De-ale condusului

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Mie Sep 09, 2015 2:12 pm

● „ART. 5 Viteza automobilelor nu va fi mai mare decît 15 km pe oră (trapul cailor). ART. 6 La răspîntii, cotiturele stradelor şi în aglomeraţiuni, conductorii automobilelor vor micşora iuţeala, făcînd-o egală cu mersul la pas al cailor. ART. 7 Fiecare automobil va avea două frîne şi va fi înzestrat cu o trompetă, cu ajutorul căreia îşi va anunţa apropierea dela distanţă; iar noaptea va avea trei felinare, din care unul cu foc alb în dreapta, altul cu foc verde în stînga şi al treilea cu foc roşu şi cu numărul automobilului în partea dinapoi.“ – „Regulament pentru Circularea automobilelor în Bucureşti“, Ordonanţa No. 171, din 22 martie 1905, Prefectul Poliţiei, D. Moruzzi (sursa Dilema Veche)
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde April » Mie Oct 07, 2015 8:16 am

:lol:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28916 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde Sindrom » Sâm Oct 10, 2015 8:36 am

Am aflat si eu de curand ca deplasarea cu autoturismul de-a latul in mod controlat se sanctioneaza cu contraventie.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Sâm Oct 10, 2015 1:48 pm

Stateam linistit la un semaforul cu culoarea de sus aprinsa. Omu` ce venea din spate, obosit, potrivit propriei sustineri, a privit mai mult spre orizont, pe deasupra semaforului, si s-a proptit temeinic in bara mea din spate. Noroc ca tineam talpa pe frana si ala din fata a scapat nebusit. Copilu` s-a cam speriat da i`a trecut. Noroc ca era bine ancorat in scaunul special. Chiar si sotia, din neatentie, si`a pus centura, asa ca, nu a verificat rezistenta parbrizului. Era seara, creca miercuri. Fara scandal, fara sfinti si fara mame; am facut, a doua zi, o amiabila si ne`am despartit buni prieteni. Rezultatele impactului: o gaura de vreo 5 cm in bara din spate a tancului si, la oponent, far, masca...etc.
Sanatosi sa fim ca restul se repara !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde damblagiu » Lun Oct 12, 2015 10:17 am

Aveti grija cum conduceti in Thassos.
Am numit-o Natura moarta pt ca vine toamna
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde Bosley » Lun Oct 19, 2015 9:02 am

Azi dimineata. Stau la semafor linistit. Banda 2. In stanga mea apare un taxi si se lipeste de roata mea din spate. El pe contrasens.
Dau sa plec. Se aude ceva scrasnind. Idiotul imi agatase aparatoarea de la roata ... Tot sa dai da taximetristi.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Lun Oct 19, 2015 10:09 am

HHR scrie:Sanatosi sa fim ca restul se repara !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde adriansto » Lun Oct 19, 2015 5:21 pm

Luni 12.10.2015 dimineata spre servici. Mers in coloana pe ambele sensuri.
Stilo-ul meu a trecut la dauna totala ca si Cielo de altfel. Vinovatul cu o Solenza nu a prea patit nimic.
Cam asa-i viata ! Acum caut un Fiat bravo 2 ca-i greu fara masina.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
adriansto
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iul 28, 2015 7:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 242 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Oct 19, 2015 5:55 pm

adriansto scrie:Luni 12.10.2015 dimineata spre servici. Mers in coloana pe ambele sensuri.
Stilo-ul meu a trecut la dauna totala ca si Cielo de altfel. Vinovatul cu o Solenza nu a prea patit nimic.
Cam asa-i viata ! Acum caut un Fiat bravo 2 ca-i greu fara masina.

Bine ca dauna totala e doar la masina! Vad ca s-au umflat mai multe airbaguri, spre deosebire de Cielo unde soferul pare ca nici centura n-o avea pusa ca adat cu capul in retrovizoare de i-a spart parbrizul .... Ce-a facut Solenza d efapt?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde adriansto » Lun Oct 19, 2015 6:05 pm

Solenza, care mergea in aceiasi directie cu mine la vreo doua trei masini mai in fata, la frinare, dupa spusele soferului, a tras stinga si a intrat in usa fata dreapta a Cielo-ului. Acesta care rula pe banda lui in directie opusa celei in care mergeam a intrat in mine. Probabil ca soferul din Cielo s-a speriat ai a ramas cu piciorul blocat pe acceleratie de a intrat asa violent in mine.
El s-a lovit cu capul de parbriz dar din fericire in afara de singerare nu a avut nimic altceva. Oricum eu am anuntat la 112 si a venit SMURD-ul de l-a dus la spital.
Derularea evenimentelor am aflat-o si eu ulterior. Mergem in masina, in coloana, si m-am trezit deodata cu capul pe airbag-ul pasager in miros de praf de pusca. Asta-i tot ce stiam atunci cind m-am dat jos din masina.
Avatar utilizator
adriansto
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iul 28, 2015 7:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 242 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde damblagiu » Dum Noi 15, 2015 9:24 am

Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde adriansto » Dum Noi 15, 2015 10:48 am

damblagiu scrie:http://vplay.ro/watch/15kfwgvy


Asta se numeste - sa fii norocos !
Avatar utilizator
adriansto
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iul 28, 2015 7:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 242 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde April » Joi Ian 14, 2016 12:53 pm

Dimineata s-a aprins un beculet in bord, dar cine stia ce inseamna?!
Manualul are 464 pagini...si era la birou, ca nu era sa-l tin in masina :mrgreen:
A insemnat ditamai cuiul.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28916 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde April » Joi Ian 14, 2016 1:38 pm

DAR nu s-a terminat asa simplu...
Am facut pana, dar beculetul din bord tot nu se stingea.
La prima conversatie la telefon cu reprezentantul service-ului am aflat ca trebuie sa caut un buton de reset sub volan si sa urmez o secventa: pun contact, apas 3-4 sec. butonul- iau contact - pun contact.
Cand am coborat la masina - nu avea buton sub volan :mrgreen: Am apasat un holsurub care era in zona,dar fara efect :D
In timpul celei de-a doua conversatii, s-a dus mecanicul in showroom - ca am model nou - sa vada unde au pus butonul. Este in torpedou.
Am gasit butonul si am reusit sa resetez avertizarea.
Abia acum am vazut ca la pus contactul se aprinde si avertizarea asta printre altele si se stinge in cateva secunde singura daca rotile sunt ok - nu ca as fi dat eu ocol masinii dimineata sa verific rotile...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28916 times

Re: De-ale condusului

Mesaj necititde HHR » Joi Ian 14, 2016 4:52 pm

Io mai tin minte masina aia de canta singura in parcare la Slanic ... :mrgreen:
Nici aceea nu avea butonul la vedere !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori