Hotel Menel - Limenaria

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde almona » Vin Ian 10, 2014 4:42 pm

Anul trecut, în perioada 14-21 septembrie m-am cazat la Hotel Menel în Limenaria http://www.hotelmenel.gr/rumanian_home.html.
Îl văzusem din 2005 şi îmi plăcuse amplasarea la câţiva paşi de plajă.
Este o clădire veche, de peste 40 ani, care la început a avut destinaţie de camere de locuit. În timp, a fost recompartimentat, au fost desfiinţate bucătăriile şi s-a amenajat câte o baie pentru fiecare cameră. Din acest motiv, camerele sunt un pic cam mici.

Hotelul are camere cu două şi trei paturi, cu baie (are şi perdea la duş :lol: ), balcon, TV, AC inclus în preţ, internet WI-FI, figider, uscător de păr. Aparte de jaluzele, pe balcon sunt copertine mobile, pentru umbră.
Curăţenia se face zilnic, exceptând ziua de duminică. Cearşafurile şi prosoapele se schimbă la jumătatea sejurului (în a 4 a zi la sejurul de 7 nopţi).

Toate camerele sunt la etajul 1 şi 2. La parter este un bar "Byzantio", care nu cred să aibă vreo legătură cu hotelul, fiind administrat de altcineva. La primul etaj este recepţia, salonul pentru micul dejun cu ieşire pe o terasă şi vreo 3 camere.

Hotelul are 3 tipuri de camere:
Fără vedere (Economy)- vederea este la pereţii tavernelor de alături sau la terasa pentru micul dejun
Cu vedere parţială la mare (sea side view)- 75% vedere la pereţii tavernelor şi 25% vedere la mare
Camere cu vedere la mare (sea view) - vedere frontală la mare

Micul dejun tip bufet este opţional şi se serveşte în salonul de mic dejun sau pe terasă. Nu există room-service, dar ţi-l poţi lua în cameră, cu condiţia să restitui imediat vasele.
Hotelul este administrat de un cuplu, domnul Papagheorghiu ocupându-se de partea de cazare, iar d-na Ketty de micul dejun.

În faţa hotelului este o parcare publică gratuită destul de mare.

Preţul unei camere cu vedere la mare a fost de 30 euro/noapte.

La câţiva paşi (la propriu) sunt tavernele Stelios, Kostis, Mouragio, George şi un pic mai departe, spre port, Limani.

Deşi amplasat în centru, într-o zonă cu taverne, pe o arteră circulată nu este gălăgie.
Schimbă ceea ce stă în puterea ta să schimbi, ia aşa cum este ceea ce nu poţi schimba, fi înţelept şi fă diferenţa!
almona
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:37 am
Localitate: Bucureşti
Has thanked: 83 times
Been thanked: 175 times

Re: Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde alexagiorgiana » Joi Iun 26, 2014 8:24 am

Imi poti spune te rog, pretul de 30 euro/ noapte a inclus si micul dejun ? Multumesc.
Avatar utilizator
alexagiorgiana
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iun 21, 2014 8:01 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde almona » Dum Iun 29, 2014 12:47 pm

alexagiorgiana scrie:Imi poti spune te rog, pretul de 30 euro/ noapte a inclus si micul dejun ? Multumesc.

Preţul a inclus şi micul dejun.
Schimbă ceea ce stă în puterea ta să schimbi, ia aşa cum este ceea ce nu poţi schimba, fi înţelept şi fă diferenţa!
almona
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:37 am
Localitate: Bucureşti
Has thanked: 83 times
Been thanked: 175 times

Re: Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde alexagiorgiana » Dum Iun 29, 2014 3:46 pm

Multumesc ! Am intrebat pentru ca si eu voi merge acolo, difera perioada insa, 04.07-11.07 si pretul este ok cu mic dejun, camera vedere spre mare.
Revin cu impresii si fotografii dupa sejur.
Avatar utilizator
alexagiorgiana
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iun 21, 2014 8:01 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde damblagiu » Dum Iun 29, 2014 4:03 pm

alexagiorgiana scrie:Multumesc ! Am intrebat pentru ca si eu voi merge acolo, difera perioada insa, 04.07-11.07 si pretul este bun cu mic dejun, camera vedere spre mare.
Revin cu impresii si fotografii dupa sejur.


Chiar la poalele hotelului e taverna Kostis. Ti-o recomand
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde Ade » Dum Iun 29, 2014 4:31 pm

alexagiorgiana scrie:Multumesc ! Am intrebat pentru ca si eu voi merge acolo, difera perioada insa, 04.07-11.07 si pretul este bun cu mic dejun, camera vedere spre mare.
Revin cu impresii si fotografii dupa sejur.

Eu zic ca e un pret foarte bun pentru varful sezonului. Vacanta placuta si sa ne povestesti cum a fost!
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde mischaela » Dum Iun 29, 2014 5:40 pm

damblagiu scrie:
alexagiorgiana scrie:Multumesc ! Am intrebat pentru ca si eu voi merge acolo, difera perioada insa, 04.07-11.07 si pretul este bun cu mic dejun, camera vedere spre mare.
Revin cu impresii si fotografii dupa sejur.


Chiar la poalele hotelului e taverna Kostis. Ti-o recomand

ne-am imprietenit si noi cu nenea kostis.
un om tare de treaba ... nevazand pe mediu desert am intrebat si ne-a adus din partea casei baclava.
a doua zi trecand prin fata lui ne-a oferit o sticla cu apa rece. :)
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde mischaela » Dum Iun 29, 2014 5:43 pm

hotel menel
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde alexagiorgiana » Lun Iun 30, 2014 5:44 am

Eu zic ca e un pret foarte bun pentru varful sezonului. Vacanta placuta si sa ne povestesti cum a fost!


Asa este, pretul este excelent. Merg la recomandarea unui bun prieten care de cativa ani este fan H Menel. Multumesc mult! Abia astept. Este prima data cand merg in Grecia. Sunt convinsa 100% ca va fi superb.
M-au ajutat enorm informatiile gasite pe forum, am citit aproape tot pe nerasuflate ! :clap:
Avatar utilizator
alexagiorgiana
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iun 21, 2014 8:01 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Hotel Menel - Limenaria

Mesaj necititde carnitza » Lun Iun 30, 2014 7:58 am

am stat si eu la Menel in 2010 in prima mea vacanta in Grecia
Atunci am fost foarte multumit si ne-am simtit foarte bine.

am vazut ca pe situl hotelului ca a fost renovat recent, aveti idee in ce an si daca s-a achimbat si mobilierul ? (in 2010 mobilierul era curat dar destul de vechi)


vacanta placuta
Sunt la fel ca Einstein....
...extrem de curios .
Avatar utilizator
carnitza
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 4:04 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 92 times
Been thanked: 482 times


Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


cron