De-ale condusului

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 11, 2016 2:40 pm

pozeDECAT scrie: desi nici militianul n-ar fi putut s-o dovedeasca


Te inseli. Ai auzit de voluntari!? Sunt unii care au anumite privilegii si care "oficial" ajuta politia rutiera. In cazul unui proces un voluntar ar fi aparut ca martor ca era un pieton pe trecere. :shh: Sa nu mai spui la nimeni ca vine Dragnea si-mi ia caii de la bicicleta.
HHeRe pune zambareti in postari sa stim si noi starea ta de spirit. Lumea, in ultimul timp a devenit atat de ciudata incat nici eu, despre mine nu mai sunt sigur daca sunt bucuros sau trist.

L.E. Vorbeste si tu pe limba noastra. jocandi causa
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Joi Feb 11, 2016 6:35 pm

Constat ca pana si ridicarea unui amarat de permis in conditiile unei contraventii flagrante este o mare problema, de natura a declansa un megaproces in care saracul politist trebuie sa dovedeasca si ce a mancat la micul dejun. Incercati treaba asta prin europa de vest si o sa va treziti cu burta pe capota, masina ridicata si o gramada de euro cheltuieli. Succes ! :mrgreen:
Prin teutonia militia rutiera are si cetitor de card, asa ca, platesti sau pleci pe jos.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 11, 2016 7:13 pm

HHR scrie:Constat ca pana si ridicarea unui amarat de permis

HHere, permisul meu de conducere are valoare istorica si din cauza asta tin sa nu-mi fie ridicat. :D
In ce priveste teutonii tai d'aia mie imi place sa conduc in tara vecina si prietena, Bulgaria. Nu te pune nimeni in pozitia aia indecenta cu burta pe masina. Ba, daca ai simtul umorului si nu te afecteaza pierderea a 10-15€ e chiar relaxanta si plina de buna dispozitie intalnirea cu militienii. El-Eeee, D......amblagiu, D...amblagiu, frumoasa masina. Eu-De unde mai frumoasa!? nu vezi ca e in leasing pe firma!? eu sunt doar sofer. Vai de steaua mea pe ce salariu lucrez. si discutia a continuat in stilul asta. Am lasat 10€ si ne-am despartit fericici. Ba mi-a si spus pe unde sa o las mai incet, ca sunt politisti, pret de 100km. La destinatie amenzile au fost decontate de cei 3-4 soferi din coloana noastra, eu fiind antemergator.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Joi Feb 11, 2016 8:01 pm

damblagiu scrie:
HHR scrie:Constat ca pana si ridicarea unui amarat de permis

HHere, permisul meu de conducere are valoare istorica si din cauza asta tin sa nu-mi fie ridicat. :D
In ce priveste teutonii tai d'aia mie imi place sa conduc in tara vecina si prietena, Bulgaria. Nu te pune nimeni in pozitia aia indecenta cu burta pe masina. Ba, daca ai simtul umorului si nu te afecteaza pierderea a 10-15€ e chiar relaxanta si plina de buna dispozitie intalnirea cu militienii. El-Eeee, D......amblagiu, D...amblagiu, frumoasa masina. Eu-De unde mai frumoasa!? nu vezi ca e in leasing pe firma!? eu sunt doar sofer. Vai de steaua mea pe ce salariu lucrez. si discutia a continuat in stilul asta. Am lasat 10€ si ne-am despartit fericici. Ba mi-a si spus pe unde sa o las mai incet, ca sunt politisti, pret de 100km. La destinatie amenzile au fost decontate de cei 3-4 soferi din coloana noastra, eu fiind antemergator.

Un adevarat happy end balcanic.
Parca te enervau aia cu .... furtul e o virtute :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 11, 2016 8:13 pm

HHR scrie: furtul e o virtute :mrgreen:

Nu a furat nimeni. Eu am mars ceva mai repede decat viteza legala ca sa nu las viata sa treaca pe langa mine, iar politistul putea sa depuna banii respectivi ca amenda incasata. Traeba lor ce au facut, ca pe mine asa ma invatat Ceasca sa nu ne amestecam in treburile interne alei alte tari.
Daca te referi la comportamentul in sine, te faci frate cu dracu pana treci puntea. Dupa ce ai ajuns in Grecia, gata. In ce priveste amenda, de ce sa-ti faci sange rau sa nu-ti priasca masa, vegana sau omnivora,ce o fi ea acolo. Asa ca eu zic ca e bine ca sa nu fie rau.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Joi Feb 11, 2016 10:32 pm

damblagiu scrie:
HHR scrie: furtul e o virtute :mrgreen:

Nu a furat nimeni. Eu am mars ceva mai repede decat viteza legala ca sa nu las viata sa treaca pe langa mine, iar politistul putea sa depuna banii respectivi ca amenda incasata. Traeba lor ce au facut, ca pe mine asa ma invatat Ceasca sa nu ne amestecam in treburile interne alei alte tari.
Daca te referi la comportamentul in sine, te faci frate cu dracu pana treci puntea. Dupa ce ai ajuns in Grecia, gata. In ce priveste amenda, de ce sa-ti faci sange rau sa nu-ti priasca masa, vegana sau omnivora,ce o fi ea acolo. Asa ca eu zic ca e bine ca sa nu fie rau.


Vezi, de asta nu se cade sa fi critic cu smecherasii contemporani viewtopic.php?f=37&p=46810&sid=40180bc00e5a6e149730b86660df0617#p46810 ... fiecare cu compromisurile lui.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde damblagiu » Vin Feb 12, 2016 9:16 am

Cum mai HHeRe, il numesti smecherasi contemporan pe domnul Dragnea!? Nu e frumos si curand o sa fie si ilegal. Teleormanul asta a dat tarii doi mari oameni de stat. Videanu si Dragnea. Oamenii astea trebuiesc respectati ca formeaza un grup.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Vin Feb 12, 2016 11:33 am

Notiunea de smecherasi este mult mai cuprinzatoare.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde Hunab » Joi Iul 14, 2016 2:54 pm

Functioneaza utilizarea statiilor CB prin Bulgaria? Are rost sa iau una dupa mine.
La toti ne este greu...dar nu la toti, la fel....
Hunab
 
Mesaje: 48
Membru din: Mie Iul 06, 2016 11:09 am
Localitate: Bragadiru
Has thanked: 18 times
Been thanked: 165 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde Sindrom » Vin Iul 15, 2016 12:48 pm

E ca la noi. Daca e weekend si sunt doar turisme e liniste. In rest e ok

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde Maria » Dum Iul 31, 2016 10:56 am

Conducatorul auto cu un bemveu de Bucuresti (nu like BMW in general), cu JOY la placuta de inmatriculare, care ieri pe seara s-a oprit in Aliki, are o palarie scoasa din partea mea. A condus omu' asta intr-un feeeel, abia m-am tinut dupa el! Bravo, nene!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Mar Aug 09, 2016 8:10 am

O forma uzuala de interactiune sociala este claxonul. Aparent banal, claxonul poate sa ne spuna multe. In primul rand intensitatea si muzicalitatea.In epoca digitala este floare la ureche sa modifici claxonul, sa-ti pui o chestie care sa aduca a politie sau ambulanta, mai ales pe daciile vechi, care se incapataneaza sa`si depaseasca conditia materiala de vouchere. Apoi,lungimea conteaza foarte mult. Un claxon scurt este ceva vesel, prietenesc sau o avertizare responsabila, in functie de contextul rutier. Un claxon lung poate sa exprime nelinistea, nerabdarea sau nervii intinsi la maxim. Asteapta idiotul femeia la scara blocului si proasta intarzie. Se propteste vita in claxon fara sa tina seama ca geamurile sunt e partea ailalta a imobilului sau, ca e ora la care oamenii normali se odihnesc. Forteaza unul galbenul si stanjeneste circulatia, se aude claxonul luuuung, dezaprobator, care semnifica toate injuraturile posibile, din toate zonele tarii, cu toate conotatiile sexual-religioase nascocite de mintea omului. Mai rar, e drept, apare si capul soferului pe geam, in completarea verbala a claxonului. Simte el, in adancul lui abisal, ca claxonul nu este o lectie suficienta pentru amaratul care a gresit umpic, probabil fara intentie. Claxonul poate fi insotit si de flashuri, da`te`n crucea matii la o parte, ca te tarasti ca melcul cu maximul vitezei legal admise. Ce? N`ai auzit de prioritatea de xenon ? Hai, drive safe si vacante placute !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Lun Sep 19, 2016 6:47 pm

O pictura a unui bun prieten:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde callatis06 » Joi Sep 22, 2016 8:04 am

Apropos de condus.
Data stelară: Luni, 19 sept pe la 11.00.
După ce am renuntat la a mai căuta Bondărelu’ prin Potos, în drum spre casă (a lu’ Stelios), pe o ploaie strașnică, taman în Skala Kalirachi, opresc eu ca tot omu’ să dau prioritate celor care veneau din față când mă trezesc cu capu’ bine înfipt în tetiere. Intrase un bizon cu furgoneta în dosu’ meu, taman acolo unde aveam acțipildu’ cu forumu’. :lolno:
Supărarea n-a fost mare, pentru că n-am pățit mare lucru – doar bara spate înfundată și zgâriată. A grecului (că grec era) a pățit mai multe în dreapta față.
Problema a fost că ud pe jos fiind nu a mai putut frâna (de fapt gumele lui erau deodată cu mașina, din 2003).
În drum spre poliția din Limenas, un alt accident, de data asta mai grav, tot cu mașini de RO și GR.
Reduc și io viteza că era poliție și ambulanța la locu’ faptei, când, în spatele meu alt bizon cu mașină mică roșie frânează pe carosabilul umed, derapează și se oprește ușor.... unde credeți? tot în bara mea stânga spate... alunecase pentru că avea cauciucurile tot de-o seamă cu mașina (una de prin 1995 cred). Fără alte avarii...
Nu vă spun, când am văzut mașina roșie am crezut că am găsit bondărelu’. :crazy:
Ulterior, la poliție totul a decurs relativ ok.
Mai nasol o să fie până o repar în țară. Bănuiesc că o să dureze ceva mai mult … :thumbdown:
Concluzia mea? Nu mai ies pe ploaie în Grecia, pentru că grecii fiind obișnuiți sa meargă mai mult pe drumuri uscate, “îi dau în gură” și nu se mai pot opri decât cu ajutorul celor din față. :mrgreen:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde dflc03 » Joi Sep 29, 2016 4:55 pm

Cu referire la http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=37&t=75&start=1080#p54580 si http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=37&t=75&start=1080#p54594.
Ce pot sa spun... in 20 de ani de cand am permis de conducere auto, mi s-a intamplat o singura data sa mi se defecteze ambreiajul. Uneori crapa fierul pur si simplu. Fara semne prevestitoare - fum, miros, zgomote sau alte alea. Daca mai e vorba si de o masina de inchiriat, ieftina, cu 250.000 km la bord, inchiriata de la niste arabi intr-un loc de la marginea civilizatiei - te poti astepta la orice pocinog.
@Pozedecat - hai cu like-u' :angel:
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori