Sithonia - VOURVOURU

Sithonia - VOURVOURU

Mesaj necititde romeohit » Mie Oct 01, 2014 2:35 pm

Anul acesta am ales si noi pentru prima data Grecia dupa ce in trecut incercasem doar Bulgaria si statiunile de la noi.
Am ales Halkidiki si am impartit concediul in 2 parti : primele 3 nopti in Kassandra- KALITHEA si urmatoarele 3 nopti in Sithonia-Vourvourou.
Ne axam in acest topic pe bratul Sithonia.
Am gasit cazarea pe booking la Lampos House Vourvourou la un pret destul de convenabil si am ales acest loc pentru odihna.
Atentie pentru cei care vor aleage acest loc pentru cazare : desi pe booking este trecut ca se afla la 70metri de mare nu este chiar asa...la cei 70m este un fel de balta ca in spatele curtii la bunici,fara nimic amenajat iar statiunea Vourvourou se afla la 3km de locul cazarii...conditiile in schimb sunt super bune.
Dupa ce am ajuns ( a durat ceva pana ne-am mutat de pe un brat pe altul) am fost sa vizitam sa zicem satul Vourvourou, care este un fel de 2 Mai al nostru, nu ne-a placut deloc. Am vizitat plaja din Vourvourou -Karidi Beach care nu ne-a dat pe spate asa ca ne-am intors acasa cu gandul ca a doua zi sa urcam spre Sarti, statiune situata cam la 20km de Vourvourou.In Vourvourou am mancat la Pizza Top( o pizza uriasa si delicioasa de 13 euro, din care se satura lejer o familie de 3 persoane) si la Restaurnatul Gustos(mancare delicioasa,preturi ok ,muzica live seara dupa ora 20.00),iar in Sarti un gyros nemaipomenit la fast food-ul Obelix.
A doua zi am ajuns in Sarti unde am si ramas tot restul zilei pentru plaja(plaja Sarti o plaja destul de frumoasa,nisipul nu chiar fin dar ok pentru o zi de plaja, pe alocuri cu alge la mal).Un lucru care ne-a placut este ca poti vedea de pe plaja Muntele Athos avand impresia ca se afla la o distanta nu foarte mare de tine.
A treia zi am ales faimoasa plaja Orange Beach-care intradevar merita toata atentia.A fost ceva de vis...nisipul portocaliu, apa limpede,marea inconjurata de stanci... totul a fost super frumos.Daca am fi fost din prima zi acolo cu siguranta am fi revenit in toate cele 3 zile.Atentie la cei care vor dori sa ajunga la aceasta plaja- intrarea pe drumul spre plaja este marcata foarte prost si s-ar putea sa o ratati daca nu sunteti atenti.
Daca ar fi sa revin nu as mai alege Vourvourou dar in schimb as alege Sarti.

Pe final cateva poze
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
romeohit
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iul 21, 2014 3:56 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 45 times

Înapoi la Halkidiki

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator