Carburanti: de unde, de care, de ce?

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde tacl2013 » Lun Iun 16, 2014 4:55 pm

Extras mai vechi de pe forum:
Grecia (Avin, Aegean, Eko, Shell - preturi 16.03.2014):
- benzina 95: 1,698-1,728 Euro/l
- benzina 98/99/100: 1,799-1,988 Euro/l
- motorina normala: 1,395-1,398 Euro/l
- motorina plus/V-P: 1,427-1,478 Euro/l
- gpl (shell): 0,918 Euro/l.

Mai sunt valabile? Diferente de pret intre Thasos si Grecia continentala?
Pe drumul intre Makaza si Keramoti sunt suficiente benzinarii ?
Recomandari pentru alimentarea pe insula?
Multumiri
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde teo » Lun Iun 16, 2014 5:03 pm

uite aici orientativ: http://www.fuel-prices-europe.info/
si mai detaliat pt thassos(te descurci cumva cu translate+cu alta destinatie din grecia) : http://www.xo.gr/venzinadika-times-kafs ... AS/THASOU/
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde kitty82 » Lun Iun 16, 2014 9:27 pm

tacl2013 scrie:Extras mai vechi de pe forum:
Grecia (Avin, Aegean, Eko, Shell - preturi 16.03.2014):
- benzina 95: 1,698-1,728 Euro/l
- benzina 98/99/100: 1,799-1,988 Euro/l
- motorina normala: 1,395-1,398 Euro/l
- motorina plus/V-P: 1,427-1,478 Euro/l
- gpl (shell): 0,918 Euro/l.

Mai sunt valabile? Diferente de pret intre Thasos si Grecia continentala?
Pe drumul intre Makaza si Keramoti sunt suficiente benzinarii ?
Recomandari pentru alimentarea pe insula?
Multumiri


Sunt diferente intre continent si Thassos, dar nu exagerate. Mai jos de 1,65 nu am vazut.
Pe drumul dintre Makaza si Keramoti sunt cateva benzinarii.
Eu cea mai ieftina benzina am gasit-o la un Shell care este pe drumul dinspre Limenaria spre Kastro si Maries. 1.680 euro. Este a doua benzinarie, mai e un Eko parca inainte. Mai e un Revoil in Skala Rachioni cu 1.698 euro. Exista si la 1,8 euro tot la un Shell dar in Limenas.
Avatar utilizator
kitty82
Fan Thassos
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Ian 21, 2014 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 579 times
Been thanked: 2146 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde tacl2013 » Joi Iun 26, 2014 12:09 pm

OMV Kardzhali ma interesa pentru net :-) Banuiesc ca au Wi-Fi gratuit in continuare

Iar alimentare...ceva sugestii pentru portiunea Makaza-Keramoti ?
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde kitty82 » Sâm Iun 28, 2014 12:55 pm

tacl2013 scrie:Iar alimentare...ceva sugestii pentru portiunea Makaza-Keramoti ?


Eu la dus am alimentat la OMV in Kardzhali, dar la intoarcere nu aveau curent si am alimentat la un Petrol. Nu e singura benzinarie din oras. Am vazut mai multe. Nu cred ca are rost sa alimenteze cineva la BP din Komotini pentru ca totusi e o diferenta de pret intre Bulgaria si Grecia.
Avatar utilizator
kitty82
Fan Thassos
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Ian 21, 2014 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 579 times
Been thanked: 2146 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde Balkan » Sâm Iun 28, 2014 4:05 pm

Si mai este si Rompetrol si Lukoil. Se vad toate pe google maps.
Balkan
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 27, 2014 2:38 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 29 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde adriaticad » Sâm Iun 28, 2014 4:47 pm

ATENTIE la OMV in Kardzhali - turiști romani țepuiți de un angajat al OMV !

Angajatul OMV profitând de aglomerația de la casele de marcat, se oferă sa plătească costul carburantului cu bani cash pe care -i solicita de la proprietarii autoturismelor aflate in tranzit . In câteva minute angajatul OMV revine in mare graba si aduce bonul proprietarului autoturismului ,fără sa mai restituie restul de bani.... după care se face nevăzut pentru câtva timp din zona ...Turistul mulțumit ca nu a mai fost nevoit sa stea la o coada imensa si a câștigat ceva timp la drum ,pleacă nebăgând de seama ca a plătit mult mai mult decât costul real al carburantului ...
Sfatul nostru este sa achitați pe cat posibil cu cardul ,astfel eliminând posibilitatea de a fi păcăliți ...sau aveți răbdare si plătiți personal direct la casa de marcat cu bani cash ,chiar daca nu aveți un card valid la îndemână .
La reclamația adresata de un turist roman către șefa stației cu privire la acest aspect , cea din urma a acceptat pe loc sa restituie cei 9 euro care făceau obiectul reclamației cu privire la înșelăciunea comisa de angajatul stației OMV Kardzali , ceea ce ne da de bănuit ca șefa stației nu este străină de aceste nereguli .

Toate acestea s-au întâmplat in data de 21.06 2014 , zi când traficul a fost dat peste cap din cauza ploilor torențiale căzute in scurt timp si crearea unei aglomerații de nedescris pe acest traseu spre Vama Makaza (BG-Grecia ) . Un alt turist roman a fost țepuit in acelaşi mod azi 28.06 2014 in aceeași stație OMV .

Voi reveni in scurt timp cu detalii si printul de pe bonul fiscal pe care îl voi atașa intr-un fișier .
Sper sa va fie de folos informația ! Totodată sa speram ca au fost cazuri izolate si situația va reveni la normal .! T.c.b.
Adriadicad
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde tacl2013 » Dum Iun 29, 2014 4:18 pm

kitty82 scrie:
Alinuta scrie:
tacl2013 scrie:Iar alimentare...ceva sugestii pentru portiunea Makaza-Keramoti ?

Nu cunosc situatia pana in Komotini, dar sa fiti pregatiti sufleteste, pt ca pe autostrada nu sunt statii de alimentare.
Abia dupa ce iesiti de pe ea, in zona Chrisoupoli-Keramoti sunt cateva mai de Doamne ajuta! :)

L.E. Daca au aparut noutati la capitolul asta, va rog eu mult sa le postati aici, ca sa afle toata lume! :thumbup:


Eu la dus am alimentat la OMV in Kardzhali, dar la intoarcere nu aveau curent si am alimentat la un Petrol. Nu e singura benzinarie din oras. Am vazut mai multe. Nu cred ca are rost sa alimenteze cineva la BP din Komotini pentru ca totusi e o diferenta de pret intre Bulgaria si Grecia.


Ce inseamna diferenta mare? Motorina m-ar interesa
Si daca chiar merita alimentarea la Kardzhali, pe o eventuala coada mare, cum se vorbeste, versus alimentare rapida la BP (din cate retin, BP-ul este scump la modul general)
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde teo » Dum Iun 29, 2014 4:30 pm

tacl2013 scrie:Ce inseamna diferenta mare? Motorina m-ar interesa
Si daca chiar merita alimentarea la Kardzhali, pe o eventuala coada mare, cum se vorbeste, versus alimentare rapida la BP (din cate retin, BP-ul este scump la modul general)


preturile la diesel, azi in komotini:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde Alinuta » Dum Iun 29, 2014 4:32 pm

Pana o sa reușesc sa scriu in mic review despre traseu, m-am uitat pe bonul de la OMV: 2,74 leva/l motorina Maxx Motion Diesel. Calculele de conversie le faceți si voi.... :)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde gabriel » Dum Iun 29, 2014 5:16 pm

Alinuta scrie:Pana o sa reușesc sa scriu in mic review despre traseu, m-am uitat pe bonul de la OMV: 2,74 leva/l motorina Maxx Motion Diesel. Calculele de conversie le faceți si voi.... :)

la cursul BNR de 2.24 lei/1 leva inseamna 6.13 lei/litrul de motorina :crazy:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde Balkan » Dum Iun 29, 2014 5:17 pm

Nu e nevoie sa stati la coada la Omv, pe acelasi blvd exista atat Rompetrol cat si Lukoil. Puteti vedea pozitiile exacte pe google maps.
MaxxMotion e motorina aceea f scumpa de la Omv daca imi amintesc eu bine
Balkan
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 27, 2014 2:38 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 29 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde kitty82 » Dum Iun 29, 2014 5:32 pm

tacl2013 scrie:
kitty82 scrie:
Alinuta scrie:
tacl2013 scrie:Iar alimentare...ceva sugestii pentru portiunea Makaza-Keramoti ?

Nu cunosc situatia pana in Komotini, dar sa fiti pregatiti sufleteste, pt ca pe autostrada nu sunt statii de alimentare.
Abia dupa ce iesiti de pe ea, in zona Chrisoupoli-Keramoti sunt cateva mai de Doamne ajuta! :)

L.E. Daca au aparut noutati la capitolul asta, va rog eu mult sa le postati aici, ca sa afle toata lume! :thumbup:


Eu la dus am alimentat la OMV in Kardzhali, dar la intoarcere nu aveau curent si am alimentat la un Petrol. Nu e singura benzinarie din oras. Am vazut mai multe. Nu cred ca are rost sa alimenteze cineva la BP din Komotini pentru ca totusi e o diferenta de pret intre Bulgaria si Grecia.


Ce inseamna diferenta mare? Motorina m-ar interesa
Si daca chiar merita alimentarea la Kardzhali, pe o eventuala coada mare, cum se vorbeste, versus alimentare rapida la BP (din cate retin, BP-ul este scump la modul general)


La motorina nu stiu, eu am bagat benzina. Benzina in Bulgaria e 2,4 leva adica cam 5,4 lei/litru pe cand in Grecia e 1.7 euro adica cam 7,4/ litru. Eu zic ca 2 lei e o diferenta considerabila mai ales la un plin. Eu am rezervorul de 62 de litri, asta inseamna ca am facut o economie de 124 lei pentru ca am bagat in Bulgaria.
Avatar utilizator
kitty82
Fan Thassos
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Ian 21, 2014 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 579 times
Been thanked: 2146 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde gabriel » Dum Iun 29, 2014 5:33 pm

gabriel scrie:
Alinuta scrie:Pana o sa reușesc sa scriu in mic review despre traseu, m-am uitat pe bonul de la OMV: 2,74 leva/l motorina Maxx Motion Diesel. Calculele de conversie le faceți si voi.... :)

la cursul BNR de 2.24 lei/1 leva inseamna 6.13 lei/litrul de motorina :crazy:


iuhas scrie:
tacl2013 scrie:Ce inseamna diferenta mare? Motorina m-ar interesa
Si daca chiar merita alimentarea la Kardzhali, pe o eventuala coada mare, cum se vorbeste, versus alimentare rapida la BP (din cate retin, BP-ul este scump la modul general)


preturile la diesel, azi in komotini:

nu merita alimentarea in Kardzhali pentru ca am facut un calcul mai sus, iar aici la un curs de 4.38euro/ron la o alimentare in benzinaria Revoil care afiseaza un cost de 1,34 euro/litrul de motorina, mie imi da un cost de 5.86 ron/litrul de motorina :thumbup:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde Metalactual » Dum Iun 29, 2014 9:15 pm

Eu am alimentat de la un Shell în [Komotini] Haskovo . ...de 35 leva. ...atât consumase din București pana la Komotini. Când am vrut să plătesc bulgaroaica de la casă. ..ca blat blat. ..????....ca bla bla. ...mai femeie zi în engleza că nu cunosc bulgara...tot zicea ceva. ..eu arătăm cardul....bla bla....Intr-un final zice în engleza: cineva a plătit în locul dvs. Pai cine ? A plecat. Pai și de la mine ce mai vreți ? Nimic. Pa !
Avatar utilizator
Metalactual
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mai 16, 2014 8:45 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 60 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori