GPS

Discutii generale, probleme, setari, harti, programe, rute.

Re: GPS

Mesaj necititde Sindrom » Mar Iul 14, 2015 8:48 am

Waze-ul trebuie putin interpretat.

Intradevar in orase gasesti multe din cele descrise de tine. Multi pun atentionare de politie, chiar daca vad un echipaj de locala, un politist de la rutiera/locala in mijlocul intersectiei pentru dirijare etc.

LidiaZ scrie:
Sindrom scrie:O scurta intrebare: Here Maps stie de Makaza?

Incearca direct Keramoti pe simulare. Arata bine.


Da bine, cred ca o sa merg cu here maps, pt ca navigatia de la masina nu vrea pe Makaza.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: GPS

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mar Iul 14, 2015 9:34 am

Eu voi merge cu TomTom cu ultimele harti. A avut cineva vreo experienta neplacuta cu el?
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GPS

Mesaj necititde AlinE » Mar Iul 14, 2015 10:55 am

incercati sa adaugati pe traseu multe puncte intermediare... astfel nu cred ca vor aparea neplaceri prea mari, dar daca folositi la rutare doar 2 puncte (unul de start si unul de sosire) in caz de gresire a drumului reface ruta si cine stie pe unde ajungeti.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GPS

Mesaj necititde callatis06 » Mar Iul 14, 2015 6:54 pm

atomic.rabbit scrie:Eu voi merge cu TomTom cu ultimele harti. A avut cineva vreo experienta neplacuta cu el?

Nu ai HERE? Meseriasii intr-ale GPS ului recomanda HERE pentru sud-estul Europei si TomTom pentru rest. Am mers in iunie cu HERE din Mangalia pana in Lefkada si n-am avut nici cea mai mica problema. Desi am mapchanger pe aparatul meu si detin atat harti TomTom, cat si HERE si "locale", toate drumurile spre si dinspre Grecia le-am facut cu HERE. :thumbup:
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: GPS

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mar Iul 14, 2015 9:48 pm

Din pacate sunt ceea ce se numeste un utilizator "captiv" :) Am TomTom integrat pe masina si nu suporta (evident) niciun alt fel de harti. Le-am actualizat cu ultima versiune dar ce m-a surprins este ca au doar 60% acoperire pentru Bulgaria.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GPS

Mesaj necititde callatis06 » Mar Iul 14, 2015 10:02 pm

Atunci nu ramane decat sa pui in aplicare recomandarile lui @AlinE, de mai sus. ;)
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: GPS

Mesaj necititde Sindrom » Mie Iul 15, 2015 4:44 pm

atomic.rabbit scrie:Din pacate sunt ceea ce se numeste un utilizator "captiv" :) Am TomTom integrat pe masina si nu suporta (evident) niciun alt fel de harti. Le-am actualizat cu ultima versiune dar ce m-a surprins este ca au doar 60% acoperire pentru Bulgaria.


Si eu am probleme cu navigatia pe BG de la masina si orice intermediare i-as da tot ma ocoleste aiurea. In Vestul Europei se descurca bine. Chiar si in Grecia, dar in BG e pe langa orice drum.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: GPS

Mesaj necititde callatis06 » Mie Iul 15, 2015 5:05 pm

Atunci, pentru voi mai ramane solutia telefonului, tabletei, sau mai simplu un PNA/PND. Asta doar daca nu va descurcati prin BG, desi nu cred. :thumbup:
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: GPS

Mesaj necititde Sindrom » Joi Iul 16, 2015 7:02 am

Cam asa e. Telefonul cu gps ramane de baza in BG.

Anul trecut n-am nimerit makaza si am luat-o pe la Svilengrad. Dar anul asta n-am de gand s-o mai ratez ;)
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: GPS

Mesaj necititde callatis06 » Joi Iul 16, 2015 2:46 pm

Deja de la Haskovo apar indicatoare catre Makaza, asa ca n-ai cum s-o ratezi. ;)
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: GPS

Mesaj necititde AlinE » Joi Iul 16, 2015 3:44 pm

callatis06 pai nu cred ca a nimerit Haskovo sau poate doar pe asa zisa centura (DN8) pe care a ramas pana la Svilengrad.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GPS

Mesaj necititde Andreea a » Joi Iul 16, 2015 4:06 pm

Buna,
Cam cati MB consuma GPS-ul din Ruse pana in Keramoti?
Imi puteti recomanda un GPS pt iOS care nu foloseste internetul si pe care voi l-ati testat?
Merci
Andreea a
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Iul 13, 2015 5:57 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: GPS

Mesaj necititde callatis06 » Joi Iul 16, 2015 5:26 pm

AlinE scrie:callatis06 pai nu cred ca a nimerit Haskovo sau poate doar pe asa zisa centura (DN8) pe care a ramas pana la Svilengrad.

Păi presupunem că anu' ăsta intră prin Haskovo, nu? :roll:
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: GPS

Mesaj necititde Christian Val » Vin Iul 17, 2015 5:07 pm

Ajuns in Thassos astăzi, in Potos. Vreme superba si drumul bun, prin Makaza. Am vrut sa fiu mai deștept decât GPS si am pierdut o ora pt ca ca nu n-am luat după GPS, deranjat si de copilul căruia i-a fost rău. N-am văzut țigani care sa arunce cu cuie deși in apropiere de NOVA Zagora am mers cam singur pe sosea, si aveam oarece temeri. Recomand aplicația " Here" care poate fi instalată si pe iPhone. Gratis. Descarci hărțile Ro+ Bg+Grecia si apoi poate fi folosit offline. De altfel de aceea am postat ca sa răspund la o întrebare de aici. Așa l-am folosit, nu consuma deci date celulare si este foarte buna. A avut doua momente in care a pierdut semnalul dar si-a revenit. Nu au fost cozi la vama iar la pod Giurgiu am prins culoar imediat si l-am traversat in 20 de minute. Drum mai prost si probleme cu semnalizarea de la Gurkovo la NOVA Zagora, dar la NOVA Z sunt indicatoare spre autostrada A2 pe care mergi 31 Km spre Sofia apoi te iei după GPS si mergi spre Haskovo. De aici in colo drumul este bun. La greci drumul este excelent, intrarea si iesirea spre si de pe autostrada le-am făcut tot după GPS, deși sunt si marcaje, eu zic ușor confuze. Oamenii sunt ok, vom vedea cum se resimte criza la ei. In concluzie descărcări " Here" pe smartphone, instalați acasă hărțile si setați-o pe offline. Toate bune, poate mai revin.
Christian Val
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iul 09, 2015 4:06 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: GPS

Mesaj necititde Andreea a » Vin Iul 17, 2015 5:17 pm

Christian Val scrie:Ajuns in Thassos astăzi, in Potos. Vreme superba si drumul bun, prin Makaza. Am vrut sa fiu mai deștept decât GPS si am pierdut o ora pt ca ca nu n-am luat după GPS, deranjat si de copilul căruia i-a fost rău. N-am văzut țigani care sa arunce cu cuie deși in apropiere de NOVA Zagora am mers cam singur pe sosea, si aveam oarece temeri. Recomand aplicația " Here" care poate fi instalată si pe iPhone. Gratis. Descarci hărțile Ro+ Bg+Grecia si apoi poate fi folosit offline. De altfel de aceea am postat ca sa răspund la o întrebare de aici. Așa l-am folosit, nu consuma deci date celulare si este foarte buna. A avut doua momente in care a pierdut semnalul dar si-a revenit. Nu au fost cozi la vama iar la pod Giurgiu am prins culoar imediat si l-am traversat in 20 de minute. Drum mai prost si probleme cu semnalizarea de la Gurkovo la NOVA Zagora, dar la NOVA Z sunt indicatoare spre autostrada A2 pe care mergi 31 Km spre Sofia apoi te iei după GPS si mergi spre Haskovo. De aici in colo drumul este bun. La greci drumul este excelent, intrarea si iesirea spre si de pe autostrada le-am făcut tot după GPS, deși sunt si marcaje, eu zic ușor confuze. Oamenii sunt ok, vom vedea cum se resimte criza la ei. In concluzie descărcări " Here" pe smartphone, instalați acasă hărțile si setați-o pe offline. Toate bune, poate mai revin.


Multumesc!
Andreea a
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Iul 13, 2015 5:57 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la GPS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori


cron