Hotel Golden Sunset - Skala Rachoniu

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Hotel Golden Sunset - Skala Rachoniu

Mesaj necititde AlinE » Dum Ian 19, 2014 4:51 pm

Primul contact cu acest hotel l-am avut in 2008, cand am avut si prima incursiune pe Insula Thassos. Nu discut de pataniile avute pana am rezervat la acest hotel (greseala noastra, fiind un grup mai mare, s-a intervenit pe 2 parti si l-am ametit de tot pe Kostas, patronul hotelului). http://www.golden-sunset-thassos.gr

Golden Sunset Hotel 1.JPG
Revenind la hotel: GoldenSunset este un hotel micut, avand 14 camere (duble, triple si studiouri), cochet si foarte curat. Hotelul este situate chiar la mare in primul rand, si se ajunge foarte usor intrand din soseaua principala, pe drumul pe care se afla Taverna Gekas. Camerele destul de spatioase, terasa de asemenea. Se facea curatenie la 2 zile in camere cu schimbare de cearceafuri si prosoape. Din punctul asta de vedere Kostas era maniac, curatenie lucie in tot hotelul, inclusiv interzicerea celor cazati la acest hotel de a intra cu nisip pe picioare, indiferent daca era persoana matura sau copil. Pentru asta era la un dus cu apa rece in curtea dinspre plaja si un furtun cu apa fiarta de la soare la intrarea principala/parcare.
In 2008 cazarea era cu mic dejun si am platit 59,5 Euro/dubla cu priveliste la munte, cu priveliste la mare se mai adauga 5 Euro. Nu voi vorbi de micul dejun ca nu mai este obligatoriu, doar un sfat nu luati cu mic dejun.
Golden Sunset Hotel 3.JPG
Parcarea nu este incapatoare, 10 locuri in total, din care 3 erau ocupate de masinile celor din hotel, nu este un impediment major, se poate parca si pe strada din fata hotelului.
Golden Sunset Hotel 2.JPG
Hotelul are si o piscina cu bar si cateva sezlonguri, gratar de care se ocupa strict Kostas, si o curte frumos amenaja langa mare cu umbrele, mese, scaune, palmieri si celebrul dus de care am amintit mai sus, unde se putea lua micul dejun dimineata, sau un suc/bere/frappe la pranz si seara. Legat de piscina, cred ca stiti cu totii conditiile de a intra in aceasta, nu am folosit-o pentru ca era mai mult de copii, foarte mica. Accesul in curtea cu piscina si bar se putea face pana la ora 22.00-22.30, cand inchidea usa, daca nu erai pe faza aveai de ocolit ceva pentru a putea intra in hotel.
Internet nu am avut nevoie in 2008.
In dreptul hotelului in apa sunt pietre si arici, asa ca trebuie mers 30-50m stanga/dreapta pentru a da de nisip in apa si fara nici o frica de a calca pe vreun arici.
Legat de Kostas, patronul, la un prim contact pare un om de treaba, dar odata cu trecerea timpul am constatat ca nu este asa si era pus pe inselat. Tot incerca sa ma convinga sa platesc consumatia la final, cand trebuia sa plec, dar cum mie nu-mi place sa fac socoteli in concediu si sa stau sa verific daca imi ajung banii sau nu, nu a reusit si plateam de regula cand comandam ceva de la bar. A avut 2 tentative de a ma pacali, dar nu a reusit. Altii au facut greseala de a plati la sfarsit si au platit cu un “bonus” substantial, evident in favoarea patornului.
Eu fiind o persoana care trece repede peste astfel de, hai sa le zic, probleme minore, in 2010 m-am cazat tot la acest hotel, plecand de acasa cu lectia invatata: atentie mare la ce si mai ales cat comand si cu plata in fiecare seara. De data asta, ne-a dat cazarea la 45 Euro/camera cu mic dejun (nu era posibilitatea pe vremea aia fara).
De data asta am avut nevoie de internet, cu toate ca aflasem parola inainte de a-l intreba despre internet, i-am dat 10 Euro cat a cerut.
Singura diferenta notabila fata de 2008, a fost plaja din dreptul hotelului, mult mai mica fata din 2008 cand se puteau pune aproape 2 randuri de sezlonguri, acum se putea pune doar un singur rand.
O alta problema aparuta pe durata sederii noastre in acest hotel. Kostas a facut greseala sa accepte un grup de bulgari, care in prima seara pe la ora 1 noaptea au ajuns in hotel facand taraboi. A doua zi i-a dat afara.
Am mai avut o tentative de a ne caza la acest hotel in 2012, numai ca aveam nevoie de 2 camere si cand ne-a spus 50 Euro/camera am renuntat si ne-am orientat spre un apartament.
In 2012 a disparut de tot plaja, in 2013 aceeasi situatie, daca nu punea saci cu nisip/pietre apa ii strica din curtea amenajata.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


cron