Masina din dotare

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde zanga2 » Joi Aug 04, 2016 2:09 pm

HHR scrie:crec`au facut`o intentionat.

Ideea nu e rea, dar sunt prea inalte.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 05, 2016 11:49 am

Asta imi aduce aminte de o petrecuta din urma cu cativa ani. Eram in Sfantu Gheorghe si mergeam in batranul meu Oltcit pe o straduta la o binecuvantata umbra a unor arbori desi. Nimeni pe strada, trecere de pietoni. Nu mergeam peste viteza legala, chiar cred ca mergeam incet (40 - 50) dar n-am vazut ca, de fapt, trecerea de pietoni era cu totul inaltata cam la vreo 10 cm. Marcajul cu zebra era vizibil pe planul mai inalt al drumului dar marginea de racord era cam la 45 de grade, ceva ce ai putea gasi acceptabil la un prag de garaj. Niciun marcaj de avertizare a denivelarii respective. Am crezut ca o sa mi se rupa masina in doua, ca era si un pic cam ruginita. Cum nu era nimeni pe strada, cum oricum nu stiam destule injuraturi in maghiara (pe langa putinele deprinse in armata) pentru autoritatea publica locala :angel: , am mers mai departe cu incantarea ca drumul altfel era foarte bun, curat si cu un mediu verde placut in jur ... in jur ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde HHR » Vin Aug 05, 2016 2:15 pm

Acu vreo zece ani, cu o supernova, am spart baia de ulei undeva la mare ... in conditii oarecum similare, puate viteza era umpic mai mare si suarele batea din fata.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde gabriel » Lun Aug 08, 2016 10:32 pm

Acu vreo 20 ani, cu un mergedez bot de cal, am spart baia de ulei undeva pe la Campulung Muscel... in conditii de mare balans la intrarea in oras (drum valurit pentru o balena in mare viteza), balena era cu portbagajul plin (duceam un var la liceul de popi :mrgreen: )... noroc ca, capacul de la baie in partea de jos era de fier, cu unchiu ca se pricepea sa sudeze (lucrarea a iesit mai profi decat la fabrica), cu un muscelean care isi suda un balcon la parter si cu mine ca vazand pata in retrovizoare am oprit rapid motorul si am coborat spre oras pana la balconul cu aparatul de sudura, parca stiam ca o voi rezolva acolo... norocos :roll: :crazy:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde HHR » Lun Aug 15, 2016 10:01 am

RETROPOVESTE CU MASINI …
https://dinoffside.wordpress.com/blog/
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde HHR » Mie Aug 17, 2016 7:50 am

Comunicarea rutiera, se face, pe langa claxoane, prin numere de inmatriculare. Numerele de inmatriculare, paradoxal, au mai multe litere decat numere dar, cine naiba ar spune litere de inmatriculare. In fine, nu asta voiam sa spun. Numarul de inmatriculare este un link util pentru statusul tau social; poti comunica lumii cine si ce esti, cum te cheama, ce lucrezi sau cat de fericit esti tu si familia ta. ADR si RZV sunt Adrian si Razvan. CRI este Cristi. Stefan isi pune STF. Bine, in cazul lui Stefan mult timp am crezut ca este mai degraba ceva verbal decat substantiv propriu. Un glumet isi pune placute cu LOL sau HEY. Macrocefalul va merge pe chestii sugestive: JEG, JAR, PUL, PIZ sau JAF. Mai nou, am vazut ca s-au inmultit turismele cu PLM. Diferitele categorii socio-profesionale merg pe chestii standard: medicii – MED sau DOC. De departe cei mai privilegiati sunt juristii: JUR, LEX, si derivatele lor specifice: PRO si MPR pentru procurori, JUD pentru judecatori (sau MJR). Cu judecatorii treaba e putin mai complexa, dat fiind faptul ca sunt personalitati sofisticate care tin sa marcheze in detaliu statusul lor. Un judecator de judecatorie merge pe un simplu JUD. Cel de tribunal isi pune TRI sau TRB (TMB, daca lucreaza la capitala). Judecatorii de curte de apel sunt mai vitregiti deoarece nu le-ar veni bine cu CUR, astfel ca, opteaza pentru CA insotite de prima litera judetului (CAG, spre exemplu). EXJ sunt executorii judecatoresti, AVO sunt avocatii, BNP si NOT au notarii publici. Politistii merg pe POL sau chestii mai ermetice care contin obligatoriu X si Y. Un vechi basm autohton sustine ca anumite autovehicule, cu anumite numere de inmatriculare nu sunt oprite de radar. Mi se pare nefondat intrucat stiinta a dovedit ca radarul nu stie sa citesca. GUV, SEN si DEP sunt numere (de fapt ele sunt litere) care se repartizeaza concomitant cu mandatele de demnitate publica. Daca esti norocosul proprietar al uni opel, poti jongla din litere si cifre, alegi PEL si pui ceva cu zero in capat la numar. In fine, daca nu ai timp de rahaturi din astea, iti inmatriculezi turismul in Bulgaria si iti faci treaba.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde mnpmnp » Mar Aug 23, 2016 8:16 pm

:shock:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mnpmnp
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iul 11, 2016 10:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 73 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde mnpmnp » Mar Aug 23, 2016 8:17 pm

Pe acesta carei categorii il asignam?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
mnpmnp
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iul 11, 2016 10:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 73 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde HHR » Mar Aug 23, 2016 9:49 pm

mnpmnp scrie:Pe acesta carei categorii il asignam?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk


indicutabil, e o ... in tuata regula.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde mnpmnp » Mie Aug 24, 2016 8:34 pm

Aha...

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
mnpmnp
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iul 11, 2016 10:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 73 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde Sindrom » Vin Aug 26, 2016 10:40 am

Nu e numarul pe masina aia. Si nu e nici o tuta ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde Silviaaa » Vin Aug 26, 2016 12:35 pm

zanga2 scrie:O usoara atentionare pentru cei care inca nu au trecut pe la Ruse anul asta dar urmeaza sa o faca cu un autoturism cu garda la sol joasa. Au fost puse niste "cocoase" intre niste bariere metalice (intre Romania si Bulgaria), pentru una din masinile mele sunt prea inalte, si indiferenct cat de incet am trecut tot a atins cu o traversa, esapament, si bine inteles cu pragurile. Deasemena pe la bulgari au aparut in unele localitati "politisti morti" adica niste denivelari create de om, din beton f. inalte. Desi viteza de abordare a politistilor morti a fost de <5km/h tot am atins cu esapamentul.... traversa, etc... asa ca atentie :!:


am vazut si anul trecut denivelarile de care spui , dar noi ne-am ratacit si nu erau pe drumul principal . Noroc ca eram cu jazz ul ca altfel ..dar anul asta mergem cu Bmw ca are consum mai mic :)) sper sa nu avem probleme :(
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Sep 18, 2016 9:38 pm

Ieri seara, destul de tarziu, la semafor pe langa Academia Militara am vazut langa mine o masina de politie pe gri, cu inscriptionare pe albastru, girofaruri ... :wtf:
Pe langa culoarea bizara mi s-a parut ciudat sa vad ca masina era un BMW i3 si, chiar mai bizar, ca avea numere de Germania 8-) Ori politistii au evoluat inaintea romanilor si vor sa arate ca au ajuns sa fie "nemti" precum masina ori ceva nu suna bine. Cum adica politia romana circula cu masina inmatriculata in Germania !? Nu puteau gasi si ei o inmatriculare decenta, la Ruse? :lolno:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde April » Vin Dec 16, 2016 11:14 am

Primii 5000km! :wave:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Dec 16, 2016 11:32 am

April scrie:Primii 5000km! :wave:

Woow, ai rezervor full!!! :shock:
A venit Moshu?
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori