Plimbari cu bicicleta

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Iun 12, 2015 8:51 pm

damblagiu scrie:Azi o sa incerc si eu o mini evadare. Maine sigur evadez. E cineva dispus la asa ceva?

Incitanta propunere insa n-as avea cum. Din pacate, mai ales ca tocmai m-am intors de la Decathlonul militaresc de unde am luat un cadou pentru motivul pentru care n-as avea cum. Si zic din pacate pentru ca ticluiam sa sar in sa pana la ei ca am vazut ca au service cu pret mai mult decat decent si as fi vrut sa vad si eu cum fac reglajele de schimbari de viteze inainte sa le stric eu :)
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iun 12, 2015 8:56 pm

pozeDECAT scrie:
damblagiu scrie:Azi o sa incerc si eu o mini evadare. Maine sigur evadez. E cineva dispus la asa ceva?

Incitanta propunere insa n-as avea cum. Din pacate, mai ales ca tocmai m-am intors de la Decathlonul militaresc de unde am luat un cadou pentru motivul pentru care n-as avea cum. Si zic din pacate pentru ca ticluiam sa sar in sa pana la ei ca am vazut ca au service cu pret mai mult decat decent si as fi vrut sa vad si eu cum fac reglajele de schimbari de viteze inainte sa le stric eu :)


E vorba de alt dig. Nu trebuie sa te duci la ei pt reglaje. Daca ai ceva simt tehnic o sa vezi ca pe schimbatorul de la foi si de la pinioane ai doua suruburi care limiteaza minim si maxim. Pui bicla cu cracii in sus si aduci schimbatorul in pozitia ninim, respectiv maxim dupa care reglezi cu o surubelnita suruburile respective in asa fel incat nantul sa mearga corect pe pinioanele si foile respective. Bafta

L.E. La multi ani
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Iun 12, 2015 9:46 pm

M-am gandit eu ca e de la suruburile alea insa cand am facut niste teste nu prea parea ca se schimba nimic. Bag seama ca trebuie sa invarti serios la suroabe, nu e ca la vechitura de Sputnik unde o juma' de cursa de surub conta ...
Multumesc pentru urari, e vorba de verisoara fiica-mii cu care tre' sa se alerge maine prin parc dupa ce-or manca niste cevauri :)
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde April » Vin Iun 12, 2015 10:04 pm

pana nu trec florile de tei / puful de plopi / alte inflorescențe alergene nu mai ies in parcuri :(
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde AlinE » Vin Iun 12, 2015 10:07 pm

Ce frumos miros castanii infloriti...
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Iun 13, 2015 8:27 am

Azi program de bicla. Drum lung
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Iun 13, 2015 3:05 pm

Am comis 43km. Trebuia sa mai ma duc intr-un loc dar nu am mai avut timp ca am stat si la plaja, am facut si baie in lac si am privit si avioanele cu parasutisti.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde damblagiu » Dum Iun 14, 2015 1:28 pm

Comisei un scurt de 26km prin cartierele limitrofe capitalei. Mi-am pus tricoul cu care am urcat cu bicla pe Ypsario acum cativa ani. De atunci nu l-am mai purtat ca a venit PDL-ul la putere si mi-a fost jena.
viewtopic.php?f=13&t=40#p577
Teulica, avem produse si din alte regiuni ale tarii nu numai din Sibiu
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 15, 2015 8:53 am

damblagiu scrie:De ce!?.. sa-i dastepti pe conducatorii auto sa ne ceara banu'?


Teo, o lamurire te rog. Referitor la ce povesteam acum cateva zile de accident, faptul ca cel cu motorul nu a ridicat nici o pretentie materiala pana acum ma face sa gandesc ca isi repara motorul prin CASCO fara sa mai aiba bataie de cap si discutii cu cel vinovat de accident. Cei de la Firma de asigurari vor recupera suma respectiva de la vinovat, suma care cu siguranta va fi mult mai mare. J'ai raison, sau nu?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde teo » Lun Iun 15, 2015 12:38 pm

damblagiu scrie:
damblagiu scrie:De ce!?.. sa-i dastepti pe conducatorii auto sa ne ceara banu'?


Teo, o lamurire te rog. Referitor la ce povesteam acum cateva zile de accident, faptul ca cel cu motorul nu a ridicat nici o pretentie materiala pana acum ma face sa gandesc ca isi repara motorul prin CASCO fara sa mai aiba bataie de cap si discutii cu cel vinovat de accident. Cei de la Firma de asigurari vor recupera suma respectiva de la vinovat, suma care cu siguranta va fi mult mai mare. J'ai raison, sau nu?


eu n-am prea urmarit firul evenimentelor.
inteleg ca un motociclist a fost implicat intr-un accident, iar vinovat de accident este un biciclist? daca da si daca motociclistul si-a reparat motorul pe casco, asiguratorul se indreapta impotriva biciclistului pentru recuperarea sumelor. suma nu are cum sa fie mai mare decat despagubirea
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 15, 2015 12:43 pm

teo scrie: suma nu are cum sa fie mai mare decat despagubirea


Ma refeream ca suma e mai mare decat daca s-ar fi inteles cu motociclistul si ar fi urmarit cheltuielile pt reparatie.
Si off, uite asa se scoate un om din mahmureala! Il pui la munca. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde teo » Lun Iun 15, 2015 12:57 pm

damblagiu scrie:
teo scrie: suma nu are cum sa fie mai mare decat despagubirea


Ma refeream ca suma e mai mare decat daca s-ar fi inteles cu motociclistul si ar fi urmarit cheltuielile pt reparatie.


despagubirea in cazul prezentat de tine, indiferent de modul in care este facuta, trebuie sa reprezinte costul readucerii motocicletei la valoarea dinaintea accidentului. dpmdv costurile ar fi aceleasi
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 15, 2015 1:36 pm

teo scrie:despagubirea in cazul prezentat de tine, indiferent de modul in care este facuta, trebuie sa reprezinte costul readucerii motocicletei la valoarea dinaintea accidentului. dpmdv costurile ar fi aceleasi


Daca motociclistul are o dauna din afara accidentului respectiv, asiguratorul nu se va "sfii" sa il despagubeasca si pt paguba respectiva stiind ca-si recupereaza suma de la vinovat. In felul asta va creste valoarea despagubirii
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde teo » Lun Iun 15, 2015 2:10 pm

damblagiu scrie:Daca motociclistul are o dauna din afara accidentului respectiv, asiguratorul nu se va "sfii" sa il despagubeasca si pt paguba respectiva stiind ca-si recupereaza suma de la vinovat. In felul asta va creste valoarea despagubirii


ai vazut prea multe filme sf :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Plimbari cu bicicleta

Mesaj necititde HHR » Mie Iun 17, 2015 11:43 am

In 1818, baronul Karl Drais von Sauerbronn isi prezenta la Paris inventia numita "Laufmaschine" - masina pentru alergat. Aceasta era un dispozitiv cu doua roti, construit in intregime din lemn, care nu avea pedale, iar pentru a deplasare era nevoie sa fie impins cu picioarele. Vrei sa-ti cumperi o bicicleta? Pregateste-te sa faci cea mai buna alegere ... http://www.ziare.com/shopping/cumparatu ... re-1368724
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Prin Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori