Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Unde se mananca bine / unde NU se mananca bine in Thassos ?

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde Ade » Dum Iul 05, 2015 2:33 pm

Papalimani Restaurant
La fel ca si plaja o surpriza placuta http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=39&t=782
image.jpg
Plusuri: Portii mari, frumos aranjate, servire rapida, mese pe malul marii, bon tiparit.
Minusuri: la unele mancaruri preturi peste media insulei.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde bogdanlenga » Dum Iul 05, 2015 5:27 pm

demential scrie:Pentru mine, cofetaria din Limenas (care are o reprezentanta si in Panagia ) reprezinta un punct IMPORTANT de interes al insulei :D

M-am aprovizionat și eu cu cataifuri și altele de aici, dar cofetăria din Limenaria este ceva mai buna, acolo salamul de biscuiți este genial. :crazy:
bogdanlenga
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:36 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 26 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde Ade » Dum Iul 05, 2015 5:48 pm

bogdanlenga scrie: dar cofetăria din Limenaria este ceva mai buna, acolo salamul de biscuiți este genial. :crazy:

Care cofetarie? Sunt asa de multe in Limenaria...nu e de plimbat pe stradutele alea :crazy:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde bogdanlenga » Dum Iul 05, 2015 8:24 pm

Îmi scăpa numele, dar o găsești aproape de port după ce treci de Kostis Fish Restaurant, mai mergi cam 50 de metri spre port și îți spun ca nu ai cum să o ratezi, are o vitrină plină de bunătăți. :D
bogdanlenga
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:36 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 26 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde demential » Mie Iul 08, 2015 10:54 am

La doar 3 km de Limenas , spre Prinos, se afla plaja Papalimani viewtopic.php?f=39&t=782. Aici au si restaurant.
Preturile sunt putin peste media insulei, dar mancarea este foarte gustoasa si portiile ok. Peisaj superb, oamenii foarte ospitalieri.
Recomand :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde demential » Mar Iul 14, 2015 4:37 pm

Ca de obicei, cand am ajuns in Limenas am mancat la Taverna Zorbas viewtopic.php?f=77&t=686 :)
Preturi de capitala, servire rapida, portii ok, muzica traditionala :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde sam30monca » Joi Iul 23, 2015 7:45 pm

Sunt destul de dezamagita de Zorbas. Porții mici, preturi cam mari. La Simi mult mai bine. Portii mari, preturi foarte bune. La Zorbas am avut neplacerea sa gasesc in cosuletul cu paine si unt dat inainte de masa, o felie de paine inceputa deja. La Simi am primit painica din partea casei doar spre deosebire de Zorbas unde pe langa painica si unt, am primit si pepene galben la finalul mesei. Cu toate astea as alege taverna Simi...mult peste Zorbas.
sam30monca
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 26, 2015 2:22 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde jady » Mar Iul 28, 2015 11:37 pm

Sa va povestesc intalnirea mea cu Zorbas, amuzanta dintr-un mic punct de vedere, insa complet dezamagitoare.
Ajuns, asezat, eu am comandat kleftico, sotia supa de rosii si salata greceasca. Singurii de pe terasa. In 5 minute langa noi s-a "facut" o masa de 6 persoane cu doi copii de vreo 6-8 ani. La inca doua-trei minute inca doua mese s-au ocupat cu cate un cuplu. Romanii nostri comanda kleftico, apoi si celelalte doua mese comanda ceva, vine kleftico si restul mancarurilor comandate la compatriotii nostri, vine si mancarea celorlalti, noi salivam in continuare. Dupa inca vreo 20 de minute, cand deja incepusem sa ne pierdem rabdarea, vine si la noi ospatarul. Kleftico bun, nu am ce reprosa. Supa de rosii avea gust de pasta de bulion, fierbinte ca toti dracii si cu crochetele deja aruncate pe deasupra. Nimeni nu a intrebat daca vrem crochete, iar eu stiu ca acestea se servesc separat. Bineinteles ca pana s-a racit supa la o temperatura "mancabila", crochetele s-au facut imense si moi. Salata OK.
Acum vine partea interesanta: Cerem doua frappe, ospatarul nostru vine cu doua cafele mici, espresso. Ii spun ca eu am cerut frappe, nu cafea la ibric, si el imi spune ca nu mai este frape, ma bate pe umar si pleaca. Dupa 3 minute la masa din spatele meu "inteligentul" aduce doua frappe-uri, apoi vine la mine, ma intreaba daca e buna cafeaua, ma mangaie pe cap si pleaca. Soc si groaza, sotia ma intreaba "Mai, asta e prost, sau e nebun?" Decidem ca a fost o greseala, a treia, in a ne informa pe forum la ce taverne sa mergem. Pe viitor, le luam la risc dupa cum avem chef.
Revenind la subiect, ne decidem ca destul e destul si cerem nota. Dupa 15 minute eram tot la masa asteptand nota, iar ospatarul nostru uda florile din ghiveciul de la intrare. La un moment dat dispare, si dus a fost. Sotia nu mai rezista, intra in local si cere nota. "A, nota? Imediat!" Intr-un final, dupa inca vreo 3-4 minute vine si nota, si cu regret ca nu am suma fixa de pe nota de plata sa i-o las, plecam. Cu siguranta nu mai revin, chiar daca mancarea nu a fost foarte rea.
jady
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Iun 13, 2015 11:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde Carmencita » Mie Aug 19, 2015 1:29 pm

Noutati despre taverne in Limenas din 2015? :D
Carmencita
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iun 20, 2015 2:13 pm
Localitate: Oradea
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde ralu_seby » Sâm Sep 05, 2015 10:00 pm

Salutare! Noi am mancat aseara la taverna Thassian in port, mancarea a fost buna, fructele de mare f proaspete (a fost singura taverna unde am gasit baby calamar). Am primit o recomandare de la proprietarul vilei, maine cred ca vom ajunge la taverna Na maste (cred ca asa se scrie) in port.
Va tin la curent! :wave:
ralu_seby
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Apr 24, 2014 1:17 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 308 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde demential » Joi Iul 07, 2016 11:17 am

in iunie 2016 am mancat de 2 ori la Taverna Zorbas din Limenas viewtopic.php?f=77&t=686 :) Si mi-a placut :)
IMG_7257.JPGIMG_5638.JPGIMG_7258.JPGIMG_5632.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde bogdan81d » Mie Iul 20, 2016 11:00 am

Noroc,

Vin cu cateva cuvinte despre tavernele din Limenas, unde am mancat in fiecare zi in vacanta de 7 zile din Thassos. De precizat este faptul ca trebuie sa fii de-a dreptul ghinionist sa nimeresti mancare proasta in zecile de terase/taverne din zona Limenas. Cu alte cuvinte mancarea este cam la fel peste tot (nu sunt critic culinar) insa diferenta o face experienta avuta in fiecare locatie si modul in care ai fost tratat. In timpul zilei mai toate tavernele sunt goale, foarte putini turisti vin sa manance aici la pranz, preferand plajele sau bucatariile din spatiile de cazare.

Locul in care am mancat in fiecare zi, cel putin o data, a fost Thassian-Doukas, o terasa aflata pe faleza, in zona parcarilor si a barcilor, unde am nimerit din pura intamplare in prima seara. Un loc in care toti angajatii (7-8 la numar) sunt foarte politicosi si se straduiesc sa-ti faca pe plac incercand pe cat pot sa spuna cateva cuvinte in limba ta. Ori de cate ori veneam eram intampinati cu zambete, salutari si strangeri de mana, apoi eram condusi catre una din cele poate 50 de mese de pe terasa (acoperita dar si cu zone in aer liber). Ne aduceau pe masa imediat un cos cu paine proaspata (desi n-o cereai si o regaseai apoi pe nota de plata - 1 EUR). Nu era o nenorocire insa daca erai de-a dreptul infometat era destul de satioasa. Meniurile erau si in limba romana, deci te puteai orienta usor, servirea facandu-se putin mai greu - poate 20-25 minute de asteptare, insa mancarea era mereu proaspata. De fiecare data eu am comandat numai mancaruri grecesti, iar sotia mancaruri cu specific pescaresc mai mult. Portiile erau destul de mari si indestulatoare, iar costurile variau de la 6 EUR pana la 14 EUR per portie, in medie plateam 20-30 EUR la o masa, cu painea aferenta si o apa minerala 1,5l, eventual si o bere.
Angajatii treceau pe langa masa si ne intrebau mereu daca totul e ok, "iti place bine?" :) Erau amuzanti, placuti. Din partea casei primeam la fiecare masa 3 mini-inghetate din alea pe bat (aduceau si pentru fiica-mea de 1 an jumate), iar la plecare toti pe care-i intalneam in drum spre ierire ne urau "vacanta placuta" si ne multumeau. Noi am indragit aceasta locatie si am mancat aici in fiecare seara si la pranz in primele 3 zile. Locatia este recomandata si celor care vin in grupuri mari de la 7-8 persoane in sus si care cu greu ar gasi locuri la terasele "de pe centru" - o strada centrala plina cu magazine si terase/pub-uri/patiserii de tot felul.

Legat de terasele "de pe centru" pentru ca seara cand ne plimbam le vedeau aproape mereu pline (dar nu au nici cine stie cate mese) ne-am hotarat la pranz sa incercam si noi bucataria lor ...

Primul in care ne-am oprit a fost celebrul Zorbas de care vorbeste toata lumea si unde chiar am gasit un abtibild cu ForumThassos.ro (nu stiu care e treaba cu asta ...). Sincer nu s-a remarcat cu absolut nimic, poate doar prin faptul ca mancarea a venit in 5 minute (nu stiu daca e chiar de bine), mancare a fost buna, cum spuneam ca este cam peste tot, preturile zic eu la fel, insa interactiunea singurului ospatar imbracat casual a fost fada. N-am primit nicio atentie din partea casei, doar nota de plata.

Intr-o alta zi am incercat terasa Mylos, aflata tot "pe centru". In fiecare seara am vazut ca se umplu mesele de oameni, este cochet amenajata si complet in aer liber. Manacarea a fost buna, pretul ok, iar din partea casei am primit 3 felii de pepene verde (lubenita noastra olteneasca), foarte bun. Fiind singurii meseni a fost putin aiurea dar am plecat cu burta plina si asta conteaza.

Ultima oprire am facut-o la terasa Ambrosia, aflata la cativa metri pe o straduta de langa Zorbas. Aici servea un pusti putin stingher si comanda o lua cred patronul. Poate pentru ca pustiu' s-a fastacit si ne-a adus mancarea dar a uitat de tacamuri, patronul mi-a adus nota de 20,40 EUR si mi-a zis "20". I-am lasat 22 EUR, spre disperarea sotiei care imi tot spunea ca din toate bacsisurile pe care le-am lasat pe la mese isi mai cumpara o rochie .... :p

Aceastea au fost cele 4 taverne in care am mancat pe timpul sederii in Thassos, de precizat este ca as fi vrut sa ajungem si la taverna Masabuka, aflata tot "pe centru", cumva catre capat, unde in fiecare seara era plin, ba erau si 1-2 grupuri care asteptau in picioare pe langa mese (nu foarte multe la numar, aflate de-o parte si de alta a strazii) sa se elibereze una. Uitandu-ma ca la tara pe mese am observat ca mai toti aveau portii de gratar, deci cine duce dorul unui gratarel poate veni aici sa-si satisfaca poftele.
Ultimul pe lista ar fi fost un alt celebru restaurant Mytos, aflat chiar in ... spate de tot, dar care este perfect vizibil inca de departe (cum treci de piata veche - Ancient Agora). Inteleg ca este renumit pentru preparatele pescaresti. Aici a mancat insa un grup de romani cu care eram cazati si spuneau ca nu i-a dat pe spate. Altceva in afara de asta nu pot sa comentez despre local.

Cat priveste mancarurile grecesti mai toate din cate am incercat sunt cu carne tocata, cartofi (copti/fierti/prajiti) la greu, carne de vaca si miel. Am gustat si eu din manacarurile sotiei si pot sa spun ca mi-a placut gustul de carne de caracatita la gratar. Calamarul mi s-a parut gumos, iar la crevetii usor amaruie carnea. N-am gustat din mancarea ei de scoici dar spunea ca i-a placut gustul. Nu suntem amatori de fructe de mare dar am incercat din curiozitate.

In toate tavernele se gateste si bucatarie internationala, deci cei cu copii ahtiati dupa pizza si paste, sau chiar ei insisi, pot sa stea linistiti pentru ca vor gasi de toate pentru toti.

Pofta buna si sa va simtiti bine!

Info traseu - http://forumthassos.ro/viewtopic.php?f= ... =60#p52026
bogdan81d
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 18, 2016 6:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde demential » Lun Dec 05, 2016 10:57 am

Pe 30 noiembrie, abia ajuns in Limenas, am cautat o taverna deschisa.
Pasii m-au dus spre Zorbas, dar era inchis. Am vazut lumina in imediata apropiere la Amvrosia. Am intrat. Il stiam din vedere pe ospatar. Mirat, ma invita sa imi aleg o masa, eventual mai mica ca "daca vin turistii sa aiba unde sa stea" (nu glumea).
Din 10 mese erau ocupate niciuna. Am ocupat deci o masa mica, sa aiba turistii loc sa dea navala. Pana am plecat au mai venit 2 mese, 1 cuplu localnic + inca un localnic. Lista cu ce NU aveau era mai mare decat lista cu ce aveau disponibil.
Mancarea decenta, preturi de capitala. Desert din partea casei.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde demential » Lun Dec 05, 2016 6:14 pm

Cum va spuneam si aici, viewtopic.php?p=56002#p56002 pe 2 decembrie am mancat pranzul la barul Anonym, impreuna cu Delphinas :)
Am incercat sa fac loc si unei cine la Namaste in Limenas. Am incercat un bougourdi si o branza cu miere si susan in aluat - un fel de langoasa. Bune ambele. De mousaka n-am mai avut loc si am luat-o la pachet. Am mancat-o in Arbanasi viewtopic.php?p=56098#p56098 .
IMG_0523.JPGIMG_0526.JPGIMG_0524.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona LIMENAS - MAKRYAMMOS

Mesaj necititde Iulia » Mar Ian 03, 2017 3:23 pm

La Amvrosia in 2015 era o chelnerita romanca, din Arad. Locuia cu prietenul ei( grec) de cativa ani buni in Thassos.
Iulia
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Oct 14, 2015 5:43 pm
Has thanked: 89 times
Been thanked: 133 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Taverne in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori