste, capitaliste, fasciste sau de orice alta etichetare de tipul asta, parerea mea e formata pe punctele de care am vorbit pana acum si despre care cred ca se fundameneteaza pe o logica si pe faptul ca vad lucrurile alea intamplandu-se prin alte parti mai civilizate ale lumii. Ca si tine, pot sa spun ca trebuie sa fii orb sa nu le vezi ca exista.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde teo » Dum Noi 15, 2015 3:13 pm

deosebit de romantica dar total nerealista :mrgreen:

1. cand ai o bogatie de exploatat, n-o exploatezi cu ciocanelul. nici petrolul nu-l extragi cu galeata. deci investitie masiva nu in ciocanele de 10 lei de la fero-metal.
ca sa ajunga "bun de vanzare" ce scoti trebuie sa treaca prin niste procedee costisitoare de "curatare", egal ca-i sare, aur sau petrol. alti bani multi, alta distractie. de securitate, ecologizare si cate si mai cate nu-ti mai povestesc. ideea e ca tot foarte mult costa.

2. n-am prea inteles ce crezi ca am zis gresit de rametea. repet: cineva a gasit potential si-a stiut sa actioneze. cine si cum, neimportant cat rezultatul e pozitiv

3. tot punctul asta zici ca-i copiat din uniti salvam :mrgreen: misto sa arunci in piata argumente fara sa le sustii. e la mintea calului ca exploatezi bogatia pentru un profit. cum ai ajuns la concluzia ca tu stat roman o sa pierzi? ce spuneau prevederile contractuale legat de faimosul asa-zis lac cu cianuri? care erau garantiile din contract? etcetcetc toate intrebarile astea au avut raspunsurile publicate in presa la vremea respectiva. si daca nu ma insel a existat disponibilitatea de garantii suplimentare.
daca intradevar vrei sa discutam despre ceva este despre capacitatea statului de a urmari ca acele prevederi sa fie indeplinite. aici e adevarata buba si asta m-a facut pe mine sa am si eu indoieli.
4.-
5. "RMGC n-a venit cu solutii pentru oameni" "au venit sa ne jupoaie" . Ion Iliescu like this :mrgreen:
6. -
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Următorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


cron