FOTO pe intelesul tuturor...

Teatru, muzica, filme, carti, fotografie etc.

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde kitty82 » Sâm Mai 31, 2014 5:18 pm

Si eu am un dslr, nu e din gama profi dar pentru vacante eu zic ca e suficient. Nikon D5000. Oricum mi s-a parut un pic cam scump si in afara de obiectivul de 18-55, m-am indurat sa imi mai iau doar 70-300. M-am mai jucat si cu alte obiective, as fi vrut un 50 fix dar la cat costa am zis ca mai astept. La inceput faceam poze pe auto pana am invatat cu ce se mananca si sincer uneori cand mi-e foarte lene inca fac. Eu le salvez pe card si jpg si raw pentru ca al meu sot doreste sa le mai prelucreze. La inceput am avut card de 4 si se umplea repede dar acum am unul de 32 si nu imi mai fac griji. :)
Avatar utilizator
kitty82
Fan Thassos
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Ian 21, 2014 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 579 times
Been thanked: 2146 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Sâm Mai 31, 2014 8:18 pm

Eu trag raw pentru ca am deseori probleme cu expunerea. Acasa pot jongla linistit cateva stopuri. Imi confera si rezolutie suficienta pentru a taia din foto daca obiectivul nu m-a ajutat suficient. Mai trag raw pentru ca senzorul aparatului nu a ajuns la dinamica ochiului si daca vad ceva extraordinar atunci trebuie sa arat si celorlati.
Kitty eu asa as fi taiat poza pentru ca uneori mai putin inseamna mai mult.Nu se indoieste nimeni ca nu este vorba de un flamingo, nu?Am vazut pe net cum un fotograf celebru ( o poza = 1000 usd) din state taia crestetul portretele pe care le realiza si justifica prin faptul ca stii ca exista , este acolo chiar daca nu se vede. In schimb portretele aratau grozav.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Sâm Mai 31, 2014 8:32 pm

Cred ca am facut o greseala cand v-am aratat site-ul lui Mircea pentru ca nu echipamentul este cel important, omul care-l foloseste este grozav.
Foloseste un 600 pe full frame dar 70-300 este de fapt 105-450 pe crop ( asa cum avem majoritatea), deci nu suntem departe.Daca mai investim intr-un TC 1,7 sau 2.0 obtinem focale mult superioare acelui 600.Eugen care este pe Canon este si mai norocos, la el cropul fiind de 1,6.
Am descoperit acum ceva timp ca cel mai bun obiectiv al meu este trepiedul insotit de telecomanda.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde AlinE » Sâm Mai 31, 2014 9:25 pm

nici cum...nu stiu cati dintre noi ar sta in apa pana la piept cu aparatura cat de o masina sa prinda o poza cu cine stie ce pasare, din punctul asta de vedere se vede cat de pasionat este, acum nu stiu cat sta sa prelucreze o poza, dar nu cred ca prea mult.
Nu cred ca se poate face comparatie intre D5100 si D4s. la fel si obiectivele, trepiedele, etc. nu poti compara entry level cu high level.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Sâm Mai 31, 2014 10:30 pm

sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde AlinE » Dum Iun 01, 2014 9:06 am

sil200 scrie:Uite si D7100
http://www.intufisuri.ro/2013/03/review ... -fara.html
si exista si la V1.


pai si D7100 tot din clasa high end este. nu puteam sa le insirui pe toate din aceasta clasa.
asa cum ma gandeam, Mircea stie sa utilizeze un Dslr, la capacitate maxima, nu ca mine maxim 10% din ce stie un D5100.
la d5100 zgomotul este mare la un iso de 3200, nu zic cum este la 6400, in schimb vezi cum sunt pozele pe D7100 cu iso 25600 + NR (Noise Reduction) - deci te ajuta si aparatul, sau asa cum am spus inca nu am invatat cum sa folosesc/setez dslr-ul meu.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Dum Iun 01, 2014 2:06 pm

Eu folosesc un D7000 si nu trec la iso de 1600. La d3000 nu saream de 800. E bezna pe strada, pun 35 de 1,8 si trag din mana sau oricare altul pe trepied. Nu se poate, atunci n-o fac si merg mai departe.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde eugenm » Dum Iun 01, 2014 10:27 pm

@AlinE, cred ca merita sa intram intr-o polemica (constructiva desigur), pana la urma de aceea avem forumuri ca sa putem schimba idei, ganduri si informatii.

Modul Auto, ai sa razi dar este FOARTE folosit de fotografii profesionisti, in special de foto-jurnalisti, care odata ce domnul Obama a pasit in afara lui Air Force One, nu au timpul necesar sa stabileasca expunerea corecta, cadrul perfect, vreun efect de adancime de camp, etc. Pun pe Auto sau pe P (Programmed Mode, un Auto cu putin mai mult control asupra unor setari) si se bazeaza pe aparatul de multe mii de euro ca livreaza !

Chiar si pentru fotografia de "calatorie" merita sa dai din cand in cand pe Auto doar ca sa poti intelege cum functioneaza algoritmii ... Cateodata ai sa fi surprins !... Evident ca daca tu cauti un anumit efect, de adancime de camp, de panning, de curgere de apa, de viteza de rotatie a unei roti sau elice, etc. modul AUTO nu o sa te ajute cu nimic !

@sil200, FOARTE bine ca ai postat blogul lui Mircea, astfel de poze merita sa fie vazute de cat mai multi iubitori de fotografie ! In alta privinta nu sunt deloc deacord cu atitudinile taioase si categorice, cele gen "CLARA" scris cu majuscule si poze ce nu pot fi povestite ... Genul acesta de exclusivism si elitism fotografic practicat pe foarte multe forumuri, nu il inteleg, nu o sa il inteleg si nici nu vreau sa inteleg ... Daca vreodata o sa vreau sa cumpar o poza iar fotograful o sa inceapa sa imi povesteasca, probabil ca o sa ii spun ca isi raceste gura degeaba deoarece poza este mediocra si eu nu vreau sa dau banii pe asa ceva ... Dar in ceea ce priveste "fotografia recreationala", atitudini gen "mai devreme sau mai tarziu tot -delete- v-a primii" nu le apreciez ! Eu vreau sa "povestesc" o poza mediocra sau insuficient de reusita, eu vreau sa postez fotografii asa cum m-am chinuit eu sa le realizez si vreau sa ma bucur de ele impreuna cu altii fara sa ma izbesc de sprancenele ridicate in semn de criticism necrutator ... Daca TOTI am fi buni fotografi ar fi usor plictisitor !

Nu pledez pentru mediocritate in fotografie, voi incerca atat cat timpul, initiativa si rabdarea imi vor permite sa ma perfectionez sa fac poze cat mai bune ... Cu siguranta nu imi voi cumpara niciodata un prime de 600mm dar asta nu inseamana ca nu o sa incerc sa realizez poze ca ale lui Mircea !

In ceea ce priveste aparatura eu consider ca cel mai important lucru este obiectivul, calitatea optica poate cateodata sa "ierte" un senzor mediocru ! Eu unul atunci cand ma uit dupa un body ma uit in primul rand la carcasa si dupa aceea la senzor ... Am fost pe apa, in ploaie, in zone tropicale cu umiditate 90%, in zone reci, l-am scapat pe jos, am cazut de pe bicicleta cu el, mi-am luat un val de apa sarata din ocean direct in fata si implicit pe aparat si cu toate acestea de fiecare data acesta a rezistat ... Asa ca pentru mine este mult mai important sa am un body din magneziu rezistent la umiditate si praf ... Dupa aceea ma uit la calitatea senzorului, sensibilitatea acestuia in lumina scazuta, zona dinamica si deabia dupa aceea rezolutia ... Restul pentru mine sunt detalii !... Poate ca sunt momente cand mi-as dori un vizor mai performant cu factor de magnificare de 100% si poate o idee mai luminos si mai sunt alte momente cand imi doresc un ecran cu o rezolutie mai buna si asta pentru a putea sa evaluez mai usor cadrul realizat.

In ceea ce priveste modul de fotografiere, eu folosesc 80% din timp prioritatea de apertura care imi da controlul asupra adancimii de camp, 15% in modul prioritate de timp pentru pozele dinamice (ape curgatoare, auto, aviatie, etc.) si 5% in modul full Manual atunci cand conditiile de lumina sunt foarte dificile iar aparatul nu reuseste sa scoata expunerea dorita (apus, rasarit, cadre unde sunt zone cu contrast luminos foarte mare, etc.), niciodata Auto.
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde eugenm » Lun Iun 02, 2014 10:34 am

Intrucat suntem la a doua pagina a acestui topic eu propun sa incepem macar cu un glosar de termeni astfel incat toata lumea sa inteleaga ce se vorbeste ... Am sa incep aleatoriu :

1. Sapuniera ... Argoul pentru o camera compacta tip point & shoot ;

2. SLR : single lens reflex ... Aparatul ce foloseste un complex de elemente optice printre care o prisma si o oglinda astfel incat "operatorul" vede prin vizorul aparatului imaginea captata de obiectiv ... DSLR inseamna digital single lens reflex ;

slr1.jpg

3. Apertura : Este "unealta" ce doteaza un aparat foto cu ajutorul careia cantitatea de lumina ce atinge senzorul optic sau filmul fotografic este controlata (este discretizata) ...

aperture 1.jpgaperture 2.jpg

4. Focala obiectivului : este o masura in milimetri a distantei dintre punctul in care o imagine focusata incepe sa convearga prin sistemul de lentile optice ale obiectivului catre senzor sau film. "Focala" determina unghiul de vizibilitate al cadrului, astfel incat o focala foarte mica poate avea un unghi de vizibilitate foarte mare, ceea ce permite obtinerea unui cadru foarte larg, iar pe masura ce focala creste unghiul de vizibilitate scade astfel incat gradul de magnificare creste putand astfel sa obtinem imagini marite ale unor obiecte aflate la distante mari fata de aparatul foto. Discutia este mai complexa de atat, intrucat cu fiecare tip de focala se pot obtine diferite efecte fotografice ... Ceea ce este impotant de retinut este ca distanta focala imparte obiectivele in wide angle, normale si telephoto, acestea la randul lor fiind impartite in subcategorii (fish eye, ultra wide angle, extreme telephoto, etc...).

Ce mai este important de precizat (in opinia mea) este ca exista obiective cu focala fixa, denumite prime. Datorita faptului ca elementul optic ce permite modificarea distantei focale (zoom-ul) este eliminat din constructia obiectivului, o sumedenie de probleme optice (focalizare uniforma, aberatii optice, cromatica, etc.) dispar, astfel incat pozele realizate cu obiective prime sunt de o calitate optica ridicata.

5. Senzor optic : Foarte pe scurt se poate spune ca senzorul optic este un dispozitiv electronic alcatuit din elemente sensibile la lumina care transforma informatia optica in informatie electronica (semnal electric). Exista doua mari tehnologii (au mai aparut si altele dar inca nu sunt foarte utilizate) CCD si CMOS. CCD este o tehnologie de senzor ce foloseste fotocelule ce transforma semnalul luminos intr-un impuls electric, dupa care urmeaza un circuit intreg de conversii electrice pana ajunge informatie digitala. CMOS in schimb este o arhitectura ce foloseste tehnologia pixelilor activi (fotodetectori sau mai bine spus fotodiode) care modifica energia luminoasa in tensiune electrica. Foarte pe scurt senzorii CMOS produc imagini de o calitate mai ridicata decat senzorii CCD (datorita in primul rand fatului ca acestia sunt mai mari in dimensiuni si mai "sensibili" la informatia luminoasa in comparatie cu tehnologia CCD) si, foarte important, consuma mai putina energie electrica decat CCD-ul. Evident discutia este mult mai lunga si mai amanuntita ....

As mai explica notiunea de full-frame : pana sa intram in era digitala, aparatele foto foloseau film fotografic al carui standard dimensional era de 35mm latime. O poza imprimata pe filmul fotografic are o latime de 24mm (distanta dintre perforatiile filmului cu latimea totala de 35mm) si o lungime de 36mm :

220px-135film.jpg135_film_perforations.jpg

Un aparat digital dotat cu un senzor optic de dimensiunea 24mm x 36mm este denumit full-frame. Senzorii cu dimensiuni mai mici vor avea un "crop factor" in comparatie cu standardul 24mm x 36mm care poate fi asimilat cu un factor de magnificare pentru focalele obiectivelor. De exemplu un obiectiv prime de 50mm pus pe un aparat foto (denumit si body) cu un senzor al carui crop factor este 1.6x (adica suprafata senzorului este de 1.6 ori mai mica decat un senzor full-frame) se va comporta ca o focala de 80mm (50x1.6) pusa pe un aparat cu senzor full-frame :

LensCropFactor.jpg
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde gabriel » Lun Iun 02, 2014 1:10 pm

"Ce aparat Foto folosim?" trebuia sa se numeasca topicul...dar am fost mutat aici :P
Am inceput sa ma joc cu aparatul foto inca din copilarie, primul meu aparat a fost un Smena simpatic foc :) pe care il mai am si astazi.
Smena.jpg
Mai tarziu adica prin 2002 foloseam Sony Cybershot DSC-F828, un digital dragut...
sony.jpg
In prezent folosesc un Canon EOS 50D body si obiectivul EF 24-70 mm macro, achizitionate prin 2008, un aparat serios zic eu :P
canon-eos.jpg ef24-70_28usm_1_l.jpg
Am uitat de blitzuri: 2 buc - CANON Speedlite 580EX II
Canon-Speedlite-580-EX-II.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de gabriel pe Mar Iun 03, 2014 11:20 pm, modificat de 5 ori în total.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde eugenm » Lun Iun 02, 2014 1:30 pm

gabriel scrie:In prezent folosesc un Canon EOS 50D body ...


Este ultimul model care sa merite (care a meritat) investitia din aceasta gama a lui Canon !... Dupa 50D Canon a adoptat o strategie cam bizara de marketing, ca sa impinga in fata 7D-ul si sa poata sa il diferentieze de restul gamelor a scazut calitatea gamei xxD, astfel incat incepand cu 60D deja carcasa nu mai este din magneziu iar performantele sunt aproape echivalente cu cele produse de un 40D !
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde eugenm » Mar Iun 03, 2014 3:18 pm

Pentru amuzament :

funny_photographers_47.jpg
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde eugenm » Mar Iun 03, 2014 3:23 pm

Uite ce spune un fotograf (Peter West Carey) : "The nice thing about all the rules of photography is they can often be broken with great results. Some would even claim there are no actual rules of photography, just results." ... Supra-expunerea poate functiona in avantajul tau cateodata (la fel ca si sub-expunerea) ... Cateva exemple :

oe1.jpgoe2.jpg

(Sursa : http://digital-photography-school.com/creative-overexposure/)
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde sil200 » Mar Iun 03, 2014 4:15 pm

A doua e super.
Cealalta nu-i pe gustul meu sau eu nu ma ridic la nivelul potrivit pentru a o putea aprecia la justa valoare.
Cu toate acestea simt o diferenta intre ele si a ta.
Am o favorita, am s-o caut si am s-o postez aici.Nu este a mea.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: FOTO pe intelesul tuturor...

Mesaj necititde eugenm » Mar Iun 03, 2014 4:22 pm

sil200 scrie:A doua e super.
Cealalta nu-i pe gustul meu sau eu nu ma ridic la nivelul potrivit pentru a o putea aprecia la justa valoare.
Cu toate acestea simt o diferenta intre ele si a ta.
Am o favorita, am s-o caut si am s-o postez aici.


Este evident o diferenta ... A mea are cromatica "stearsa" fara prea mare contrast cu zona arsa ... Nu reusesc sa scot culorile plajei si ale copacului astfel incat contrastul sa fie mai placut, dar pe de alta parte nici nu vreau sa exagerez cu prelucrarea ... Pot sa ma apuc sa aplic niste filtre dar intrucat structura mea este similara cu a lui AlinE (de purist) ceva ma tine in loc ...

Asa ca am sa ma bucur de "zeul" meu in pesisaj Arubian precum il vezi in cadrul postat :) !
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cultura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori


cron