VÂNTURÂNDU-NE CU MAŞINILE PRIN EUROPA

Germania, Norvegia, Marea Britanie, Belgia, Ungaria, Cehia, Serbia, Slovacia, Macedonia, Elvetia, Polonia, Portugalia

VÂNTURÂNDU-NE CU MAŞINILE PRIN EUROPA

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Iul 11, 2017 10:22 pm

April scrie:De aici, preia sefu' PozeDecat - bine ai venit!

Multumesc! Am avut un drum care se incadreaza in definitia mea de "odihna obositoare" (chiar daca n-am inventat eu caracterizarea ... https://pozedecat.wordpress.com/2015/09 ... bositoare/)
IMG_20170708_005855.jpgIMG_20170708_005857.jpgIMG_20170708_005909.jpgIMG_20170708_005921.jpg

Inainte sa plec m-am uitat prin subiectele legate de calatoriile din Europa pentru ca plecam cu masina. Exista cu GPS, cu diverse destinatii, cu preturi la pompa, cu avertizari, insa niciunul asa, general, legat de hoinareala cu masina. Un fel de "d'ale condusului" mai aplicat. Asa ca deschid acest subiect, cu gandul ca spunem lucruri diverse iar alea cu tinta precisa le plasam in topicurile mai potrivite si doar sa trimitem spre ele de aici.

Un prim comentariu, la intamplare, l-as face legat de trecerea in Austria, la traditionalul Shell de la granita. N-ai cum sa-l ratezi pentru ca trebuie sa-ti iei vigneta de acolo daca vrei sa o tai pe autostrazile austriece. Pentru Ungaria am cumparat vigneta pe o luna din tara si am strabatutt aceasta tara cu un plin facut in Romania, ca sa nu ma opresc si sa n-am forinti (de obicei imi place sa platesc cash la benzinarii). Va sfatuiesc sa nu va luati insa si benzina de la Shellul din granita austriaca pentru ca e la pretul de prin Olanda, care cred ca e mai scumpa decat in Belgia si Franta unde preturile sunt mai mari ca in Germania ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: VÂNTURÂNDU-NE CU MAŞINILE PRIN EUROPA

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Iul 11, 2017 10:31 pm

In centrul vechi din Bruxelles exista o parcare convenabil plasata langa Grote Markt sau Grand Place.
https://www.google.ro/maps/place/Parkin ... 4d4.350465
Chestia este ca la sfarsitul lunii urmeaza sa fie demolata ca sa se construiasca in loc o alta cladire administrativa, din ce in ce mai multe cladiri administrative. Deci pot spune ca am prins ultimele sale zile ca sa o imortalizez de pe terasa viewtopic.php?f=73&t=456&p=62445#p62445
Terasa Parking 58.jpg
Fara un Logan, viata e pustiu ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: VÂNTURÂNDU-NE CU MAŞINILE PRIN EUROPA

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Iul 15, 2017 7:23 pm

In Austria, in Germania si in Belgia am platit la orice benzinarie ca sa merg la buda, fie 50 fie 70 centi. Unele dintre statiile mai mari elibereaza un bon in schimbul fiselor, inainte de a intra spre usurare. Bonul respectiv poate fi scazut din eventualele cumparaturi din magazinul lor, ca sa nu zici ca te-ai pisat pe ei de bani ... Prin urmare, cred ca e mai bine sa faci intai turul de usurare si abia pe urma sa te gandesti sa iei o cafea sau o inghetata, ca sa nu ramai cu dovada ca ai fost la buda nefolosita. 3 persoane pot fi deja 2 euro, macar un baton mare de Snickers si tot iei copilului.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: VÂNTURÂNDU-NE CU MAŞINILE PRIN EUROPA

Mesaj necititde Sindrom » Mar Iul 18, 2017 10:13 am

Numa bun un baton de Snikers daca ai autobuz si loc pentru copil sa alerge :))
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: VÂNTURÂNDU-NE CU MAŞINILE PRIN EUROPA

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Iul 18, 2017 2:23 pm

Autobuz? Copii? Avem!
stau_lelele.jpg
E voba despre un autocar cu copii din Orastie care mergeau la un concurs/festival de ceva. Ne-am oprit intr-o imensa coada provocata, se pare, de un accident la o bretea de acces ce se afla la mi bine de 6 km in fata ... Blocaj: viewtopic.php?f=82&t=1105&start=645#p62412
Nu mergeau datele mobile asa ca n-aveam nicio informati epe care o obtii normal prin Waze. Asa ca am ratat iesirea pe care am gandit sa o iau la un moment dat, instinctiv. Am renuntat pentru ca nu stiam ce blocaj e in fata sau cat ar putea dura. In timpul asta, pe un drum laturalnic se mergea in liniste:
stau_alternativa.jpg
Am aflat despre natura blocajului de la un prieten din tara care a intrat pe net si ne-a dat informatia. Soferul autocarului din imagine stia de treaba cu accidentul. Un tip amabil, a stat de vorba cu un sofer de TIR turc, pe care inteleg ca-l mai vazuse in urma cu cateva saptamani in Turcia. Ala transporta cirese uriase, i-a dat si soferului hunedorean. Acesta, foarte amabil, ne-a dat si noua cateva. Reci ca de la frigider, pe caldura aia, au fost o binecuvantare. Morala e ca daca ai un atlas rutier bun, poti lua decizii mai repede atunci cand s eintampla astfel de lucruri. Decizia in acel caz ar fi fos sa ies la timp din autostrada si sa merg pe "drumul judetean". Sper ca pana la urma copii au ajuns in Olanda cu bine si la timp.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: VÂNTURÂNDU-NE CU MAŞINILE PRIN EUROPA

Mesaj necititde Sindrom » Sâm Iul 22, 2017 6:30 am

nu strica o statie CB. Am prins in drum spre Munchen acu niste ani aproape de Arad un accident. Waze era lesinat fara net si dupa niste parlamentari pe statie a zis un nea ca stie el un ocolitor. Zis si facut doar ca era drum de tara neasfaltat. Ideea principala e ca am mers, numai conteaza ca masina se umpluse de praf :)
Si la fel cu statia m-a salvat cand a cazut muntele pe Valea Oltului acu ceva ani si cand am ajuns acasa dupa un drum ocolitor gasit de un localnic la stiri ziceau ca inca se sta si e blocat

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: VÂNTURÂNDU-NE CU MAŞINILE PRIN EUROPA

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Mar 15, 2018 5:55 pm

Cred ca Waze devine esential, mai ales in zonele cu mare risc de blocaj, din care nu prea ai cum sa iesi daca esti prins. Mi s-a intamplat in Ungaria, din cauza a doua accidente aproape simultane in doua locuri diferite.
stau_ungaria.jpg
Dar am facut si greseala sa dau drumul programului si sa nu mai verific. Desi am vrut sa ajung din Olanda la Strasbourg prin Luxemburg (nu sa vizitez, pentru ca n-aveam timp, ci sa fac plinul stiind ca acolo e benzina mai ieftina) m-am trezit c-am trecut din Belgia direct in Franta ... M-am si enervat apoi pe autostrada spre Strasbourg unde au fost doua statii de taxare si nu numai ca mi s-a parut foarte scump dar la fiecare dintre ele am si fost "ciupit" la rest. In sensul in care n-au cazut toate monedele si m-au fentat cu una de 50 de centi, respectiv cu una de 20 de centi daca imi aduc bine aminte. Mi-am pus problema ca un smecher a umblat la automate ca sa cada restul blocand o fisa, ca sa vina la sfarsitul turei sa colecteze ... Cine naiba sta sa blocheze o poarta sa faca galagie ca n-a primit restul cand are alte doua-trei masini in spate si cand, de fapt, nici n-are cu cine sa se certe din cauza automatizarii ?
In fine, cum ar fi sa te dai pe autostrada prin Germania cu asa ceva ? :
masina de fite in Germania.jpg
Veve n-a rabdat si a vrut sa-si faca poza cu masina neaparat :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times


Înapoi la Alte calatorii in Europa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron