Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Ποντίκι » Vin Ian 23, 2015 12:07 pm

Buna ziua !
Am aflat de curand despre forumul acesta. Anul asta merg in Thassos cu familia si prietenii si am inteles ca ar fi inchis pentru lucrari podul de la Giurgiu si ar dura cam tot anul.
Oare ce solutii exista pentru a ajunge in Ruse ? Sau ... ma rog, pe drumul cel mai rapid si cel mai scurt spre Thassos prin vama Makaza ?
Vor inchide ambele sensuri ale podului ? Sau ramane o singura banda si se circula semaforizat ? Sau traversam cu BAC-ul ? Exista BAC la Giurgiu ? Cunoaste cineva mai multe informatii ?
Multumesc .
Avatar utilizator
Ποντίκι
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Ian 23, 2015 12:01 pm
Localitate: World
Has thanked: 191 times
Been thanked: 105 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde sorindrag » Vin Ian 23, 2015 1:08 pm

din presa giurgiuveana a anului 2013 aflam:
Podul Giurgiu-Ruse care leagă România de Bulgaria ar putea fi închis în curând, partea bulgară exercitând presiuni în acest sens, susţine senatorul de Giurgiu Niculae Bădălău. Acesta este dezamăgit de faptul că giurgiuvenii nu au nicio soluţie de traversare a fluviului dacă podul va fi închis circulaţiei. În opinia sa, nu există nici o zonă amenajată pentru o posibilă traversare cu Bacul, fostul perimetru deţinut de Mucă (foto) fiind distrus.
În trecut, aici exista o zonă special amenajată pentru traversarea cu Bacul. Mucă deţinea şi o platformă pentru transportul pe Dunăre, care, din nefericire, a fost vândută la fier vechi. Închiderea circulaţiei pe podul Giurgiu-Ruse este solicitată de partea bulgară deoarece structura podului se află în stare avansată de degradare, având nevoie de reparaţii capitale.
În aprilie 2013, traficul prin punctul de trecere a Frontierei Giurgiu-Ruse a fost restricţionat pentru maşinile cu o masă mai mare de zece tone, după ce autorităţile din Bulgaria au descoperit probleme în structura de rezistenţă a podului. Mai precis, pe jumătatea bulgară a podului a fost descoperită o groapă cu un diametru de un metru şi o adâncime de 80 de centimetri, care ar fi putut pune în pericol siguranţa celor care trebuiau să îl traverseze.
Deocamdată, cele două ţări, România şi Bulgaria sunt legate, pe toată lungimea frontierei comune pe Dunăre – de 470 de kilometri, de un singur pod, cel de la Giurgiu-Ruse. Podul a fost construit în anul 1954 şi are 2,8 kilometri lungime, fiind amenajat atât pentru traficul de maşini, cât şi pe calea ferată, dar are şi pasarele pentru pietoni şi biciclişti. Porţiunea mediană a podului este mobilă (85 de metri) şi permite astfel vaselor mari să treacă pe Dunăre.
În 14 iunie se estimează că va fi inaugurat al doilea pod peste Dunăre, cel de la Calafat-Vidin.

Atentie! articolul este datat 9 iunie 2013
Detalii pe site: http://www.giurgiuveanul.ro/stiri/podul ... z3PdpjFlYu
in momentul de fata eu nu am cunostinta daca exista posibilitatea traversarii Dunarii cu bacul la Giurgiu
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Bosley » Vin Ian 23, 2015 4:54 pm

sorindrag scrie:În 14 iunie se estimează că va fi inaugurat al doilea pod peste Dunăre, cel de la Calafat-Vidin.[/i]
Atentie! articolul este datat 9 iunie 2013
Detalii pe site: http://www.giurgiuveanul.ro/stiri/podul ... z3PdpjFlYu
in momentul de fata eu nu am cunostinta daca exista posibilitatea traversarii Dunarii cu bacul la Giurgiu

Podul de la Calafat este deschis circulatiei, dar nu cred ca este asa eficient pentru unii :)
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde AlinE » Dum Ian 25, 2015 6:23 pm

Bosley scrie:
sorindrag scrie:În 14 iunie se estimează că va fi inaugurat al doilea pod peste Dunăre, cel de la Calafat-Vidin.[/i]
Atentie! articolul este datat 9 iunie 2013
Detalii pe site: http://www.giurgiuveanul.ro/stiri/podul ... z3PdpjFlYu
in momentul de fata eu nu am cunostinta daca exista posibilitatea traversarii Dunarii cu bacul la Giurgiu

Podul de la Calafat este deschis circulatiei, dar nu cred ca este asa eficient pentru unii :)


Avem 2 poduri mari si late peste dunare cu vecinii nostri bulgari. Daca prin absurd podul prieteniei (giurgiu-ruse) este inchis, eu ca locuitor in partea sud-estica sau nord-estica nu am ce cauta pe acolo. Varianta cea mai la indemana, in caz ca podul prieteniei va fi inchis total este bacul.
Pentru cei cu punct de destinatie thassos (keramoti) exista bac la calarasi-silistra, repet pentru Bucuresti si Moldova. Dobrogea are Vama Veche free.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde gabriel » Lun Ian 26, 2015 3:42 pm

”Contractul de reabilitare a Podului peste Dunăre în sensul Giurgiu-Ruse a fost atribuit în luna octombrie 2014 Asocierii Collini Lavori S.p.A.- Tecnic Consulting Engineering, iar în luna noiembrie 2014 s-a dat ordinul de începere a lucrărilor. Contractul are o perioada de 16 luni, investiția fiind finanțată din Fondul European de Dezvoltare Regională prin POS-T 2007- 2013. Din cele 16 luni, 2 luni reprezintă perioada de proiectare, care se va încheia la sfârșitul lunii ianuarie 2015. După finalizarea perioadei de proiectare va începe perioada de execuție a lucrărilor, însă din cauza condițiilor meteorologice caracteristice perioadei de iarnă, execuția propriu zisă va fi posibilă începând cu luna martie 2015. Precizăm că lucrările de reabilitare urmează a fi finalizate până la data de 31 decembrie 2015. Potrivit contractului, în afară de lucrările de reparare și consolidare a podului, se vor realiza și lucrări de reabilitare a drumului pana la punctul de acces vamal. Din informațiile noastre și din studiile puse la dispoziție în timpul licitației, structura de rezistență a podului nu este afectată. Antreprenorul este obligat să își facă propriile studii și să asigure desfășurarea circulației rutiere în condiții de siguranță pe parcursul derulării contractului. Precizăm că până la începerea lucrărilor în luna martie 2015, CNADNR SA execută lucrări de reparații, ca măsură provizorie de asigurare a desfășurării în condiții de siguranță a traficului rutier”. Și, într-adevăr, se pare că lucrurile se mișcă pe Pod. Cât vor ține și aceste noi ”cârpeli”, vom trăi și vom vedea. Cert este că, prin inspecția de la Giurgiu și, mai ales, prin măsurile luate, CNADR a demostrat că presa a avut – din nou – dreptate și că gropile de pe pod nu au fost doar ”o găselniță jurnalistică de sezon”.

Citeşte mai mult pe STIRIGIURGIU.RO: http://www.stirigiurgiu.ro/gropile-de-p ... ale-cnadr/
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Ian 26, 2015 8:09 pm

Era "normal" sa fie mai prost segmentul nostru de pod. In fond, bulgarii taxau 2 euro in timp ce ai nostri incasau numai 3 euro :)
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde demential » Vin Ian 30, 2015 9:32 am

Ποντίκι scrie:Buna ziua !
Am aflat de curand despre forumul acesta. Anul asta merg in Thassos cu familia si prietenii si am inteles ca ar fi inchis pentru lucrari podul de la Giurgiu si ar dura cam tot anul.
Oare ce solutii exista pentru a ajunge in Ruse ? Sau ... ma rog, pe drumul cel mai rapid si cel mai scurt spre Thassos prin vama Makaza ?
Vor inchide ambele sensuri ale podului ? Sau ramane o singura banda si se circula semaforizat ? Sau traversam cu BAC-ul ? Exista BAC la Giurgiu ? Cunoaste cineva mai multe informatii ?
Multumesc .

salut.
informatiile in acest moment sunt incerte. nu stie nimeni.
eu am trimis 3 mailuri la CNADNR sa-i intreb, niciun raspuns. niste cretini.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde teo » Vin Ian 30, 2015 2:04 pm

demential scrie:informatiile in acest moment sunt incerte. nu stie nimeni.


LOL :lol: gabriel saracu' a "sapat" dar nu l-a citit nimeni :lol: viewtopic.php?f=4&t=427&p=22650#p22438 cu un gugalsarci mai aveati minim 2 confirmari la ce a postat gabriel :angel:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde demential » Vin Ian 30, 2015 2:27 pm

deci cum ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde teo » Vin Ian 30, 2015 2:50 pm

demential scrie:deci cum ?


pai indiferent de cand or sa se apuce de treaba

gabriel scrie:”Contractul de reabilitare a Podului peste Dunăre în sensul Giurgiu-Ruse.... Antreprenorul este obligat să își facă propriile studii și să asigure desfășurarea circulației rutiere în condiții de siguranță pe parcursul derulării contractului.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde demential » Vin Ian 30, 2015 4:15 pm

eu din propozitia asta inteleg ca vor face tot posibilul sa nu cada podul.
dar nu ma lamuresc cum trec din Giurgiu in Ruse :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde teo » Vin Ian 30, 2015 4:30 pm

demential scrie:eu din propozitia asta inteleg ca vor face tot posibilul sa nu cada podul.
dar nu ma lamuresc cum trec din Giurgiu in Ruse :)


LOL :lol:
uita ce-a scris gabriel :D gandeste doar :D
un culoar european se poate intrerupe pe perioade mai lungi doar din cauze legate de structura: se prabseste drumul, cade podul in apa etc. in toate aceste cazuri exista solutii de ocolire. in rest, pentru lucrari de intretinere, un culoar european nu poate fi intrerupt. se lucreaza pe un sens si se lasa celalalt lber, se intrerupe circulatia pt cateva ore(de obicei noaptea) anuntat, dar nu se inchide si nici nu se redirectioneaza.
podul nu are nimic(acum) la structura, doar la asfalt. pentru asta veci pururi n-o sa inchida podul cu zilele, in cel mai rau caz poate cu orele si alea pe timpul noptii.
in rest, sa aveti drahme la voi :P
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde demential » Vin Ian 30, 2015 4:32 pm

deci tu zici ca o sa se circule alternativ, pe un singur sens, si "in" si "out" ?
HA ! :) pai mai bine ies prin Vama Veche sau Calafat, in loc sa stau ... hmmm ... 7-8 ore pe pod pana trece coloana de tiruri :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde teo » Vin Ian 30, 2015 4:35 pm

demential scrie:deci tu zici ca o sa se circule alternativ, pe un singur sens, si "in" si "out" ?


nu zic eu, zice cnadr-ul :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde gabriel » Vin Ian 30, 2015 4:47 pm

poate ca tirurile nu vor mai trece pe aici si lasa doar turismele
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Următorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 26 vizitatori


cron