Spre Thassos prin Makaza 2015

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde AlinE » Joi Ian 15, 2015 11:06 am

Update 2016 !
Multumim tuturor celor care au postat informatii despre traseu.
In 2016 continuam aici : :arrow: viewtopic.php?f=4&t=890.


O sinteză a drumului Ruse- Makaza- Keramoti

In speranța că Podul Giurgiu-Ruse va fi deschis și în 2015 (sunt ceva zvonuri că acesta ar putea fi închis pe o perioada de 1-2-3 ani pentru refacere totală), vom putea ajunge în Ruse pe drumul clasic. Posibil să apară varianta bac la Giurgiu dacă podul va fi închis. Mai multe detalii sperăm sa aflam în primăvară.

Revin la traseu, tranzitarea Bulgariei se poate face în aproximativ 5.30 ore, având doar 380km, pe cea mai scurtă variantă posibilă, cu drumuri pe care putem circula în condiții bune.

Varianta 1. E85(DN5) Ruse – Byala – Veliko Tarnovo – Zona loc. Debelets – (DN55) Kilifarevo – pasul Narepublikata – Gurkovo – (DN6) Zona loc. Maglizh – Tulovo – (DN5) Stara Zagora (prin centru) – Dimitrovgrad - Haskovo (prin centru) – Kardzali – Balabanovo – Makaza (punct frontiera) – Komotini – Egnatia Odos (autostrada) – Chrisoupoli – Keramoti – un total de min. 491 km, iar ca timp aproximativ 7.00 ore.
Ruse-Makaza-Komotini Var.1.png
Am ales pasul Narepublikata (DN55) in detrimentul Pasului Shipka din câteva considerente: asfalt bun, drum destul de drept, diferență mică de nivel, număr mai mic de km. Ca timp, teoretic acesta este mai mic, dar depinde de norocul fiecăruia, pe aici trec camioane/tiruri (nu au voie prin pasul Shipka).
In zona Gurkovo NU intrați pe D5007 (asa cum arata scurtătura Google maps) drumul este foarte prost.

Varianta 2. E85(DN5) Ruse – Byala – Veliko Tarnovo – Gabrovo - pasul Shipka – Kazanlak – Stara Zagora (prin centru sau pe centura) – Dimitrovgrad - Haskovo (prin centru sau pe centura) – Kardzali – Balabanovo – Makaza (punct frontiera) – Komotini – Egnatia Odos (autostrada) – Chrisoupoli – Keramoti – un total de min. 506 km, iar ca timp aproximativ 7.30 ore.
Ruse-Makaza-Komotini Var.2.png
Pentru peisajele din Pasul Shipka pentru cei care nu au probleme cu serpentinele sau/și se orientează mai greu având posibilități mai mici de greșire a drumului.

Varianta 3. E85(DN5) Ruse – Byala – Veliko Tarnovo – Zona loc. Debelets – (DN55) Kilifarevo – pasul Narepublikata – Gurkovo – Nova Zagora – A1 (autostrada) – (DN5) Zagore – Dimitrovgrad - Haskovo (prin centru sau pe centura) – Kardzali – Balabanovo – Makaza (punct frontiera) – Komotini – Egnatia Odos (autostrada) – Chrisoupoli – Keramoti – un total de min. 507 km, iar ca timp aproximativ 7.00 ore.
Ruse-Makaza-Komotini Var.3.png
In zona Panicherevo drum cu piatra cubica. Atenție la ieșirea de pe autostrada în zona loc. Zagore: urmați indicatorul de Haskovo, nu cel de Stara Zagora.

Aici vom discuta strict despre aceasta ruta Ruse- Makaza- Keramoti.

Pentru Bulvignete/taxa pod/zone taxare autostrada - viewtopic.php?p=229#p229
Pentru preturi carburanți sau de unde alimentam - viewtopic.php?p=229#p229 si viewtopic.php?f=4&t=386
Doriți sa mergeți în coloana? - viewtopic.php?f=4&t=496
Folosiți GPS - viewtopic.php?f=55&t=213
Pentru alte discuții - viewtopic.php?f=4&t=427

Încercați pe cât posibil să respectați regulile de circulație și viteza legală, în special la intersecțiile cu drumurile ne-prioritare, de regulă aici se stă la pândă.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Ian 19, 2015 11:56 am

Am sa las aici un "semn de carte" ca sa nu mai gresesc ca un stupid iesirea catre Keramoti prin Chrysoupoli ca anul trecut ... Pe autostrada, venind tare dinspre Komotini vezi intai semnul asta la 1000 de m de iesirea spre Thassos.
egnatia odos_iesire Chrysoupoli_panou.JPG
Dupa aceea mai e unul la 500 si pe urma vezi breteluta de iesire catre ... Zarkadia. Nu asa iti spunea panoul mare de ghidare din autostrada? Un drum spre Zarkadia din care sa faci pe urma stanga spre Thassos, aeroport si Chrysoupoli, nu? Urmeaza separarea, fara indicatii suplimentare de directie sau distante:
egnatia odos_iesire Chrysoupoli_bifurcatie.JPG
Mergi pe breteluta aia pana cand dai din nou de o bifurcatie. La dreapta iti spune ca e spre Zarkadia iar inainte e un drum ingust, catre undeva, nu iti mai spuna catre ce. Ei bine, setat pe ideea ca tot astept ca din drumul spre Zarkadia cineva se va milostivi si-mi va spune cand sa fac stanga spre Thassos, am facut dreapta spre Zarkadia si "Exodos" - care din scurt citit la partea greaca, ai putea sa recunosti doar "os" de la final si sa-ti spui ca-i Thassos, avand in vedere presetarile tale de sofer ostenit de atat amar de drum ...
egnatia odos_iesire Chrysoupoli_bifurcatie zarkadia.JPG
In realitate trebuie sa tineti breteluta amarata inainte, AIA ESTE BIFURCAREA DIN DRUMUL SPRE ZARKADIA, sa nu aveti impresia ca ce e in dreapta ar putea sa conduca spre un mult asteptat rond/bifurcatie de unde, facand stanga (conform panoului care cu 1 km in urma te-a ghidat sa iesi din autostrada) sa iesi spre Chrysoupoli/Thassos
egnatia odos_iesire Chrysoupoli_zarkadia fals rond.JPG egnatia odos_iesire Chrysoupoli din autostrada.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Ian 20, 2015 12:47 pm

Ca sa fie mai limpede ce am vrut sa spun, sintetizez printr-o prelucrare a panoului de avertizare. Asadar ceea ce veti vedea asa:
egnatia odos_iesire Chrysoupoli_panou.JPG
trebuie sa considerati ca este gresit reprezentat si ca ar trebui sa-l interpretati ca fiind un mesaj ce trebuia afisat asa:
egnatia odos_iesire Chrysoupoli_panou iesire corect cu situatia din teren.jpg
Pare o chestiune de nuanta dar nuantele pot deforma cu totul mesajul care era intentionat a fi transmis
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Dragos » Lun Mar 09, 2015 10:03 am

Salut,
Daca "te incanta" sa stii ca nu ai fost singurul. Si eu i-am dat talpa si am trecut de semn:)
Dragos
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 27, 2014 3:06 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde zanga2 » Lun Mar 09, 2015 11:24 am

Iesirea pas-cu-pas de pe autostrada (si drumul pana la ferry), ghid video :lol:

zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde demential » Dum Mar 22, 2015 11:16 pm

cum se prezinta podul Giurgiu - Ruse in luna martie a anului 2015 :) mai precis, vineri pe 20 :


venind dinspre Veliko Tarnovo spre Giurgiu, mare grija la aproximativ 50 metri de iesirea din giratoriul de la Byala, sunt cateva gropi extrem de mari si periculoase :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde AlinE » Dum Mar 22, 2015 11:56 pm

Podul este foarte prost pe partea romaneasca. Ruse-Veliko Tarnovo este carpit si acum se mai pregatesc sa recarpeasca tot traseul, mai departe nu am fost.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Maria » Dum Apr 05, 2015 7:10 pm

Astazi pe la 15.00 in Makaza, 6 masini in asteptare, frig de benganeai, 7 grade si vant:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde demential » Dum Apr 05, 2015 7:21 pm

Maria scrie:Astazi pe la 15.00 in Makaza, 6 masini in asteptare, frig de benganeai, 7 grade si vant:

si in cat timp ai trecut de vama ? cat a durat pauza ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Maria » Dum Apr 05, 2015 7:58 pm

Nu m-am uitat exact la ceas, dar cred ca vreo 20 minute. A mers repede, dar chiar in fata noastra erau turci si pe ei i-a "cautat" mai mult.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde mixman » Dum Apr 12, 2015 3:03 pm

Maria scrie:Astazi pe la 15.00 in Makaza, 6 masini in asteptare, frig de benganeai, 7 grade si vant:


Ne poti spune cate ceva despre traseu si mai ales despre starea drumurilor?
Multunesc
Laur
mixman
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 10, 2014 11:51 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde alexd » Dum Apr 12, 2015 5:07 pm

Pe podul de la Giurgiu nu se lucreaza nimic. Este o portiune mai proasta dar se trece fluent. Prin Bulgaria este ok, prin Grecia la fel. In afara de 2-3 gropite in plus nimic afecatat de iarna prin strainatate :)).
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Maria » Dum Apr 12, 2015 6:48 pm

mixman scrie:
Maria scrie:Astazi pe la 15.00 in Makaza, 6 masini in asteptare, frig de benganeai, 7 grade si vant:


Ne poti spune cate ceva despre traseu si mai ales despre starea drumurilor?
Multunesc
Laur

Traseul il poti gasi aici: http://forumthassos.ro/viewtopic.php?p=21677#p21677
Starea drumurilor este normala...zic eu :)
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde danrogo2001 » Mie Apr 29, 2015 11:50 am

Pe traseul asta a mers cineva? Ma refer la partea in care iesi de pe autostrada si nu iei prin Chrysoupoli ci pe langa Eratino?

https://www.google.ro/maps/dir/41.26466 ... !3e0?hl=ro
danrogo2001
 
Mesaje: 24
Membru din: Dum Iun 15, 2014 9:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 46 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde AlinE » Mie Apr 29, 2015 12:00 pm

Nu-i vad rostul cand ai drumul drept si mai scurt prin Chrisopouli.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Următorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori