Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Nessebar, Veliko Tarnovo, Balcic, Borovets

Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Vin Ian 09, 2015 12:00 pm

Ce conspect mi-am pregatit - din internet, pentru vacantele in Bulgaria:
Bucataria bulgareasca are traditii stravechi, chiar unele radacini comune cu cea romaneasca; au mers insa fiecare pe 'calea' ei, determinata in special de amplasarea geografica, dar si de istorie si politica. In special dominatia otomana a lasat urme: sarmalele, musacaua, baclavaua sau cataiful.

Salate: unul dintre punctele tari, la inceputul mesei si in mod normal fel ce nu trebuie sarit:
Shopska [Шопска салата] (adica 'sofiota'; din castraveti, rosii, ardei copti sau proaspeti, ceapa, telemea, asezonata cu ulei, sare, patrunjel, piper) ; una dintre cele mai populare salate din Bulgaria, numele venind de la o regiune aflata linga capitala Sofia, Shopi; branza se pune la final, rasa peste tot amestecul de legume; se serveste ca gustare, la inceputul mesei, alaturi de rachiu;
Ovcearska [Овчарска салата] (adica 'ciobaneasca'; din castraveti, rosii, ceapa, frunze de patrunjel, ardei copti sau proaspeti, sunca, ciuperci, oua fierte, cascaval, telemea peste care se toarna ulei si se sareaza dupa gust) /
Snejanka (снежанка) (adica "Alba-ca-Zapada"; un fel de tzatziki bulgaresc, se prepara din iaurt gros si gras, castraveti taiati cubulete mici, usturoi, marar, sare, ulei de masline).
Katak (катък) = Iaurt cu brânză albă. Uneori, o puteţi găsi cu ardei copt, usturoi şi ulei.
Zelena salata (зелена салата) = Salata verde cu ceapa proaspata şi măsline.
Redena salata (редена салата) = Roşii feliate, castraveţi şi o bucată de brânză albă.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Vin Ian 09, 2015 12:04 pm

Supele si ciorbele
Tarator (таратор) = Supa rece din castraveţi, nuci, ulei, chimen, usturoi şi iaurt. cea mai cunoscuta supa a Bulgariei;
Bob chorba (боб чорба) = Fasole, diferite tipuri de legume şi plante aromatice tipic bulgaresti.
Shkembe chorba (шкем бе чорба) = Ciorbă de burtă, cu lapte fiert si servit cu usturoi, oţet şi piper.
Supa de spanac;
Zelenchukova supa (зеленчукова супа) = Supa vegetala.
Pileshka supa (пилешка супа) = Supa de pui. nu va asteptati sa aibe acelasi gust ca acasa!
Supa Leshta (супа леща) = Linte, ierburi şi legume.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Vin Ian 09, 2015 12:05 pm

Mancaruri gatite
Musacaua si ghiveciul pe care le stim si noi, dar care au cu totul alt gust. pentru ca una dintre caracteristicile bucatariei bulgare este fierberea la foc mic, timp indelungat a (aproape) oricarei mancari!

preparatele in "ghiuvece" [гювече]
Kavarma [Каварма legume cu carne la cuptor, mai spre tocana noastra, din carne de porc sau pui, ceapa, ardei, usturoi,
Ciushki biurek [Чушки бюрек] sunt ardei copti, umpluti cu o crema din branza framantata cu ou si patrunjel -MULT! - tocat, tavaliti bine prin ou batut cu faina si apoi prin pesmet si prajiti in tigaie.
Sirene po shopski, Сирене по Шопски] una dintre 'my all time favourites': felii de branza si cascaval impreuna cu bucati de rosii si ardei cruzi si copti, unt, puse impreuna intr-un ghivecel din asta si coapte binisor la cuptor pana se face branzica moale ca mierea si apoi se toarna deasupra un ou crud si se mai lasa o secunda-doua pana se leaga.).
Gyuvech (гювеч) = Legume, ierburi şi bucăţele de carne, fierte la cuptor într-un vas de lut, umplute cu ceapă, roşii, brânză, cârnaţi şi un ou.
ardeii umpluti [Пълнени чушки], dar tot asa: nu va steptati la acelasi gust ca la ai nostri!
Topcheta (супа топчета) = Chiftelute mici, fierte cu legume şi plante aromatice.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Vin Ian 09, 2015 12:08 pm

Peste

Mancare din carne, minuturi/gratare
frigaruile Shishche (шишче) = Frigarui din bucati mici de pui sau carne de porc, ardei şi ceapă, la grătar. cam micute, musai sa luati cate o pereche la portie! sunt delicioase si pe gustul oricui. O combinatie interesanta a acestora (si inca vreo 2-3 produse) fripte la gratar e un mixed grill specific [Мешана скара].
Kebapche (кебапче) = Carne prajita la gratar si taiata fasii. nu va asteptati sa simtiti gustul de MIC ; varianta bulgara a micilor, facuti dintr-un amestec de carne tocata (porc si vita), ceapa, chimen, piper si sare; acest amestec se lasa cateva ore la macerat apoi se intinde pe frigarui de metal si facut la gratar; se serveste cu legume si cu multa bere; forma finala aminteste de micii romanesti, insa kebapcheta are o forma de doua-trei ori mai lunga decat a micilor nostri;
Pileshki drobcheta (пил ешки дробчета) = Ficatei de pui prajiti cu ceapa.
Parzhola (пържола) = Friptura.
Kyufte (кюфте) = Chiftele cu ceapă la gratar sau prajite.
Parlenka. de incercat neaparat, e o chifla sau lipie cu usturoi, cu cascaval sau ambele, incalzita si ea la cuptor, foarte gustoasa.
chiftele din dovlecei si chiftele din vinete.
Cubrica – este un amestec special din mirodenii (pe baza de cimbru), folosit pentru kebapcheta, dar si pentru chiftele sau musaca;
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Vin Ian 09, 2015 12:09 pm

Mancare vegetariana
Yaytsa po panagyurski (яйца по панагюрски) = Ouă, sos cu iaurt, usturoi si un pic de piper rosu prajit.
Sirene po shopski (сирене по шопски) = Brânză albă, cu roşii coapte într-o oală mică.
Kashkaval pane (кашкавал пане) = Cas pane cu ou prăjit în pesmet.
Chushki byurek (чушки бюрек) = Ardei, umplut cu ouă şi brânză.
Zadusheni kartofi (задушени картофи) = Cartofi, înăbuşit cu unt şi servit cu usturoi şi mărar.
Mish mash (миш-маш) = Ardei prăjiţi, roşii, ceapă, ouă şi brânză albă.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Vin Ian 09, 2015 12:11 pm

Patiserie: da!!!
Banita [Баница] E o "placinta" cu branza cu totul deosebita, facuta dintr-o 'sfoara' de foietaj rasucit cu branza, bobinat intr-o spirala si copt pe o tava in cuptor. (se gaseste si la supermarket; alegeti produsele "made in BG", restul nu sunt decat copii palide) !
Biurek [Бюрек] - pateuri cu branza, specifice zonelor cu multi turci.
Tikvenik este o varianta de banita cu dovleac, foarte buna si asta daca va place dovleacul.
Pogace [Погача]
Mekitsi (мекици) = Bucăţi de aluat, de obicei servite cu gem sau brânză albă, un fel de clatite cu gem.

Dulciuri
asemanatoare celor turcesti: cataifuri, baclavale, sarailii, clatite [Мекица], gogosi...
Cozonac! evident... pe gustul lor!
Inghetata este undeva intre buna si foarte buna, depinde de bafta si de cofetar.
Feriti-va de torturi si prajituri cu crema! Arata de nota 11, intr-adevar, dar va dezamagesc cu siguranta!
Kiselo mlyako s orehi I med (кисело мляко с орехи и мед) = Iaurt cu sos de miere şi nuci zdrobite...
Krem Karamel (крем карамел) = Lapte şi ouă, coapte pe o caramel în cupe mici, un fel de lapte de pasare sau crema de zahar ars
Banitsa – este un preparat traditional foarte asemanator cu pasca romaneasca; se serveste in principal la micul dejun, cu iaurt, calda sau rece; cand se prepara de Sarbatori, bulgarilor le place sa introduca in interiorul ei mici cadouri sau ravase;
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Vin Ian 09, 2015 12:12 pm

De baut
la inceput merge o rachie (tuica sau tescovina), mastica sau 'menta'; apoi un pahar de vin sau o bere Kamenitza.
Mavrud este un vin rosu atipic si special. Este foarte limpede si este facut din struguri si din fructe de padure. Desi nu sunt cunoscute bine pe plan international, se considera ca vinurile bulgaresti sunt de mare calitate. In anii ’80 vinurile din Bulgaria erau exportate in Marea Britanie, pana sa fie inlocuite de cele din Africa de Sud si Australia.
Cafeaua este servita tare, ca in Turcia sau Grecia, si este consumata la finalul meselor principale.

Inedit despre bucataria bulgara
- Bulgarii prefera sa prepare mancarea la temperatura cat mai scazuta, pentru pastrarea cat mai naturala a gustului alimentelor;
- Daca va aflati in vizita turistica in Bulgaria e bine sa cautati tavernele, denumite mehana; acestea servesc, deobicei, mancare traditionala.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde demential » Vin Ian 09, 2015 12:21 pm

foarte utile informatiile ! multumesc !!!
tocmai pentru ca nu le stiam, de fiecare data cand am trecut prin Bulgaria, in drum spre Thassos, am oprit doar la McDonalds-ul din viewtopic.php?f=72&t=387 :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Vin Ian 09, 2015 2:48 pm

ok, dupa "teorie", o sa continui cu practica - din experienta proprie: Balcic, Borovets, locuri de popas pe ruta Ruse - Grecia.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Dum Ian 11, 2015 9:28 am

Am mai gasit niste notițe din internet - Recapitulare: Feluri renumite de mancare
Tarator – este cea mai cunoscuta supa a Bulgariei, chiar daca se mai consuma si in alte tari din jur; se serveste mereu rece, in special vara, si este preparata din iaurt, castraveti, usturoi, marar, apa si ulei vegetal, ocazional mai fiind folosite si nucile; bulgarii au pana si o varianta de salata derivata din tarator, care este asemanatoare cu tzatziki-ul grecesc; o alta supa populara este cea de spanac;
Shopska salad – este una dintre cele mai populare salate din Bulgaria, numele venind de la o regiune aflata linga capitala Sofia, Shopi; este facuta din rosii, castraveti, ceapa, ardei grasi, telemea, otet si ulei vegetal sau de masline; branza se pune la final, rasa peste tot amestecul de legume; se serveste ca gustare, la inceputul mesei, alaturi de rachiu;
Banitsa – este un preparat traditional foarte asemanator cu pasca romaneasca; se serveste in principal la micul dejun, cu iaurt, calda sau rece; cand se prepara de Sarbatori, bulgarilor le place sa introduca in interiorul ei mici cadouri sau ravase;
Kebapcheta – varianta bulgara a micilor, facuti dintr-un amestec de carne tocata (porc si vita), ceapa, chimen, piper si sare; acest amestec se lasa cateva ore la macerat apoi se intinde pe frigarui de metal si facut la gratar; se serveste cu legume si cu multa bere; forma finala aminteste de micii romanesti, insa kebapcheta are o forma de doua-trei ori mai lunga decat a micilor nostri;
Cubrica – este un amestec special din mirodenii (pe baza de cimbru), folosit pentru kebapcheta, dar si pentru chiftele sau musaca;
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Dum Feb 15, 2015 7:51 pm

Separ aici cateva poze din Borovets cu mâncăruri si restaurante / mehana / fast fooduri.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Dum Feb 15, 2015 7:56 pm

continuarea
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Dum Feb 15, 2015 7:57 pm

Si ceva vegetale
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde April » Dum Feb 15, 2015 7:58 pm

Acum sa va vad, cum se cheama restaurantul asta?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ce specialități mâncăm în Bulgaria?

Mesaj necititde Mihaela » Dum Feb 15, 2015 8:04 pm

chichiliga?
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Următorul

Înapoi la Bulgaria

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori