KAVALA

Halkidiki, Peloponez, Macedonia, Meteorele, Atena si alte regiuni/ obiective

KAVALA

Mesaj necititde valiman » Mar Mar 04, 2014 10:16 am

Kavala

Deschid acest topic in ideea de a impartasi impresii despre oras, cu atractiile si locurile de vizitat.
Din pacate experienta mea in Kavala este limitata, de aceea asteptam recomandarile voastre.

Multumiri anticipate.
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: Kavala

Mesaj necititde damblagiu » Mie Mar 05, 2014 8:42 am

Incep eu cu niste poze din zona portului si cetatii.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Kavala

Mesaj necititde valiman » Mie Mar 05, 2014 8:59 am

Am gasit si eu de prin 2008, dar calitatea lasa de dorit.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: Kavala

Mesaj necititde danielaionela » Mie Mar 05, 2014 10:53 pm

Multi dintre noi au ajuns si in Kavala, fie in drumul spre Thassos, fie cu ferry din insula pentru o scurta plimbare. In primul an in care am mers in Thassos, am stat trei zile la 6 km de Kavala, la un hotel excelent ( cel putin atunci in 2008 ), nou, conditii excelente, aflat pe plaja. O plaja cu nisip fin si apa calda, intrare lina in apa. Hotelul se numeste Akti si este situat in Palio( Palio Tsifliki).
Dupa ce treci de Kavala, soseaua urmeaza litoralul, desi mai mult urca, peisajele sunt excelente,iar localitatile sunt ca un sirag de margele,mici, dar una dupa alta, plajele ori in golfuri mici, ori pe suprafete mari. Nu stiu daca este un loc in care sa petreci un concediu, dar cateva zile merita. Noi am preferat sa vizitam mai mult Kavala in acest timp, dar am inteles de la patronii hotelului( buni vorbitori de engleza si foarte simpatici si vorbareti) ca sunt multe statiuni in acea zona, unele maricele. Multe taverne ale locului daca pot sa le spun asa, unde in fiecare seara stateau la masa si la barfa localnicii. Este o zona frumoasa, mi-am propus sa revin candva si sa stau mai mult si apoi sa urmez linia litoralului care duce la Asprovalta si apoi in Halkidiki.
Si acum in sfarsit despre Kavala, in afara de cetate,apeductul, de Hotelul Imaret care se viziteaza, are o gradina excelenta si niste deschideri catre port, fantastice, exista zona veche de case, in parte in stil turcesc cum urci spre cetate. Exista casa in care s-a nascut Mehmet Ali. Tot in Kavala exista un muzeu arheologic si unul de folclor. La intrarea in Kavala, cum iesi de pe autostrada exista un loc de belvedere, de unde se vede tot orasul. Ziua majoritatea magazinelor se inchid la ora pranzului, dar seara este o forfota de nedescris, mult tineret, multe cafenele pline. O vizita merita facuta si la piata centrala, este in centrul orasului si este plina de farmec, la fel ca toate pietele din Grecia.Atat pentru acum, daca mai imi amintesc cate ceva, mai revin.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
danielaionela
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:18 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 25 times

Re: Kavala

Mesaj necititde gabriel » Dum Mar 16, 2014 2:50 pm

pun si eu cateva poze :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Kavala

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mar 16, 2014 2:53 pm

@gabriel, unghiile alea din avatar sunt ale tale?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Kavala

Mesaj necititde gabriel » Dum Mar 16, 2014 3:02 pm

damblagiu scrie:@gabriel, unghiile alea din avatar sunt ale tale?

care :D
Ultima oară modificat de gabriel pe Joi Mai 29, 2014 7:33 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Kavala

Mesaj necititde Delphinash » Mar Mar 18, 2014 3:33 pm

Chiar am luat de la targul de turism o carticica f frumoasa despre Kavala, orasul care mie imi place fff mult. Cartea este in engleza dar o sa va scot cateva detalii despre kavala si locuri de vizitat (unele denumiri le voi lasa in engleza, suna mai bine :D)
Kavala este ca o intoarcere in timp, o experienta unica de care cu siguranta te vei bucura. Opriti-va pt un moment pt a admira fortareata construita in amfiteatru, Imaret-ul, strazile pavate, frumoasele cladiri neoclasice, interactiunea dintre soare si mare, plajele si farul. Apoi, gradual, pas cu pas stabiliti-va itinerariul.
Ce puteti vizita in Kavala:
- Imaret, este un complex din vremea Imperiului Otoman si este un exemplu clasic de arhitectura islamica si aproape singurul edificiu care a supravietuit intact in oras. A fost construit intre 1817 si 1821 de catre Mohamed Ali, fondatorul ultimei dinastii din Egipt. A servit ca seminar musulman si pensiune. Din 2004 este un hotel luxos.
- Mohamed Ali's "Konak" - putin mai jos fata de Imaret exista piata Mohamed Ali. Pe partea stanga exista o casa, care este cea mai mare si bine proiectata pensiune din vecinatatea Panagiei. Afara se afla o statuie din bronz reprezentand un barbat calare. Aceasta casa functioneaza ca si centru cultural si de divertisment.
- Fortareata din Kavala (The Kavala Fortress)
- Panagia Church si Lighthouse - ofera o priveliste splendida
- The Kamares (Arches) - contruit de Suleiman Magnificul in jurul anului 1530. Are 280 m lungime si 60 de arce (bolti) in 4 marimi diferite. A servit ca apeduct pt a aduce apa in oras
- Halil Bey Complex - contine o moschee, o minareta si o medresse
- The municipal tobacco warehouse
- The Lazarist monastery
- The Arheological Museum of Kavala
- The municipal folk museum
- the Tobacco Museum
- historical and ethnological museum of the Greeks of Cappadocia
- The Philippi Archeological Museum
- Ancient Theatre
- Dikili Tash
- plaje frumoase cu apa cristalina si nisip: Klamitsa beach, Batis beach, Toska beeach, Palio beach, Perigiali Beach, Rapsani
The Palia Kavala path
- The Kavala Forest
- Paths on Mt. Pangeo

Si ar mai fi multe dar o sa mai revin ;)
Va pun si cateva poze din experienta mea in kavala, un loc de care m-am indragostit.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Kavala

Mesaj necititde demential » Mie Apr 16, 2014 10:26 am

Am vizitat in 2010 Kavala, printr-o excursie organizata de agentia de turism.
Mi s-a parut un orasel simpatic, comparabil cumva cu Salonic. Totusi, parca mai putine magazine ca in Salonic.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Kavala

Mesaj necititde demential » Mie Mai 28, 2014 1:30 pm

Mi-am amintit o chestie deranjanta patita in excursia din mai 2010 la Kavala.
In oferta CT era specificat : "Shopping la Kavala". Dar ce ne facem ca, in cele 2 ore petrecute in Kavala in intervalul orar 14:00 - 16:00, toate magazinele erau inchise pentru siesta ? Ce shopping sa mai faci ? :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Kavala

Mesaj necititde damblagiu » Mie Mai 28, 2014 10:30 pm

demential scrie:Mi-am amintit o chestie deranjanta patita in excursia din mai 2010 la Kavala.
In oferta CT era specificat : "Shopping la Kavala". Dar ce ne facem ca, in cele 2 ore petrecute in Kavala in intervalul orar 14:00 - 16:00, toate magazinele erau inchise pentru siesta ? Ce shopping sa mai faci ? :D



La shopping te duci cu masina personala. Numai cei din provincie se duc cu RATA
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Kavala

Mesaj necititde demential » Joi Mai 29, 2014 9:11 am

Eram in primul an de Thassos ... am fost cu autocarul ... depindeam de agentie foarte mult :)
Si chiar daca am inchiriat masina 3 zile, ne-au spus sa nu iesim cu ea de pe insula.
Oricum, chiar daca shopping nu a fost, macar am avut ce poza :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

RE: KAVALA

Mesaj necititde Cristiciunc » Lun Aug 04, 2014 9:20 pm

Prieteni, va cerem o parere:
Daca vom fi cazati sapt. viitoare in Skala Prinos (fara masina) credeti ca este suficienta o zi sa vizitam cat de cat Kavala si se ne bucuram de ceea ce gasim acolo fara sa fim pe fuga?
Ne gandim sa plecam cu Ferry de la 10.30 si sa ne intoarcem seara cu ultimul de la 20 sau 20.45.
Ce ne sfatuiti?
MULTUMIM...

VACANTA PLACUTA TUTUROR...CU SOARE...!
C.C.
Cristiciunc
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Aug 03, 2014 9:58 am
Localitate: bucuresti
Has thanked: 12 times
Been thanked: 9 times

Re: KAVALA

Mesaj necititde Alinuta » Lun Aug 04, 2014 9:28 pm

Am fost in Kavala o singura data, acum fff multi ani (2007)...

Prea multe lucruri nu-mi mai amintesc, dar e unul care m-a scos din sarite si pe care nu pot sa-l uit: dupa pranz se inchide TOT (magazine, despre muzee nu stiu, unele cafenele/taverne etc).
Avand in vedere ca veti ajunge exact cand incep grecii sa-si inchida pravaliile, tb sa va documentati fff bine inainte ce vreti sa vedeti, ca sa nu va treziti ca va invartati degeaba prin oras, pe caldurile alea infernale (noi am prins si peste 40 de grade afara, ghinion curat :P ).
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: KAVALA

Mesaj necititde damblagiu » Lun Aug 04, 2014 11:32 pm

Cristiciunc scrie:Prieteni, va cerem o parere:


Intr-o zi inorata am hotarat ca e cazul sa vizitam kavala. Am facut exact ca voi, doar ca am venit pana in Sk Prinus cu masina am parcat acolo, dupa care am luat ferry pana in Kavala. Vizitat si distrat la cetatea de langa port, mancat la o taverna (nu mai stiu care) si plecat iar la vizitat. Toate bune si frumoase pana cand am auzit una din partile feminine ale familiei strigand, ZARA!!!!!!!.Initial am crezut ca e o colega de-a lor si am intrebat si eu; unde? Mi sa aratat foarte contrariata o directie unde nu era nici o faptura feminina. Intre timp exuberanta, in grup era in crestere in progresie geometrica. Am intrebat inca odata, unde e? Mi sa raspuns deja rautacios; Uite in fata ta nu-l vezi? Am ramas mai prost decat eram pana atunci si am intrebat;-Cum adica nu-l vad!? pai nu e fata? Atunci a avut loc limpezirea apelor. Nuuuuuuuu!!!! E magazin!. Ok. am comis-o acum o trag, mi-am zis eu in sinea mea, dupa ce ma ferisem sa o iau pe strazi comerciale din cauze binecunoscute userilor de sex masculin. Au intrat in magazin, iar eu m-am asezat in usa foarte generoasa a acestuia. De stalpul celalalt al usii statea rezemat exact ca mine un OM, daca ne putem numi asa. Mai tz am aflat ca erea de stirpe bulgar. Stateam noi unul de o parte, iar celalalt de alta a usii, precum Al Pacino cu Hackman in Sperietoarea si mai venea cate una din partile feminine.........am gasit o bluza minunata!!!!. Crestea inima in mine. Gata! am scapat. Plecam. Zic f. bine, fugi si ia-o. Pleca. Dupa ceva timp aparea si femeia bulgaroaica cu aceiasi reactie. Dupa mimica bulgarului am inteles ca avea aceiasi reactie ca mine. Pleca bulgaroaica si ne uitam cu coada ochiului unul la altul fericiti, asta pana cand venea la mine partea femeiasca zicand f fericita;- Am gasit niste pantaloni, o splendoare! Imi cadea fata. pai si bluza!? -Aaa! nu, ca era nasoala. Excelent!, ziceam eu, du-te si ia pantalonii frecandu-mi mainile ca scap repede. Nu trecea mult si aparea bulgaroaica cu fix aceiasi mimica. Ce sa mai zi!? Sa repetat faza asta de multe ori, si la mine si la bulgar. Ne uitam disperati daca e vre-o taverna prin apropiere ca ploua cu galeata. Firar ei sa fie de greci ca parca inadins nu au pus taverne langa Zara. In final, dupa o ora si ceva de tortura psihica, morala si cum mai vreti voi sa-i ziceti apar toate partile feminine, romanesti inplicate in aventura spunand; -hai sa mergem ca au numai lucruri naspa si mult mai scumpe ca la Zara de la noi. Atunci m-am prabusit in interiorul meu. Am irosit o ora jumate din viata, dar mi-am revenit imediat cand am dat cu ochii de bulgar. Il gasisem acolo si-l lasam acolo. Eram fericit ca era altul mai loser ca mine. Una peste alta, da-i bataie cu vizitatul ca merita. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Următorul

Înapoi la Grecia continentala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori