Intrebari despre cazare 2014 - 2017

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde bukov » Vin Mar 28, 2014 11:46 am

Buna ziua!
Ce ma sfatuiti sa aleg ca si cazare in perioada (01.07-14.07.2014)
-Studios Kyriaki-Limenaria
-Pension Maria -Astris
-Studios Antoniadis- Skala Rachinou(plaja Pachis cica..!) :shifty:
-Studios Dimitraki- Skala Rachinou
-House Mantesos- Kinira
-Babis Apartaments-Kinira
-Emilia's House-Psili Amos
-Villa Keramidi-Limenaria
Voi merge pentru prima oara in Thassos dupa muuuulte concedii reusite in Halkidiki(mai ales bratul Sithonia).Acestea sunt ofertele mai convenabile pentru bugetul nostru max 50E de familie (2 familii cu copii -una 2 copii si una cu 3 copii :crazy: ).Preturi cam marisoare la cazare in Thassos si din 46 ! :crazy: de cereri de cazare trimise cam astea au ramas :cry: .So, ce ma sfatuiti...vrem gradina ,BBQ, cat de cat apropiere de o plaja cu nisip( Thassos ca si Sithonia implica o gramada de plaje care merita vizitate)... :?:
Ultima oară modificat de bukov pe Vin Mar 28, 2014 1:08 pm, modificat 1 dată în total.
bukov
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 18, 2014 12:17 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde teo » Vin Mar 28, 2014 11:52 am

kinira scoate-o din calcule. plaja nu e cu nisip, e drept ca ai paradise beach aproape dar cu aia mici o sa te descurci mai greu.
pachis cred ca ar fi un avantaj mare pentru voi. plaja cu nisip, pini sub care sa va adapostiti de soare, terase, ai si supermarketul aproape(5-10min cu masina)
o las pe alinuta sa-ti dea detalii despre restul :)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde bukov » Vin Mar 28, 2014 11:57 am

Efcaristo poli, da nu's asa de mititei( aia 5 :twisted: ) de la 7-14 ani.Plaja -vorba vine ,din Kinira stiu ca e cu pietre, apropos intrarea in apa cum e...,dar cele mai bune cazari tot in Kinira s-ar parea ca sunt.M-ar intresa si daca a fost cineva cazat prin aceste locatii :thumbup: !
bukov
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 18, 2014 12:17 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde teo » Vin Mar 28, 2014 12:07 pm

bukov scrie:Efcaristo poli, da nu's asa de mititei( aia 5 :twisted: ) de la 7-14 ani.Plaja -vorba vine ,din Kinira stiu ca e cu pietre, apropos intrarea in apa cum e...,dar cele mai bune cazari tot in Kinira s-ar parea ca sunt.M-ar intresa si daca a fost cineva cazat prin aceste locatii :thumbup: !


pai atunci se schimba treaba :) daca "nu va-ncurca" juniorii, atunci alege pretul din kinira si colindati plajele de pe insula ;)
intrarea in apa e cu pietre in kinira
anul trecut era cat pe ce sa aleg kinira din cauza pretului, dar am gasit o oferta mai buna in skala potamia. zona(kinira) e linistita dar nu prea ai taverne
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Alinuta » Vin Mar 28, 2014 12:16 pm

bukov scrie:-Studios Kyriaki-Limenaria

Nu am fost cazata acolo, dar cunosc fff bine zona Limenariei.
Locatia este amplasata la soseaua principala a insulei, deci s-ar putea sa fie ceva zgomot (mai ales de "motorete" care uruie groaznic :P ).
Pentru a ajunge la plaja va tb sa traversati strada, accesul facandu-se EXACT prin locul despre care am povestit ca se ajunge la Taverna Stelakis.
Desi plaja este cu nisip, in apa este o platforma mare de piatra si multi arici, dupa care se adanceste brusc.
Chiar nu o recomand pentru copii si nici pt adulti!!!
-Emilia's House-Psili Amos

Psili Ammos este una dintre cele mai frumoase plaje cu nisip fin din Thassos.
Si intrarea in apa e super-ok, iar zona o recomand pt snorkeling.
Ideea care nu ma incanta pe mine e ca pt a manca sau a va distra seara, va tb sa mergeti pana in Potos, pt ca, in zona, in afara de Taverna de pe plaja (care are preturi cam maricele), nu prea aveti unde va duce!

Si eu sunt de acord cu @Iuhas ca Pachis e chiar o alegere foarte reusita!
Dar nu excludeti nici Astris-ul sau Kinira (doua satuce fff linistite), cu aceeasi specificatie: sunt departe de Potos, respectiv Golden Beach si e cam peste mana sa faceti naveta in fiecare seara spre localitatile mai animate.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde bukov » Vin Mar 28, 2014 1:47 pm

Si uite asa din 7 negrii mititei au ramas cinci.... :think: Deci Kinira, Psili Amos si Skala Rachinou.Locatiile din Skala Rachinou culmea chiar mai ieftine cu aprox. 10 E...dar nu stiu de ce sau e doar o impresie dupa toate informatiile de pe net ,locatiile din Skala Rachinou mi se par mai vetuste...asa.. :? .Am inteles da n-am gasit locatia c-ar exista si o plaja cu nisip in Kinira...undeva pe langa Delphin Apartament..deci pana in Paradise Beach si ar fi destul de aproape...stie cineva ceva :think: ?.
bukov
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 18, 2014 12:17 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde teo » Vin Mar 28, 2014 1:59 pm

bukov scrie:Si uite asa din 7 negrii mititei au ramas cinci.... :think: Deci Kinira, Psili Amos si Skala Rachinou.Locatiile din Skala Rachinou culmea chiar mai ieftine cu aprox. 10 E...dar nu stiu de ce sau e doar o impresie dupa toate informatiile de pe net ,locatiile din Skala Rachinou mi se par mai vetuste...asa.. :? .Am inteles da n-am gasit locatia c-ar exista si o plaja cu nisip in Kinira...undeva pe langa Delphin Apartament..deci pana in Paradise Beach si ar fi destul de aproape...stie cineva ceva :think: ?.

daca-mi aduc bine aminte din curba cu mini market din kinira(inspre paradise) se vede o fasie de plaja ingusta(putin mai lata sub curba) cu ceva nisip amestecat cu pietris....si era lume putina pe ea, nimic amenajat
L.E.: Imagine
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde bukov » Vin Mar 28, 2014 5:57 pm

super foto :thumbup: ,e la vreo cateva sute de metri de primul loc de cazare din Kinira... :cry: :cry: tot masina e baza...ghinion!
bukov
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 18, 2014 12:17 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde teo » Vin Mar 28, 2014 6:59 pm

bukov scrie:super foto :thumbup: ,e la vreo cateva sute de metri de primul loc de cazare din Kinira... :cry: :cry: tot masina e baza...ghinion!

fotografia e gasita pe net, ocazie cu care am mai gasit vreo cateva pe siteuri cu cazari, photoshopate de jurai ca-s plaje din maldive, nu din kinira :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Bosley » Lun Mar 31, 2014 11:56 am

Salutare.

Anul trecut am fost cazat la Mouraki Stella Studios/Skala Potamia.
Ne-a placut locatia, era f aproape de plaja, magazine, la soseaua principala a insulei, etc.

Singura problema, nu prea avea curte si verdeata.

Cunoasteti vreo alta pensiune prin apropiere unde sa fie curte mai mare si mai multa verdeata (iarba, pomi, loc de joaca pentru copii) ?

Multumesc.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde April » Lun Mar 31, 2014 12:05 pm

Noi am stat la Emotion Apartments Skala Potamia. Au in spatele vilei gratar bine amenajat, cu masa, bucatarioara practic si un spatiu = loc de joaca, un balansoar de fapt. Nu este curte mare, dar sunt 4 apt. si un studio. Am scris la topicul cazari despre ei si au si site bun. Anul asta le-am scris tarziu si nu mai aveau liber apartamentul pe care-l voiam.

Am mai primit o oferta bunuță de la:
"VILLA ALMYRA is new luxury maisonettes for family with two floors in the famous GOLDEN BEACH
The best price for this period from 75€ per night can I give 67€ per night", mijloc de iulie. Par ca ar avea si ei ceva gradinita.

Dar intradevar, la randul doi - trei de vile, sunt unele cu un fel de bungalow-uri si gradini mari. Sa vad daca recunosc vreo locatie sau daca am ceva poze.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Bosley » Lun Mar 31, 2014 12:15 pm

April scrie:Anul asta le-am scris tarziu si nu mai aveau liber apartamentul pe care-l voiam.


Eu as vrea pentru septembrie. Ce apartament voiai si de ce ?
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde teo » Lun Mar 31, 2014 12:16 pm

April scrie:Am mai primit o oferta bunuță de la:
"VILLA ALMYRA is new luxury maisonettes for family with two floors in the famous GOLDEN BEACH
The best price for this period from 75€ per night can I give 67€ per night", mijloc de iulie. Par ca ar avea si ei ceva gradinita.

Dar intradevar, la randul doi - trei de vile, sunt unele cu un fel de bungalow-uri si gradini mari. Sa vad daca recunosc vreo locatie sau daca am ceva poze.


almyra e chiar misto, singura lor problema e distanta destul de maricica fata de taverne(asta daca sunteti lenesi ca mine :oops: )
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde April » Lun Mar 31, 2014 12:18 pm

Emotions - Apt. de la etaj cu doua balcoane, unul spre mare, se vede un pic de mare si celalalt spre munte. Celalalt apt. de la etaj are un balcon pe fatada, dar nu se vede marea de niste copaci. Iar un geam da spre scara de acces la etaj. Au preturi marisoare, dar este f. curat.

Uite ce alte oferte am mai primit:

The Apartment Aegean are taverna la parter, If you all wish privacy then the House Loretta 1 would be ideal or the Villa La Mer
dar astea sunt scumpe si nu par ca ar avea loc de joaca.

Uita-te cu google map, ca sunt niste curti mari, cu verdeata. O sa incerc si eu sa caut cum se cheama.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde bukov » Lun Mar 31, 2014 6:04 pm

asta-i fresh,fresh.... :wave:de la Stella Mouraki
,, Dear Sir,
I am sorry for the late answer. There is available one apartment from 30th of June. It is located on the middle floor and it composed from two separated rooms.
The first has sea view, two single beds and sofa and the second has mountain view (on the balcony there is gas for cooking ) and one double bed. Between those rooms you will found the kitchen and the bathroom. It is very big and comfortable. Also has one t.v. on the room with sea view (only Greek program) and one a/c on the same room, free wi fi internet, clean bed linen and towels and all the appropriate equipment for cooking. The price is 50 euro per night.
At the exterior space you can find free parking, garden, a common kiosk for all customers, gas and barbecue.
I am willing to answer all your questions.
Best regards,
Eleni!''
Da.. eu i-am cerut 2 apartamente....asa ca ... :thumbdown:
bukov
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 18, 2014 12:17 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori