Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde HHR » Mie Mai 06, 2015 11:35 pm

Deci, post mortem cardul de sanatate nu e de folos ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Joi Mai 07, 2015 6:09 am

Nici ante mortem pt transport medical cu ambulanta la un spital din Romania.
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Joi Mai 07, 2015 6:20 am

Si ca regula internationala, teoretic in orice tara civilizata e obligatoriu sa ti se acorde un minim de servicii in caz de urgente dar nu va asteptati ca medicul, sa faca orice pt a ajuta pacientul ca la noi si in uneleb zonele balcanice (chiar in Thasos stiu un caz). Teama de a fi acuzat de malpraxis schimba incet regulile , chiar si la noi.
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde kerkyra » Joi Mai 07, 2015 7:45 am

Am luat si eu cardul european, plec saptamana viitoare, nu in Grecia, dar aud prima data de la Maria de activare. Stiam ca se activeaza cardul obisnuit, dar si acesta? Mihaela, stii mai multe, ziceai ca l-ai folosit? E prima data cand renunt la asigurarea de calatorie in favoarea cardului.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Joi Mai 07, 2015 8:55 am

Aveam in agenda dar abia acum mi-am dat seama, telefonul centrului medical din Prinos unde puteti solicita chiar si ambulanta pt urgente (anul trecut, sper ca si anul acesta) +302593071100
Daca aveti nr tel de la cabinete la care ati apelat poate e bine sa le faceti cunoscute.
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde Mihaela » Joi Mai 07, 2015 9:43 am

kerkyra scrie:Am luat si eu cardul european, plec saptamana viitoare, nu in Grecia, dar aud prima data de la Maria de activare. Stiam ca se activeaza cardul obisnuit, dar si acesta? Mihaela, stii mai multe, ziceai ca l-ai folosit? E prima data cand renunt la asigurarea de calatorie in favoarea cardului.


Da, din 2012 il tot folosim. Pacat ca are valabilitate doar 6 luni si trebuie mers apoi sa depui actele pt reinnoire. Pana anul acesta nu a trebuit activat nimic si cautand pe google nu am gasit nimic. Spre deosebire de cardul de sanatate de la medicul de familie, cel european trebuie luat si pt copilul minor de catre parintele pe a carui asigurare de sanatate e trecut. Maria stii ceva in acest sens?
Elvira, asa cum spunea si damblagiu: mergem in concediu, sa ne relaxam nu sa stam prin spitale. M-am uitat anul trecut pe programul unui cabinet de pediatrie din Limenas si era inchis intre 14-17, dupa 20 inchis, in weekend inchis. Ce te faci daca se intampla ceva fix cand e inchis la particular? Ambulanta vine si de la spitalul din Prinos. Am vazut ca au in parcare cel putin 4-5 masini.
Parerea mea de om patit este ca in Thassos este suficient spitalul de stat din Prinos, care am vazut ca are cate 2-3 medici pt fiecare specializare, multe asistente medicale, aparatura necesara.
HHR tu nu ai nevoie de nici o asigurare pt ca scriai ca ai 2 medici in grupul cu care mergi :D
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Joi Mai 07, 2015 10:30 am

Mihaela, urasc teribil sa fiu pacient, nu sufar de boli inchipuite si nu merg la medic decat in extremis, am crescut in mediul acesta, stiu foarte bine ce inseamna sistemul din Romania chiar din interiorul lui, sotul idem in sistem dar cand i-l supara ceva parca lucreaza la tamplarie nu in spital. Eu, nu mereu dar uneori ma apuca asa un dor de a fi prevazatoare caci am diverse patanii, pe coclaurile umblate, nu mari dar suficient de bune pt a face un infarct, deci e bine de stiut cam unde pot cere ajutor in caz ca nu este asa grav sa sun acel numar de urgenta si nici nu ma descurc singura. Sper sa ma intorc din hoinareala cu trusa medicala intacta, cel mult asa un leucoplast la julituri sa fie folosit, si voua va doresc la fel si Kinderului in mod special.
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde Maria » Joi Mai 07, 2015 10:31 am

Eu pentru urgente am numerele de telefoane de la diversi medici de prin Limenaria - Potos.
E mai simplu decat sa alerg in Prinos.
Anul trecut am avut un caz grav care a trebuit sa mearga la Spitalul din Kavala. Pacientul avea card de sanatate, dar nu il activase si nu avea un cod. Nu stiu exact care e procedura. Eu sunt asigurata aici.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Joi Mai 07, 2015 2:16 pm

Cardul e valabil 6 luni de la emitere, adeverinta 3 luni, in astfel de cazuri trebuie luata legatura cu casa de sanatate de care apartine (domiciliu sau pt unele profesii au casele lor de sanatate, gen politie, armata) si te lamuresc daca este sau nu asigurat (daca au fost platite asigurarile dupa emiterea card/adeverinta, din pacate angajatorii au "scapari de memorie" uneori ).
' si care este procedura in astfel de cazuri. Promit sa ma interesez dar din pacate lipsesc cateva zile din Bucuresti
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde AlinE » Joi Mai 07, 2015 3:31 pm

mai frate scrie clar Cardul European de Sanatate este valabil 6 luni, indiferent ca eu dupa o luna devin somer sau indiferent ca firma dupa o luna nu-si mai plateste darile la bugetul de stat (bassfs), indiferent ca dupa 3 luni expira adeverina de salariat.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Joi Mai 07, 2015 5:38 pm

Chiar prin cererea pe care o depui la casa de sanatate pt obtinerea cardului european declari ca daca dupa primirea cardului, chiar in perioada de valabilitate, nu mai indeplinesti conditia de asigurat , deci nu cotizezi, esti obligat sa-ti platesti tratamentul ; formularul este tipizat, deci nu scrii ce vrei in cerere. (asa era la o casa acum cateva luni si din cate stiu formularul respectiv este model unic pe tara).
Maria, referitor la pacientul grav de anul trecut sau daca cineva pierde cardul european si are nevoie urgent, poate primi prin fax sau mail o adeverinta provizorie pt rezolvarea acelei probleme.
Acum cred ca multi v-ati lovit de birocratie si stiti ca atunci cand ai de rezolvat ceva cu statul poti avea surprize, fie ca un functionar nu intelege bine legea, fie n-are chef sa dea un fax sau a primit un ordin "cu caracter intern" , fie unele drepturi au fost anulate pe tacute, fie....
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde Mihaela » Joi Mai 07, 2015 11:40 pm

Elvira de obicei actele pt a primi Cardul European de Sanatate de depun cu 2-3 saptamani inainte de a se pleca in concediu pt ca atat dureaza de la depunwerea actelor pana cand ajunge acasa cu Total Post-ul. Nu stiu cati turisti care isi planifica concediul cu ceva timp inainte raman someri. Fiecare persoana stie din timp cati bani va aloca pt concediul respectiv.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Vin Mai 08, 2015 6:10 am

Nu e vorba de pareri personale si nici de ce cred eu, scrie negru pe alb, plus ca nu trebuie sa fii somer pt a nu-ti plati darile. Oricum eu ma opresc aici la acest subiect, daca cineva are intrebari la obiect, pot sa ma documentez la sursa. Sigur pot sa-ti spun ca mi-am convins ieri soferul personal - sotul - sa-si ia si cardul european : descarcat cerere de pe net, luat adeverinta de la serviciu ca este angajat de 5 ani - asta inseamna ca are darile la zi- depus personal la casa , fara pile, raspunsul lor a fost sa vina peste 7 zile, el a zis peste 10 sa nu vin degeaba.
Atentie caci la pensionarii de stat, culmea, le cere dovada de la anaf ca au/nu au alte venituri.
Va doresc zile insorite !
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re:Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde kerkyra » Vin Mai 08, 2015 8:26 am

Elvira, si eu am luat cardul saptamana trecuta. Desi sunt salariata, si mie mi-au cerut declaratie ca nu am alte venituri, era o cerere tip data de ei, in care am completat la o rubrica unde nu ma incadram, asa mi s-a cerut. Cardul a venit acasa, cam dupa 10 zile, dar am prins 1 mai la mijloc. Acum cred ca depinde si de personalul fiecarei case de asigurari, cum ai spus, ca intelege fiecare legea, are chef sau nu etc. Intrebarea mea ramane: e nevoie de o activare, cum a spus Maria?
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Asigurari de calatorie;Cardul European de Sanatate;Medic

Mesaj necititde Mihaela » Vin Mai 08, 2015 11:04 pm

Maria oare persoana de care vorbesti suferea cumva de vreo boala cronica? Ca acei pacienti au niste carduri speciale, imi scapa denumirea.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori