Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Unde se mananca bine / unde NU se mananca bine in Thassos ?

Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde Alinuta » Lun Mar 24, 2014 10:12 pm

Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde Delphinash » Mar Mar 25, 2014 5:50 pm

Eu pentru zona asta recomand:

Irene in potos- pt ca mancarea e f buna de fiecare data, preturi ok, servire f buna, reduceri de 10% care la un moment dat chiar conteaza, portii mari...Otilia care e mereu f draguta si serviabila si atunci cand nu stii ce sa mai mananci te ajuta cu o recomandare buna si nu da nicodata gres.

Sea Breeze - In potos, pe plaja San Antonio - imi place pt ca mancarea e f buna, servirea la fel, patronii sunt mega draguti si iti raman prieteni, aici manac sigura supa din insula f buna - supa de rosii care e delicioasa- trebuie sa o incercati, are in ea un amestec f bun de vinete si srdei copti, usturoi..e genial pt cei care sunt dependent de ciorba/supa ca si mine. La fel aici am mancat celebrul vitel in sos de tomate cu orez...foarte bun, coaste de porc, peste f bun....

San Antonio, aflata pe plaja cu acelasi ume. Aici am mancat mai demult dar stiu ca se mananca bine.

Casa di pizza fast food in Potos - imi place gyros-ul aici f mult.

Klimataria - In Potos, aproape de San Antonio, pe drumul principal
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde April » Mie Apr 16, 2014 10:12 pm

Theologos

Taverna Stelios, bineînțeles!

Am ajuns pe după-amiaza, destul de aglomerat, la sfârșit de august. Nelipsitele albine pe terasa, cafeaua arsa nu-și făcea efectul, asa ne-au întrebat si au mutat masa cu totul, cumva înauntru, in fata bucătăriei deschise.
Kid mai gustos ca lamb.
Scuzati, mi-am adus aminte sa fac poze dupa un prim atac. Uzo din partea casei si desert.
Portița imensa, am luat la pachet ce n-am biruit, erau pregătiți cu casolete de aluminiu si folie, probabil erau învățați cu solicitarea "la pachet".
A doua zi, pe terasa vilei am finalizat festinul, ocazie cu care am vazut ca albinele au devenit brusc interesate de carne si nu de dulciuri, cum ne-am fi așteptat.
In următoarele vacante am tot cautat gustul mielului / iedului de Theologos - in Lefkada, in Corfu, in Metsovo, in Salonic. Este unic. Nu zic, am mai dat de miel la protap bine preparat, dar nu ca la Stelios. Sotul meu deja stia ce caut cad scanam tavernele. Asa ca vara asta Stelios ne va avea musafiri cel puțin de 3- 4 ori in doua săptămâni.

Citisem undeva despre inca o taverna buna in Theologos. Si despre una de evitat Augustos cred ca se cheamă, care are si seara greceasca - de-ți plangi banii.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde Alinuta » Mar Apr 29, 2014 6:20 am

Apropo:

Chiar nu a fost nimeni la Taverna Orizontes din Theologos ca sa ne spuna si noua cum e??? :roll:

DSC04477.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde teo » Lun Mai 05, 2014 7:49 pm

...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde Alinuta » Lun Mai 19, 2014 8:50 pm

TAVERNA IRENE - POTOS :)

Este una dintre cele mai faimoase taverne din insula, in care "Meniul zilei", scris in limba romana pe o tablita neagra, te intampina chiar de la intrare!!!

Prima oara am fost acolo mai mult din curiozitate, caci prea o lauda toata lumea!!! ;)
Dar, ca sa fiu sincera, isi merita renumele, asa ca in cele ce urmeaza am sa va prezint cateva pareri personale, adunate de-a lungul anilor:

"Plusuri":

= meniul foarte variat, (inclusiv cu 4-5 feluri de supe, pentru familiile cu copii mici),
= portii IMENSE, criminale pt siluetelor unora dintre noi sau prea mult pt un copil (de ex. "mix fish"-ul de 20 eur, chiar daca spun ei acolo ca e portie pt 2 pers, ei bine, parerea mea ar fi ca din ea pot manca linistiti 3 insi),
= raport foarte bun calitate/ pret,
= servire prompta,
= amabilitatea personalului (Otilia e o tipa suuuuuper de treaba, care are intotdeauna grija ca toata lumea sa plece multumita de la taverna),
= desert din partea casei.

"Minusuri":

= la orele "de varf" se aglomereaza foarte tare, servirea devenind destul de greoaie, iar asteptarea aproape imposibila, vazand mancarea din jur; :D

La ei va pot recomanda cu caldura "cannelloni" daca-l vor avea in meniul zilei, extraordinar de bine pregatit, "kleftico" un fel de mancare de miel preparata la cuptor, "tzatziki"-ul si "calamarul umplut".
Dar vedeta incontestabila a meniului este, fara indoiala, vestitul MIX FISH!!!

Mix fish.jpgDSCN2786.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde demential » Lun Mai 19, 2014 8:55 pm

alinuta123 scrie:TAVERNA IRENE - POTOS :)


confirm cele mentionate de alinuta :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde Alinuta » Lun Mai 19, 2014 8:56 pm

demential scrie:confirm cele mentionate de alinuta

Atunci scoate de la naftalina pozele alea frumoase de la Irene!!! ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde demential » Lun Mai 19, 2014 9:14 pm

Nu am multe la indemana acum.
Dar, anul asta - pentru ca sigur ajungem din nou la Irene - o sa va fac muuulte poze , promit ! :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde April » Lun Mai 19, 2014 9:23 pm

Si de la Irene, prindeți cele mai frumoase apusuri!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde April » Lun Mai 19, 2014 9:30 pm

Taverna Irene e una, chiar pe plaja, Pizzeria Restaurant Irene este alta, tot in aceeași zona, dar mai spre portulet.
La Pizzerie n-am mâncat si nu stiu dacă are aceiași proprietari si aceeași calitate la mâncare.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde kerkyra » Mar Mai 20, 2014 6:48 am

Nu stiu de proprietari, dar meniul sigur e altul, mult mai saracacios. Initial, am ajuns acolo si nu prea imi explicam faima, mai ales ca era cam gol locul, apoi am ajuns unde trebuie si am revenit cat de des am putut.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde April » Vin Mai 23, 2014 7:01 pm

Si o poza de la userul Moto Reclama care a postat-o pe facebook forumthassos
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde demential » Joi Mai 29, 2014 8:53 am

Am scormonit adanc si am gasit si eu cateva poze (2010) de la Taverna Irene :)
Miranda (parca asa o chema) foarte de treaba, am primit desert din partea casei, ospatarul cu coada ne-a oferit sezlonguri in fata tavernei, ne-a dat si o carticica cu Discoverthassos.com.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Piatsa Michalis

Mesaj necititde adriaticad » Sâm Iun 07, 2014 9:46 am

Va recomand o taverna aflata chiar pe plaja din Potos ... Piatsa Michalis http://www.piatsamichalis.gr/

Welcomes you to the emerald island of the Aegean, Thassos :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Următorul

Înapoi la Taverne in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori