De-ale condusului

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde HHR » Lun Mar 02, 2015 6:32 pm

Filmul care iti va face pofta de o plimbare nocturna, cu masina:
http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/pekvZng1Gtp
In ciuda filmuletului nu sunt fan al condusului nocturn. Raman o fiinta diurna si nu`mi place sa adaug un plus de pericol drumurilor, si asa pline de suprize, din Romania si Bulgaria.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde alexd » Vin Mar 13, 2015 11:00 am

Doar ca noaptea din filmulteul ala este ca un miez de zi innorat pe soselele din estul Europei. :lolno: Am cautat filmulete cu soselele bulgaresti in miez de noapte. Nu am gasit, probabil ca inca nu s-a inventat o camera atat de sensibila incat sa taie in negrul profund. Cred ca pe acolo nici cu infra-rosu nu iese nimic. Vegetatia aia de pe margine absoarbe orice raza de lumina :crazy:
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde alexd » Vin Mar 13, 2015 11:07 am

pozeDECAT scrie: las pe cate un Nelson Piquet sa ma depaseasca si apoi ma tin dupa el scai pentru ca de cate ori vad ca se balangane stopurile stiu ca urmeaza vreo groape, de cate ori vad ca apasa frana inseamna ca exista motive sa fiu precaut. :shifty:


Nu sit cat de sanatos este rationamentul. Ulciorul nu merge de multe ori la apa. Daca unul dintre acesti Nelsoni va fi un Dorel care nu apasa frana ce te faci? Cred ca ar fi mai bine sa ai mai multa incredere in resursele proprii decat sa te bazezi pe actiunile altora...
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mar 13, 2015 11:11 am

alexd scrie: Daca unul dintre acesti Nelsoni va fi un Dorel care nu apasa frana ce te faci?


Te duci si-l resuscitezi. In felul asta devi ingerul lui pazitor si-ti asiguri un loc bunicel acolo sus cand o fi sa fie.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde AlinE » Vin Mar 13, 2015 11:22 am

nu stiu acum cat se castiga, dar merita stresul acumulat pe 200-300 km pentru 30 minute - o ora?
acum vreo 2 ani, la dus, ma furase peisajul si mergeam in spatele unei utilitare albe, si ma trezesc ca imi pune frana brusca, intram in localitate si era politie. cand au auzit politistii franele puse au inceput sa rada, nici nu vreau sa ma gandesc daca nu era atent sau nu pastram distanta suficienta intre cele 2 masini.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde gabriel » Mie Mar 18, 2015 10:41 pm

Eu pot sa va spun ca mie imi place mult sa merg noaptea... drumul liber, este racoare si motorul trage bine, iar dimineata ma simt chiar bine, daca bag 2 ore de somn pe plaja sunt gata de intoarcere ;)
In 2012 am plecat pe la ora 21.00, am mers pe Ormenio si la 5.30 eram la feri in Keramoti. :D
In 2014 am plecat pe la 4.00, drumul a fost relativ ok, mult mai scurt pentru ca a fost prin Makaza, insa asa cum a spus AlinE mai sus, faptul ca nu am dormit bine inainte de plecare pentru ca in noaptea premergatoare plecarii ne agitam si nu dormim cum trebuie, asa ca prefer noaptea mai ales ca dorm putin ziua, sau sunt mai relaxat stiind ca plecam noaptea.
Cine prefera un drum liber si mai racoaros pentru ca e noapte poate sa aleaga varianta asta! :thumbup:
Drum bun tuturor!
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Iun 18, 2015 12:40 pm

De la 01 iulie:

Vorbesti la telefon in timp ce conduci? Platesti pana la 315 lei
Printre faptele care se sanctioneaza cu amenzi din clasa I se numara schimbarea directiei de mers fara a semnaliza si nerespectarea culorii galbene a semaforului. Aceeasi sanctiune se aplica si pentru folosirea telefonului mobil in timp ce conduci, nepurtarea centurii si depasirea vitezei maxime admise cu 10-20 km/h.

Copilul nu este asigurat cu centura? Te costa 420 sau 525 de lei
Amenzile din clasa a II-a se dau pentru nerespectarea indicatoarelor si a marcajelor de obligare, conducerea masinii fara trusa medicala, triunghi reflectorizant, stingator de incendiu, transportul minorilor fara ca acestia sa poarte centura de siguranta, nerespectarea distantei fata de vehiculul din fata, depasirea vitezei maxime admise cu 21-30 km/h.

Nu dai prioritate? Amenda e intre 630 si 840 de lei
Amenzile din clasa a III-a se dau pentru conducerea masinii cu permisul expirat sau circulatia cu un autovehicul care are defectiuni la sistemul de iluminare sau avertizare sonora. Tot 6-8 puncte de penalizare primesti si daca depasesti viteza maxima admisa cu 31-40 km/h si daca refuzi sa prezinti actele politistului rutier. Pe langa amenda de pana la 840 de lei ti se suspenda si permisul pentru 60 de zile daca nu dai prioritate la trecerea de pietoni si la culoarea rosie a semaforului si, din aceasta cauza, ai produs un accident rezultat cu avarii.

Ai ITP-ul expirat? Platesti pana la 2.100 de lei
Referitor la amenzile din clasa a IV-a de sanctiuni - cele mai mari pentru persoane fizice a " acestea sunt aplicabile atunci cand se circula cu masina al carei termen de valabilitate a ITP-ului este expirat, atunci cand soferii nu-si fac verificarea medicala periodica sau cand conduc masini fara anvelope de iarna pe drumuri publice cu gheata, zapada si polei. Amenzi pana la 2.100 de lei primesti si daca depasesti viteza maxima admisa cu 41-50 km/h sau daca te afli sub influenta bauturilor alcoolice. In plus, ti se suspenda permisul pentru 90 de zile.

Vom plati penalizarile la Trezorerie
In viitor, amenzile contraventionale ar putea fi platite intr-un cont unic al Trezoreriei, informatiile despre acestea urmand sa fie incluse intr-un sistem electronic de evidenta, conform unui proiect de lege care se afla in Parlament. Proiectul de act normativ prin care autoritatile vor sa usureze procedura de achitare a amenzilor contraventionale a fost aprobat de Executiv si transmis parlamentarilor in luna mai a acestui an. Potrivit documentului, va fi instituit un mecanism electronic de evidenta si comunicare a amenzilor contraventionale, care va oferi informatii in timp real despre amenzi si plata acestora.
Contravenientii vor putea sa faca platile intr-un cont unic, la orice unitate a Trezoreriei, indiferent de adresa de domiciliu.
Pentru inceput, noul mecanism va fi folosit in sistem-pilot doar pentru amenzile rutiere, iar apoi va fi extins treptat si pentru plata altor amenzi contraventionale. O alta noutate ar fi ca actualul termen de 48 de ore pentru achitarea a jumatate din cuantumul minim al amenzii va fi extins la 15 zile de la comunicarea procesului-verbal.

Concluzia? s-au marit salariile :wave:
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde demential » Joi Iun 18, 2015 1:41 pm

iuliangrecu scrie:De la 01 iulie:

eu vad invers lucrurile : daca nu vorbesti la telefon in timp ce conduci, iti asiguri copilul cu centura, dai prioritate si ai ITP-ul la zi, totul e ok :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Iun 18, 2015 1:45 pm

demential scrie:eu vad invers lucrurile : daca nu vorbesti la telefon in timp ce conduci, iti asiguri copilul cu centura, dai prioritate si ai ITP-ul la zi, totul e ok :)

tu mai intai ia-ti carnetul, sau masina.. :lolno:
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde demential » Joi Iun 18, 2015 1:47 pm

masina am :) carnet la ce-mi trebuie ?!
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Joi Iun 18, 2015 2:22 pm

Inseamna ca ai sofer cu norma intreaga ...
Copilotul meu se descurca minunat, atat pe infrastructura nasoala de la noi cat si pe infrastructurile europene. Pe international ... si`a facut botezul pe ceva autostrada aglomerata spre Milano strecurandu-se printre tiruri; ... s`a descurcat perfect ... a si slabit un kilogram.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde Sindrom » Vin Iun 19, 2015 2:02 pm

Urmatorul nivel e inceput de weekend prin Germania :)
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Mie Iun 24, 2015 12:35 pm

Politia Romana nu sustine proiectul deputatului PMP Petru Movila, potrivit caruia tinerii ar fi lasati sa urce la volan de la 16 ani, dupa modelul american. http://www.ziare.com/stiri/soferi/permi ... na-1369766
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde April » Mie Iul 29, 2015 12:07 pm

PIT - PaLAc?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde April » Mar Aug 04, 2015 9:14 am

:mrgreen:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron