GPS

Discutii generale, probleme, setari, harti, programe, rute.

Re: GPS

Mesaj necititde valiman » Mar Mai 20, 2014 11:57 am

pana cand apar hartile de la HERE sau TT asa cum trebuie, mai exista o varianta de software, Navigator de la MapFactor (WinCE) care foloseste hartile OSM, sau OsmAnd pt Android, care utilizeaza aceleasi harti.
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: GPS

Mesaj necititde AlinE » Mar Mai 20, 2014 2:50 pm

valiman scrie:pana cand apar hartile de la HERE sau TT asa cum trebuie, mai exista o varianta de software, Navigator de la MapFactor (WinCE) care foloseste hartile OSM, sau OsmAnd pt Android, care utilizeaza aceleasi harti.



merci, daca m-as descurca...ehhhh.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GPS

Mesaj necititde valiman » Mar Mai 20, 2014 2:52 pm

rezolvam daca nu apar pana pleci in CO
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: GPS

Mesaj necititde AlinE » Mar Mai 20, 2014 2:55 pm

valiman scrie:rezolvam daca nu apar pana pleci in CO


pana in august imposibil sa nu apara Q1 sau chiar Q2, dar voi apela la tine in caz de imposibil.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GPS

Mesaj necititde carnitza » Mar Mai 20, 2014 6:54 pm

Oameni buni, nu mergem la pol..
Hai sa fim optimisti..
Sunt la fel ca Einstein....
...extrem de curios .
Avatar utilizator
carnitza
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 4:04 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 92 times
Been thanked: 482 times

Re: GPS

Mesaj necititde Razvee » Mie Mai 21, 2014 8:14 pm

AM avut si eu aceeasi problema inainte sa plec de 1 mai in Thassos.

M-am zbatut si am pierdut o gramada de timp sa imi actualizez GPS-ul (SMailo) cu ultimele harti. Am instalat iGO cu hartile Q3.2013 unde nu aparea drumul Balabanovo - Makaza. Si surpriza! Nu am avut nici cea mai mica problema.

Am setat Bucuresti - Keramoti cu pct intermediar Kardzali. Cand nu a mai avut drum a inceput sa abereze. DAR bulgarii si-au facut datoria f f bine, indicatoare foarte multe si nu numai in limba lor. Deci posibilitatea de a te rataci apare doar daca mergi legat la ochi :)) Si atunci te ghidezi dupa susurul apei si aia e :))))

La intoarcere am folosit GOOGLE MAPS si m-a dus din fata hotelului pana in poarta casei. Acoperire 100%. Deci daca aveti un smartphone nu ezitati sa-l folositi. E ok si cu harta rutiera a BG ca backup dar GPS-ul e sfant.

Dupa acest drum, nu ma voi mai chinui sa actualizez hartile pe GPS. Oricum au bagat in update si salvare trasee offline, deci ce iti poti dori mai mult. Singurul nod in papura ar fi acela ca te ghidează in lb. engleza..dar cred ca toti de aici stiu macar o boaba de engleza (turn left/right etc). :))
Razvee
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 27, 2014 1:04 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: GPS

Mesaj necititde sorindrag » Dum Mai 25, 2014 8:47 am

Razvee scrie:AM avut si eu aceeasi problema inainte sa plec de 1 mai in Thassos.

M-am zbatut si am pierdut o gramada de timp sa imi actualizez GPS-ul (SMailo) cu ultimele harti. Am instalat iGO cu hartile Q3.2013 unde nu aparea drumul Balabanovo - Makaza. Si surpriza! Nu am avut nici cea mai mica problema.

Am setat Bucuresti - Keramoti cu pct intermediar Kardzali. Cand nu a mai avut drum a inceput sa abereze. DAR bulgarii si-au facut datoria f f bine, indicatoare foarte multe si nu numai in limba lor. Deci posibilitatea de a te rataci apare doar daca mergi legat la ochi :)) Si atunci te ghidezi dupa susurul apei si aia e :))))

La intoarcere am folosit GOOGLE MAPS si m-a dus din fata hotelului pana in poarta casei. Acoperire 100%. Deci daca aveti un smartphone nu ezitati sa-l folositi. E ok si cu harta rutiera a BG ca backup dar GPS-ul e sfant.

Dupa acest drum, nu ma voi mai chinui sa actualizez hartile pe GPS. Oricum au bagat in update si salvare trasee offline, deci ce iti poti dori mai mult. Singurul nod in papura ar fi acela ca te ghidează in lb. engleza..dar cred ca toti de aici stiu macar o boaba de engleza (turn left/right etc). :))

GOOGLE MAPS nu merge decat cu 3g activat adica online, cat despre trasee salvate in versiunea noua nu se mai pot salva offline
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: GPS

Mesaj necititde sorindrag » Dum Mai 25, 2014 8:53 am

carnitza scrie:cu gps-ul si o harta rutiera Bg nu ai cum sa ratezi drumul spre Makaza !

harta rutiera a bg e din 2012 cel putin eu pe asta am vazut-o, dar si cu harta in mana la bulgari e o mare problema ca nu le au cu indicatoarele asa ca degeaba gasesti pe harta drumul indicat daca in realitate nu ști pe ce drum te afli!
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: GPS

Mesaj necititde sorindrag » Dum Mai 25, 2014 8:59 am

Bosley scrie:Cred ca era mai simplu sa fac un mic ghid de folosire pentru OsmAnd. Eu il folosesc de anul trecut in paralel cu IGO si Navigon si sunt destul de multumit de el.

Aspecte pozitive :
- update-uri la harti mult mai rapide (la 2 saptamani exista versiune noua pentru harti)
- poti sa faci chiar tu foarte usor update la harti (faci cont pe openstreetmaps si editezi cand ai timp/chef)

Aspecte negative :
- utilizatori rau intentionati pot introduce erori in harti (de obicei se periaza hartile, dar cine stie). Personal nu am avut probleme dar cine stie ...


Bosley cum stai cu ghidul ala si cu traseele?
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: GPS

Mesaj necititde nica.mihai » Lun Mai 26, 2014 10:32 am

Razvee scrie:Va salut pe toti!
...
Pentru cei ce pleaca: folositi cu incredere GOOGLE MAPS, ruteaza foarte bine. MAi ales acum cand prin ultimul update au introdus optiunea de a salva traseele offline (pana acuma foloseam cache-ul telefonului).
...


Cum ai reusit sa salvezi o harta pe Bulgaria pentru uz offline pe Bulgaria ???
Multumesc
nica.mihai
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 14, 2014 9:32 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: GPS

Mesaj necititde AlinE » Lun Mai 26, 2014 1:25 pm

nica.mihai scrie:
Razvee scrie:Va salut pe toti!
...
Pentru cei ce pleaca: folositi cu incredere GOOGLE MAPS, ruteaza foarte bine. MAi ales acum cand prin ultimul update au introdus optiunea de a salva traseele offline (pana acuma foloseam cache-ul telefonului).
...


Cum ai reusit sa salvezi o harta pe Bulgaria pentru uz offline pe Bulgaria ???
Multumesc


Din acte stiu este o facilitate pentru Android (parca) cu posibilitatea de a salva hartile si a le folosi in mod off-line. daca ai cont de google, cotrobaie putin si imposibil sa nu gasesti.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GPS

Mesaj necititde nica.mihai » Lun Mai 26, 2014 7:58 pm

AlinE scrie:
nica.mihai scrie:
Razvee scrie:Va salut pe toti!
...
Pentru cei ce pleaca: folositi cu incredere GOOGLE MAPS, ruteaza foarte bine. MAi ales acum cand prin ultimul update au introdus optiunea de a salva traseele offline (pana acuma foloseam cache-ul telefonului).
...


Cum ai reusit sa salvezi o harta pe Bulgaria pentru uz offline pe Bulgaria ???
Multumesc


Din acte stiu este o facilitate pentru Android (parca) cu posibilitatea de a salva hartile si a le folosi in mod off-line. daca ai cont de google, cotrobaie putin si imposibil sa nu gasesti.


Pai asta-i problema !
Eu stiu cum sa salveaza harti din Google Maps pentru uz offline (pe Android dar u numai...); problema este ca, pe selectand zone pe Romania sau pe Grecia se pot salva harti dar pe Bulgaria NU !
Asta intrebam: cum ai salvat tu ???
nica.mihai
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 14, 2014 9:32 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: GPS

Mesaj necititde ciprians » Mar Mai 27, 2014 11:13 am

nica.mihai scrie:
AlinE scrie:
nica.mihai scrie:
Razvee scrie:Va salut pe toti!
...
Pentru cei ce pleaca: folositi cu incredere GOOGLE MAPS, ruteaza foarte bine. MAi ales acum cand prin ultimul update au introdus optiunea de a salva traseele offline (pana acuma foloseam cache-ul telefonului).
...


Cum ai reusit sa salvezi o harta pe Bulgaria pentru uz offline pe Bulgaria ???
Multumesc


Din acte stiu este o facilitate pentru Android (parca) cu posibilitatea de a salva hartile si a le folosi in mod off-line. daca ai cont de google, cotrobaie putin si imposibil sa nu gasesti.


Pai asta-i problema !
Eu stiu cum sa salveaza harti din Google Maps pentru uz offline (pe Android dar u numai...); problema este ca, pe selectand zone pe Romania sau pe Grecia se pot salva harti dar pe Bulgaria NU !
Asta intrebam: cum ai salvat tu ???


Nu merge pentru Bulgaria.
Descarcati mai bine OsmAnd (Open Street Map pentru Android), are drumul nou de la Balabanova si cel prin vama Makaza pana la intrarea pe autostrada.
https://play.google.com/store/search?q=osmand . Navigarea merge si fara conexiune la net. La mine nu merge ghidarea vocala fara net. Ruteaza putin mai greu la trasee lungi (trebuie mai multe punte intermediare) si reconfigureaza traseul mai greu, dar te poate scoate din incurcatura. In rest de baza e tot un gps.
Pentru IGO stie cineva a aparut vreo harta cu drumul prin makaza?
ciprians
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 16, 2014 10:27 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times

Re: GPS

Mesaj necititde Bosley » Mar Mai 27, 2014 11:28 am

ciprians scrie:Nu merge pentru Bulgaria.
Descarcati mai bine OsmAnd (Open Street Map pentru Android), are drumul nou de la Balabanova si cel prin vama Makaza pana la intrarea pe autostrada.
https://play.google.com/store/search?q=osmand . Navigarea merge si fara conexiune la net. La mine nu merge ghidarea vocala fara net. Ruteaza putin mai greu la trasee lungi (trebuie mai multe punte intermediare) si reconfigureaza traseul mai greu, dar te poate scoate din incurcatura. In rest de baza e tot un gps.
Pentru IGO stie cineva a aparut vreo harta cu drumul prin makaza?


Pentru ghidare vocala trebuie instalata IVONA Carmen Romanian https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ivona.tts.voicebeta.ron.rou.carmen&hl=ro dupa ce se instaleaza IVONA Text-to-Speech HQ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ivona.tts&hl=ro
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: GPS

Mesaj necititde ciprians » Mie Mai 28, 2014 5:16 pm

Da mersi Bosley am instalat si merge.
Am testat si urmatorul navigator
https://play.google.com/store/apps/deta ... .navigator si mi se pare mai stabil se misca mai repede si foloseste tot hartile de la open street map. Are si portiunile noi di bulgaria pana la makaza si dupa pana la autostrada din grecia.
ciprians
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 16, 2014 10:27 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la GPS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori