Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde HHR » Vin Aug 01, 2014 10:18 pm

Sunteti de acord cu inmatricularea autoturismelor, de catre cetateni romani, in Bulgaria ?
Sustragere de la plata impozitelor ?
In caz de eveniment rutier exista garantia despagubirii ?
.... samd
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde alexd » Sâm Aug 02, 2014 1:38 pm

Odata cu globalizarea nu cred ca mai trebuie sa existe termenul de sustragere de la plata impozitelor in tara de resedinta. Oriunde ar fi inmatriculata masina aia tot plateste impozit. Moda cu masini inmatriculate in alte tari e veche, dinainte sa existam noi in UE. Danezii foloseau masini suedeze, Olandezii apelau la belgieni si francezi...etc.
Grecii sunt mai mari fani masini bulgaresti decat noi, asa ca atat timp cat toate actele sunt valabile si masina este inmatriculata corect si detine asigurare cu carte verde, why not?
Problema la noi este alta, ca masinile bulgaresti care circula nu sunt inmatriculate niciunde si nu au de nici unele.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde gabriel » Sâm Feb 07, 2015 1:45 am

Nici mie nu imi plac autoturismele inmatriculate de romani in Bulgaria... dar nu avem ce sa facem si problema este ca posesorii unor astfel de masini produc numai probleme in trafic. :(
Am un coleg care ii huiduie cand ii vede in trafic si provoaca diverse nereguli, are o vorba si striga dupa ei: "saracule cu audi (etc) nu ai mai avut bani sa o inmatriculezi?" :D
E o problema delicata si nu vad o rezolvare mai ales acum cu "globalizarea" :wtf:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde teo » Sâm Feb 07, 2015 8:12 am

alexd scrie:Odata cu globalizarea nu cred ca mai trebuie sa existe termenul de sustragere de la plata impozitelor in tara de resedinta. Oriunde ar fi inmatriculata masina aia tot plateste impozit.

alexd scrie:....... why not?


platind impozit(chiar si mai mare) in tara inregistrarii, pagubesti tara de stationare, cea indreptatita sa-l incaseze. de aceea statele europene(cel putin) au impus limita de 3 luni(parca exista mici exceptii, cu 6 luni) stationare, dupa care ai obligatia de-al inmatricula in statul respectiv.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Feb 07, 2015 11:14 am

Daca esti cetatean Norvegian nu ai dreptul de a conduce masina inmatriculata in alta tara. Un roman emigrat de f mult in Norvegia cu cetatenie norvegiana de f multi ani are o masina inmatriculata pe numele lui in Romania si o lasa la Intrarea in Norvegia, intra cu taxiul dupa care o recupereaza la intoarcere. Gabriel are dreptate in ce spune mai sus.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde teo » Sâm Feb 07, 2015 11:32 am

damblagiu scrie:Daca esti cetatean Norvegian nu ai dreptul de a conduce masina inmatriculata in alta tara. Un roman emigrat de f mult in Norvegia cu cetatenie norvegiana de f multi ani are o masina inmatriculata pe numele lui in Romania si o lasa la Intrarea in Norvegia, intra cu taxiul dupa care o recupereaza la intoarcere. Gabriel are dreptate in ce spune mai sus.


:? :? :?
cred ca faci o confuzie.
am verificat si nu e asa. e vorba de reglementarea mentionata de mine + reglementarea privin permisul:esti cetatean din UE/EEC, daca stai mai mult de 3 luni in alta tara UE/EEC trebuie sa-ti schimbi permisul din tara de origine in cel din tara de rezidenta
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Feb 07, 2015 11:36 am

teo scrie:, daca stai mai mult de 3 luni in alta tara UE/EEC trebuie sa-ti schimbi permisul din tara de origine in cel din tara de rezidenta


Tipul asa a procedat singura data cand a fost cu auto acasa. Vrei sa spui ca daca stau in Thassos mai mult de trei luni trebuie sa-mi schimb permisul de conducere?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde teo » Sâm Feb 07, 2015 11:38 am

damblagiu scrie:Tipul asa a procedat singura data cand a fost cu auto acasa.

ca sa nu fie obligat s-o inmatriculeze in Norvegia
damblagiu scrie:Vrei sa spui ca daca stau in Thassos mai mult de trei luni trebuie sa-mi schimb permisul de conducere?

legal Da! pentru ca nu mai esti turist. dupa 90 de zile, trebuie sa te inregistrezi(ca si cetatean UE) rezident
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde HHR » Mar Mar 17, 2015 4:28 pm

HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde teo » Mar Mar 17, 2015 4:41 pm

sfaturi pentru cei "loviti" de un auto inmatriculat in BG(si nu numai, in general pt cei "loviti" de un auto inmatriculat in strainatate):
- obtineti copii dupa toate documentele vinovatului(carti de identitate, permise auto, taloane si carti de identitate auto, asigurari)
- intocmiti(cand este cazul) constatul amialbil
- pentru cei asigurati si casco va adresati direct asiguratorului vostru(sunteti niste oameni fericiti :clap: )
- pentru cei neasigurati casco, verificati pe baar.ro corespondentul din romania al asiguratorului strain si va adresati catre ei (ghinion :evil: acum aflati la ce e bun un casco :mrgreen: )
- pentru ghinionistii loviti de un auto inmatriculat in strainatate dar neasigurat rca: ghinion ma' bro :evil: dar nu dispera. te adresezi baar.ro placuta de inmatriculare e garantul despagubirii tale. cand si cum, asta e alta poveste :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mar 17, 2015 9:29 pm

teo scrie:sfaturi pentru cei "loviti" de un auto inmatriculat in BG:


Ma linistesc putin dupa ziua asta de rahat si va povestesc patania mea o bulgaroaica stabilita in italia. Un accident de circulatie sa nu va ganditi la prostii. Cred ca incep sa-mi revin
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mar 17, 2015 10:40 pm

Pe scurt. De 1 mai cand ma asteptau vecinii cu un gratarel un vinisor si vecinele cu un dans veneam acasa repejor pana am ajuns la soseaua de centura. Acolo baaaaaaang si inca odata baaaaang. Ma trezesc eu din filmul rupt si vad la fereastra mea din stanga(era fereastra ca atarna airbagul lateral de parca era perdeluta) o fatza de femeie care-mi zambea. Frumoasa nu era, dar era batrana. M-am uitat bine la ea si am constatat ca nu avea coasa asa ca m-am linistit. Am simtit un miros de ars. Ulterior am realizat ca era de la capsa detonanta de la airbag dar pe moment am crezut ca am luat foc. Ma uit la picioare si constat ca nu sunt prinse sub bord deci ma pot elibera. Realizez ca am fost lovit in partea stanga si ca s-ar putea ca portiera sa nu se mai deschida si-mi intorc privirea spre usa din dreapta. Stupoare! Acolo era infipt un TIR!.....sau eu eram infipt in el. Imi zic in sinea mea, trebuie sa scot picioarele de sub bord si sa sparg parbrizul pana nu se extinde focul. Noroc cu fata batrana ca deschide usa de era sa cad peste ea. Cobor eu ca un copil care invata sa mearga si atunci realizez ce sa intamplat. Femeia fara coasa nu mi-a dat prioritate si a intrat cu viteza in portiera stanga spate aruncandu-ma cativa metri in lateral (o sa va spun de ce) in fatza unui TIR care mi-a tras-o si el in aripa dreapta spate.

va urma
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mar 17, 2015 11:26 pm

Se formeaza o echipa adhoc ce incepe sa-mi impinga masina in afara carosabilului. Odata ajunsa acolo constat ca roata din spate era pe pana si indoita sub un anumit unghi fata de normal. Soseste politia la fata locului ne ia actele si ne invita politicos la sectie. cum sa merg cu masina pe pana? noroc cu unul din adhocaisti care imi zice, lasa bre ca schimb eu roata. Eu cand aud apelativul bre mi se inmoaie inima si ii zic bine fiule. Roata e in portbagaj. Se produce schimbarea si ajungem toti trei la sectie. Tiristul cu masina mea ca nu avea unde intoarce mastodontul si nici pagube mari nu avea. Zbarnaia telefonul meu de ziceai ca e la centrala romtelecom. Vecinii ma intrebau daca sa dea drumu la gratar. Nu le-am spus ce s-a intamplat sa nu ma trezesc cu ei ca iau cu asalt sectia de politie. Le zic sa ii dea drumu ca eu mai am putina treaba. Ajuns la politie dam de alta dandana. Ne trebuia un traducator autorizat. Fiind sarbatoare erau plecati din localitate. Intra agentul pe net (minune mare cu netul asta) si da-i si cauta si da-i si cauta pana in final da de o copila cred ca tocmai parasita de iubit ca avea ochii rosii de plans si era singura acasa. Vb cu ea la tel. despre adresa si tarif. Bulgaroaica e de acord cu pretul si trimite echipajul dupa ea. Le spun, trimete-ti mai o masina civila ca speriati cartierul de crede ca o arestati pe biata fata, dar imi spun ca nu au si convin sa nu dea drumu la sirene. Cum stam noi acolo o mananca undeva pe bulgaroaica italenizata de 20 ani sa-mi spuna mie ca trebuia sa merg piano-piano. Nu am putut suporta un asa afront si m-am dezbracat de caracter, auzi cocoana!? piano-piano tu, nu eu!

Va urma
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mar 17, 2015 11:54 pm

ma rog, sa mai scurtez. Politistul un profesionist de exceptie a intocmit dosarele perfect (asa cum spunea teo mai sus) desi eu il grabeam ca ma asteptau micii si vecinele. Dupa doua zile am sunat la Baar-ul de care spunea teo si mi-au indicat ca si corespondent cu asiguratorul din Italia, Generali. S-au miscat frumos baietii numai ca alegerea mea a fost proasta. Mi-au oferit dauna totala 8000€ si epava dar m-am luat dupa un "guguf" ca o repara el si am ales reparatia. Nu a iesit bine deloc. Am avut pb-e cu ea.

L.E. O sa mai complectez daca imi mai aduc aminte de ceva. Daca aveti intrebari nu fiti rusinosi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde HHR » Mie Mar 18, 2015 10:18 am

@Damblagiu, ne bucura faptul ca muierea ceea nu a izbandit in demersul ei ucigas !

Pentru a afla corespondentul din România al unei societăţi de asigurare din străinătate:
http://www.baar.ro/baar/
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Următorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron