GPS

Discutii generale, probleme, setari, harti, programe, rute.

Re: GPS

Mesaj necititde callatis06 » Vin Iul 17, 2015 6:18 pm

@Andreea a: Nu vreau să mă erijez în administrator şi nici nu vreau să fiu rău :angel: , însă pentru mulţumiri este de preferat să foloseşti pictograma "say thanks". Astfel, cel apreciat poate urca în clasamentul userilor şi poate obţine un rang superior în cadrul comunităţii noastre. Încă o dată, "no offense" :angel:
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: GPS

Mesaj necititde -liviu- » Lun Iul 20, 2015 9:08 pm

Eu am fost anul trecut in Grecia folosind OSMAND+. In fapt sunt cateva aplicatii gratuite ca folosesc aceleasi harti www.openstreetmap.org

Anul asta vreau sa incerc waze (date in roaming prin RDS e rezonabil) ca sa nu am probleme cu politia. Cel putin in tara folosesc waze si super incantat de aplicatie.
-liviu-
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Mar 31, 2014 9:27 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 37 times

Re: GPS

Mesaj necititde neaguionutu » Vin Iul 24, 2015 12:27 pm

Un site cu toate camerele si radarele din Bulgaria - http://www.poigps.lt/bg/poi_speedcams/ - ultimul update 21.07.2015. Fisierele pentru programele de navigatie sunt din 14.04.2015 dar e posibil ca in cateva zile sa apara un nou update.

PoiPlaza Fix Speedcam Bulgaria (27 iunie 2015)
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: GPS

Mesaj necititde Andreea a » Dum Iul 26, 2015 8:46 am

Andreea a scrie:
Christian Val scrie:Ajuns in Thassos astăzi, in Potos. Vreme superba si drumul bun, prin Makaza. Am vrut sa fiu mai deștept decât GPS si am pierdut o ora pt ca ca nu n-am luat după GPS, deranjat si de copilul căruia i-a fost rău. N-am văzut țigani care sa arunce cu cuie deși in apropiere de NOVA Zagora am mers cam singur pe sosea, si aveam oarece temeri. Recomand aplicația " Here" care poate fi instalată si pe iPhone. Gratis. Descarci hărțile Ro+ Bg+Grecia si apoi poate fi folosit offline. De altfel de aceea am postat ca sa răspund la o întrebare de aici. Așa l-am folosit, nu consuma deci date celulare si este foarte buna. A avut doua momente in care a pierdut semnalul dar si-a revenit. Nu au fost cozi la vama iar la pod Giurgiu am prins culoar imediat si l-am traversat in 20 de minute. Drum mai prost si probleme cu semnalizarea de la Gurkovo la NOVA Zagora, dar la NOVA Z sunt indicatoare spre autostrada A2 pe care mergi 31 Km spre Sofia apoi te iei după GPS si mergi spre Haskovo. De aici in colo drumul este bun. La greci drumul este excelent, intrarea si iesirea spre si de pe autostrada le-am făcut tot după GPS, deși sunt si marcaje, eu zic ușor confuze. Oamenii sunt ok, vom vedea cum se resimte criza la ei. In concluzie descărcări " Here" pe smartphone, instalați acasă hărțile si setați-o pe offline. Toate bune, poate mai revin.


Multumesc!


Am folosit aplicatia Here. Cand m-am dus catre Grecia am setat orase mari, din aproape in aproape, nu am avut probleme. La intoarcere insa am pus din keramoti veliko tarnovo direct si m-am cam ratacit prin komotini si pe drumul spre gurkovo.
Andreea a
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Iul 13, 2015 5:57 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: GPS

Mesaj necititde Sindrom » Mar Iul 28, 2015 12:36 pm

As vrea sa stiu si eu doua lucruri despre Waze.

1. Apar camerele fixe din BG?
2. Stie s-o ia pe Makaza? Nu de alta, dar nu inteleg nimic din numele localitatilor scrise in BG.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: GPS

Mesaj necititde Sindrom » Vin Iul 31, 2015 8:30 am

Bun, iată ca într-una final am ajuns și în Thassos.
Am folosit here maps în mare parte și gmaps vreo 5 min sa mă scoată dintr-o încurcătură pt ca am ocolit vreo 30 km dintr-o neatenție de a mea.
N-am înțeles un lucru. De ce îmi dădea ETA la plecare 11.05, iar pe final a scazut la 9.00 pana la ferry. Nu pot sa cred ca am mers atât de repede.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: GPS

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Aug 03, 2015 10:27 am

Nokia a vândut harţile Here

Hărţile Nokia au fost vândute pentru 2,5 miliarde de euro consorţiului producătorilor germani de maşini format din BMW, Audi şi Mercedes Benz.
Fiecare partener va deţine o parte egală şi nici unul nu caută să dobândească interes majoritar.
"Hărţile digitale de mare precizie reprezintă o componentă esenţială a mobilităţii viitorului. Odată cu această achiziţie ne dorim să asigurăm independenţa acestui serviciu pentru toţi producătorii de vehicule, furnizori şi clienţi din alte industrii", a declarat Dieter Zetsche, şeful Daimler.
"Pentru industria de automobile harta digitală reprezintă baza pentru noi sisteme de asistenţă şi pentru maşinile automatizate", au spus reprezentaţii companiilor.
În cursa pentru achiziţionare a fost şi Uber, serviciul de ride-sharing, dar a renunţat pe final.

http://techcrunch.com/2015/08/02/here-t ... e-in-2016/
http://www.businessmagazin.ro/actualita ... n-14661509
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: GPS

Mesaj necititde DanielS » Mie Aug 05, 2015 9:33 pm

Pot folosi Aplicatia Waze fara probleme pana in Thassos si la intors ? E prima oara cand plec spre Thassos, si nu prea ma pricep. Multumesc!
DanielS
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iul 06, 2015 1:03 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: GPS

Mesaj necititde Sindrom » Joi Aug 06, 2015 1:36 pm

Eu am incercat o simulare cu Waze si nu am fost incantat de traseul ales.
Incearca sa folosesti HERE maps. Il poti folosi si offline, doar trebuie sa-ti downloadezi hartile.

Oricum daca vrei Waze pentru politie...mai bine il lasi balta pe Bulgaria.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: GPS

Mesaj necititde callatis06 » Sâm Aug 08, 2015 5:31 am

Hărţi noi pentru cei ce nu şi-au terminat vacanţa şi nu numai :lolno:
HERE_2015.Q1.
Am ataşat un fişier torrent. Nu am mai încercat până acum. Sper să meargă.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: GPS

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Aug 12, 2015 7:19 am

'Google Maps pentru iOS primeşte mod nocturn'

http://www.go4it.ro/software/google-map ... n-14668136
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: GPS

Mesaj necititde neaguionutu » Joi Aug 13, 2015 5:27 am

Un site cu toate camerele si radarele din Bulgaria - http://www.poigps.lt/bg/poi_speedcams/ - ultimul update 12.08.2015. Fisierele pentru programele de navigatie sunt din 02.08.2015.
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: GPS

Mesaj necititde AlinE » Joi Aug 13, 2015 9:09 am

terminati cu prostiile, in bg sunt doar cateva camere fixe, restul mobile - nu are rost sa va piuie gps-ul fals si sa luati radare peste radare (mobile) ca sunt mutate 1-2 km .
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GPS

Mesaj necititde Dragos » Joi Aug 20, 2015 12:02 pm

buna ziua,

Cred ca sunt destule. Am vazut multe camere si ma astept la vreo 5 amenzi.
http://jurnalul.ro/auto/atentie-sunt-ra ... gn=FB-Post
Dragos
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 27, 2014 3:06 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: GPS

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Aug 20, 2015 5:53 pm

Dragos scrie:buna ziua,

Cred ca sunt destule. Am vazut multe camere si ma astept la vreo 5 amenzi.
http://jurnalul.ro/auto/atentie-sunt-ra ... gn=FB-Post


Deci iti asumi articolul ala nesemnat din jurnalul.ro?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2561
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 12776 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la GPS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori