Fuga de conationali in strainatate

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde HHR » Mar Iun 02, 2015 8:47 pm

Cata lipsa de fantezie; putea sa invoce, de exemplu, moartea soacrei sau ceva gen ....
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde AlinE » Mie Iun 03, 2015 2:08 pm

Maria scrie:Un raspuns de la za turist: "cu scuzele de rigoare ma simt nevoit sa anulez rezervarea deoarece am citit ca in zona sint foarte multi arici de mare". Se referea la Limenaria, am ras sia m zis sa radem impreuna :P


Maria, unii sunt atat de disperati incat fac rezervari in 5-6 locatii, dau cu banul si care iese acolo se duce. anul asta nu a iesit Limenaria.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde mischaela » Mie Iun 03, 2015 2:15 pm

am stat noi in Limenaria... dar ariciul l-am impuscat din Giola :mrgreen:
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde HHR » Mie Iun 03, 2015 2:22 pm

ariciul migrator ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde AlinE » Mie Iun 03, 2015 6:28 pm

Maria scrie:Daca-i zic si de tantari se incuie in casa!


Da' cu viespile cum ramane?
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde alexd » Mie Iun 03, 2015 8:42 pm

Daca tot suntem la capitolul motivatii stupide de vacanta, uitati aici reclamatii publicate de un ziar englezesc :

Unul dintre turiştii întorşi din Africa a povestit cât de stânjenit s-a simţit la vederea unui elefant super-excitat... Iar imaginea acestuia i-ar fi stricat luna de miere! Un altul s-a plâns că plaja din staţiunea unde a fost în vacanţă era prea plină de nisip.

O femeie a cerut ca sutienul să fie obligatoriu pe plajă. Ea s-a plâns că, pe tot parcursul concediului, soţul ei nu a avut ochi decât pentru fetele care făceau plajă topless, iar concediul ei a fost, astfel, distrus.

„Nimeni nu ne-a spus că sunt peşti în mare. Copiii s-au speriat”, reclama un turist.

Alt britanic este revoltat pentru că drumul a fost prea lung: „Nouă ne-a luat nouă ore zborul cu avionul din Jamaica până în Marea Britanie, pe când americanii au ajuns acasă în doar trei ore”.

O turistă furioasă dă vina pe agenţia care a trimis-o în vacanţă pentru că ea s-a întors gravidă... „Logodnicul meu şi cu mine am rezervat o cameră cu două paturi, dar am fost cazaţi într-o cameră cu pat dublu. Acum vă considerăm vinovaţi pentru faptul că m-am trezit însărcinată. Acest lucru nu s-ar fi întâmplat dacă am fi fost cazaţi în camera pe care am rezervat-o”, arată ea.

Şi tot referitor la condiţiile de cazare: „Am comparat apartamentul nostru de o cameră cu cel al prietenilor noştri, care aveau unul cu trei camere. Al nostru era mult mai mic”, se plânge un alt turist nemulţumit.

O femeie are o nelămurire chiar înainte de plecare: „În broşură se precizează că nu sunt coafeze la hotel. Noi suntem coafeze de meserie... va fi ok dacă vom sta acolo?”.

„Sunt prea mulţi spanioli. Recepţionera vorbeşte spaniola. Mâncarea este spaniolă. Prea mulţi străini”, arată un turist (întors din Spania).

„Nisipul nu este ca cel din broşură. Broşura arată nisip galben, iar cel de acolo era alb”, spune altcineva. „A trebuit să stăm la coadă afară, fără aer condiţionat”, reclamă un turist. „E datoria dumneavoastră ca agenţie de turism să ne informaţi cu privire la turiştii gălăgioşi ori nepoliticoşi, înainte să plecăm în concediu”, susţine un altul.

La categoria „surprize de vacanţă”, un britanic află că ţânţarii muşcă... „Am fost muşcat de un ţânţar. Nu mi-a spus nimeni că ţânţarii ar putea muşca”, relatează el.

„Cred că ar trebui să se precizeze în broşură că magazinele locale nu au biscuiţi cu cremă”, este de părere un britanic. „E o dovadă de lene din partea proprietarilor de magazine locale să închidă după-amiaza. Am vrut de câteva ori să cumpăr ceva în timpul ’siestei’ – aceasta ar trebui interzisă”, crede un altul.

„În vacanţa din India am fost dezgustat să aflu că aproape toate restaurantele servesc mâncăruri cu curry. Nu îmi place deloc mâncarea condimentată”, sună o altă reclamaţie. „Am rezervat o excursie la un parc acvatic, dar nu ne-a spus nimeni să ne aducem cu noi costume de baie şi prosoape”, s-a plâns un turist nemulţumit.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iun 03, 2015 8:54 pm

alexd scrie:Unul dintre turiştii întorşi din Africa a povestit cât de stânjenit s-a simţit la vederea unui elefant super-excitat... Iar imaginea acestuia i-ar fi stricat luna de miere!


Asta e bestiala. A fugit nevasta-sa cu elefantul?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde Maria » Vin Iun 26, 2015 7:19 pm

De ce simt unii turisti nevoia arzanda sa asculte muzica romaneasca TARE cand merg in vacanta intr-o alta tara? Sunt chiar asa de patrioti?
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde florin04 » Vin Iun 26, 2015 8:15 pm

Cred ca mai degraba isi arata muschii - un fel de ... "sa moara bouzouki a vecinului"! :)
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde HHR » Vin Iun 26, 2015 8:35 pm

Maria scrie:De ce simt unii turisti nevoia arzanda sa asculte muzica romaneasca TARE cand merg in vacanta intr-o alta tara? Sunt chiar asa de patrioti?


Orizont cultural redus asociat cu nesimtire transfrontaliera.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iun 27, 2015 8:02 am

In sfârșit am găsit ce am căutat. Adică nu am găsit : români. Cred ca sunt singura ființă roșcată aici, pe o suprafață de multe hectare. Restul: blonzi. Nu îi înțelegem nici noi pe ei, nici ei pe noi. Așa ca dacă doriți liniște, curățenie și noncocalari alegeți un camping scump din Croația. A ... am auzit românește într-un Lidl in Rovinj. In rest ... nik.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Iun 27, 2015 1:47 pm

mischaela scrie:In sfârșit am găsit ce am căutat. Adică nu am găsit : români. Cred ca sunt singura ființă roșcată aici, pe o suprafață de multe hectare. Restul: blonzi. Nu îi înțelegem nici noi pe ei, nici ei pe noi. Așa ca dacă doriți liniște, curățenie și noncocalari alegeți un camping scump din Croația. A ... am auzit românește într-un Lidl in Rovinj. In rest ... nik.


Cam asa era si Thassos in 2003. Doar ca eu nu eram fiinta roscata si nu era nevoie sa alegi un camping scump.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde HHR » Sâm Iun 27, 2015 1:57 pm

Prin 2008 sa fi fost, veneam din Austria si la o granita, dintr`un logan se revarsau generos decibeli cu BUG Mafia (ceva necenzurat). Mi`am zis in gand, am ajuns acasa. Tocmai treceam un Ungaria. Dar nesimtirea nu cunoaste frontiere. Imi amintesc (cu nostalgie) si de sarbii din Thassos care ne tineau in ceva hip-hop slav pana pe la orele 24.00.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iun 27, 2015 2:54 pm

Ne-a abordat azi in parcare la lidl un nene stabilit aici de 54 de ani. A fost bucuros să ne vadă si sa vorbească românește. Ne-a confirmat si el ca foarte puțini români vede in zonă. Si ne-a mai atenționat ca in Serbia sa avem mare grijă la buzunare si lucruri.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iun 27, 2015 2:58 pm

dflc03 scrie:
mischaela scrie:In sfârșit am găsit ce am căutat. Adică nu am găsit : români. Cred ca sunt singura ființă roșcată aici, pe o suprafață de multe hectare. Restul: blonzi. Nu îi înțelegem nici noi pe ei, nici ei pe noi. Așa ca dacă doriți liniște, curățenie și noncocalari alegeți un camping scump din Croația. A ... am auzit românește într-un Lidl in Rovinj. In rest ... nik.


Cam asa era si Thassos in 2003. Doar ca eu nu eram fiinta roscata si nu era nevoie sa alegi un camping scump.



Ca sa fii aproape de plajă aici trebuie sa plătești la greu. In fine nu e exagerat dar nici nu e chiar pe plaja. In rest, poti inchiria ceva mai incolo dar nu simți nimic din atmosfera de mare.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De-ale calatorilor / calatoriilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori