Carburanti: de unde, de care, de ce?

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde demential » Mie Iun 04, 2014 8:29 am

intrebare : CAND si UNDE trebuie sa alimentez cu carburant in Bulgaria, la iesirea prin Makaza ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde gabriel » Mie Iun 04, 2014 9:27 am

Ultimul OMV il gasesti in Kardzali, este ultima benzinarie inainte de vama Makaza!
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde AlinE » Mie Iun 04, 2014 10:02 am

demential scrie:intrebare : CAND si UNDE trebuie sa alimentez cu carburant in Bulgaria, la iesirea prin Makaza ?


Raspuns: CAND dai de o benzinarie, UNDE, sunt destule, este OMV la Kardzhali.
Acum despicam firul in 4 - se face plinul in Bucuresti sau in Giurgiu (eu il fac in Giurgiu). Distanta Giurgiu - Kardzhali este undeva la 330 km un consum mediu de 7l/100 km (benzinara medie) sau un 5l/100 km (diesel mediu) rezulta un consum de 23l benzina sau 17l diesel. Diferenta la benzina Bulgaria/Grecia este de 0,40 Euro, iar la motorina de 0,08 Euro. facand socoteala benzinara economiseste undeva la 9 Euro, iar dieselul 1,40 Euro (daca se alimenteaza de la OMV-ul din Kardzhali). Hai ca la benzinara ar mai merge la o prima vedere, insa la diesel chiar nu vad rostul.
Am spus la o prima vedere din 2 motive: 1. se va ajunge pe autostrada cu rezervorul aproape plin (conteaza la viteze mari fiecare kg suplimentar) si 2. carburantii in grecia sunt mult mai buni, nu stiu motorina, dar benzina este clar mai buna 95 de la aegean sun si revoil cam da clasa 99 de la petrom, verificat de 5 ani.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde AdrianHH » Joi Iun 05, 2014 8:32 am

In Bulgaria/Ruse benzina e cu circa 55-60bani mai ieftina ca in Giurgiu.Deci,cu mici exceptii,as recomanda alimentarea in Ruse.
AdrianHH
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Ian 21, 2014 10:14 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 40 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde AlinE » Joi Iun 05, 2014 11:27 am

AdrianHH scrie:In Bulgaria/Ruse benzina e cu circa 55-60bani mai ieftina ca in Giurgiu.Deci,cu mici exceptii,as recomanda alimentarea in Ruse.


la motorina mare economie nu se face la 45 l alimentati in bulgaria (omv ruse lipnik) vs. romania (petrom - giurgiu) castigi undeva la 1,3 - 2,4 Euro (depiunde de motorina/ plata cu cardul/ plata cu numerar leva), in schimb la benzina in aceleasi conditii faci o economie de maxim 5 Euro la 45 l alimentati.
nu am alimentat niciodata din bulgaria, nu stiu calitatea benzinei de la omv, pentru 5-14 euro nu prea as risca sa alimentez de la diverse statii.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde AdrianHH » Vin Iun 06, 2014 2:15 pm

AlinE,ne stim de pe alt forum,dar totusi fac niste precizari.
Nu am mai fost in Giurgiu sau Ruse din iulie anul trecut.Insa:
OMV si Shell sunt cele mai bune statii in BG la o adica.Din ce vorbeste lumea,chiar si in BG ,au carburanti mai buni ca in Ro.Eu am bagat si la OMV si la Shell si la Lukoil in ultimii 4 ani prin diverse locatii in BG(spre Sofia/Kulata,Zlatograd si spre Svilengrad) si de la nici o statie nu am dat rateu.(benzinar).
2.Nu sunt la curent cu preturile in BG,insa din ce se zvoneste pe site-urile de profil,motorina in Bg se invarte pe la 2.5-2.52 leva,adica circa 5.62 ron.La noi e peste 6.15 ron ,chiar si la Petrom.Deci 53 bani x 45 litrii sa zicem=24 ron=5.4 euro.
Iar la intoarcere,cred ca fac si un plin (pt in tara) ,deci dublez economia.
Ma repet,dupa ani si ani de citit forumurile "de specialitate" nu am vazut oameni nemultumiti de OMV sau Shell.
De rateuri prin Petrom in Ro,nu cred ca nu e cineva sa nu fi auzit.
PS: si eu am alimentat la Petrom Giurgiu si la OMV Lipnik de cateva ori.
Nu vreau sa fiu offtopic insa teama de benzinariile din BG e nejustificata.Atata timp cat mai ramai si cu ,ceva euro prin buzunar,de ce nu?
Iar ,in Bg tot imi trebuie si vinieta,asa ca o iau tot din aceeasi benzinarie.Merge si cu,cardul la curs ok,deci nu pot zice ca sunt multumit.
AdrianHH
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Ian 21, 2014 10:14 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 40 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde AlinE » Vin Iun 06, 2014 2:29 pm

sprintul este 2,55 leva si maxxd-ul la 2,72 leva (OMV lipnik ruse - ieri 05.06) acum daca mai pui si cei 2-3% fata de bnr ...iar daca te apuci sa cumperi din tara leva...esti cam mancat.
daca tu zici ca benzina este mult mai buna decat in romania, atunci o sa incerc si eu, nu de alta dar trebuie sa ma conving.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde AdrianHH » Vin Iun 06, 2014 4:10 pm

AlinE scrie:sprintul este 2,55 leva si maxxd-ul la 2,72 leva (OMV lipnik ruse - ieri 05.06) acum daca mai pui si cei 2-3% fata de bnr ...iar daca te apuci sa cumperi din tara leva...esti cam mancat.
daca tu zici ca benzina este mult mai buna decat in romania, atunci o sa incerc si eu, nu de alta dar trebuie sa ma conving.

Deci,pretul e destul de apropiat de cel de pe http://www.fuel-prices-europe.info (2.53 leva).
Nu mai retin cat era comisionul la platile cu ,cardul(ma refer la diferenta fata de bnr la care se face tranzactia) dar la ultima mea verificare era de genul 2.5 ron la circa 300 ron,deci circa 0.83 %.
De ce sa cumpar leva?Nu stiu.Doar sa imi complic viata :)
Eu folosesc elegant cardul si nu ma doare capul :)
(2.55+ 0.83% )* 2.2455 ar insemna 5.77 ron cu totul/litru.Si asta la OMV.
Daca e sa fim corecti,comparam pretul cu OMV din Ro,nu cu Petrom.
Dar chiar si asa,tot sunt vreo 0.4 ron pana la pretul Petrom-ului(chiar,cat mai e prin Giurgiu)?
AdrianHH
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Ian 21, 2014 10:14 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 40 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde Alinuta » Vin Iun 06, 2014 4:20 pm

Si eu vin cu confirmarea faptului ca puteti alimenta fara a va face griji in Bulgaria!!! :thumbup:

Masinile noastre au mancat pamantul pana la ferry, fara a fi nevoie sa tragem de ele...
Acum doi ani preturile erau ceva mai ridicate: Dieselul era 2,69 leva/l la un curs de 1,9558 leva/eur.
Dar am platit elegant cu cardul, in conditii foarte civilizate, casierita ne-a vorbit in engleza. Aveau si o terasa-restaurant unde se putea servi masa, daca doream.
Si toate astea se intamplau la LukOil-ul din Harmanli.

Avand in vedere ca varianta Svilengrad inseamna aprox o ora in plus de sofat comparativ cu cea prin Makaza, se pare ca anul acesta vom fi si noi nevoiti sa o alegem pe cea mai noua.
Inca mai astept feed-back-uri de la colegii nostri! :wave:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde teo » Vin Iun 06, 2014 5:09 pm

Alinuta scrie:Si eu vin cu confirmarea faptului ca puteti alimenta fara a va face griji in Bulgaria!!!


nu te contrazic, dar.....sunt si exceptii.
De-a lungul vremii am alimentat in Bulgaria atat motorina cat si benzina. Ba din Shell, ba din OMV, ba din Lukoil. Niciodata probleme. Pana anul trecut :(
Am alimentat motorina in OMV Kardzhali iar cand am ajuns in Thassos calculatorul m-a avertizat ca am apa in filtrul de motorina :cry:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde raresstefan » Dum Iun 08, 2014 3:58 pm

daca bag benzina in bulgaria imi trebuie leva sau pot plati si cu cardul?
raresstefan
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 08, 2014 3:32 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde Alinuta » Dum Iun 08, 2014 4:04 pm

Cu Cardul, dar numai la benzinariile "mari", gen Shell, OMV, LukOil.

Feriti-va de cele no-name si in mod special de Petrol: cei mai mari tepari!
Am avut probleme atat la statia de langa vama din Russe, cat si la cea de la iesirea din Russe.
Nu au acceptat sub nici-o forma cardul, ci numai cash (eur, leva si chiar lei), iar vignetta o comercializau la pret dublu. :thumbdown:

Asa ca atentie MARE!
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde teo » Dum Iun 08, 2014 4:05 pm

raresstefan scrie:daca bag benzina in bulgaria imi trebuie leva sau pot plati si cu cardul?


se poate plati cu cardul in majoritatea benzinariilor(omv, shell, lukoil, rompetrol)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde demential » Dum Iun 08, 2014 4:14 pm

la Petrol Zlatograd am platit cu cardul fara probleme de 4 ori (in 2 drumuri cu masina personala spre Thassos).
doamnele de acolo habar nu au o boaba engleza, dar sunt prietenoase si ne-am inteles prin semne.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde raresstefan » Dum Iun 08, 2014 4:15 pm

va multumesc!
raresstefan
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 08, 2014 3:32 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times

Următorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori