Navodari

Navodari

Mesaj necititde April » Vin Sep 01, 2017 8:43 pm

Cu multi ani in urma am fost aici intr-o tabara pioniereasca. Era sansa copiilor mai putin avuti sa vada marea, valize de lemn, program rigid pentru ca si raspunderea pofesorilor insotitori era mare... Mare lucru nu tin minte, dormitoare cu 10 - 20 de paturi, tabara cumva izolata de satul care era un biet sat cu cateva ulite, magazin satesc si cateva crasme. Tabara nationala. Pilosii ajungeau in tabara internationala - unde mai erau si elevi din tarile comuniste. Dormitoare pentru 3-4 elevi, mancare mai buna, spectacole...Eu am nimerit la tabara veche - nationala; 415 lei bilet 12 zile, platit integral, ca depaseam plafonul pentru reduceri, copiii profesorilor aveau mai multe sanse sa prinda un bilet, chiar daca nu erau la categoria cazurilor sociale.
Istorie...
Am dat azi de un Navodari despre care inca nu ma pronunt...
Vile luxoase, blocuri private, o incercare - partial nereusita de sistematizare. Cladirile pe randurile putin mai indepartate de plaja - aruncate cu furca, un fel de Ranca de mare lux.
Plaja lata, amenajata, nisip fin, intrare lina in apa - mai frumos ca in zona de soi a Mamaiei...
Faleza cu palmieri :mrgreen: intre Navodari si Mamaia (de verificat - nu am ajuns prea departe azi).
Niste vilute la faleza de poveste!
Intre sosea si mare au disparut complet casele taranesti. Ori nu erau case in zona asta. Asta ar fi fost un punct foarte bun, ar fi putut construi zona de la zero, cu o gandire arhitecturala. Asa, fiecare si-a cumparat loc si si-a tras un bloc sau o viloaie cu revista in mana...
Sa mai vad...asta a fost prima impresie...
Locul unde stau este o oaza (minus populatia... viewtopic.php?p=64451#p64451) iar mancarea: viewtopic.php?p=64279#p64279
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Navodari

Mesaj necititde damblagiu » Vin Sep 01, 2017 9:19 pm

M ai făcut să râd. Eu nu eram nici pilos nici nepilos. Veneam la mare pe cont propriu si mergeam ziua în Năvodari la agățat. Ce vremuri. Păcat că nu au conservat satul, așa prăpădit cum era.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Navodari

Mesaj necititde April » Dum Sep 03, 2017 9:04 pm

Plaja frumoasa, lata, nisip apa mica pe cateva zeci de metri spre larg, DAR nu vreau sa ma gandesc cum or fi toate sezlongurile alea ocupate, cat puhoi de lume o fi in sezon.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Navodari

Mesaj necititde April » Dum Sep 03, 2017 9:12 pm

Mare, plaja, faleza pietonala pavata, drum cu doua benzi - neasfaltat deocamdata, apoi constructiile...
Aici e aici...
Blocurile in constructie, cu praful si galagia, apropiate si asezate care cum a vrut, aleile in lucru, spatii verzi - in lucru...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Navodari

Mesaj necititde April » Mar Sep 05, 2017 8:19 pm

Am vizitat o cazare boema: la butoi.
Grupuri sanitare comune in doua containere. Curat, terasa, langa mare, in zona taberei / campingului. Tabara abandonata.
In fata taberei au inceput sa se construiasca blocuri, chiar la faleza.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Navodari

Mesaj necititde HHR » Vin Apr 06, 2018 11:02 pm

HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Navodari

Mesaj necititde adriaticad » Sâm Apr 07, 2018 1:13 pm

Ce vremuri...Cutezătorii, Delfinul sau Albatros ?
Îmi amintesc tabăra propriu-zisă, înverzită și răcoroasă, plină de locuri de joacă, flancată de clădirile-dormitor. Interioarele mi se păreau imense – deși înguste, le găseam lungi și înalte ca niște catedrale, cu paturi individuale așezate simetric pe cele două laturi. Îmi amintesc și de geamantanul meu din piele maro deschis – în care mama îmi aranjase cu grijă hainele; ba chiar și o listă detaliată ce cuprindea, pe lângă zilele ce urma să le petrec în tabără, și fiecare obiect vestimentar pe care urma să îl port în ziua respectivă.
Imi amintesc si de rutina dimineților de tabără care începea să mă sufoce: același ceai, aceeași marmeladă, aceleași mofturi timp de zece zile. Apoi, urma pregătirea pentru plajă. Și plaja; fluierul care ne anunța cât să stăm cu fața la soare și cât să stăm cu spatele la soare. Și cele 15 minute în apă, daca marea era lină. Distractie maxima pe noi , ce sa zic? Cand spun Noi,spun
generația cu cheia la gât, generația,, Oracol" , generația care avea Pif si Rahan, generația care a băut cu plăcere Cico și Brifcor un concentrat de suc cu sifon, generatia care cerea prietenia direct -nu pe facebook, generatia care a prins suta de lei albastră ,
generatia culegerilor de probleme de matematica ale lui Petrică sau Gheba...aștia suntem NOI.
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times


Înapoi la Litoral şi Delta Dunării

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori