FOTO pe intelesul tuturor...

Teatru, muzica, filme, carti, fotografie etc.

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde eugenm » Joi Iun 05, 2014 4:12 pm

@sil200 sunt mai multe lucuri care nu ma incanta prea mult : "aspect ratio" este putin bizar cca un 9:16 am senzatia ca sunt doua poze total distincte colate, bucata aceea mica de cer din partea de sus a pozei si chiar si prima bucata a marii cu nuanta albastra ar putea sa fie omisa lasand ochiul sa priveasca valurile turcoaz ale marii (subiectul principal al pozei) ...
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Joi Iun 05, 2014 5:24 pm

demential scrie:sil200 : ok :)

P.S. :
mai am ceva de adaugat la postarea mea anterioara , sper sa ma pot exprima coerent :
sa presupunem ca avem 1 fotograf la o nunta.
daca mireasa e URATA,nu o sa conteze aparatul, fotograful, regulile artei fotografice, lumina, crominanta, diafragma, sarful, incadratura ... nu o sa conteze nimic. POZA o sa fie "urata".
daca mireasa e FRUMOASA, nu o sa conteze aparatul, fotograful, regulile artei fotografice, lumina, crominanta, diafragma, sarful, incadratura ... nu o sa conteze nimic. POZA o sa fie "frumoasa".
concluzia (mea) : conteaza foarte mult CE anume prinzi in cadru si ce emotie simte privitorul atunci cand intra in contact cu poza.
doar privitorul poate sa decida (prin prisma personalitatii sale) daca ceea ce vede este o "poza urata" sau este o "fotografie frumoasa".


Fac poze decat pentru mine si familia mea.
Cand ai timp si placere fa un potret cu o focala de 18 si apoi cu 55 sau mai mare si ai sa vezi cum frumosul devine urat.
A vazut mirele acela ceva frumos la ea de-a luat-o. E problema fotografului de a obtine cadre placute.
Tu crezi ca 'frumusetile lumii' arata bine dimineata cand se trezesc? Am vazut un scurt interviu cu Tom Cruise la tv si abia am recunoscut cine este fara machiaj si lumini.
Gerard Depardieu sau Belmonto sunt frumosi?
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde AlinE » Joi Iun 05, 2014 6:31 pm

eugenm scrie:
AlinE scrie:
eugenm scrie:@AlinE, eu tot ce imi doresc este sa te apuci de postat poze !... Suntem un forum de calatorii nu "critica artistica"


am postat unde a fost cazul...


Sunt convins ca ai putea sa ne onorezi cu prezenta si la concursul saptamanal si la fotografia mea ...


asa cum am spus achizitia dslr-ului a fost facuta pentru ca Fuji (aparatul anterior) dadea semne de oboseala, luat la black Friday strict pentru poze personale (amintiri, concedii, cum creste copilul). Nu sunt genul sa ma duc cine stie unde sa sau sa opresc masina sa fac o poza, prefer sa beau o bere, decat sa stau sa urmaresc cine stie ce minunatie facand zeci de cadre. daca vrei sa ma crezi 90% din pozele facute cu dslr-ul sunt cu fi-miu. deci nu prea am cu ce sa onorez prezenta la temele respective.
poze bune le poti face cu orice daca imortalizezi momentul care trebuie sau esti cum sa zic...pe faza. poze bune, poze proaste...aici trebuie facuta diferenta, explicat de ce este o poza proasta: compozitie, culoare, subiect, claritate, contrast, etc.

si ca sa intelegi unde este buba mea: vine unul pe nikonisti: pune o poza super mega (si nu fac misto) da setarile aparatului, diafragma, timp de expunere, obiectiv, etc. eu ca incepator iau de bune si incerc sa inregistrez momentul pentru a face si eu ceva similar, si apoi tranteste bomba totul se modifica prin lightroom, cu alte cuvinte toate setarile sunt de cacao si in veci nu voi reusi sa scot o astfel de poza doar din aparat.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Joi Iun 05, 2014 7:46 pm

eugenm scrie:@sil200 sunt mai multe lucuri care nu ma incanta prea mult : "aspect ratio" este putin bizar cca un 9:16 am senzatia ca sunt doua poze total distincte colate, bucata aceea mica de cer din partea de sus a pozei si chiar si prima bucata a marii cu nuanta albastra ar putea sa fie omisa lasand ochiul sa priveasca valurile turcoaz ale marii (subiectul principal al pozei) ...

DSC_0249_01_2.jpg

DSC_0249_01_1.jpg


Eu consider ca trebuie sa existe un subiect in fotografie si el era, dar un pic prea in josul paginii. De aceea am spus ca as coborii catre plaja pentru a avea un pic mai comprimat turcoazul si subiectele un pic mai sus.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde eugenm » Joi Iun 05, 2014 7:51 pm

Dar cu toate acestea ochii iti fug pe liniile marii turcoaz nu pe mica umbrela de pe plaja, motiv pentru care eu consider ca apa este subiectul principal iar plaja si umbrela sunt elemente suport pentru subiect...
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde demential » Joi Iun 05, 2014 8:02 pm

compozitia cred ca cuprinde : 2 oameni, care par singuri pe plaja, langa o apa de o culoare superba, sub cerul liber :) nu vreau sa ma ante-pronunt, dar cred ca ceea ce incercam sa explic mai sus o sa se regaseasca in rezultatul concursului de saptamana asta :D
daca te pierzi in despicarea firului in 14, ajungi la concluzia ca poza e gresita (in primul rand e stramba), dar ceea ce transmite are un impact vizual puternic.
gresesc ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde AlinE » Joi Iun 05, 2014 8:33 pm

mai fratilor...daca in poza aia...oamenii aia doi nu erau nudisti ... mai aveam astfel de probleme?
mi se pare o poza foarte okay...a prins esenta.... se poate face nudism si pe insula thassos.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Joi Iun 05, 2014 8:57 pm

Nu e vorba de nudism aici, ci de compozitie.Este o fotografie f. buna dar ca sa fie extraordinara ( parerea mea ) trebuia incercat si altfel, poate data viitoare.
Eu stiu ca lui Eugen ii plac culorile ( de la Azur dixit ) si de aceea il inteleg. Si eu am trecut prin etapa aceasta.Spre ex una din cele doua poze a fost mult timp wallpaper pe calc. meu. Acum o prefer pe cealalta.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde demential » Joi Iun 05, 2014 9:00 pm

uite, o "poza" facuta azi, din mers, cu telefonul, pe strada, pe "auto".

exemplu.jpg

pentru mine, nu e doar o poza. e o FOTOGRAFIE. de ce ? pentru ca i-am adaugat si un mesaj : "Acum cateva saptamani 2 batranei plimbau un caine. Acum batranica poarta haine negre..."
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Joi Iun 12, 2014 8:12 am

Va propun un artist.

http://photo.net/photodb/member-photos?user_id=2387086

Il puteti gasi si pe Fb.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Lun Iul 14, 2014 3:48 pm

Cum pozam in stil paparazzo.

1 Alegem un timp destul de scurt 1/250- 1/500
2 Alegem o focala cat mai deschisa 18 ( eu prefer 20 )
3.Alegem diafragma 8
4. focalizez la distanta hiperfocalei 2.52 si fac o poza ( daca vreau)
5 fara sa mai ating vreun alt buton trec obiectivul de pe autofocus pe focus manual si din acest moment aparatul va face poze clare de la 1.37 pana la infinit daca ma voi posta la 3 m de subiect.
Am sa atasez tabelul pentru Nikon dar la o cautare rapida gasesti si pentru Canon.
Nu trebuie sa va speriati de cat de multe date sunt. Eu mi-am ales cateva date si le am pe o hartiuta in rucsac.
Din momentul acesta faci poze fara sa mai duci aparatul la ochi, il tii agatat de mana sau te uiti la el si faci poze clare de la 1.37 pana la infinit.Aici trebuie sa-ti folosesti fantezia.

Aceasta tehnica o poti folosii si la peisaj.
Daca nu ati inteles, intrebati.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Lun Iul 14, 2014 4:16 pm

Eugen, este inclinata intradevar spre dreapta 1 grd. si e din cauza brizei.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde demential » Lun Iul 14, 2014 4:18 pm

lucru pe care eu pentru poza din Theologos nu il pot spune, ca acolo nu e briza :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde eugenm » Lun Iul 14, 2014 4:24 pm

Misto postul cu hiperfocala :thumbup: ... Briza ... Hmmm, asta ar fi o tema buna pentru concurs ;)
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde demential » Mie Iul 16, 2014 8:20 am

Dragi colegi profesionisti, intrebare : sa presupunem ca trebuie sa faceti poze la un concert, noaptea, solistilor de pe scena si aveti la dispozitie un Canon 400D .
ce setari ar trebui facute pentru a realiza poze decente, evental fara blitz ?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cultura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron