Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde HHR » Mie Aug 26, 2015 9:49 am

Pana la urma, vom conchide ca toti au o anumita culpa, incepand cu autoritatile si terminand cu cei care se incapataneaza sa treaca pe pod. E si asta o concluzie, generala. Ramane sa analizam cum se putea, la nivel individual, evita statul in coloana pe o durata nerezonabila de timp. Initial, s-a incercat prin alegerea unor anumite ore de plecare, cel mai adesea pe principiul ca ... daca plec cu noaptea`n cap scap de aglomeratie, aseszonat cu argumente adjuvante: prinde copilul mai multe ore de somn si nu ma freaca la creieri; scap de caldura de foc din timpul zilei si evit sa folosesc aerul conditionat, ceea ce ma fereste de sinuzita, pareza faciala ... etc si reduce consumul de carburant .... samd. Cred ca asta a mers pana la finele lunii iulie cand, exodul spre litoralul elen s-a marit considerabil. Prin urmare, singura solutie salvatoare ramane alegerea unei rute alternative si care este la`ndemana multor turisti. De ce sa stau 3 ore (sa zicem) in coloana la pod, sa`mi pun nervii la cantar, cand, intr-un timp mai scurt, pot trece pe la Silistra si, daca am temeri sa o tai pe la Shumen spre Haskovo (desi drumul este rezonabil), pot ajunge la Ruse pe un drum decent, paralel cu Dunarea, numa` ca pe partea ailalta.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Catalin S. » Mie Aug 26, 2015 9:58 am

@Cristina Borca...

Din pacate pentru noi, cei corecti, toata tarasenia se intampla in zona "libera" unde smecherii stiu ca nu are cine sa-i amendeze.

Bine, mai putin cretinul ala de 30 de ani care a dat peste un politist bulgar iar acum este inchis si cercetat, dar asta e alta poveste. :mrgreen:
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde cristina borca » Mie Aug 26, 2015 10:59 am

Catalin S. scrie:@Cristina Borca...

Din pacate pentru noi, cei corecti, toata tarasenia se intampla in zona "libera" unde smecherii stiu ca nu are cine sa-i amendeze.

Bine, mai putin cretinul ala de 30 de ani care a dat peste un politist bulgar iar acum este inchis si cercetat, dar asta e alta poveste. :mrgreen:


Exact! Pt ca intr-un final cand s-a eliberat drumul primele 2 masini au fost de politit, una bulgareasca, una romaneasca. Credeti ca i-au intrebat de sanatate?
cristina borca
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 12, 2014 11:35 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 35 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde cristina borca » Mie Aug 26, 2015 11:00 am

HHR scrie:Pana la urma, vom conchide ca toti au o anumita culpa, incepand cu autoritatile si terminand cu cei care se incapataneaza sa treaca pe pod. E si asta o concluzie, generala. Ramane sa analizam cum se putea, la nivel individual, evita statul in coloana pe o durata nerezonabila de timp. Initial, s-a incercat prin alegerea unor anumite ore de plecare, cel mai adesea pe principiul ca ... daca plec cu noaptea`n cap scap de aglomeratie, aseszonat cu argumente adjuvante: prinde copilul mai multe ore de somn si nu ma freaca la creieri; scap de caldura de foc din timpul zilei si evit sa folosesc aerul conditionat, ceea ce ma fereste de sinuzita, pareza faciala ... etc si reduce consumul de carburant .... samd. Cred ca asta a mers pana la finele lunii iulie cand, exodul spre litoralul elen s-a marit considerabil. Prin urmare, singura solutie salvatoare ramane alegerea unei rute alternative si care este la`ndemana multor turisti. De ce sa stau 3 ore (sa zicem) in coloana la pod, sa`mi pun nervii la cantar, cand, intr-un timp mai scurt, pot trece pe la Silistra si, daca am temeri sa o tai pe la Shumen spre Haskovo (desi drumul este rezonabil), pot ajunge la Ruse pe un drum decent, paralel cu Dunarea, numa` ca pe partea ailalta.



Si asta e relativa. La dus pe 15 august la ora 01.00, am stat 15 min.
cristina borca
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 12, 2014 11:35 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 35 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde HHR » Mie Aug 26, 2015 11:44 am

Prin urmare, ori esti norocoasa, ori ... ai dibuit cum se poate face o bresa in valul de turisme si, in aceasta din urma ipoteza, poate dai reteta si celor care n`au dat, inca, piept cu exodul de la Giurgiu-Ruse.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde cristina borca » Mie Aug 26, 2015 11:57 am

HHR scrie:Prin urmare, ori esti norocoasa, ori ... ai dibuit cum se poate face o bresa in valul de turisme si, in aceasta din urma ipoteza, poate dai reteta si celor care n`au dat, inca, piept cu exodul de la Giurgiu-Ruse.


Cred ca am fost norocosi, colega mea plecata la 8 zile dupa noi, la aceeasi ora a stat 3 ore. Darrr sunt convinsa ca asa cum am avut noi noroc se mai poate intampla sa fie perioade mai putin aglomerate. Desi daca ar fi sa plec acum din nou clar as lua in considerare o ruta ocolitoare.
cristina borca
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 12, 2014 11:35 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 35 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Catalin S. » Mie Aug 26, 2015 1:40 pm

Pe 15 august ne aflam si noi in vama dar la ora 4:55 AM.

Am trecut-o la 6:05, deci am stat o ora si 10 minute.

Mult - putin, nu mai conteaza, dar inclin sa cred ca putin spre foarte putin spre deosebire de la intoarcere, pe 22 august cand am stat la Ruse pana in rond "doar" 3 ore.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde licurici » Joi Sep 03, 2015 8:01 am

Buna dimineata dragii mei,

Vroiam sa va spun ca astazi a revenit un coleg din minunata voastra destinatie de vacanta (a mea este Turcia) si lucrurile in vama Giurgiu au stat in felul urmator:
la plecare, la inceputul saptamanii trecute a traversat podul intr-o ora ...undeva in jurul orei doua noaptea; :thumbdown:
la intoarcere, noaptea trecuta a stat doar trei minute!!! :thumbup:
Drum bun tuturor...si vacante de vis!!! :wave:
licurici
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 02, 2015 10:42 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde cristiml » Mie Sep 09, 2015 11:01 am

daca inca se mai pleaca spre Grecia
pe 1 sept. ora 4.00 am trecut vama in 10 minute
intoarcere 8 sept 22.30 Ruse - trecut podul in 30 min. - rezonabil
drumuri bune
cristiml
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 31, 2015 8:50 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Catalin S. » Mie Sep 09, 2015 11:43 am

Inca se mai pleaca, normal, ca doar au scazut preturile la cazare. :lol:
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde AlinE » Mar Sep 15, 2015 6:30 pm

Catalin, preturile la cazare sunt mici si in full season, daca te comporti cum trebuie, lasi loc de buna ziua si revii in aceeasi locatie de ceva ani. Fiecare pleaca cand poate.
Hai sa ramanem in tema.

Restrictia la pod este de prost gust sau altfel spus Made in Romania. Nu este posibil sa stai 40-50 min pe un sens si pe celalalt sens sa treaca o masina la aproape 1 minut sau liber pe retur, dar masinile mici erau blocate de tiruri in primul sens giratoriu din bg si sa lasi unda verde ca sa treaca o masina pe minut. Aberant.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Catalin S. » Mie Sep 16, 2015 6:39 am

AlinE, vorbeam la modul general, nu de cazuri izolate, pentru ca asa as fi putut sa povestesc si eu cum ma duc MOCA intr-un anume loc de pe insula pentru ca, treburi, chestii, socoteli, you know.

Mai sus am expus realitatea adevarata, deci nu ce se spune pe forumuri sau FB cum ca "vai, draga, dar eu doar atunci imi pot lua concediu", afirmata cu o ipocrizie pur romaneasca, cand de fapt stim prea bine ca multi aleg septembrie pentru ca... preturi mici, dar uneori nema dobanda si nema soare.

In rest, da, back to the toppic... Sa cada podul, sa ia foc, sa se repare, dracu' sa-i pieptene si nu in ultimul rand, dracu' sa ma ia daca voi mai merge pe-acolo vreodata!

*scuze pentru unele subtilitati.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde george_c_ro » Mie Sep 16, 2015 3:02 pm

salutare

Concediu in Thassos - Limenas

DUS

07.09.2015 - la 2.21 am ajuns la vama Giurgiu , la 2.28 eram in Bulgaria ( am fost primul din coloana care am asteptat la pod , la un moment dat credeam ca am gresit drumul spre pod ) - 13 ron taxa pod

INTORS

Luni , 14 sept

- vama Giurgiu in jur de ora 20.10 asteptat aprox 15 min (taxa 2 EUR sau 4 leva) - mai ieftin ..


- la Giurgiu , am observat o masina de TL care a fortat vama ( un vames a incercat sa se agate de masina suspecta, nu a reusit , 3 masini au plecat in urmarirea lui - oricum la ce gropi sunt prin vama nu prea cred ca a ajuns departe) ; ne gandeam ca din cauza acelei fortari vamesii vor fi mult mai circumspecti si va dura mai mult in vama ( oricum in afara de prezentarea CI -ului nu au cerut si nu au verificat altceva)

- noaptea este mult mai liber drumul ...

- ar trebui sa termine reparatiile la pod pana in dec 2015

- la dus nu am observat sa se lucreze la pod dar la intoarcere era agitatie atat pe pod cat si in zona adiacenta podului unde se asfalta ...


Drumuri bune si asteptam vara (toamna) viitoare !
george_c_ro
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 31, 2015 11:47 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 82 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Oct 08, 2015 11:03 pm

AAff5rG.jpg
Va inchipuiti ce faceau chinezii daca ar fi trebuit sa mearga in Thassos pe podul de la Giurgiu? Explicatii la: http://www.msn.com/en-us/news/world/chi ... li=AAa0dzB de unde e si poza. In articol e un link spre o stire CNN din 2010 din care aflam de un blocaj pe 100 km care i-a tinut pe soferi 9 zile in loc ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde demential » Sâm Feb 13, 2016 10:33 am

Azi, 13.02, dimineata pe pod :)
"Fara restrictii. Fara coada."
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori