Limenas sau Potos

Limenas, Limenaria, Potos, Skala Potamia, Panagia si alte localitati

Limenas sau Potos

Mesaj necititde Barbu_Cerasela » Sâm Ian 23, 2016 9:44 am

Am rezervare și în Limenas și în Potos și nu știu sa aleg.Unii spun ca plaja din Potos are pietriș nu este recomandata pentru copii,alții spun ca Limenas nu este prea confortabil în privința parcărilor și a plajelor.Un sfat ,va rog!

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk
Avatar utilizator
Barbu_Cerasela
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 22, 2016 5:18 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 34 times

Re: Limenas sau Potos

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Ian 23, 2016 10:22 am

Barbu_Cerasela scrie:alții spun ca Limenas nu este prea confortabil în privința parcărilor și a plajelor.Un sfat ,va rog!

Au dreptate. Faza cu plajele se rezolva usor printr-o scurta deplasare la Golden Beach. Ramane pb-a parcarii. Plajele din Potos nu sunt cu pietris. In plus ai in apropiere Pefkari si Limenaria. Sfatul meu e Potos. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Limenas sau Potos

Mesaj necititde Malex » Sâm Ian 23, 2016 11:13 am

Barbu_Cerasela scrie:Am rezervare și în Limenas și în Potos și nu știu sa aleg.Unii spun ca plaja din Potos are pietriș nu este recomandata pentru copii,alții spun ca Limenas nu este prea confortabil în privința parcărilor și a plajelor.Un sfat ,va rog!


Bună și bine ai venit pe forum!

Pentru că eu de obicei merg în zona de sud a insulei (Astris/ Potos) o să-ți ofer câteva informații comparative Potos - Limenas. Ambele sunt orașe mari, cu viață tumultoasă atât ziua cât și noaptea, cu taverne și localuri numeroase și diverse, cu atracții comerciale sau turistice etc....

Despre plajă, strict în Limenas ai puține variante...desigur dacă ai mașină poți să de deplasezi stânga-dreapta cât vrei spre zona Rachoni, Prinos sau spre Skala Panagia, Potamia, Kinira și de ce nu în jurul insulei. Găsești pe lângă Limenas o mulțime de plaje cu nisip fin. Cât despre parcări, da este ceva mai problematic în Limenas decât în Potos pentru că și spațiul disponibil este mai mic... sudul insulei parcă este puțin mai aerisit, dar nu tot timpul, în plin sezon sunt probleme peste tot cu locurile de parcare, sau mai bine spus este mai dificil să găsești loc în buricul târgului..

În zona de sud - în Potos plaja este fără pietre, cu nisip și intrare lină...imediat lângă Potos (lipită de Potos) este plaja San Antonio, o plajă lungă și frumoasă, cu nisip și intrare fină în apă,...ceva mai la sud Psili Ammos, o plajă mică și cochetă cu nisip fin, dar ceva mai abruptă intrarea....de asemenea, spre vest există Limenaria, Pefkari, Tripiti și Skala Marion fiecare cu particularitățile ei, frumuseți și atracții (sporturi acvatice, scufundări, paraseiling sau doar relaxare etc), în general fără pietre, dar mai apar pe ici pe colo....și noi a, mers cu cea mică peste tot, și la nisip și la pietriș și nu pot spune că preferă zonele cu nisip, ea se simte bine oriunde ne simțim și noi bine.

Sfatul meu, dacă ești pentru prima data în Thassos este să descoperi cât mai multe locuri, inclusiv plaje, cu nisip sau pietricele, pentru că fiecare are farmecul ei și cine știe, poate te îndrăgostești chiar de una cu pietricele cum am pățit și noi acum câțiva ani.....pentru aceasta nu trebuie decât să fii pregătită cu o pereche de încălțări speciale pentru pietre/arici de mare, care se găsesc peste tot în Thassos, iar în Potos sunt pe toate drumurile și nu costă decât 5 Euro o pereche...noi am cumpărat acum 6 ani o pereche pentru fiecare și le avem și acum...le luăm cu noi de fiecare dată.

Eu îți doresc vacanță plăcută și spor la descoperit locuri minunate!
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Limenas sau Potos

Mesaj necititde Ade » Sâm Ian 23, 2016 12:48 pm

Eu am stat in doar in Potos, dar prefer Limenas :D
La capitolul plaje ai intre Limenas si Prinos cel putin 10 plaje amenajate si foarte putin populate cu apa mica, linistita si nisip fin, pe unele e doar un mic cordon de pietre la intrare. In directia opusa ai Golden beachul.
Privind parcarile situatia e proasta in ambele locatii.
Limenas mi se pare mai mare, dichisit si aerisit, chiar daca e populat ca orice (mini)capitala. Potosul e mi s-a parut cea mai sufocanta localitate de pe insula.
Ai ferry in localitate, asta iti scuteste 50 de km la plecare si venire, nu neaparat la bani ma refer, cat la timp.
Evident o parere super subiectiva, dar orice ai alege sa incerci sa vezi mai multe locuri de pe insula in timpul vacantei.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Limenas sau Potos

Mesaj necititde demential » Sâm Ian 23, 2016 2:12 pm

Barbu_Cerasela scrie:Am rezervare și în Limenas și în Potos și nu știu sa aleg.Unii spun ca plaja din Potos are pietriș nu este recomandata pentru copii,alții spun ca Limenas nu este prea confortabil în privința parcărilor și a plajelor.Un sfat ,va rog!

Buna si bine ai venit pe forum!
In primul rand iti spun ca nu exista un raspuns ferm :) Ambele orase au farmecul lor si difera destul de mult la anumite aspecte.
Iti recomand sa citesti topicurile despre cele 2 localitati, Limenas viewtopic.php?f=40&t=168 respectiv Potos viewtopic.php?f=40&t=296 (ambele au cate 5 pagini fiecare si din acest punct de vedere sunt "egale" cu Limenaria).
De asemenea trebuie sa citesti si cele 2 topicuri despre PLAJELE localitatilor Limenas viewtopic.php?f=39&t=311 si respectiv Potos viewtopic.php?f=39&t=287.
Ca viata de noapte Potos sta mai bine. Ca zona de shopping Limenas sta mai bine.
Cum spunea si Ade, Potos pare inghesuit, sufocant. Limenas este mai mare, mai aerisit, ai ce vizita.
De asemenea iti recomand sa citesti si acest topic : Cu copiii in Thassos viewtopic.php?f=17&t=330 unde cu siguranta vei gasi sfaturi utile.
Abia dupa ce citesti toate topicurile cred ca iti poti face o idee.
Decizia e a ta :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Limenas sau Potos

Mesaj necititde Barbu_Cerasela » Sâm Ian 23, 2016 2:51 pm

Mulțumesc tuturor care m-au răspuns !Sigur ca și alții mi-a spus de Limenas dar din ce am văzut pe Google cu străzi înguste intre vile ,am rămas cam surprinsă. Am fost în Olimpic Beach și mi s-a părut o stațiune mica,eleganta și plaja foarte buna,dar la capitolul animație și cumpărături stătea cam rău. Mergeam în Paralia .Cred ca acum pățesc la fel.Vreau ceva de genul plaja+cumparaturi+animatie+eleganță ....și ieftin

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk
Avatar utilizator
Barbu_Cerasela
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 22, 2016 5:18 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 34 times

Re: Limenas sau Potos

Mesaj necititde HHR » Lun Ian 25, 2016 9:39 pm

Barbu_Cerasela scrie:Vreau ceva de genul plaja+cumparaturi+animatie+eleganță ....și ieftin


Uneori animatia nu face casa buna cu eleganta ...
In fine, depinde de eleganta ...
Si nici ieftineala nu pare un liant solid intre cele doo :ugeek:
Sper sa gasesti ceea ce cauti !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times


Înapoi la Localitati in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 17 vizitatori