Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde HHR » Vin Mai 08, 2015 11:21 pm

Mihaela scrie: Nu stiu cati turisti care isi planifica concediul cu ceva timp inainte raman someri. Fiecare persoana stie din timp cati bani va aloca pt concediul respectiv.


Iluzoriu; in realitate, nu esti stapan nici macar pe ziua de maine.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde Mihaela » Vin Mai 08, 2015 11:24 pm

Atunci de ce userii de aici planifica concedii cu 7-10 luni inainte? Banuiesc ca au o certitudine. Chiar tu ai anuntat ca mergi la jumatatea verii inca de prin iarna :shh:
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde HHR » Vin Mai 08, 2015 11:37 pm

Prin urmare, in rastimpul ramas pana la concediu nu se poate intampla nimic. As putea sa`mi planific, de maine, urmatoarele zece concedii pentru a bloca orice atentat miselesc al destinului. Perfect, linistitor dar, iluzoriu. Oamenii au iluzia ca sunt stapanii timpului; ai viitorului, pentru durate mici, medii sau lungi. Este cat se poate de fals, azi faci rezervarea si dupa cateva zile afli ca ai o boala letala, sau se scutura scoarta de cade blocul pe tine, sau cine mai stie ce grozavie ... te urci fericit in cel mai sigur mijloc de transport in comun si, desi aparatul e perfect, pilotul e psihopat .... samd.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde Ade » Vin Mai 08, 2015 11:47 pm

Trebuie sa deschidem un topic pe teme filosofice, exact asta ne lipsea.
Privind cardurile de sanatati sunt total deznadajduita, eu credeam ca cel primit prin posta merge si in Europa, aflu ca nu...nici in tara nu prea merge de fapt! :crazy:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde HHR » Vin Mai 08, 2015 11:51 pm

sa fiu sincer ... mie imi plac doar cardurie alea pe baza carora poti sa scoti bani de la tonobancomatele cu bani, dupa cum si fluturasii din stomac as vrea sa fie de salariu ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Sâm Mai 09, 2015 4:52 pm

Dragilor, desi sunt la "mosie" printre muscelele argesene, n-am rezistat sa va las , vroiam sa vad ultimele vesti de la cei ce sunt/ au fost pe insula. Ca sa vedeti ca HHR nu greseste, va spun ca la un drum in august 2014 am plecat bine, veseli de acasa, totul super o.k. la Giurgiu - Ruse, delicioase fructele de padure culese de sot din pasul Sipka, trecem de statuia lui Orfeu si ne face masina o surpriza tehnica, asa ca dupa soc, dupa ce gasim cazare, dupa ce ne conversam cu asigurarile, hotaram ca este mai bine sa ne intoarcem in tara (pe platforma) pt ca nu eram siguri ca va fi remediata corect la Kardzhali, oricum a durat cateva zile bune si in tara pana a primit piesa ce trebuia inlocuita, concediul pa caci expirase timpul. Concluzia este ca nimic nu poti planifica si sa iasa si 100% bine, spre mirarea apropiatilor noi eram destul de veseli pt ca am zis bine ca n-a fost accident, masina se repara iar eu rad ca sotul a fost cu adevarat turist, a putut sa admire peisajele fara stres.
Deci orice masura de preventie am lua nu este inutila, dar, cum se zice, s-ar putea sa-l facem pe Dumnezeu sa rada caci ne pregateste el alte incercari.
Si pt ca mi-am amintit, cei de la booking.com prin care rezervasem cazare, ne-au contactat chiar in acea noapte intreband ce se intampla ca nu ne-am prezentat la hotel si amintind ca avem inca 2 cazari la care expirase timpul de anulare. Cand le-am spus de ce si unde suntem si-au cerut scuze pt deranj si au anuntat ei hotelurile respective care n-au avut nici o pretentie, ba ne-au trimis mesaj ca oricand putem rezerva din nou fara probleme.
Revenind la asigurari de sanatate, e bine sa fim totusi prevazatori, mai ales cand suntem departe de tara si trebuie sa apelam la alte sisteme, sisteme care sunt legate de bugete de stat si , cum vacantele in general se planifica, este timp si de ridicat card european + "aruncati" cativa banuti pe asigurarea de calatorie. Si cautati pe net date despre sistemul de sanatate din tarile prin care treceti, este de fapt amintit acest lucru si pe paginile caselor de sanatate. Astazi este un mare avantaj ca putem sa ne informam pe net inainte de a pleca; asa cum gps-ul nu va lipseste la foarte multi, asa si informatiile despre cum si cui sa ne adresam in caz de "defectiune tehnica umana" trebuie sa existe pe telefon, tableta sau clasica agenda.
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde teo » Sâm Mai 09, 2015 5:09 pm

elviramvio scrie:Dragilor, desi sunt la "mosie" printre muscelele argesene, n-am rezistat sa va las , vroiam sa vad ultimele vesti de la cei ce sunt/ au fost pe insula. Ca sa vedeti ca HHR nu greseste, va spun ca la un drum in august 2014 am plecat bine, veseli de acasa, totul super o.k. la Giurgiu - Ruse, delicioase fructele de padure culese de sot din pasul Sipka, trecem de statuia lui Orfeu si ne face masina o surpriza tehnica, asa ca dupa soc, dupa ce gasim cazare, dupa ce ne conversam cu asigurarile, hotaram ca este mai bine sa ne intoarcem in tara (pe platforma) pt ca nu eram siguri ca va fi remediata corect la Kardzhali, oricum a durat cateva zile bune si in tara pana a primit piesa ce trebuia inlocuita, concediul pa caci expirase timpul. Concluzia este ca nimic nu poti planifica si sa iasa si 100% bine, spre mirarea apropiatilor noi eram destul de veseli pt ca am zis bine ca n-a fost accident, masina se repara iar eu rad ca sotul a fost cu adevarat turist, a putut sa admire peisajele fara stres.
Deci orice masura de preventie am lua nu este inutila, dar, cum se zice, s-ar putea sa-l facem pe Dumnezeu sa rada caci ne pregateste el alte incercari.
Si pt ca mi-am amintit, cei de la booking.com prin care rezervasem cazare, ne-au contactat chiar in acea noapte intreband ce se intampla ca nu ne-am prezentat la hotel si amintind ca avem inca 2 cazari la care expirase timpul de anulare. Cand le-am spus de ce si unde suntem si-au cerut scuze pt deranj si au anuntat ei hotelurile respective care n-au avut nici o pretentie, ba ne-au trimis mesaj ca oricand putem rezerva din nou fara probleme.
Revenind la asigurari de sanatate, e bine sa fim totusi prevazatori, mai ales cand suntem departe de tara si trebuie sa apelam la alte sisteme, sisteme care sunt legate de bugete de stat si , cum vacantele in general se planifica, este timp si de ridicat card european + "aruncati" cativa banuti pe asigurarea de calatorie. Si cautati pe net date despre sistemul de sanatate din tarile prin care treceti, este de fapt amintit acest lucru si pe paginile caselor de sanatate. Astazi este un mare avantaj ca putem sa ne informam pe net inainte de a pleca; asa cum gps-ul nu va lipseste la foarte multi, asa si informatiile despre cum si cui sa ne adresam in caz de "defectiune tehnica umana" trebuie sa existe pe telefon, tableta sau clasica agenda.


in cele mai multe din cazuri exista o "respingere" a asigurarilor din partea calatorilor. in mare parte ii inteleg, exista destule motive pertinente de a "respinge" ideea de a fi asigurat. nu intru in detalii. ideea e ca o informare corecta din partea calatorilor legat de asigurari si DREPTURI ar putea avea un efect pozitiv. pana la urma va asigur ca o asigurare de calatorie combinata cu altele(gen o asigurare de asistenta rutiera si/sau cargo pentru cei care folosesc ferry) nu e chiar asa un efort financiar :angel:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde AlinE » Dum Mai 10, 2015 4:26 pm

elviramvio scrie:Dragilor, desi sunt la "mosie" printre muscelele argesene, n-am rezistat sa va las , vroiam sa vad ultimele vesti de la cei ce sunt/ au fost pe insula. Ca sa vedeti ca HHR nu greseste, va spun ca la un drum in august 2014 am plecat bine, veseli de acasa, totul super o.k. la Giurgiu - Ruse, delicioase fructele de padure culese de sot din pasul Sipka, trecem de statuia lui Orfeu si ne face masina o surpriza tehnica, asa ca dupa soc, dupa ce gasim cazare, dupa ce ne conversam cu asigurarile, hotaram ca este mai bine sa ne intoarcem in tara (pe platforma) pt ca nu eram siguri ca va fi remediata corect la Kardzhali, oricum a durat cateva zile bune si in tara pana a primit piesa ce trebuia inlocuita, concediul pa caci expirase timpul. Concluzia este ca nimic nu poti planifica si sa iasa si 100% bine, spre mirarea apropiatilor noi eram destul de veseli pt ca am zis bine ca n-a fost accident, masina se repara iar eu rad ca sotul a fost cu adevarat turist, a putut sa admire peisajele fara stres.
Deci orice masura de preventie am lua nu este inutila, dar, cum se zice, s-ar putea sa-l facem pe Dumnezeu sa rada caci ne pregateste el alte incercari.
Si pt ca mi-am amintit, cei de la booking.com prin care rezervasem cazare, ne-au contactat chiar in acea noapte intreband ce se intampla ca nu ne-am prezentat la hotel si amintind ca avem inca 2 cazari la care expirase timpul de anulare. Cand le-am spus de ce si unde suntem si-au cerut scuze pt deranj si au anuntat ei hotelurile respective care n-au avut nici o pretentie, ba ne-au trimis mesaj ca oricand putem rezerva din nou fara probleme.
Revenind la asigurari de sanatate, e bine sa fim totusi prevazatori, mai ales cand suntem departe de tara si trebuie sa apelam la alte sisteme, sisteme care sunt legate de bugete de stat si , cum vacantele in general se planifica, este timp si de ridicat card european + "aruncati" cativa banuti pe asigurarea de calatorie. Si cautati pe net date despre sistemul de sanatate din tarile prin care treceti, este de fapt amintit acest lucru si pe paginile caselor de sanatate. Astazi este un mare avantaj ca putem sa ne informam pe net inainte de a pleca; asa cum gps-ul nu va lipseste la foarte multi, asa si informatiile despre cum si cui sa ne adresam in caz de "defectiune tehnica umana" trebuie sa existe pe telefon, tableta sau clasica agenda.


noi vorbim de cardul European de sanatate ce legatura are cu masina?

cand oare vom realiza ca in Bulgaria sau Grecia nu este jungla si ca in aceste 2 tari poti fi tratat mult mai bine decat in Romania (in anumite cazuri) fie ca este vorba de o masina sau de o persoana. da, din pacate pana si bulgarii ne-au intrecut la bunul simt, grecii sunt departe.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Vin Mai 15, 2015 9:19 am

Ieri am luat asigurarea medicala de calatorie multitravel de la Allianz : 64 lei persoana / 1 an / numar nelimitat de iesiri din tara cu acoperire primele 25 zile la fiecare iesire si extindere 15 zile in caz de accident major ce necesita spitalizare si nu recomanda deplasarea pacientului / PLANUL 1, adica toate tarile cu exceptia SUA, Canada si Romania (sau tari rezidenta asigurat). Pt cei ce practica sporturi diverse se plateste un plus, variabil, care poate duce la dublarea sumei, cei ce iau acest supliment trebuie sa ceara lamuriri caci sunt multe excluderi.
Am ales aceasta firma pt ca avem si casco de la ei; rca-ul era luat de la alta firma si pt a beneficia de extindere teritoriala am facut un supliment asigurare pt 16 zile, cost 15 euro la cursul bnr, la intoarcere expira rca si voi lua tot de la ei.
De asemeni un lucru de care am tinut seama este asiguratorul medical extern, in acest caz Mondial Assistance, varful de lance al asigurarilor medicale in Europa.
Sa nu o lungim, ca si recomandari pt cei ce cumpara o asigurare medicala de calatorie:
- cautati una din cele prime 3 firme de la noi care sunt serioase si ofera un asigurator extern de nadejde, fara sa fac reclama, n-am rude/prieteni ce lucreaza in domeniu, dar acestea sunt, pe langa cea de mai sus, Generali si Gothaer. Pt firmele care au asigurator extern Coris nu va recomand, se pare ca au probleme financiare si exceptand Turcia nu platesc ei direct ci turistul si in tara depune dosarul si -l asteapta pe Mos Vasile.
- pe polita OBLIGATORIU trebuie sa aveti nr de telefon al asiguratorului extern la care sa sunati voi sau medicul imediat ce a intervenit necazul pt a fi indrumati, respectiv, in cazul meu pt plata directa catre unitatea sanitara. Daca nu anuntati si ati platit servicii+medicamente, in primele 5 zile de la intoarcerea in tara depuneti dosarul pt rambursare cheltuieli.
- in ambele cazuri dar in mod special daca ati platit voi, dovediti intrarea/iesirea din tara cu : chitanta taxa pod, vigneta, factura cazare, bilet avion/autocar sau chiar cu chitanta benzinarie.
- asigurarea pe care am incheiat-o eu imi asigura servicii medicale in sistem de stat si privat, eliberare gratuita medicamente pe baza retetei, transport medical cu ambulanta in regim transfrontalier, repatriere corp in caz de deces, chiar decont pt o parte din convorbirile telefonice legate de incident, ceva asigurare pt cateva zile insotitor daca este cazul.
- inainte de a pleca interesati-va ce ofera sistemul de sanatate din tara de destinatie sau tranzit si aveti grija la acele polite cu fransiza, veti suporta suma trecuta pe ele, pt care ati semnat.
Despre cardul european de asigurari sociale de sanatate ( CEASS ) revin cand primesc, cerere depusa deja dar pot sa va spun ca este limitat la asigurarile sociale din tara respectiva, servicii aproximativ egale cu cele oferite cetatenilor proprii, ofera servicii medicale DE BAZA in caz de urgenta, fara transport medical spre tara si fara repatriere, cabinete si spitale de stat si, eventual private daca au contract cu casa de sanatate locala.
Asa cum spunea cineva, asigurarile medicale de calatorie sunt un rau necesar, preferabil sa le avem dar sa nu fie nevoie de ele.
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde teo » Vin Mai 15, 2015 9:52 am

elviramvio scrie:De asemeni un lucru de care am tinut seama este asiguratorul medical extern,

o mica rectificare: este vorba de compania de asistenta, nu de "asiguratorul medical extern", sunt doua lucruri total diferite. asiguratorul medical extern este emitentul politei

elviramvio scrie:in acest caz Mondial Assistance,varful de lance al asigurarilor medicale in Europa

in general companiile de asistenta au ca proprietari grupuri puternice din asigurari(ex. EuropeAssistance are ca proprietar grupul Generali). in cazul de fata, Mondial are ca proprietar grupul Allianz. cat despre Mondial "varful de lance", o sa-mi permit sa ma cam indoiesc :mrgreen:

elviramvio scrie:asigurator extern Coris nu va recomand

Coris nu mai exista. Compania de asistenta Coris a fost preluata de/si redenumita APRIL
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde HHR » Vin Mai 15, 2015 10:03 am

teo scrie:Coris nu mai exista. Compania de asistenta Coris a fost preluata de/si redenumita APRIL


ce coincidenta :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde April » Vin Mai 15, 2015 10:05 am

M-ati demascat :mrgreen:
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Vin Mai 15, 2015 11:18 am

April sper sa faci din Coris ceva bun (vad ca ai fost inspirat si nu i-ai zis 1 april ), altfel vai de tine caci singur ti-ai facut reclama, vezi tu, unii forumisti hatri sa nu-ti ceara socoteala pt daune neplatite ....
Lasand gluma, nu stiam ca a fost preluata, singura mea grija a fost sa am Mondial A. la polita. Toate cunostintele cu care am discutat si au avut Coris anii trecuti si chiar au avut nevoie, au platit cu varf si indesat din buzunar propriu. Cu mondial, parte a grupului Allianz se pare ca nu au fost probleme, acum daca la mine se termina lauda, ghinion. Ce pot sa spun este ca Mondial are reprezentanta si in Grecia si in Bulgaria. Despre termeni tehnici, probabil ca stii mai bine. Si de Allianz am fost mereu multumiti in probleme cu masina, cand i-am schimbat am regretat dar mereu ne-am informat de drepturi si excluderi, Allianz a respectat, oarecum 70% si Omniasig. Am intrebat ce era important sa stiu si de aici SPER sa ramana hartii virgine de aruncat peste un an.
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde teo » Vin Mai 15, 2015 1:48 pm

@elviramvio, in realitate probleme nu sunt cauzate de April(Coris). in cea mai mare parte sunt datorate contractelor dintre asiguratori si ei, pe principiul vrei putin, primesti putin, iar aici e dezavantajat asiguratul. nu intru in amanunte tehnice, ele sunt destul de complicate si plictisitoare. ca fapt divers, un asigurator pe care l-ai recomandat mai sus, foloseste serviciile April la asigurarile de calatorie :angel: si nu sunt probleme :angel:

conditiile de asigurare travel la asiguratorii din romania sunt in general la un nivel medium plus, comparabile cu cele din occident. ce nu exista in romania(desi a fost o perioada in care au existat printr-un asigurator, care intre timp a plecat din romania) sunt asigurarile travel premium, extrem de complexe si cu multe beneficii. totusi, acestea pot fi achizitionate online de pe pietele externe.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde Bosley » Mar Mai 19, 2015 2:33 pm

Eu mi-am facut in fiecare an la Generali si din ce vad ei lucreaza cu EuropAssistance.
Pana acu nu am avut nici un incident.
Din ce cunoasteti cum se comporta ?
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron