Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde djdolphins07 » Mie Aug 12, 2015 10:36 pm

poate sa ne spuna careva cum se mai circula pe podul de la giurgiu? cat timp se asteapta? sa terminat cu marea asfaltare? multumesc!
djdolphins07
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 03, 2015 6:40 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde HHR » Joi Aug 13, 2015 7:05 am

djdolphins07 scrie:poate sa ne spuna careva cum se mai circula pe podul de la giurgiu? cat timp se asteapta? sa terminat cu marea asfaltare? multumesc!


pai, pana la acest moment, doar asta s`a tot spus ....
danrogo2001 scrie:Pe data de 01 august la 09.30 eram la intrarea in giurgiu. La 13.00 luam vigneta in ruse. Deci 3 ore si jumatate. Ma gandesc cu groaza la drumul de intors.

FiRsT scrie:Ieri dimineață la 6 fără 10 minute eram pe pod.
Am prins semaforul pe verde. Traversarea a durat 10 minute.
Am stat mai mult în vama la control pasapoarte/CI.

alexd scrie:12 August ora 13, Makaza iesire din Gr 5 min.
Ora 18. 15, pod Giurgiu coada medie, eatimez 30-40 minute.

atomic.rabbit scrie:Ne-am intors pe 1: ajuns in Makaza pe la ora 13, asteptat 55min. Pe sensul de intrare in Grecia, destul de nasol, estimez coada la 3 km sa zicem, se inainta foarte greu.
Am ajuns la Giurgiu pe la 23.00 (dupa o opriere foarte lunga la V. Tarnovo) si am asteptat cam 45min. Pe sensul de iesire din Ro nu era mai aglomerat decat a fost pe cel de intrare.
Asa ca presupun ca depinde foarte mult de ziua si ora la care ajungeti in vama. Daca sunteti pasari de noapte (sau de dimineata :) si evitati intervalul cu aglomeratie maxima este ok.

La dus (20.07) am stat 30min la Giurgiu (dimineata gen ora 8.30) iar la Makaza cam 20min, nu mai retin exact la cat am ajuns acolo.

alexd scrie:Acum 2 minute am ajuns la coada la pod. E civilizat avand in vedere ultimile evenimente. Coada de 500 metri. Dovada poza unde ultima masina, in spatele tirului sunt eu.


... samd

Greu de stabilit un tipar reprezentând simplificat structura unui fenomen :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde AlinE » Joi Aug 13, 2015 8:54 am

Depinde foarte mult de nr de masini care ajung in vama in acelasi timp. daca sunt cateva atunci se trece repede, daca sunt multe atunci se sta ceva timp.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Catalin S. » Dum Aug 23, 2015 6:10 pm

Am ajuns si eu acasa. Am stat 3 ore aseara in Ruse +/- 5 minute...

M-am pus la coada in jurul orei 20:00 si am "coborat" de pe pod abia la 23:00. Pana la rond, conform GPS mai aveam 1,2 km. Daca primii 1000 metri au mers lejer, fauti in vreo 40 minute, ultimii 200 au fost crima si pedeaspa, ore de asteptatre care s-au adaugat drumului "infect" de la Makaza la Ruse, deoarece a plouat cam pe 95% din traseu.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Sheiva » Lun Aug 24, 2015 3:30 pm

Fix 3 ore am stat si noi aseara la pod, in drumul spre casa. De la 17.30 la 20.30.
Coada de tiruri trase pe dreapta de politisti cred ca avea cel putin 15 km, de la Giurgiu catre Bucuresti.
Interesant ca, in afara de 2 muncitori care dirijau circulatia pe pod, nu muncea absolut nimeni la pod...
Sheiva
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 11, 2015 6:58 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Catalin S. » Lun Aug 24, 2015 3:40 pm

Cam 7-10 km am masurat si noi coada aia de tiruri, atat ochiometric cat si dupa GPS...

Chiar nu pot devia tirurile prin alta parte? Of, ce ti-e si cu autoritatile din Romania... :cry:
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde doruvictor83 » Lun Aug 24, 2015 10:43 pm

Buna stie cineva daca noaptea se trece podu mai lejer? gen ora 3-4 ? :?:
doruvictor83
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 09, 2015 6:46 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde cristina borca » Mar Aug 25, 2015 4:18 pm

Salutare tuturor !
Haideti sa va povestesc cum sambata seara (am ajuns la Ruse la 18.25) am stat, pe langa cele doua ore pana la urcarea pe pod, inca o ora bonus din cauza dobitocilor, pt ca altfel nu ai cum sa le spui. Cand S-au vazut pe pod vreo 10-12 masini au inceput depasira pe contrasens si cand au ajuns la jumatatea podului: surpriza . S-a dat drumul la circulatie dinspre Giurgiu. Si uite asa a ramas toata lumea blocata pe pod timp de aprox. o ora in care nu s-a circulat in niciun sens. Si cand intr-un final a dat absolut toata lumea cu spatele sa le faca loc dobitocilor, tot s-a circulat extrem de greu pt ca nu au putut intra complet in coloana iar tirurile si autocarele au trecut extrem de greu pe langa ei. In concluzie 3 ore. La Makaza in jur de ora 12.00 am stat max jumatate de ora.
cristina borca
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 12, 2014 11:35 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 35 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde comad » Mar Aug 25, 2015 4:42 pm

comad
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Dec 18, 2014 3:52 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 0 time
Been thanked: 32 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Catalin S. » Mie Aug 26, 2015 6:29 am

cristina borca scrie:Salutare tuturor !
Haideti sa va povestesc cum sambata seara (am ajuns la Ruse la 18.25) am stat, pe langa cele doua ore pana la urcarea pe pod, inca o ora bonus din cauza dobitocilor, pt ca altfel nu ai cum sa le spui. Cand S-au vazut pe pod vreo 10-12 masini au inceput depasira pe contrasens si cand au ajuns la jumatatea podului: surpriza . S-a dat drumul la circulatie dinspre Giurgiu. Si uite asa a ramas toata lumea blocata pe pod timp de aprox. o ora in care nu s-a circulat in niciun sens. Si cand intr-un final a dat absolut toata lumea cu spatele sa le faca loc dobitocilor, tot s-a circulat extrem de greu pt ca nu au putut intra complet in coloana iar tirurile si autocarele au trecut extrem de greu pe langa ei. In concluzie 3 ore. La Makaza in jur de ora 12.00 am stat max jumatate de ora.


Dobitoci, da, dar cred ca mai cobitoci sunt cei care dirijeaza traficul. Nu dai drumul la celalalt sens pana ce nu opresti "valul" de turisti...




Este doar o recomandare MAE, nu impunere. Oricum, astfel de recomandari au mai tot fost, dar nu le ia nimeni in calcul.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde HHR » Mie Aug 26, 2015 8:35 am

Catalin S. scrie:
cristina borca scrie:Salutare tuturor !
Haideti sa va povestesc cum sambata seara (am ajuns la Ruse la 18.25) am stat, pe langa cele doua ore pana la urcarea pe pod, inca o ora bonus din cauza dobitocilor, pt ca altfel nu ai cum sa le spui. Cand S-au vazut pe pod vreo 10-12 masini au inceput depasira pe contrasens si cand au ajuns la jumatatea podului: surpriza . S-a dat drumul la circulatie dinspre Giurgiu. Si uite asa a ramas toata lumea blocata pe pod timp de aprox. o ora in care nu s-a circulat in niciun sens. Si cand intr-un final a dat absolut toata lumea cu spatele sa le faca loc dobitocilor, tot s-a circulat extrem de greu pt ca nu au putut intra complet in coloana iar tirurile si autocarele au trecut extrem de greu pe langa ei. In concluzie 3 ore. La Makaza in jur de ora 12.00 am stat max jumatate de ora.


Dobitoci, da, dar cred ca mai cobitoci sunt cei care dirijeaza traficul. Nu dai drumul la celalalt sens pana ce nu opresti "valul" de turisti...


A devenit deja axiomatic ca autoritatile sunt dobitoace, incepand cu cei care au hotarat sa repare podul si terminand cu cei care dirijeaza circulatia. Dar daca lucrarile erau necesare si urgente ? Asta cred ca le mai reduce din dobitocenie. Lucrarile in constructii se pot desfasura doar in anumite perioade ale anului si, atunci, volens nolens, perioada vacantelor dintr-un anumit an (in mod fatal anul acesta) era cu certitudine compromisa, cu referire la segmentul Giurgiu-Ruse si retur. Deci nici astia nu par chiar atat de dobitoci la o analiza mai putin superficiala.Cat despre cei care forteaza/depasesc coloanele sunt, cu certitudine, dobitoci. Stau si ma intreb, in cazul dat, ce vina au cei ce dirijeaza circulatia ? Puteau anticipa ca sunt soferi care vor depasi coloana ? Cred ca nu, si asta ii absolva, in opinia mea, de calificativul dobitoci. Cine mai participa la marea tragedie nationala de la podul prieteniei ? Aha, cei care se incapataneaza sa nu aleaga rute alternative. Inghesuiala de la podul suspinelor s`ar mai atenua daca ar exista bunavointa alegerii unor rute alternative. Din cate am citit pe aici am vazut ca exista astfel de rute. Personal am testat una si la dus si la intors. La dus a fost mai greu dar, asta nu din cauza rutei ... ci, din cauza propriei lipse de dibacie in orientare. Sunt convins ca jumatate din cei care alcatuiesc coloanele de la pod puteau alege alte rute fara inconveniente majore.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Catalin S. » Mie Aug 26, 2015 9:11 am

Bulgarii au reparat partea lor de pod daca nu ma insel in urma cu 2 ani. Stii cat a durat? Vreo 3 luni.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde Catalin S. » Mie Aug 26, 2015 9:14 am

Cat despre "dirijorii" de trafic, au si ei vina lor deoarece nu comunica.

Pe segmentul "Pitesti - C-lung Muscel", unde se fac ceva lucrari de prin primavara, pana nu se opreste coloana care trece, nu se da drumul la cealalta. Astfel ca dupa ce trece si ultima masina, fie ea condusa de vreun "baiat destept" care depaseste, mai trec alte 10-15 secunde pana se da drumul la celalalt sens.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde cristina borca » Mie Aug 26, 2015 9:39 am

Corect, puteam alege o ruta alternativa. Mi-am asumat asteptarea, aberant mi s-a parut sa stau o ora in plus pt unii care se cred mai cu mot.
cristina borca
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 12, 2014 11:35 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 35 times

Re: Restrictii de circulatie Pod Giurgiu-Ruse

Mesaj necititde cristina borca » Mie Aug 26, 2015 9:43 am

Va dati seama cat a durat operatiunea ' toata lumea da cu spatele sa incapa 10 bizoni'....
cristina borca
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 12, 2014 11:35 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 35 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


cron