Cărți

Teatru, muzica, filme, carti, fotografie etc.

Re: Cărți

Mesaj necititde April » Mar Ian 05, 2016 9:39 pm

Noi ne pregatim de vacanta20160105_213215.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Cărți

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Ian 06, 2016 9:45 am

50 de cărţi care trebuie citite pentru a te putea considera cult

Psihologul Daniel David a realizat, la solicitarea unei edituri, o lista a celor mai bune cărţi pe care le-a citit. „Cred că fiecare om trebuie să fie preocupat de cultura personală, cultura fiind cea care îl transformă dintr-un Homo Sapiens într-o persoană, parte a unei civilizaţii.
Sigur, astăzi, odată cu explozia cunoaşterii şi a lărgirii accesului la ea, este greu să mai fii un spirit enciclopedic – ca Leonardo da Vinci sau alte personalităţi ale Antichităţii, Evului Mediu sau Renaşterii.
Poţi însă să fii un om cult şi educat care ştie unde să caute cunoaşterea atunci când nu ştie ceva şi/sau când este nevoie de ea”, a explicat David pe blogul său.
Un om cult/educat este astăzi, după părerea psihologului, „un om care cunoaşte într-un mod structural şi la un nivel mediu de analiză: Filozofie estică şi vestică (caracteristicile, reprezentanţii şi operele programatice ale curentelor principale); Logică, retorică şi teoria argumentării; Istoria naţională şi cea universală (caracteristicile şi evenimentele majore din perioadele istorice clasice); Literatura/arta naţională (inclusiv gramatica) şi internaţională (caracteristicile, reprezentanţii şi operele programatice ale curentelor principale); Domeniul în care activează (istoria şi reprezentanţii de marcă).
Apoi, din fiecare dintre aceste aspecte trebuie să alegem cel puţin o temă/curent/autor de interes pe care trebuie să-l aprofundăm pe verticală (aprofundarea domeniului în care activezi este obligatorie)”.
Clasificarea cărţilor din Top-50 David prezintă o grupare a lucrărilor „care fac parte din bagajul meu intelectual, pe care le-am aprofundat pe verticală (sic!); nu am inclus aici poezia, care ar trebui să aibă o categorie aparte (dacă aş face-o, ţin să spun că i-aş include obligatoriu pe Eminescu şi Blaga)”.
Ele pot fi grupate în cinci categorii:
Lucrările 1-11: Fundamentale pentru copilărie (formarea personalităţii)
Lucrările 12-14: Fundamentale pentru dezvoltarea imaginaţiei
Lucrările 15-22: Fundamentale pentru stabilizarea şi nuanţarea personalităţii
Lucrările 23-36: Fundamentale pentru minte şi anvergură intelectuală/culturală (cum să înţelegem corect lumea şi pe noi înşine)
Lucrările 37-50: Fundamentale pentru înţelepciune (cum să ne înţelegem pe noi înşine, în mod adecvat, în raport cu viaţa cotidiană).
Psihologul a precizat că ordinea lucrărilor (poziţia în Top) nu exprimă valoarea lor, ci perioadele de vârstă şi competenţele pe care le vizează (le cer şi/sau le formează), corespunzând celor cinci categorii menţionate în introducere (în cadrul fiecărei categorii ordinea este în funcţie de înlănţuirea logică, psihologică şi/sau istorică).

„Cele mai multe lucrări din Top-50 sunt cărţi din literatura internaţională; deşi lucrările româneşti nu se regăsesc în număr mare în Top-50 (suferind, din punctul meu de vedere, mai ales la originalitate/primatul ideilor), ele se regăsesc în număr mare în Top-100 personal”, a mai precizat David.

http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/5 ... index.html
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cărți

Mesaj necititde HHR » Joi Ian 14, 2016 5:07 pm

Mein Kampf
Io am luat`o undeva prin anii `95. La noi nu era prohibita si chiar daca ar fi fost pirateria si`ar fi facut datoria intru indestularea intelectuala a romanului de rand. Cred ca am citit jumate din ea. Plictisitoare, paranoica (ca si autorul, probabil), fara nimic original, idei imprumutate de cativa filosofi impestritate cu nationalism.
http://dilemaveche.ro/sectiune/zi-cultu ... mein-kampf
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cărți

Mesaj necititde HHR » Mie Ian 20, 2016 3:29 pm

Primita cadou (prefer cartile oricarui parfum sau gadget futurist) de ziua mea: http://www.humanitas.ro/humanitas-ficti ... ra-vinului am inceput sa o devorez !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cărți

Mesaj necititde April » Sâm Ian 30, 2016 10:19 am

„Cartea de la ora 5”: noua emisiune prezentată de Dan C. Mihăilescu
Emisiunea va fi difuzată zilnic, de luni până vineri, de la ora 17:00, pe site-ul http://www.carteadelaora5.ro, pe pagina de Facebook şi pe canalul de YouTube dedicat.
Pe toate cele trei platforme (site, Facebook și YouTube) vor fi publicate zilnic materiale video de 5 minute, în cadrul cărora Dan C. Mihăilescu va prezenta cititorilor câte o carte, iar în unele zile va avea un invitat special.
http://www.ziarulmetropolis.ro/cartea-d ... inul-emag/
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Cărți

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Ian 30, 2016 6:09 pm

iuliangrecu scrie:50 de cărţi care trebuie citite pentru a te putea considera cult

Psihologul Daniel David a realizat, la solicitarea unei edituri, o lista a celor mai bune cărţi pe care le-a citit. „Cred că fiecare om trebuie să fie preocupat de cultura personală, cultura fiind cea care îl transformă dintr-un Homo Sapiens într-o persoană, parte a unei civilizaţii.
Sigur, astăzi, odată cu explozia cunoaşterii şi a lărgirii accesului la ea, este greu să mai fii un spirit enciclopedic – ca Leonardo da Vinci sau alte personalităţi ale Antichităţii, Evului Mediu sau Renaşterii.
Poţi însă să fii un om cult şi educat care ştie unde să caute cunoaşterea atunci când nu ştie ceva şi/sau când este nevoie de ea”, a explicat David pe blogul său.
Un om cult/educat este astăzi, după părerea psihologului, „un om care cunoaşte într-un mod structural şi la un nivel mediu de analiză: Filozofie estică şi vestică (caracteristicile, reprezentanţii şi operele programatice ale curentelor principale); Logică, retorică şi teoria argumentării; Istoria naţională şi cea universală (caracteristicile şi evenimentele majore din perioadele istorice clasice); Literatura/arta naţională (inclusiv gramatica) şi internaţională (caracteristicile, reprezentanţii şi operele programatice ale curentelor principale); Domeniul în care activează (istoria şi reprezentanţii de marcă).
Apoi, din fiecare dintre aceste aspecte trebuie să alegem cel puţin o temă/curent/autor de interes pe care trebuie să-l aprofundăm pe verticală (aprofundarea domeniului în care activezi este obligatorie)”.
Clasificarea cărţilor din Top-50 David prezintă o grupare a lucrărilor „care fac parte din bagajul meu intelectual, pe care le-am aprofundat pe verticală (sic!); nu am inclus aici poezia, care ar trebui să aibă o categorie aparte (dacă aş face-o, ţin să spun că i-aş include obligatoriu pe Eminescu şi Blaga)”.
Ele pot fi grupate în cinci categorii:
Lucrările 1-11: Fundamentale pentru copilărie (formarea personalităţii)
Lucrările 12-14: Fundamentale pentru dezvoltarea imaginaţiei
Lucrările 15-22: Fundamentale pentru stabilizarea şi nuanţarea personalităţii
Lucrările 23-36: Fundamentale pentru minte şi anvergură intelectuală/culturală (cum să înţelegem corect lumea şi pe noi înşine)
Lucrările 37-50: Fundamentale pentru înţelepciune (cum să ne înţelegem pe noi înşine, în mod adecvat, în raport cu viaţa cotidiană).
Psihologul a precizat că ordinea lucrărilor (poziţia în Top) nu exprimă valoarea lor, ci perioadele de vârstă şi competenţele pe care le vizează (le cer şi/sau le formează), corespunzând celor cinci categorii menţionate în introducere (în cadrul fiecărei categorii ordinea este în funcţie de înlănţuirea logică, psihologică şi/sau istorică).

„Cele mai multe lucrări din Top-50 sunt cărţi din literatura internaţională; deşi lucrările româneşti nu se regăsesc în număr mare în Top-50 (suferind, din punctul meu de vedere, mai ales la originalitate/primatul ideilor), ele se regăsesc în număr mare în Top-100 personal”, a mai precizat David.

http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/5 ... index.html


Hm...cu 12 din 50 cum m-as putea numi, incult sau "sfertodoct" ? :mrgreen:
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Cărți

Mesaj necititde HHR » Mie Feb 03, 2016 6:24 pm

Am parcurs lista celor cincizeci de lucrari si am realizat ca ... de gustibus.
Tipul e antisemit, cred ca a omis cu buna stiinta Talmudul din enumerare.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cărți

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Feb 22, 2016 10:00 pm

Ultima carte a lui Umberto Eco, va apărea vineri în Italia, a semnalat editura "La Nave di Teseo", informează AFP.

http://www.agerpres.ro/cultura/2016/02/ ... i-15-15-30
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cărți

Mesaj necititde HHR » Sâm Mai 21, 2016 10:07 am

In trecere fiind prin capitala (ieri) am luat de la o libarie de vis-a-vis de Cismugiu: Lucian Boia: "Strania istorie a comunismului românesc (şi nefericitele ei consecinţe)" scoasa de Editura Humanitas. Azi dimineata am dat iama in ea si pana seara o dau gata. Merita !
Comunismul românesc ca mod de viaţă exemplar, mod de viaţă care şterge istoria, tradiţia, reflexele comunitare şi de revoltă. Uite, dovezi. Comunismul românesc dinastic, uite-l pe ultranaţionalistul de astăzi, pe dacul pe veci, pe conducătorul ales. Iată felul în care, după 26 de ani, corupţia, politicianismul de paradă încă mai funcţionează. Toate au fost din interbelic, dar au ieşit întărite din comunism.Comunismul face parte din seria milenarismelor. Vine vremea de aur a omenirii, iar conducătorii sunt aleşi, ca şi poporul pe care-l supun. În România, fericirea era aşteptată în 1944, de către aproximativ 1000 de oameni. Cum a fost posibil ca într-un interval scurt de trei ani 1944-1947 comunismul să se înmulţească de 800 de ori? .... http://www.mediafax.ro/cultura-media/cr ... c-15314452
Interesanta si accesibila, naucitoare si scandalizanta pentru nostalgici.
Interviu cu Lucian Boia. Comunistii au castigat partida chiar daca comunismul a pierdut-o
http://www.contributors.ro/cultura/inte ... omunistii/
Cititi`o, dragi tovarasi, ca nu musca si nu cere de mancare !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cărți

Mesaj necititde HHR » Dum Iun 26, 2016 5:17 pm

Si pentru ca-concediul nu ie numa` pentru ... taverne, balaceala, fuga de conationali, gratare si hectolitri de bere: http://dilemaveche.ro/sectiune/tema-sap ... csac-nisip
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cărți

Mesaj necititde Hunab » Lun Iul 11, 2016 11:41 am

Citite in ultima vreme: Khaled Hosseini - Vanatorul de zmeie si Nikos Kazantzakis - Hristos rastignit din nou.
La toti ne este greu...dar nu la toti, la fel....
Hunab
 
Mesaje: 48
Membru din: Mie Iul 06, 2016 11:09 am
Localitate: Bragadiru
Has thanked: 18 times
Been thanked: 165 times

Re: Cărți

Mesaj necititde Maria » Lun Iul 11, 2016 12:56 pm

Hunab scrie:Citite in ultima vreme: Khaled Hosseini - Vanatorul de zmeie si Nikos Kazantzakis - Hristos rastignit din nou.

Cand am citit Hristos rastignit din nou, visam noaptea ce citeam ziua. Doar eu sunt defecta, sau a mai patit-o si altcineva? :D
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Cărți

Mesaj necititde Hunab » Lun Iul 11, 2016 1:40 pm

Maria scrie:
Hunab scrie:Citite in ultima vreme: Khaled Hosseini - Vanatorul de zmeie si Nikos Kazantzakis - Hristos rastignit din nou.

Cand am citit Hristos rastignit din nou, visam noaptea ce citeam ziua. Doar eu sunt defecta, sau a mai patit-o si altcineva? :D


Nu pot spune ca am visat, dar pot spune ca nu m-am schimbat de pijamale, pana nu am reusit sa o termin. Aceesi situatie si la Vanatorii de zmeie. Mi-a placut teribil, de aceea le-am si mentionat.
La toti ne este greu...dar nu la toti, la fel....
Hunab
 
Mesaje: 48
Membru din: Mie Iul 06, 2016 11:09 am
Localitate: Bragadiru
Has thanked: 18 times
Been thanked: 165 times

Re: Cărți

Mesaj necititde HHR » Mar Dec 06, 2016 8:57 am

Dacă viaţa e tot mai săracă în călătorii reale, de Moş Nicolae, am încercat să complinesc lipsa acestora comandând două cărţi ce mi-au sărit pe retină:

http://www.humanitas.ro/humanitas/singu ... t%C4%83sii

http://www.humanitas.ro/humanitas/ocolu ... 90-de-zile
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cărți

Mesaj necititde April » Mar Dec 06, 2016 1:27 pm

HHR scrie:In weekend am vazut The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared – Bătrânul de 100 de ani care a şters-o pe fereastră (2013)
http://www.imdb.com/title/tt2113681/
Despre carte: http://www.edituratrei.ro/product.php/B ... arut/2380/

De Mos!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cultura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori