Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA sat

Unde se mananca bine / unde NU se mananca bine in Thassos ?

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde Alinuta » Mar Iun 17, 2014 1:59 pm

destrug scrie:Alinuta, kokoretsi tu ai mancat? Si chiar daca a mancat altcineva tot trebuie sa ai o impresie. Cum este? Am tot amanat anul trecut si pe urma nu am mai ajuns in Theologos. Anul asta nu vreau sa-l ratez.

Da, normal ca am mancat! ;)
Suntem innebuniti toti 4 dupa tot ceea ce are legatura cu pestele/fructele de mare si miel/capra/oaie. :lol:

Ca sa-ti faci asa, o idee, in mare, inchipuie-ti ca e un fel de drob, dar cu organele netocate, ci taiate in bucati mai mari.
Toata aceasta compozitie se infasoara bine de tot in mat (pbb tot de oaie :roll: ) si pusa "la protap".
Ca sa fiu sincera, mie mi-a placut mai mult cel preparat in Theologos (la Augoustos) decat cel din Panagia, dar nu pot sa spun ca e unul din felurile mele de mancare favorite din Thassos! :wtf:
As prefera de 1000 de ori mai mult capra la cuptor in aluat sau la protap, de exemplu.

L.E. Incerc sa caut niste poze mai vechi si le voi insera tot aici daca le gasesc...

DSCN6569.jpgDSC05660.jpgDSC05672.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde destrug » Mar Iun 17, 2014 2:01 pm

Mie imi place mielul. Sper sa-mi placa si dupa experienta cu kokoretsi.
destrug
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Iun 10, 2014 4:24 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 43 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde April » Mar Iul 01, 2014 4:21 pm

Taverna Alkioni, in Skala Potamia, mai exista?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28916 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde demential » Vin Iul 04, 2014 10:40 pm

S-a discutat pe aici, parca de bine. De data asta insa, o sa discut DE RAU !
Taverna Vigli ... m-a dezamagit cat se poate de mult ! Si nu am fost doar eu de aceasta parere, eram vreo 10-15 nemultumiti.
Nu conteaza ca ne-au zis sa NU stam la mesele de pe margine, nu conteaza ca preturile erau destul de mari fata de alte taverne, nu conteaza ca ospatarul a venit de 2 ori sa imi spuna ca "bossu a zis sa faceti cainele sa taca"... dar conteaza ca a durat aproape 2 ore pana sa mancam efectiv.
Pana s-au adus meniurile, pana s-au adus bauturile, pana s-au adus tacamurile, pana s-au adus felurile de mancare ... aproape 2 ore. Desi nu era aglomerat. Nici macar desertul din partea casei (o mini inghetata pe bat) nu a reusit sa ma induplece sa am o parere buna despre aceasta taverna ... Ca sa nu mai zic ca a durat enorm de mult sa ne aduca nota de plata ...
Eu personal NU o sa mai vizitez aceasta taverna, si va recomand sa nu o vizitati nici voi : nu pierdeti nimic. Poate doar 4-5 poze, printre copaci, deasupra unui colt de plaja.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde ella06 » Sâm Iul 05, 2014 6:34 pm

@demential,subscriu in mare parte la ce-ai scris,noi am fost acum vreo 4 ani si desi am dorit sa ne asezam la o masa de pe margine(e adevarat ca privelistea e superba)ne-au spus ca nu putem sta acolo deoarece sunt pentru cei care fac consumatie de la bar,iar noi doream sa mancam si sa vedem si spectacolul de dansuri ( program,parca era duminica seara)asa ca am fost nevoiti sa ocupam o masa din spatele barului,ni s-au lungit urechile pana a venit ospatarul sa ne ia comanda si la fel de mult a durat si aducerea ei,plus ca am mancat pe fuga sa apucam si noi finalul spectacolului,deci vara asta vom cauta o alta locatie cu program.
Viaţa poate fi înţeleasă numai privind înapoi, dar trebuie trăită privind înainte.
ella06
Fan Thassos
 
Mesaje: 326
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:30 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 4074 times
Been thanked: 1744 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde raitar » Lun Iul 07, 2014 1:26 pm

Skala Potamia. Captain.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://blogulluiiocan.wordpress.com/
Sa-ti cunosti limitele este foarte important, sa-ti recunosti limitele este de admirat.
Avatar utilizator
raitar
 
Mesaje: 124
Membru din: Joi Ian 09, 2014 4:01 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 291 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde liviu » Lun Iul 07, 2014 6:23 pm

in Potamia favorita mea este Krambousa. Mancarea super OK, servirea buna. Si anul trecut si anul acesta.
Theagenis, ospatarii super ok dar anul acesta portiile s-au miscorat comparativ cu anul trecut...
liviu
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 30, 2014 9:21 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde zanga2 » Lun Iul 07, 2014 7:23 pm

liviu scrie:in Potamia favorita mea este Krambousa. Mancarea super OK, servirea buna. Si anul trecut si anul acesta....


Subscriu pentru Krambousa
Pentru fanii miel recomand meniul "Thassos's mountain lamb"
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde blick » Mar Iul 08, 2014 9:53 am

Salutare tuturor,

Noi am petrecut 10 zile in thassos si 7 zile am mancat de pranz la krambousa...deci recomand cu incredere. Servirea foarte buna, mancarea proaspata si desertul din partea casei excelent.
Pt copii supa de pui si de peste a fost ok.

Concediu placut tuturor!




p.s. ne-am luat tzeapa la augustinos de la theologus...prost din toate punctele de vedere, inclusiv laudatul miel !!!!
blick
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde sorindrag » Dum Iul 13, 2014 3:01 pm

Theagenis ieri 12 iulie
terasa curata si ferita de soarele amiezii, ospatarii serviabili si foarte promti, muzica instrumentala greaca placuta si la un nivel al decibelilor super ok raportul pret/calitate/cantitate optim desert din partea casei cate o felie de pepene rosu
Specialitatea casei miel kleftiko = o combinatie de carne de miel cu ardei, praz legume branza feta toate infasurate in crusta de aluat cu garnitura de cartofi pilaf si sos bearnez stropite cu Restina Malamatina
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde georgy_amore » Joi Iul 17, 2014 1:09 pm

liviu scrie:in Potamia favorita mea este Krambousa. Mancarea super OK, servirea buna. Si anul trecut si anul acesta.
Theagenis, ospatarii super ok dar anul acesta portiile s-au miscorat comparativ cu anul trecut...


Subscriu si eu. Krambousa ramane pe primul loc in Skala Potamia din toate punctele de vedere. Mancarea este cea mai buna comparativ cu alte taverne unde am mai mancat , servirea ireprosabila iar desertul de casa, extraordinar de bun. Patronul restaurantului deosebit de amabil si glumet, desi nu aveau mese libere, s-a straduit si ne-a amenajat imediat o masa pt doi indragostiti :), iar la sfarsit a vrut sa se asigure daca mancarea a fost ok.
Am fost invitati de gazdele noastre la pizzeria Afrodita unde am mancat o pizza numai cu branza foarte gustoasa. Chiar am fost surprinsi de gustul deosebit al pizzei si aici servirea a fost foarte buna (cred ca si datorita gazdelor noastre care servesc de obicei masa acolo) dar am vazut ca in general lumea era multumita si atmosfera foarte placuta.
La Theagenis mancarea a fost buna, dar servirea lasa foarte mult de dorit. Am cerut aperitiv Tzatziki cu paine prajita si a venit doar painea si apoi meniurile comandate. A trebuit sa le zic de vre-o 2 ori sa aduca si tzatziki. Am ales taverna pt ca aveau muzica greceasca live, da de unde. Au cantat 2 melodii si apoi au inceput sa puna Brasoveanca, Dragostea din Tei si alte melodii romanesti :thumbdown: . Nu am nici o problema cu muzica noastra, dar merg in Grecia si aleg sa iau masa la o taverna traditionala cu muzica greceasca live. Bineinteles ca erau 2 mese luuuuungi de romani care s-au ridicat imediat de la mese si au inceput sa danseze iar cei doi "artisti" care trebuiau sa cante se uitau plictisiti si lung la ei. Desertul a fost o felie amarata de pepene, care mai era si trecut. Din pacate nu vom mai manca data viitoare aici. Vom frecventa doar Krambousa, Korali si Afrodita.
Mai recomand beach-barul Smile unde am baut cel mai bun frappe cu inghetata din toata insula.

Toate cele bune,
Georgiana
georgy_amore
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 22, 2014 12:54 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde Lex » Joi Iul 24, 2014 2:31 pm

La taverna Captain. Ne-a fost lene sa mergem mai departe, dar mancarea a fost buna :clap:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Lex
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iul 19, 2014 11:27 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde sorindrag » Joi Iul 24, 2014 9:34 pm

Lex scrie:La taverna Captain. Ne-a fost lene sa mergem mai departe, dar mancarea a fost buna :clap:

mancarea buna la Captain din Skala Potamia, servire promta si preturi acceptabile
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde tacl2013 » Mar Aug 05, 2014 8:28 pm

Am mancat in Panagia si la Elena si la Platanos. Parca un mic plus pentru servire la Elena.

In Skala Potamia am mancat la Krambousa, cea mai des mentionata, dar si la Athos si la Nautilus. In general mancare clasica,friptura cu ceva, iar la Athos pizza care a fost buna.
Apoi, mai in partea de nord am mancat la Gatos si la Aphrodite. La ambele paste, portii mari, in functie de tipul pastelor intre 6-10 euro/portia. Aphrodite cea mai "greek" dintre toate. Muzica live si nu te intrebau daca esti roman si fara cuvinte in romana.

Gyros in Skala Potamia, am testat in 2 locuri.
Cum cobori din drumul principal catre mare, pe partea dreapta Carrefour Market, urmeaza o intersectie si dupa, pe dreapta Aginoras. Aici mi s-a parut cel mai bun/interesant . Nu era cu clasicii cartofi pai congelati, era cu cartofi rondele. Gyros 2.5 euro, 4 euro in aluat de clatita si cu extrabranza, 5.5 euro un fel de meniu pentru 2 copii, 6 euro la farfurie. Si trafic mare, foarte multa lume comanda pentru acasa.
Putin mai jos, pe partea stanga Mama's. 2.5 euro, 7 euro farfurie.

Desert bun am mancat la Grygos. Parca asa se numea... Peste drum de Aginoras, imediat langa Mama's. Waffles taiata bucatele si cu inghetata deasupra. Mai serveau clatite uriase cu dulce sau sarat. Si prajiturele,
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Taverne in zona SKALA POTAMIA - SKALA PANAGIA - PANAGIA

Mesaj necititde tic » Mie Aug 06, 2014 3:52 pm

tacl2013 scrie:Am mancat in Panagia si la Elena si la Platanos. Parca un mic plus pentru servire la Elena.

In Skala Potamia am mancat la Krambousa, cea mai des mentionata, dar si la Athos si la Nautilus. In general mancare clasica,friptura cu ceva, iar la Athos pizza care a fost buna.
Apoi, mai in partea de nord am mancat la Gatos si la Aphrodite. La ambele paste, portii mari, in functie de tipul pastelor intre 6-10 euro/portia. Aphrodite cea mai "greek" dintre toate. Muzica live si nu te intrebau daca esti roman si fara cuvinte in romana.


Aphrodite e mai la sud fata de toate celelalte mentionate de tine mai sus (krambousa, Athos, Nautilus) . Asta ca sa informam lumea corect.

tacl2013 scrie:... pe dreapta Aginoras. Aici mi s-a parut cel mai bun/interesant . Nu era cu clasicii cartofi pai congelati, era cu cartofi rondele. Gyros 2.5 euro, 4 euro in aluat de clatita si cu extrabranza, 5.5 euro un fel de meniu pentru 2 copii, 6 euro la farfurie. Si trafic mare, foarte multa lume comanda pentru acasa.
Putin mai jos, pe partea stanga Mama's. 2.5 euro, 7 euro farfurie.




Fata de anul trecut, acum sunt naspa rau!!! rondele alea de care spui, de cartofi, sunt asa de mult imbibate in ulei ca am avut senzatia ca mananc ulei pe paine! Nu mai mananc acolo niciodata. Mai bine la mama's, unde si aici gasesc un inconvenient: nu dau tzatiki si dau, in schimb, mustar si ketchup!
tic
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 13, 2014 11:16 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Taverne in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori