Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Unde se mananca bine / unde NU se mananca bine in Thassos ?

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde Ade » Joi Iul 16, 2015 9:24 pm

Andreea a scrie:Cine este Otilia? :)

Daca te vei duce acolo, e imposibil sa nu o remarci. Probabil titulatura e ceva de genul ospatarita sefa :)
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde demential » Vin Iul 17, 2015 11:59 am

Otilia ne ia comanda la Taverna Irene viewtopic.php?f=77&t=533 :)
la a doua vizita din iunie, cam tot asa de bine si mult am mancat :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde Christian Val » Mar Iul 21, 2015 2:59 pm

Taverna AUGUSTOS. Am ezitat sa prezint câteva impresii despre taverna Augustos, când am văzut mai multe aprecieri negative, unele chiar categorice, postate aici. Voi risca și nu "mă voi risca" cum am văzut că se mai spune ( verbul a risca nu este reflexiv) și voi încerca să spun două vorbe despre Augustos. Am fost acolo pentru prima dată în urmă cu un an și am rămas plăcut surprins de preparate, atmosferă, muzică, servicii. Venisem tocmai de la Skala Potamia, deci parcursesem vreo 40 Km special pentru această tavernă, despre care primisem referințe bune de la prieteni care fuseseră în anii trecuți. Anul acesta am repetat vizita, dar din Potos, deci de la o aruncătură de băț. Impresia a fost mai puțin bună decât cea de anul trecut: preparatele din miel în porții mai mici, parcă nu așa de bune ca anul trecut, prețurile cam aceleași și asemănătoare cu cele practicate de alte taverne, dar mai ales, programul artistic parcă ceva mai sărac, cu mai puțini artiști. A cântat mai ales Augustos, frumos, e adevărat și a reușit să antreneze spectatorii la dans și petrecere. La final se produce clasica spargere a farfuriilor și lumea pleacă bine dispusă. Față de anul trecut pare mai slab ( criza?, au plecat bucătarul și artiștii?), dar pentru cine vrea să petreacă o seară grecească eventual cu preparate din miel și vin bun vizita la Augustos poate fi o alegere. Dacă voi mai merge aici anul viitor? Cu siguranță, dacă voi reveni în Thassos. Toate cele bune.  
Christian Val
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iul 09, 2015 4:06 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Taverne in zona POTOS - THEOLOGOS

Mesaj necititde technicianit » Lun Iul 27, 2015 11:33 am

demential scrie:Otilia ne ia comanda la Taverna Irene viewtopic.php?f=77&t=533 :)
la a doua vizita din iunie, cam tot asa de bine si mult am mancat :)


Mancarea arata impecabil. Abia astept sa o gust la inceputul lui august... :clap:
technicianit
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 03, 2015 3:43 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde jady » Mar Iul 28, 2015 10:22 pm

Scriu aceste rânduri pentru ca vreau sa corectez o nedreptate. Încă de la început vă îndemn să vizitați ambele locuri pentru a putea face propria comparație și a vă convinge că ceea ce scriu în rândurile următoare este corect și imparțial. Deasemenea sunt curios cate injuraturi probabil o sa imi iau, asta daca nu mi se sterge topicul.
Am vizitat acest loc din greșeală, la fel ca poate mulți alții, căutând taverna, la doi pasi, in capatul zonei cu taverne, însă nu am fost dezamăgit nici măcar o secundă. Nu am înțeles inițial de ce se spune pe un anumit forum "sa nu cumva sa greșești să ajungi la pizzerie". Dar, ulterior m-am lămurit: din pacate, "românismul" are efect peste tot, adică, diverși oameni, probabil de la agentii de turism, au parte de gratuități și îndeamnă mai mult sau mai puțin subliminal "turma" către taverna cu același nume încă din autocar, și evident, românul care nu este asa experimentat în fructele de mare crede ca acolo este Mecca fructelor de mare, fără măcar să facă o comparație între cele doua. Vorbesc în calitate de gurmand și fan al fructelor de mare și peștelui, pe care le-am consumat în stare proaspătă și prin alte țări, printre care Croația, Italia, Turcia și altele, iar acum, Grecia. Am fost în ambele locuri, și la taverna și la pizzerie, am mâncat același fel de mâncare și pot spune cu mana pe inimă ca pizzeria face mâncare mai buna. În primul rând, la taverna ospatar este o româncă, faimoasa Otilia, pe care toata lumea o lauda aici, iar la pizzerie un roman, Nicu. Pot spune că la prima impresie ambii sunt la fel de amabili, aşa cum trebuie sa fie ospatarii. La cea de-a doua însă, înclin în favoarea lui Nicu. De ce? Simplu: Otiliei i-am cerut ca platoul Mix fish sa conțină cât mai puține chestii prajite, întrucât soția nu tolerează prăjelile, iar răspunsul dumneaei a fost ca prețul se va modifica dacă vrem asta. O bilă neagră pentru tavernă. Seara am fost la pizzerie cu aceeași rugăminte și Nicu mi-a spus ca va face in asa fel ca din tot platoul doar hamsiile vor fi prajite, pentru că altfel se dezmembrează. Oricum am impresia ca asa se face la ei mix-fish-ul. O bilă albă pentru Nicu și pizzerie. Voi atașa poze cu ambele platouri.

Mix fish taverna.JPGMix Fish Pizzerie.JPG
La capitolul gust, caracatița de la taverna era prăjită de dimineața sau poate cu o zi înainte, nu știu, cert este că era ca o talpă și imbibată cu ulei. Nu o pot compara, pentru ca cea de la pizzerie era făcută pe grătar, deci net superioara ca gust și mult mai sănătoasă. Calamarul la taverna era pane (inele, și la fel de îmbibat în ulei), iar la pizzerie era întreg și pus pe grătar. Singurul plus pentru tavernă din punctul meu de vedere a fost pestele spadă, singurul bun din tot platoul. Deși la tavernă platoul a fost aparent mai mare, probabil din cauză că dedesubt erau niște cartofi prăjiți (din cei congelați și serviți reci), și conținea și limbă de mare (ați ghicit, tot prăjită și imbibată cu ulei, dar parcă mai puțin), amândoi ne-am săturat în ambele variante, cu diferența că după ce am mâncat la tavernă soției i-a fost cam rău.
Noi am mancat in fiecare zi la pizzerie, desi locuiam in Limenaria. Mancarea era majoritar facuta pe gratar, deci mult mai sanatoasa, portiile destul de mari, iar painea era divina, proaspata, fierbinte de fiecare data, facuta pe vatra, cu ulei de masline, rozmarin, usturoi... Bineinteles, desertul era din partea casei de fiecare data, iar de la cea de-a doua vizita am avut mereu 10% reducere, fiind clienti fideli. Va mai atasez cateva poze cu ce am mai mancat in acest local, Pizzeria Restaurant Irene, si datorita lui Nicu si mancarii foarte bune vom reveni aici si la anul.
Calamar umplut Pizzerie.JPGPaste cu fructe de mare la pizzerie.JPGSalata de fructe de mare a bucatarului.JPG
DSC_0036.JPGDSC_0029.JPGDSC_0010.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
jady
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Iun 13, 2015 11:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde HHR » Mar Iul 28, 2015 10:47 pm

Inteleg ca tu esti cu fan Nicu, si esti impartial, si rezonabil, si echilibrat, si judeci la rece pentru ca sotia nu suporta prajeala. Oare Nicu e casatorit ? Daca da, sotia lui o fi avand probleme cu prajeala ?
Nicule, tu esti ? :mrgreen:

Lasand ironia la o parte; este jenanta abordarea subiectului.
Era mai corect sa deschizi un topic pentru localul la care ti`a placut mancarea ... sa`l prezinti fara a face comparatii. Inclin sa cred ca ai facut un deserviciu localului pe care l`ai prezentat ... in acest mod stupid. Si eu sunt echidistant, sunt fan Poseidon :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde jady » Mar Iul 28, 2015 11:05 pm

Daca vrei sa fim ironici, eu zic ca e mai bine sa o lasi balta. Am deschis, intr-adevar, daca nu ai remarcat, un topic nou, in care chiar asta fac, si, asa cum ceilalti au facut o lumina proasta pizzeriei, m-am gandit ca este nedrept. Nu e voie sa spunem nimic de rau de taverna, asa-i? Poate faci parte din grupul cu gratuitati, nu stiu, nu te cunosc. Flame, inutil, duceti-va unde doriti voi. Deserviciul este in capul tau, se vede cat de echidistant esti, insa cred ca esti fan altceva... M-am gandit ca sunt si altii in situatia mea, la prima vizita in Thassos, iar dupa ce am avut deceptia cu taverna pe care ati laudat-o atat, am considerat ca ar fi normal sa-mi impartasesc parerea. Dar asa suntem noi, indoctrinati, nu putem crede ca un om a stat si s-a gandit ceva timp sa faca o prezentare frumoasa localului preferat. Corect, nu coincide cu majoritatea, deci, nu este real. Nu ma cheama Nicu, ci Andrei, sunt un simplu turist care a vrut sa isi spuna impresia, imi pare rau de cunostinta.
jady
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Iun 13, 2015 11:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde HHR » Mar Iul 28, 2015 11:10 pm

Sa nu uit, la Poseidon sunt doi chelneri romani ...
Am luat act de obiectiunile tale, Andrei, dar, ... tot jenanta ramane prezentarea prin comparatie.
Parerea mea, moncher ....
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde Ade » Mie Iul 29, 2015 8:04 am

Daca nu e publicitate, de ce i-ai deschis subiect separat? Nici o alta taverna nu are subiect separat in aria asta! La Zorbas am vazut ca l-ai incadrat in spatiul potrivit, deci stii cum se face...
Un demers cel putin ciudat, Nicule!
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde Maria » Mie Iul 29, 2015 11:00 am

jady scrie:Vorbesc în calitate de gurmand și fan al fructelor de mare și peștelui, pe care le-am consumat în stare proaspătă și prin alte țări, printre care Croația, Italia, Turcia și altele, iar acum, Grecia.
La capitolul gust, caracatița de la taverna era prăjită de dimineața sau poate cu o zi înainte, nu știu, cert este că era ca o talpă și imbibată cu ulei. Nu o pot compara, pentru ca cea de la pizzerie era făcută pe grătar, deci net superioara ca gust și mult mai sănătoasă.

Doar ca nu e caracatita! Ce vad eu in fotografie este capul calamarului. Nu am mancat/auzit nicaieri de caracatita prajita.
Eu am mancat la ambele taverne, si nu aplaud si nici nu pun pe piedestal pe nici una :)
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde jady » Mie Iul 29, 2015 11:04 am

Ade scrie:Daca nu e publicitate, de ce i-ai deschis subiect separat? Nici o alta taverna nu are subiect separat in aria asta! La Zorbas am vazut ca l-ai incadrat in spatiul potrivit, deci stii cum se face...
Un demers cel putin ciudat, Nicule!

Daca te incalzeste cu ceva, cere sa fie mutat. Corect, mea culpa, nu am postat unde trebuie. Si va mai zic o data, nu sunt Nicu...
jady
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Iun 13, 2015 11:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde jady » Mie Iul 29, 2015 11:06 am

Maria scrie:
jady scrie:Vorbesc în calitate de gurmand și fan al fructelor de mare și peștelui, pe care le-am consumat în stare proaspătă și prin alte țări, printre care Croația, Italia, Turcia și altele, iar acum, Grecia.
La capitolul gust, caracatița de la taverna era prăjită de dimineața sau poate cu o zi înainte, nu știu, cert este că era ca o talpă și imbibată cu ulei. Nu o pot compara, pentru ca cea de la pizzerie era făcută pe grătar, deci net superioara ca gust și mult mai sănătoasă.

Doar ca nu e caracatita! Ce vad eu in fotografie este capul calamarului. Nu am mancat/auzit nicaieri de caracatita prajita.
Eu am mancat la ambele taverne, si nu aplaud si nici nu pun pe piedestal pe nici una :)

Maria, in partea dreapta sus a celei de-a doua poze se vede un brat al caracatitei, mai intai alb, apoi rosu.
jady
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Iun 13, 2015 11:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde demential » Mie Iul 29, 2015 11:07 am

jady scrie:Daca te incalzeste cu ceva, cere sa fie mutat. Corect, mea culpa, nu am postat unde trebuie. Si va mai zic o data, nu sunt Nicu...

O sa fie mutat, stai linistit :) Stiu ca nu esti Nicu. Tu esti Andrei Dan ;)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 29, 2015 11:08 am

Maria scrie: Nu am mancat/auzit nicaieri de caracatita prajita.


deci, iata o chestie brevetabila ! :mrgreen:
Andrei, s`a inteles perfect demersul tau.
Las`o cum a cazut si impartaseste`ne impresii de vacanta - taverne, plaje, intamplari hazlii (aia cu taverna zorba si batutul pe umar a fost chiar interesanta).
Spor la postari !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Pizzeria restaurant IRENE

Mesaj necititde Maria » Mie Iul 29, 2015 11:09 am

Ai spus ca la Taverna Irene caracatita era prajita. Prima fotografie, nu de acolo este?
Nu vad nicio caracatita in farfurie, ci doar un cap de calamar!

LE: si nu, nu sunt eu Nicu :mrgreen:
Ultima oară modificat de Maria pe Mie Iul 29, 2015 11:29 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Taverne in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori