Astris

Limenas, Limenaria, Potos, Skala Potamia, Panagia si alte localitati

Astris

Mesaj necititde Malex » Joi Iun 26, 2014 12:22 pm

Astris este o mica localitate situata in sudul insulei Thassos, la aprox 7 km de Potos si exact 13 km de Aliki. Anul acesta va fi al patrulea an cand mergem aici, de aceea descrierea ce urmeaza reprezinta viziunea mea despre Astris coagulata in timp. In primul rand as vrea sa va spun ce nu este Astris: o statiune de distractie! Punct. De ce? Pentru ca este foarte mica comparativ cu alte localitati de pe insula, pentru ca nu exista prea multe posibilitati de petrecere a timpului liber (as putea spune chiar aproape deloc), nici locuri de luat masa sau plaje intinse cu nisip fin si beach baruri.

Ce este Astris, din punctul meu de vedere?
Locul ideal pentru relaxare si odihna, dupa o zi lunga de strabatut insula si balaceala. De ce spun asta? Pentru ca este o localitate aerisita, neaglomerata, care se desfasoara mai ales pe partea stanga o soselei care strabate insula (privind dinspre Potos spre Aliki), inspre dealurile acoperite de vegetatia specifica, pentru ca locurile de cazare dispun, in general, de curti generoase, cu spatii verzi minunate si locuri de joaca pentru copii si in afara traficului rutier (destul de redus in aceasta parte a insulei), nu prea exista alte surse de poluare fonica. De prima data cand am ajuns aici, venind din Bucurestiul supra aglomerat si zgomotos, ne-am indragostit iremediabil de Astris.

Acum, cateva cuvinte despre „infrastructura” turistica:

Posibilități cazare: in general apartamente in ansambluri de gen vila, parter plus etaj (vedeți postarea mea despre Kalliopis Houses din secțiune dedicata pentru mai multe detalii), dar exista si doua hoteluri in centru, daca imi aduc aminte de 3 stele. Nu as putea spune prea multe despre ele pentru ca nu am stat niciodată acolo, dar am văzut ca erau destul de animate.

Locuri de luat masa: ehhh, aici este cam complicat, pentru ca exista un restaurant al hotelului de 3 stele din centru (a servit odata masa un prieten si a fost ok) si o terasa chiar lângă plaja din centrul stațiunii, unde am mâncat ok, dar nimic special. Din acest punct de vedere noi venim „acasă” mâncați de prin alte părți, acolo unde ne duc pășii in ziua respectiva. Ca măsură de avarie, sunt si acestea de luat in calcul.

Plaje: exista 2 plaje in Astris, una in centrul statiunii si una la iesirea din localitate, in directia Aliki, care presupune parcurgerea unui drum de pamant (cu masina) pret de vreo 5 minute. Plaja din centru este mai „salbatica” decat altele de pe insula, nefiind amenajata cu sezlonguri sau umbrelute…nisip cu pietrele specifice…chiar pe plaja exista o terasa de unde puteti cumpara ceva rece si in caz de nevoie puteti sa si mancati ceva. Noi o numim plaja de „leneveala” la care apelam atunci cand nu mai vrem sa luam masina si sa mergem in alta parte. Este la vreo 500m de locul nostru de cazare. Cealalta plaja…nu-mi amintesc cum se cheama…este si mai mica, dar ultima data cand am fost era amenajata, adica erau cateva umbrelute si sezlonguri si o faimoasa rulota cu bauturi reci si inghetata. Aceasta presupune, asa cum am spus mai sus, parcurgerea unui drum de pamant rosu, in rampa, cam prost, timp de vreo 5 minute. Daca vreti sa ajungeti aici, chiar si din curiozitate, trebuie sa mergeti pe soseaua principala in directia Aliki si chiar aproape de iesierea din localitate, dupa benzinarie faceti dreapta. Exista si un indicator in dreptul „intersectiei”.

Magazine: ultima data erau 2 magazine mici, gen mini market, chiar in centrul statiunii. Unul dintre ele se chema Mathias al carui patron este un grec simpatic, cu acelasi nume, care rupea cateva cuvinte pe romaneste….bineinteles expresia lui favorita este: „Ce „face” fata frumoasa?”. Simpatic, saritor si la indemana pentru lucruri mai mici sau mai mari scapate de pe lista de la supermarket.

Altele: exista o mica benzinarie, cu spalatorie auto, centru de inchirat masini, ATV-uri la iesirea din localitate in directia Aliki. Am inteles de la prietenul meu care a fost si anul trecut acolo ca langa ea s-a mai ridicat o constructie a carei „menire” nu a fost stabilita inca. Poate un service auto? Vedem anul acesta si updatam informatiile.

Cam atat am reusit sa sintetizez pana in acest moment. Dupa vacanta poate completam.
Atasez cateva poze…din ani diferiti…din Astris.
Vacanta placuta!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Astris

Mesaj necititde Malex » Vin Iun 27, 2014 7:37 am

Va multumesc mult pentru formatarea textului descrierii. Nu stiu cine a fost autorul, dar bine a facut pt ca aveam o strangere de inima...eu am lucrat intr-un Word pt a nu mai pierde mesajele cum am patit la inceput si formatasem textul, dar cand l-am lipit au disparut toate elemente de formatare. Asa arata mult mai bine.

Va multumesc! :clap:
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Astris

Mesaj necititde Malex » Lun Feb 09, 2015 6:48 pm

UPDATE Septembrie 2014

Am revenit la Astris dupa o pauza de doi ani si abia asteptam sa vad ce s-a schimbat sau poate ce nu s-a schimbat intre timp. Asa ca o sa reiau capitolele din descrierea initiala cu update-urile de rigoare, daca este cazul.

Cazare: de stat am stat tot la Kalliopis Houses aproape de iesirea din localitate intr-un apartament cu vedere la mare. Mai multe detalii despre proprietate gasiti la viewtopic.php?f=6&t=328 . Aceeasi liniste, mult spatiu = relaxare dupa o zi plina!

Locuri de luat masa: Da, aici am avut o surpriza placuta. Exact pe plaja din centru exista un local multifunctional: spatiu de cazare, restaurant, terasa si administrator de plaja. Se numeste simplu Astris Beach. Exista si anii trecuti cand am fost, dar nu prea am zabovit noi pe acolo pentru ca era cam pustiu. Anul acesta insa, am aflat de la proprietara vilei unde am fost cazati ca familia care gestioneaza mai nou complexul a investit multi bani pentru modernizare si merita vizitat. Asa ca am debarcat cu totii acolo, fiind si aproape de locul de cazare. Si a meritat: mancarea este foarte buna, proaspata, gatita in ziua respectiva si la „vedere”, adica in bucataria care se vede usor de pe terasa. Bucatar este patronul, doamna se ocupa de aprovizionare si restaurant iar copiii, studenti, veniti in vacanta, de servire. Sunt o familie unita, amabili si simpatici. Ne-am imprietenit foarte repede, mai ales ca dupa prima incercare am revenit constant, pentru plaja micuta, dar aerisita si ingrijita si pentru bunatatile de la pranz/cina. Am incercat de toate: vitel la tava cu cartofi la cuptor, vitel cu ceapa, musaca de vinete, peste, pizza, paste si altele. Toate au fost foarte bune, dar in special manzarea gatita. Mai mult, vazand ca tot revenim (si dimineata la plaja si la pranz si seara) de multe ori consumatia de la plaja nu o treaceau la nota de plata si cand ii atentionam spuneau ca este din partea casei.
Din pacate, la capitolul poze, am suferit un accident si pozele au disparut, am ramas doar cu o singura poza de la restaurant, facuta cu o zi inainte de plecare (8 septembrie), cand i-am rugat sa faca un tort de clatite pentru cea mica ca era Sfanta Maria si vroiam sa-i servim pe toti din echipa. Ne-am simtit foarte bine aici si la plecare ne-au condus cu totii, ne-am luat la revedere si ne-au oferit brelocuri personalizate pentru copii si o sticla de vin pentru cei mari.

Plaje: da, mult mai bine decat anii trecuti. Mai multe detalii despre Astris beach gasiti aici: viewtopic.php?f=39&t=132&p=23763#p23763.

Magazine: aceleasi magazine, in centrul localitatii, in dreptul plajei Astris.

Altele: in continuare exista mica benzinarie / centrul inchiriere masini si am reusit sa deslusim „menirea” constructiei de peste drum de vila, asa cum mentionam in mesajul anterior: este o statie ITP! Aviz amatorilor!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Astris

Mesaj necititde bogdanferariu » Mie Iun 29, 2016 9:05 pm

Dupa doua nopti petrecute la Astris, in august 2015, confirm cele spuse mai sus.
Aceeasi impresie de locatie perfecta pentru odihna, liniste si fara aglomeratie, dar o baza excelenta pentru excursii si explorari pe alte plaje sau localitati.
Plus avantajul plajei de leneveala, in caz de necesitate.
Astfel, anul asta revenim pentru 21 de nopti tot in Astris.
Voi avea o barca gonflabila cu motor cu mine, astfel locatia e inca odata ceea ce cautam, cazarea fiind practic la curte, peste drum de mare.
Voi reveni cu impresii de la fata locului, dar cele 2 nopti de anul trecut au fost suficiente sa mai vrem Thassos si Astris, mai ales ca atunci am ajuns de pe insula direct in aglomeratia si nebunia de la Paralia Katerini!
bogdanferariu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 01, 2015 10:13 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 14 times

Re: Astris

Mesaj necititde April » Mar Apr 25, 2017 8:33 pm

De-ale pescarilor
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times


Înapoi la Localitati in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron