Potos

Limenas, Limenaria, Potos, Skala Potamia, Panagia si alte localitati

Re: Potos

Mesaj necititde Mihaela » Joi Feb 26, 2015 7:33 pm

Ce companie de asigurari e neserioasa? Care e serioasa? Noi pana in 2010 inclusiv faceam la ASTRA. A avut sotul nevoie de medicamentele dupa reteta primita de la spitalul din Prinos si cand am ajuns la farmacie, farmacistul ne-a cerut Cardul European de Sanatate spunand ca sunt gratuite medicamentele. Nu aveam si am platit in jur de 50 de euro. De atunci luam cardul de la stat si din fericire nu am mai avut nevoie.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Potos

Mesaj necititde Malex » Joi Feb 26, 2015 8:46 pm

Prima data cand a ajuns la medic in Potos avea asigurare la Euroins, iar medicul l-a pus sa plateasca 50 de euro, urmand ca prietenul meu sa-si recupereze banii cand ajunge in tara, dupa ce depune la societatea de asigurari un dosar de decontare. Vazand cate trebuie sa completeze si cat trebuie sa alerge pentru 50 de euro s-a lasat pagubas. A doua oara cand a ajuns la medic, avea asigurare la BCR Asigurari si nu a fost nicio problema, acelasi doctor a mers pe asigurare si a cerut el decontarea consultatiei...si tot asa si cu Generali Asigurari anul urmator.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Potos

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 26, 2015 8:50 pm

Malex scrie:, acelasi doctor a mers pe asigurare si a cerut el decontarea consultatiei...si tot asa si cu Generali Asigurari anul urmator.


Inteleg ca persoana se duce la tratament in Thassos.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Potos

Mesaj necititde Malex » Joi Feb 26, 2015 9:01 pm

Da, cu siguranta Da!
Dar nu facem toti acelasi lucru? Eu unul ma duc pentru tratamentul intensiv: soare, mare cristalina, buna dispozitie, mancare super, oameni fericiti si linistiti, relaxare si bineinteles multa bere rece!!!
Din acest punct de vedere, in Potos le gasesti pe toate, inclusiv un medic daca exagerezi !!!

P.S. Lasand gluma la o parte (de fapt am vorbit serios referitor la scopul vizitelor in Thassos), vizitele la medic au fost pentru piticul lui, ca de, asa este cu cei mici...cand una, cand alta.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Potos

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 26, 2015 9:06 pm

Malex scrie:Da, cu siguranta Da!

Pai toti ne tratam in insula de diferite boli cum bine zici. Personal Potos mi se pare aglomerat si in afara de serile petrecute prin baruletele de pe plaja nu-l prea folosesc pt alte tratamente.
In ce priveste cei mici e bine sa ai un medic in apropiere.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Potos

Mesaj necititde tacl2013 » Joi Feb 26, 2015 9:17 pm

Mihaela scrie:Cat costa o consultatie la medic in Skala Potamia? Intreb pt ca in 2010 sotul a avut nevoie de medic si am fost la spitalul din Prinos, unde e gratuit.


Am avut asigurare, nu mai stiu la cine... Pot cauta pe email.
Si nu am platit nimic. Am fost la doctor si eu si copilul. Cazusem pe ceva arici de mare. Scos ceva ace. 1,2 din cele multe, dat cu ceva crema si reteta de la farmacie. Acolo am platit.
Gata, mi-am amintit, Generali.
Ultima oară modificat de tacl2013 pe Joi Feb 26, 2015 9:20 pm, modificat 1 dată în total.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Potos

Mesaj necititde HHR » Joi Feb 26, 2015 9:18 pm

Avem doi, medici, in grup; un generalist si un oncolog; sper sa`l folosim doar pe primul.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Potos

Mesaj necititde Malex » Joi Feb 26, 2015 9:42 pm

damblagiu scrie:Pai toti ne tratam in insula de diferite boli cum bine zici. Personal Potos mi se pare aglomerat ...


Si pentru mine este un pic prea aglomerat, de aceea stam in Astris la 7 km de Potos, unde este liniste.

Eu nu ma gandesc neaparat la Potos ca la o destinatie in sine, ci mai degraba ca la un mijloc de a-mi face tratamentul "prescris": baile de multime de pe stradutele inguste care se interesecteaza si converg catre mare, expunerea la soare pe plaja ingusta (nu stiu de ce, dar imi aduce aminte de Eforie Sud si plaja ei incredibil de ingusta, unde am mers 20-25 de ani la rand), sa stau relaxat la una din tavernele ticsite de turisti la ora pranzului sau seara pe racoare, sa zabovesc la inca un rand de bere rece cat timp doamna cutreiera magazinele cu de toate si pentru multe altele.

Din punctul meu de vedere, expunerea moderata la toate aceste proceduri "medicale" din Potos nu este numai indicata ci chiar recomandata oricui viziteaza aceasta parte a insulei.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Potos

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 26, 2015 9:51 pm

Malex scrie:Si pentru mine este un pic prea aglomerat, de aceea stam in Astris la 7 km de Potos, unde este liniste.


Skala maries si Astris sunt locurile mele de cazare dar cel putin pt masa de seara merg in alte localitati. Nu sunt fan al strazilor pline unde trebuie sa te tot feresti si sa te strecori prin multime si nici fan al cumparaturilor nu sunt. Am principiul, daca nu-mi trebuie nimic ce sa caut in magazine. In timp ce se produc partidele de shopping in familie eu ori ma duc la tir la tipa aia cu fatza de consumatoare f. simpatica dealtfel, ori ma plimb pe dig. In rest Seara tarziu la baruletele de pe plaja. Asta e Potos pt. mine.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Potos

Mesaj necititde demential » Joi Mai 07, 2015 11:03 pm

Potos in luna mai este la fel de linistit ca Skala Prinos in full sezon :)
IMG_2135.JPGIMG_2861.JPGIMG_2947.JPGIMG_2949.JPGIMG_2951.JPG
Pentru cei care folosesc tigara electronica si raman fata lichide sau li se defecteaza, in Potos am gasit un mini-market care vindea asa ceva :
IMG_3131.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Potos

Mesaj necititde demential » Lun Mai 11, 2015 11:11 am

La plimbare prin Potos :
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Potos

Mesaj necititde florindinca » Mar Iun 30, 2015 4:34 pm

Salut,

Ma puteti ajuta cu o Ruta: Bucuresti - Potots? contez pe experienta voastra mai degraba decat pe GPS :)
Avatar utilizator
florindinca
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 30, 2015 9:06 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 35 times

Re: Potos

Mesaj necititde Mihaela » Mar Iun 30, 2015 5:26 pm

Bine ai venit! Uite aici traseul : viewtopic.php?f=4&t=550
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Potos

Mesaj necititde florindinca » Mie Iul 01, 2015 12:53 pm

Mersi Mihaela :)

A fost cineva la Astir Notos Hotel anul acesta? cum se prezinta?
Avatar utilizator
florindinca
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 30, 2015 9:06 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 35 times

Re: Potos

Mesaj necititde demential » Mie Iul 01, 2015 8:03 pm

Da, eu :) Si se prezinta FOARTE BINE ! :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Localitati in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori