Cum vindem/cumparam o masina ?

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Apr 22, 2017 5:15 pm

damblagiu scrie:Ce facusi Grecule? Da-mi un motiv pt care sa beau diseara

Gataa, liber la baut , de ieri!!
Stiam de mult masina asta (minigrecul a botezat-o Sorichita, ca fata seamana cu un soarec), era a unei cunostinte, primul proprietar, dar cerea mult (6200), acum a lasat-o putin sub 5000.
In final am optat pt ea pt ca e 2010, km subt 100.000, diesel 1.6, consum urban f bun.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Mai 09, 2017 1:36 pm

damblagiu scrie:Ce facusi Grecule? Da-mi un motiv pt care sa beau diseara

Astazi am inscris Șorichița, am stat exact 2 ore la Pipera, bonul de ordine 77 luat la ora 7.00
Numerele noi se elibereaza in 2 zile..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mai 09, 2017 2:50 pm

iuliangrecu scrie:
damblagiu scrie:Ce facusi Grecule? Da-mi un motiv pt care sa beau diseara

Astazi am inscris Șorichița, am stat exact 2 ore la Pipera, bonul de ordine 77 luat la ora 7.00
Numerele noi se elibereaza in 2 zile..


Bai grecule vad ca ti-ai luat preferentiale! Pai, daca e asa uite, am asternut masa. Am pus si oaca la incins. Nu e wok ca e de gen feminin. O folosesc ca tigaie sa prajesc niste caras.
Hai, drumuri cat mai lungi fara peripetii!

L.E. Ma saboteaza astea de la administratie, ca nu ma lasa sa atasez pozele cu oaca si masa. Am incercat de cateva ori si nu vrea. Cam de trei, patru saptamani se intampla asta. Cred ca le e frica sa nu atasez poze cu protestele de la Cotroceni.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mai 09, 2017 2:59 pm

damblagiu scrie:
iuliangrecu scrie:
damblagiu scrie:Ce facusi Grecule? Da-mi un motiv pt care sa beau diseara

Astazi am inscris Șorichița, am stat exact 2 ore la Pipera, bonul de ordine 77 luat la ora 7.00
Numerele noi se elibereaza in 2 zile..


Bai grecule vad ca ti-ai luat preferentiale! Pai, daca e asa uite, am asternut masa. Am pus si oaca la incins. Nu e wok ca e de gen feminin. O folosesc ca tigaie sa prajesc niste caras.
Hai, drumuri cat mai lungi fara peripetii!

L.E. Ma saboteaza astea de la administratie, ca nu ma lasa sa atasez pozele cu oaca si masa. Am incercat de cateva ori si nu vrea. Cam de trei, patru saptamani se intampla asta. Cred ca le e frica sa nu atasez poze cu protestele de la Cotroceni.

Na, ca reusii pana in final. Transferai pozele pe tel si le atasai cu tapatalcu. pai se pun ei cu mine!?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Mai 09, 2017 3:05 pm

damblagiu scrie:Bai grecule vad ca ti-ai luat preferentiale! Pai, daca e asa uite, am asternut masa. Am pus si oaca la incins. Nu e wok ca e de gen feminin. O folosesc ca tigaie sa prajesc niste caras.
Hai, drumuri cat mai lungi fara peripetii!
L.E. Ma saboteaza astea de la administratie, ca nu ma lasa sa atasez pozele cu oaca si masa. Am incercat de cateva ori si nu vrea. Cam de trei, patru saptamani se intampla asta. Cred ca le e frica sa nu atasez poze cu protestele de la Cotroceni.

Na c-ai reusit cu pozele, fi-ti-ar, ca imi kiorlae matele si ploua-n gura de numa' numa', sa ai pofta si cadere!!!
Unde/care era buba la atasarea pozelor?

Multumescu-ti mult, absolut la fel la toata lumea, fara incidente!

Am vrut sa intreb daca nu cumva ai poze tendentioase de postat..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mai 09, 2017 3:15 pm

iuliangrecu scrie:Unde/care era buba la atasarea pozelor?


Pai, dau click pe Incarca fisiere si nu vrea. Nu se intampla nimic.

Vazui ca fusesi pe la capu' Transfagarasanului. Sambata vreau sa ajung la Sibiu. Crezi ca am sansa sa trec muntii pe acolo?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Mai 09, 2017 3:20 pm

damblagiu scrie:Vazui ca fusesi pe la capu' Transfagarasanului. Sambata vreau sa ajung la Sibiu. Crezi ca am sansa sa trec muntii pe acolo?

Nici o sansa!
Au fost niste prieteni pana sus la zapada, e imensa, poate de luna viitoare, poate..

Cat despre incarcat fisiere, poate e de la browser, vorbim mai tarziu pe rubrica cealalta de it, ca tre' sa fug :wave:
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mai 09, 2017 3:33 pm

iuliangrecu scrie:Nici o sansa!
Au fost niste prieteni pana sus la zapada, e imensa, poate de luna viitoare, poate..


Sa ma interesez de Transalpina. Daca nu, o iau ca Iancu Jianu pe Valea Oltului
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Mai 09, 2017 3:40 pm

damblagiu scrie:Sa ma interesez de Transalpina. Daca nu, o iau ca Iancu Jianu pe Valea Oltului
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde dflc03 » Joi Sep 14, 2017 7:59 pm

Rog coforumistii proprietari de masini achizitionate de curand (2017) din Romania sa ma ajute cu informatii despre procedura actuala de achizitie a unei masini SH care e inmatriculata in Romania. Pe net am gasit tzaspe feluri de formulare de contract, fise de inmatriculare (de care unii zic ca nu mai e nevoie)....balamuc.
Ce m-ar interesa punctual
- "pasii" procedurali
- formular de contract si nr de exemplare in care se intocmeste (as prefera sa il completez acasa la prietenul de la care iau masina, daca e posibil, nu la cine stie ce ghereta)
- ce acte mai trebuie sa imi dea vanzatorul in afara de certificatul de inmatriculare si cartea de identitate a rablei + act de identitate..?
- unde e musai sa merg impreuna cu vanzatorul - fisc, politie...?
- ce ii trebuie vanzatorului de la mine ca sa isi scoata masina din evidenta politiei? Fiscului?
- cum facem sa pastrez numerele de inmatriculare pe care le are masina?
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Sep 14, 2017 10:21 pm

dflc03 scrie:Rog coforumistii proprietari de masini achizitionate de curand (2017) din Romania sa ma ajute cu informatii despre procedura actuala de achizitie a unei masini SH care e inmatriculata in Romania

Salut,

Eu mi-am inmatriculat masina in mai '17, stai putin sa se termine meciul nostru (ca sa-mi amintesc ce si cum), pare se ca in sfirsit au si ei o zi rara de a juca fotbal..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Sep 15, 2017 12:23 am

dflc03 scrie:Rog coforumistii proprietari de masini achizitionate de curand (2017) din Romania sa ma ajute cu informatii despre procedura actuala de achizitie a unei masini SH care e inmatriculata in Romania

Salut,
Eu mi-am inmatriculat masina in mai '17, stai putin sa se termine meciul nostru (ca sa-mi amintesc ce si cum), pare se ca in sfirsit au si ei o zi rara de a juca fotbal..[/quote]

Deci, pasii procedurali:
- facut contract VC (vanzare-cumparare) in 5 exemplare la ghereta in Vitan (pt ca vanzatorul locuia aproape), nu stiu alt loc unde se mai pot face, pt asta trebuie intrebat la Pipera sau la Administratia Locala
ATENTIE! in momentul in care am facut VC, cucoana de acolo ne-a intrebat cind mergem la/pt fiscal? am intrebat amindoi de ce? cica regula noua, pt ca VC este valabil doar 24 ore! trebuie verificat si daca asta e real.
asa ca am convenit cu vinzatorul o data anume, data aceea ne-a trecut-o in VC, si in ziua aia am mers, el a scos-o de la fiscal eu am inregistrat-o;
- cu vinzatorul nu trebuie sa mergi la fisc, nu ai pt ce.
din cele 5 exemplare VC unul ramine la tine, unul la el, cite unul pt scoatere si luare noua pe fiscal, si ultimul la inmatriculari la Pipera.
- dupa ce el a scos-o de la fiscal, trebuie sa-ti dea fisa de inmatriculare auto vizata de Directia Impozite si Taxe Locale de sector (semnata de fostul), cartea masinii (in original), talonul cu ITP valabil;
- acum te duci tu la Administratia Locala cu fisa de inmatriculare auto vizata, te inregistreaza la fiscal (posibil sa-ti ceara sa ai impozite sau amenzile platite :)
Pana aici, eu am pierdut citeva ore dimineata pt inregistrarea la fiscal, depinde cit de aglomerat prinzi.
- apoi mergi pt inmatriculare la Pipera (am uitat sa te intreb daca esti din Bucuresti :)
in mai cind am fost eu, am incercat programare la inmatriculare online, si era loc disponibil tocmai in august.. nu stiu acum care mai e situatia. Asa ca m-am dus dimineata la prima ora, la 7 mi-am luat bonul de ordine 78 si la ora 9 fix am terminat, merge destul de repede. E un ghiseu de informatii, de acolo iti iei cerere tip pt solicitare inmatriculare auto;
- ca sa pastrezi numerele vechi, doar trebuie sa spui ca fostul proprietar nu le vrea si platesti 40 ron (preferential e 85).
Se plateste pe loc acolo la ghiseu, la fel si taxa pt noul talon, 37 ron
- toate actele eu mi le-am asezat exact cum spune pe site-ul prefecturii Bucuresti, si nu am avut nici o problema:
http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=se ... riculat_ro

Mai vorbim maine daca mai ai nelamuriri, sunt zombiie.. sau Zurli, cum am auzit pe cineva ieri pe aici :)

Noapte buna!
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde dflc03 » Vin Sep 15, 2017 6:22 am

Multumesc pentru informatii. De asa ceva aveam nevoie, scurt si la obiect. :thumbup:
Chestia cu "regula noua" e pentru vanzator sau pentru cumparator? Mi se pare putin probabil sa terminam amandoi formalitatile la administratiile financiare de sector (locuim in sectoare diferite) in aceeasi zi. O sa intreb si la finantele locale, daca o sa imi raspunda la telefon.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Sep 15, 2017 9:26 am

dflc03 scrie:Multumesc pentru informatii

Cu placere!

Am omis sa-ti spun de RCA, scuze, trebuie facut rca nou pe numele tau. in link-ul cu toate doc obligatorii la inmatriculare e specificat si asta.

Bafta!
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde dflc03 » Vin Sep 15, 2017 6:43 pm

iuliangrecu scrie:...
ATENTIE! in momentul in care am facut VC, cucoana de acolo ne-a intrebat cind mergem la/pt fiscal? am intrebat amindoi de ce? cica regula noua, pt ca VC este valabil doar 24 ore! trebuie verificat si daca asta e real.
asa ca am convenit cu vinzatorul o data anume, data aceea ne-a trecut-o in VC, si in ziua aia am mers, el a scos-o de la fiscal eu am inregistrat-o;...


La directia de taxe si impozite a sectorului in care locuiesc (4) au spus ca eu, cumparator, trebuie sa merg la ei in termen de 30 de zile de la data contractului de vanzare cumparare.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori