Cu vaporasul spre Muntele Athos

Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde April » Dum Iun 07, 2015 10:17 am

Croaziera spre Muntele Athos
- din Ormos Panagias, dureaza 8 ore - excursie de o zi; turul incepe la ora 09:30 si se termina la ora 17:30, incluzand o oprire de doua ore in satul Ouranoupolis, unde puteti lua pranzul, face cumparaturi sau inota. Turul costa in jur de 55€/persoana (nu include pranzul). Cum am achitat cu cateva zile inainte, am avut reducere 10 euro/persoana.
- din Ouranoupoli, Orasul Cerului; turul dureaza 3 ore si costa in jur de 20€/persoana.
Chiar daca sunteti cazati in Sithonia, puteti sa veniti cu masina, aproximativ 80 km si parcati in Ouranoupoli si castigati timp si bani.
Noi am facut excursia de o zi. Chiar daca la intoarcere vaporasul a mers mult mai repede, a fost un timp mort, toata lumea motaia.
Nu se da ocol intregului brat, te duc pana spre capatul peninsulei si retur. Bratul Athos se viziteaza doar cu permis special (Diamonitiron) valabil 4 zile. Rezervarea permisului se face chiar si cu 6 luni inainte (doar barbatii; numarul barbatilor care pot vizita este limitat la 10 vizitatori neortodocsi si 100 de greci si vizitatori ortodocsi pe zi) - dar asta este alta actiune - ecumenica. Din croaziera se pot vedea manastirile, din vaporas, de la cateva zeci de metri de coasta.
Biletele se pot lua din fiecare dintre cele doua porturi. Noi am luat biletele cu cateva zile inainte, am ales vaporul si ora.
Se poate lua ca excursie optionala, de la agenti de turism (persoane) care sunt prin statiuni, lasa flyere in parbrize. In cazul asta, se asigura si transportul cu autocarul cazare - port si retur (e un autocar care trece si aduna / lasa turistii) - costa ceva mai mult.
Atentie ca din Ormos Panagias mai pleaca si vaporase cu alte trasee - pt. balaceala de exemplu.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde April » Dum Iun 07, 2015 2:59 pm

Nu uitați tratația pentru pescăruși. Daca uitați, vaporașul are un bar cu sandvișuri, snaksuri, biscuiți.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde April » Dum Iun 07, 2015 3:08 pm

Manastirile - vizibilitatea depinde de conditiile meteo.

Sfantul munte este o regiune autonoma din cadrul republicii elene care se intinde pe aproape intreaga suprafata rasariteana a peninsulei Halkidiki. Incepe de la Manastirea Zigu si are o suprafata de 336 km patrati, o lungime de 50 km si o latime de cca 10 km. In capatul peninsulei se afla varful Athos avand o inaltime de 2033 m.
Conform mitologiei, Athos a fost un gigant din Tracia, care s-a confruntat cu Poseidon care l-a infrant si l-a ingropat sub o stanca enorma, care s-a numit mai tarziu Muntele Athos. Sursa: http://www.mountathosinfos.gr/home.ro.html
In prezent, numarul calugarilor de la Muntele Athos este de cca. 1500, exista 20 de manastiri si 14 schituri. Schitul Sfantul Dimitrios (Lakkou) apartine calugarilor romani.

Un ghid spune cate ceva despre fiecare -in engleza - eventual si in romana sau in sarba / greaca ...in functie de grupurile majoritare. Cand alegeti ziua si vaporasul - eventual intrebati despre excursiile cu ghid roman.
Pozele mele nu sunt grozave, le pun sa va faceti idee cat de departe de tarm treceti.
Din Ouranoupoli, unde este o oprire, va puteti lua un ghid cu fotografii frumoase, cu explicatii.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde April » Dum Iun 07, 2015 3:17 pm

Principala disctractie: pozatul
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde April » Dum Iun 07, 2015 3:19 pm

Parca la intoarcere ne-am apropiat mai mult de coasta
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde April » Dum Iun 07, 2015 3:50 pm

Vapoarele cu excursia de o zi din Ormos Panagias, dupa dus- intorul pe langa coasta, fac o oprire pentru pranz in Ouranoupoli.
Sunt mai multe vase, asa ca tineti minte cu care ati venit. Va anunta ora la care sa fiti la vapor. Daca totusi pierdeti vaporul, puteti sa va rugati de alt capitan sa va ia - s-au intamplat cazuri. Evident, sa nu ratati ultimul vapor, sunt decalate cam la 15 - 30 min. - iar asta cu luatul altui vapor e o exceptie.

In Ouranoupoli, cei de la terasele de pe tarm sunt bine organizati, cum apar vaporenii se pun in miscare, aduc repede comenzile.
Mancare buna, preturi rezonabile.
Este timp si de o plimbare, de cumparaturi - suveniruri, se poate sta la plaja - cu ochii la vapor.
Este un turn care se poate vizita.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde April » Dum Iun 07, 2015 3:53 pm

Distracția pentru copii este asigurata de un grec care...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde April » Dum Iun 07, 2015 3:59 pm

...dupa ce vaporul pleaca din Ouranoupoli spre Ormos Panagias, asigura si partea artistica, impreuna cu o tanara. Tot el face si poze, pe care le developeaza si le ai la finalul excursiei.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde April » Dum Iun 07, 2015 4:02 pm

A fost o zi reusita!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde HHR » Dum Iun 07, 2015 11:14 pm

Multumesc, April ! :thumbup:
(fiind neortodox ... am sanse destul de limitate pentru ceea ce m`ar fi interesat)
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde dflc03 » Lun Iun 08, 2015 5:23 pm

HHR scrie:Multumesc, April ! :thumbup:
(fiind neortodox ... am sanse destul de limitate pentru ceea ce m`ar fi interesat)

Ghici care e unul din avantajele nebanuite ale pasaportului romanesc?
Asta in afara cazului in care pe posesor il cheama Mehmet. Kelemen s-ar putea sa scape neobservat.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde HHR » Mar Iun 09, 2015 9:48 am

dflc03 scrie:
HHR scrie:Ghici care e unul din avantajele nebanuite ale pasaportului romanesc?
Asta in afara cazului in care pe posesor il cheama Mehmet. Kelemen s-ar putea sa scape neobservat.


... m`am scos ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde elviramvio » Mie Iun 10, 2015 8:06 pm

Daca aveti in plan muntele Athos (Agion Oros), luati-va un binoclu, face toti banii si chiar e de folosit in toate vacantele (puteti vedea calugarul din navetica aceea de la Meteore care trece fara teama peste hau)..................neveste, fiti vigilente, la plaja dati cu lotiune pe lentile!
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde HHR » Joi Iun 11, 2015 2:20 pm

Sa nu uit, cum naiba (doamne iarta`ma) stiu aia care e ortodox si care e de alta confesiune, neevreiasca ... vericabila, aceasta din urma, fizic ... ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu vaporasul spre Muntele Athos

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iun 11, 2015 6:07 pm

HHR scrie: cum naiba (doamne iarta`ma) stiu aia care e ortodox si care e de alta confesiune?


Dupa suflet HHeRe.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Următorul

Înapoi la Halkidiki

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron