Psaro Taverna in Thassos

Unde se mananca bine / unde NU se mananca bine in Thassos ?

Psaro Taverna in Thassos

Mesaj necititde wandererro » Mie Iun 03, 2015 2:11 pm

Merg pentru prima data anul acesta in Thassos, astazi am platit avansul pentru cazarea de la Villa Dimitra din Skala Potamia. As vrea sa stiu unde gasesc niste Psaro Taverna, tavernele unde se maninca in principal captura zilei, fara somon si alte specii cumparate de la METRO, unde sa gasesc niste barbuni, niste fagri. Nu cartofi la punga... Adica tavernele unde maninca ei in week-end peste, nu "tourist trap" de care sint pline plajele. Exista asa ceva?
wandererro
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 30, 2015 1:06 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 24 times

Re: Psaro Taverna in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iun 03, 2015 3:52 pm

wandererro scrie:unde sa gasesc niste barbuni, niste fagri.


In majoritatea gasesti asa ceva numai sa fi atent ce comanzi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Psaro Taverna in Thassos

Mesaj necititde alexd » Mie Iun 03, 2015 4:30 pm

toate tavernele devin tourist trap pe timp de vara. Adevarat ca unele mai mult decat altele. Daca vrei peste vara barbuni pescuiti local, inseamna ca trebuie sa mergi mai spre Turcia sau mai la sud de Creta. Peste vara vei gasi din apele de pe langa Thassos doar o varietate a barbunului, mai "inferiori" dar la fel de buni, denumiti de localnici "koutzumura". Bineinteles, multi ii vand ca fiind barbuni. Si mai multi (turisti) ii mananca (cu mandrie) ca fiind barbuni :)) . Fagri, Lavraki, Tzipoura (Dorada) se gasesc de crescatorie, adusi proaspeti de la Kavala. Sardinele se pescuiesc local aproape all year-round. Mai sunt pescari care mai apar cu diverse capturi interesante (dog fish, angel fish), dar depinde de multi factori. In Skala Potamia, un astfel de pescar livreaza cam tot ce prinde tavernei Krambousa. Bineinteles, ca pe acelasi sistem functioneaza si alte taverne, in general cele care au un frigider cu pesti la intrare, de unde iti poti alege "pranzul" . Mai poti vedea captura zilei si la magazinele locale de peste. Orientativ poate functiona. Vezi ca sunt si 2 dubite care livreaza peste plimbandu-se prin statiune ( un vw transporter alb cu dungi portocalii, si un kangoo galben). Doar privind in bena lor poti sa iti dai seama ce poti sa ceri in ziua aia de la taverne si sa stii sigur ca sunt proaspeti.
O veritabila (cu numele) Psaro Taverna gasesti la Aliki, pe coasta plajei. Am fost anul asta mai prin Aprilie si in momentul ala nu aveau decat sardele pescuite local. Dar suficient pt ca sunt senzatie proaspete pe gratar.

P.S. La ei nu exista METRO, ci MAKRO :lol: http://www.makro.gr/public/home
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Psaro Taverna in Thassos

Mesaj necititde demential » Mie Iun 03, 2015 7:04 pm

wandererro scrie:Merg pentru prima data anul acesta in Thassos, astazi am platit avansul pentru cazarea de la Villa Dimitra din Skala Potamia. As vrea sa stiu unde gasesc niste Psaro Taverna, tavernele unde se maninca in principal captura zilei, fara somon si alte specii cumparate de la METRO, unde sa gasesc niste barbuni, niste fagri. Nu cartofi la punga... Adica tavernele unde maninca ei in week-end peste, nu "tourist trap" de care sint pline plajele. Exista asa ceva?

Salut si aici :)
Dupa cum ti-am spus, eu iti recomand in Limenaria : viewtopic.php?f=77&t=682 / viewtopic.php?p=31139#p31139 .
De asemenea am mai descoperit ceva care e posibil sa te multumeasca, dar nu stiu sa iti explic cum se ajunge acolo :) Poate te ajuta Maria, daca vrea : viewtopic.php?p=31218#p31218
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Psaro Taverna in Thassos

Mesaj necititde wandererro » Mie Iun 03, 2015 9:54 pm

[quote="alexd"]Mai poti vedea captura zilei si la magazinele locale de peste./quote]
Unde gasesc aceste magazine de peste unde vind captura zilei?

Multumesc si pentru pomtul cu Aliki, ma voi duce negresit acolo.
wandererro
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 30, 2015 1:06 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 24 times

Re: Psaro Taverna in Thassos

Mesaj necititde wandererro » Mie Iun 03, 2015 10:18 pm

demential scrie:
wandererro scrie:Merg pentru prima data anul acesta in Thassos, astazi am platit avansul pentru cazarea de la Villa Dimitra din Skala Potamia. As vrea sa stiu unde gasesc niste Psaro Taverna, tavernele unde se maninca in principal captura zilei, fara somon si alte specii cumparate de la METRO, unde sa gasesc niste barbuni, niste fagri. Nu cartofi la punga... Adica tavernele unde maninca ei in week-end peste, nu "tourist trap" de care sint pline plajele. Exista asa ceva?

Salut si aici :)
Dupa cum ti-am spus, eu iti recomand in Limenaria : http://forumthassos.ro/viewtopic.php?f=77&t=682 / http://forumthassos.ro/viewtopic.php?p=31139#p31139 .
De asemenea am mai descoperit ceva care e posibil sa te multumeasca, dar nu stiu sa iti explic cum se ajunge acolo :) Poate te ajuta Maria, daca vrea : http://forumthassos.ro/viewtopic.php?p=31218#p31218


Mersi pentru recomamdarea din Limenaria, notata deja.

Recomamdarea Mariei fiind Koukotsis?
wandererro
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 30, 2015 1:06 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 24 times

Re: Psaro Taverna in Thassos

Mesaj necititde Maria » Vin Iun 05, 2015 12:04 am

wandererro scrie:
demential scrie:
wandererro scrie:Merg pentru prima data anul acesta in Thassos, astazi am platit avansul pentru cazarea de la Villa Dimitra din Skala Potamia. As vrea sa stiu unde gasesc niste Psaro Taverna, tavernele unde se maninca in principal captura zilei, fara somon si alte specii cumparate de la METRO, unde sa gasesc niste barbuni, niste fagri. Nu cartofi la punga... Adica tavernele unde maninca ei in week-end peste, nu "tourist trap" de care sint pline plajele. Exista asa ceva?

Salut si aici :)
Dupa cum ti-am spus, eu iti recomand in Limenaria : http://forumthassos.ro/viewtopic.php?f=77&t=682 / http://forumthassos.ro/viewtopic.php?p=31139#p31139 .
De asemenea am mai descoperit ceva care e posibil sa te multumeasca, dar nu stiu sa iti explic cum se ajunge acolo :) Poate te ajuta Maria, daca vrea : http://forumthassos.ro/viewtopic.php?p=31218#p31218


Mersi pentru recomamdarea din Limenaria, notata deja.

Recomamdarea Mariei fiind Koukotsis?


Eu mananc la Koukoutsi si imi place. Daca esti in intersectia din Limenaria cu marea pe partea dreapta si mergi spre Potos, faci pe a doua stradutsa la stanga, dupa un punct medical. Taverna are mese in strada si se deschide doar seara.
Pofta buna!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Psaro Taverna in Thassos

Mesaj necititde wandererro » Vin Iun 05, 2015 9:45 am

Maria scrie:

Mersi pentru recomamdarea din Limenaria, notata deja.

Recomamdarea Mariei fiind Koukotsis?


Eu mananc la Koukoutsi si imi place. Daca esti in intersectia din Limenaria cu marea pe partea dreapta si mergi spre Potos, faci pe a doua stradutsa la stanga, dupa un punct medical. Taverna are mese in strada si se deschide doar seara.
Pofta buna![/quote]
Multumesc de recomandare. Sigur trag o fuga intr-o seara.
wandererro
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 30, 2015 1:06 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 24 times

Re: Psaro Taverna in Thassos

Mesaj necititde wandererro » Lun Iul 20, 2015 5:28 am

Am fost aseara la Koukoutsi, prima crisma de calitate din Thasos, pina acum, multumesc frumos de recomamdare. Cu o seara inainte am fost la Irene. Dezamagit de calitatea produselor, impresionat de organizarea personalului. Am mai bifat Stelakis in Limenaria, foarte bun, Nautilos in Skala Potamia, bunishor...
Pina acum number One este Koukoutsi... De acum acolo voi minca seara.
wandererro
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 30, 2015 1:06 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 24 times


Înapoi la Taverne in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori