FOTO pe intelesul tuturor...

Teatru, muzica, filme, carti, fotografie etc.

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde Ade » Sâm Mai 09, 2015 11:22 am

gabriel scrie:
demential scrie:Am umblat la setari de ma dureau degetele ...

aici te aprob, si la mine la fel :D

Unde e marea, plaja?! :twisted:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde florin04 » Sâm Mai 09, 2015 4:25 pm

demential scrie:Intrebare pentru profesionisti :
Datele problemei : NOAPTE, intuneric BEZNA. Luna - EXTREM DE LUMINOASA. Am umblat la setari de ma dureau degetele ... nu am reusit sa scot nimic senzational.
Unde am gresit ?

Banuiesc ca ai folosit un trepied, corect?
Atunci ISO e bun (100), expunerea e buna (30 sec) insa F-ul (deschiderea diafragmei) lasa de dorit. Tu ai 3/5, ceea ce nu e bine daca vrei sa iasa in evidenta peisajul. Trebuia setata la 8 ... 10 ca sa iasa clar fundalul (cladirea firmei de mine de pe deal...).
Si declansarea conteaza in acest caz, nu se face niciodata manual, se foloseste o telecomanda sau setezi un timp de 10 secunde pana la declansare.

@gabriel, nu comentam poze photoshopate... :)
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Mai 09, 2015 4:58 pm

florin04 scrie:
demential scrie:Intrebare pentru profesionisti :
Datele problemei : NOAPTE, intuneric BEZNA. Luna - EXTREM DE LUMINOASA. Am umblat la setari de ma dureau degetele ... nu am reusit sa scot nimic senzational.
Unde am gresit ?

Banuiesc ca ai folosit un trepied, corect?
Atunci ISO e bun (100), expunerea e buna (30 sec) insa F-ul (deschiderea diafragmei) lasa de dorit. Tu ai 3/5, ceea ce nu e bine daca vrei sa iasa in evidenta peisajul. Trebuia setata la 8 ... 10 ca sa iasa clar fundalul (cladirea firmei de mine de pe deal...).
Si declansarea conteaza in acest caz, nu se face niciodata manual, se foloseste o telecomanda sau setezi un timp de 10 secunde pana la declansare.

@gabriel, nu comentam poze photoshopate... :)


Cam asa as fi facut si eu:

Trepied (sau o suprafata stabila pe care sa pot aseza camera)
Self-timer ON, 10s (sau telecomanda, dar eu nu am)
ISO minim (cat permite camera)
Camera setata pe A (prioritate de diafragma, nu Auto)
Diafragma 11
Alegerea punctului/distantei de focalizare tinand cont de distanta hiperfocala specifica pentru tipul de camera si focala obiectivului folosit (vezi http://www.dofmaster.com/dofjs.html)

In cazul in care in modul A nu merge, trec pe M, pastrez ISO si f ca mai inainte si experimentez cu timpul de expunere.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde gabriel » Sâm Mai 09, 2015 5:56 pm

florin04 scrie:@gabriel, nu comentam poze photoshopate... :)

Am taiat doar din poza 1 cm :D
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Dum Mai 10, 2015 7:34 am

dflc03 scrie:
florin04 scrie:
demential scrie:Intrebare pentru profesionisti :
Datele problemei : NOAPTE, intuneric BEZNA. Luna - EXTREM DE LUMINOASA. Am umblat la setari de ma dureau degetele ... nu am reusit sa scot nimic senzational.
Unde am gresit ?

Banuiesc ca ai folosit un trepied, corect?
Atunci ISO e bun (100), expunerea e buna (30 sec) insa F-ul (deschiderea diafragmei) lasa de dorit. Tu ai 3/5, ceea ce nu e bine daca vrei sa iasa in evidenta peisajul. Trebuia setata la 8 ... 10 ca sa iasa clar fundalul (cladirea firmei de mine de pe deal...).
Si declansarea conteaza in acest caz, nu se face niciodata manual, se foloseste o telecomanda sau setezi un timp de 10 secunde pana la declansare.

@gabriel, nu comentam poze photoshopate... :)


Cam asa as fi facut si eu:

Trepied (sau o suprafata stabila pe care sa pot aseza camera)
Self-timer ON, 10s (sau telecomanda, dar eu nu am)
ISO minim (cat permite camera)
Camera setata pe A (prioritate de diafragma, nu Auto)
Diafragma 11
Alegerea punctului/distantei de focalizare tinand cont de distanta hiperfocala specifica pentru tipul de camera si focala obiectivului folosit (vezi http://www.dofmaster.com/dofjs.html)

In cazul in care in modul A nu merge, trec pe M, pastrez ISO si f ca mai inainte si experimentez cu timpul de expunere.


Am uitat ceva - dezactivarea stabilizarii de imagine (IS, VR - daca aveti aparatura dotata cu asa ceva) in cazul folosirii trepiedului. Eu nu am (de aceea am si uitat, ca nu am ce dezactiva).
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde demential » Lun Mai 11, 2015 1:28 pm

m-am straduit si la taverna Agistri viewtopic.php?f=77&t=682 sa scot ceva decent, nu cred ca mi-a iesit ... adica se putea mai bine, nu ?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Lun Mai 11, 2015 4:37 pm

demential scrie:m-am straduit ... sa scot ceva decent, nu cred ca mi-a iesit ... adica se putea mai bine, nu ?


Critica se poate face pana la sfarsitul lumii, doar ca numai tu poti sti daca ti-a iesit bine sau nu, pentru ca doar tu stii ce intentie ai avut cand ai stabilit setarile, ai actionat obiectivul, ai ales punctul de focalizare si ai apasat declansatorul. Daca tu crezi ca nu a iesit ceva decent si vrei un sfat, va trebui intai sa ne spui ce ai vrut sa-ti iasa si nu ti-a iesit/nu iti place, de ce ai ales taman setarile alea (t = 1/60, iso 400, f ti l-a dat vrand-nevrand "zoom-ul"/distanta focala aleasa, adica 4.5 la circa 30mm si respectiv 5.6 la 55mm), daca ai folosit trepied (probabil nu)...
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde demential » Lun Mai 11, 2015 5:00 pm

dflc03 scrie:...va trebui intai sa ne spui ce ai vrut sa-ti iasa ...

mie imi lipseste teoria "tehnica", apasatul de butoane... ce butoane, in ce conditii, etc. nu am folosit trepied.
ce am vrut eu sa iasa : o poza colorata, cu sharf (clara), incradrata decent, care sa transmita un mesaj, cu tentacule, fete si Athos pe fundal :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde florin04 » Lun Mai 11, 2015 10:01 pm

demential scrie:
dflc03 scrie:...va trebui intai sa ne spui ce ai vrut sa-ti iasa ...

mie imi lipseste teoria "tehnica", apasatul de butoane... ce butoane, in ce conditii, etc. nu am folosit trepied.
ce am vrut eu sa iasa : o poza colorata, cu sharf (clara), incradrata decent, care sa transmita un mesaj, cu tentacule, fete si Athos pe fundal :)

Probabil ai folosit modul "Auto" si ai facut poze cu si fara blitz. Poza nr. 3 pare cea mai reusita. Se vede ca nu ai folosit trepiedul, unele poze sunt miscate. In cazul in care ai functia de stabilizare a imaginii, trebuie s-o activezi atunci cand faci poze din mana. Si e bine de stiut ca blitz-ul "bate" pana la un subiect aflat la cca. 4 m distanta, altfel epuizezi degeaba acumulatorii. Iar incadrarea e ceva ce tine de tehnica fotografului, nu de performantele aparatului foto.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde HHR » Mar Mai 12, 2015 6:32 am

Relativ la tehnica, personal, nici acum nu stiu sa folosesc DSLR-ul ce`l am in dotare la reala lui capacitate. Il fixez pe auto si da`i bice. Lene, ignoranta, lipsa de timp ... nici nu stiu care e motivul. Lipsa de timp nu cred ca e, ce naiba, au trecut atatea concedii peste el ...
Notiunile de fotografie, chiar si cele elementare, imi sunt necunoscute ...
Da, ma caiesc sincer si activ.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Mar Mai 12, 2015 5:01 pm

demential scrie:
dflc03 scrie:...va trebui intai sa ne spui ce ai vrut sa-ti iasa ...

mie imi lipseste teoria "tehnica", apasatul de butoane... ce butoane, in ce conditii, etc. nu am folosit trepied.
ce am vrut eu sa iasa : o poza colorata, cu sharf (clara), incradrata decent, care sa transmita un mesaj, cu tentacule, fete si Athos pe fundal :)


Eu întreb ce ai vrut să-ți iasă, tu incepi cu teoria tehnică si butoanele. Dacă mă întrebi pe mine ce cred despre asta, cred că abordarea este greșită. Daca întrebi un psiholog, cred că iese o telenovelă.


Parerea mea e că atunci când faci o poză, fundamental este să îți poți răspunde la întrebarea – Ce vreau? Apoi, să traduci răspunsul pe limba camerei – în setări.
(OK, o altă chestie fundamentală pentru maeștri ar fi înțelegerea luminii, dar pe mine mă depășește).

Teoria tehnică e doar un instrument care, alături de echipament, te ajută să obții poza pe care o vrei (sau nu). Pentru a ințelege ce fac butoanele, va trebui sa incepi sa te împrietenești cu echipamentul pe care îl deții. Unii mai numesc chestia asta și RTFM. Despre noțiuni ca expunere, balans de alb, profunzime de câmp, etc. cred s-a mai scris pe aici și există o grămadă de resurse pe net. Trebuie doar să găsești ceva resurse pe gustul tău. Daca vrei, îți trimit ceva pdf-uri.

Zici ceva de mesaj. Aici nu te pot ajuta, cauta un suflet de artist. Mai zici ceva de incadrare – exista niște reguli de compoziție, găsești pe net, dar mie mi se cam rupe despre teoriile alea (poate să mai bag de seama la linii de forță și intersecțiile lor, dar nu mereu) – e doar abordarea mea de amator, nu o recomand neapărat.

Exemplul tău - o poza colorată, clară, cu tentacule, fete și Athos pe fundal e reprezentativ pentru ce își dorește cam toată lumea de la o fotografie de vacanță (mai puțin cei cu ambiții artistice, care au tot soiul de fantezii). Și asta merită o încercare de a pune laolaltă câteva sfaturi practice care să fie de ajutor oricui.

Acum poate ar fi momentul să încep cu dependența ISO - f - timp de expunere, interval de claritate, cerc de confuzie, difracție și altele.
Sau poate ar fi momentul să redau câte ceva din experiența mea, cât mai nepretențios posibil?
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Mai 12, 2015 6:11 pm

Eu as fi tentat sa spun ca toate au folosit blitzul. Dar s-ar putea sa ma insel.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12770 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde HHR » Mar Mai 12, 2015 8:31 pm

Fara gluma, am inceput sa iau notite.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde dflc03 » Mar Mai 12, 2015 8:34 pm

demential scrie:
dflc03 scrie:...va trebui intai sa ne spui ce ai vrut sa-ti iasa ...

mie imi lipseste teoria "tehnica", apasatul de butoane... ce butoane, in ce conditii, etc. nu am folosit trepied.
ce am vrut eu sa iasa : o poza colorata, cu sharf (clara), incradrata decent, care sa transmita un mesaj, cu tentacule, fete si Athos pe fundal :)


Cateva chestii legate de claritatea pozelor de vacanta.

Pozele ies "neclare", in general, datorita urmatoarelor "probleme":
1. Miscarea involuntara a camerei foto,
2. Miscarea subiectului,
3. Alegerea gresita a punctului de focalizare
4. Zgomotul de imagine excesiv,
5. Lumina in exces,
6. Lumina insuficienta,
7. Setarea gresita a parametrilor de Sharpening in camera, in cazul folosirii modurilor semiautomate sau manual.
8. Mizerie pe senzor si / sau obiectiv
9. Or fi si altele...

Deci, ce facem cand vrem ce vrea @demential?

Avem de ales:

1. Folosim modul Auto
2. Folosim unul din modurile predefinite (Sport/subiect in miscare, Nightshot, etc. etc.) in functie de situatie
3. Folosim un mod semiautomat (Program, prioritate de diafragma, prioritate de timp de expunere)
4. Folosim modul manual.

Pentru cine nu se incumeta la variantele 3 si 4, as recomanda folosirea modurilor predefinite (atunci cand exista) in detrimentul modului Auto. Or fi algoritmii din spatele modului Auto destepti, dar atat de destepti incat sa acopere orice situatie? Nu cred.

In cazul in care ne simtim in stare, pentru fotografii de vacanta, in care vrem sa cuprindem cu claritate in cadru cat mai multe chestii aflate la diferite distante in profunzime, recomandat ar fi folosirea modului prioritate de diafragma (noi alegem valoarea deschiderii diafragmei si valoarea ISO, iar aparatul calculeaza valoarea timpului de expunere pentru o expunere corecta).

In alegerea valorii deschiderii diafragmei trebuie sa intelegem ca o valoare numeric mare (8, 11, 16, 22) inseamna o cantitate mai mica de lumina care ajunge pe senzor dar un interval de claritate mai mare (portiunea de spatiu intre noi si orizont, care cuprinde punctul unde am facut focalizarea, in care vom avea o claritate buna a subiectelor), iar in cazul alegerii unor valori numerice mici vom avea o cantitate mai mare de lumina care ajunge pe senzor dar un interval de claritate mai mic (uneori de ordinul a numai cativa cm!). Pentru o alegere in cunostiinta de cauza corespunzator echipamentului folosit, va trebui sa aruncati un ochi aici - http://www.dofmaster.com/dofjs.html.

Trebuie tinut cont ca mai sus de anumite valori numerice pentru deschiderea diafragmei, specific fiecarui tip de echipament folosit in parte, se simt efectele unui fenomen optic numit difractie, care afecteaza negativ calitatea imaginii. Pentru DSLR ar fi indicat sa "stam" sub valori numerice de 11 - 16, pentru compacte fenomenul se face simtit mult mai "devreme" (pentru compactele cu senzor mic chiar si de la valoarea 3 in sus!).

Valoarea ISO e recomandabil sa fie aleasa cea mai mica e care e capabil aparatul (tipic 64, 80 sau 100). Odata cu cresterea valorii ISO creste si zgomotul de imagine (puriceii), asa ca trebuie sa fim familiarizati cu echipamentul nostru si sa stim pana unde ne putem intinde cu ISO (in caz de iluminare redusa), astfel incat sa nu afectam grav calitatea imaginii.

Masurarea expunerii de catre aparat ar fi de preferat sa fie setata pe Matrix/Multizona sau cum i-o mai spune.

Balansul de alb/White Balance isi face treaba de obicei si daca sta setat pe Auto.

De asemenea, recomandat ar fi sa folosim un trepied (sau sa asezam camera stabil pe o suprafata fixa) ori de cate ori este posibil. Caz in care, cum am mai spus, fie folosim o telecomanda pentru declansare, fie activam functia TIMER, cu timpul de intarziere setat la vreo 10s. In cazul in care echipamentul folosit are stabilizare de imagine (IS, VR, etc), se dezactiveaza.

Nu spun ca e musai sa ne facem un implant de trepied. In cazul in care nu folosim un suport pentru camera, trebuie activata functia de stabilizare de imagine si incercat sa nu folosim timpi de expunere mai mici de 1/100 (in afara cazului in care ne mai cheama si Luke Mana Rece, caz in care putem cobora pana la 1/15). In cazul in care timpul de expunere calculat de aparat e prea mic, puteti creste ISO sau alege o valoare numeric mai mica pentru deschiderea diafragmei (tinand cont de efectele care vor rezulta, conform celor descrise mai sus.

In cazul fotografierii pe lumina scazuta, un blitz poate fi de ajutor. De asemenea un blitz este recomandat si in cazul fotografierii "contre-jour"- cand in fata noastra si in spatele subiectului se afla o sursa puternica de lumina - soare, bec, fereastra, etc. (trebuie sa fie ceva optiune FILL FLASH pe acolo).

Pentru praf si alte mizerii exista pompite de suflat praful, microfibra, betisoare de urechi, maglavaisuri sau ... poala tricoului (in afara de pompita, nu recomand nici o alta optiune in cazul curatirii senzorului, pentru asta exista optiunea din meniu sau service-ul autorizat)

La setarea parametrilor de Sharpening ma voi referi cand voi mai posta ceva despre "poze colorate".

Ceea ce am scris mai sus nu constituie o "reteta universala" si trebuie aplicat intr-o minima cunostiinta de cauza.

Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde Ade » Mar Mai 12, 2015 8:41 pm

HHR scrie:Fara gluma, am inceput sa iau notite.

Si eu! :thumbup:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cultura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori